PDA

View Full Version : ОМГ или ЕГ''Пловдив''



deni979
06-15-2011, 13:49
Здравейте!Искам да ви попитам какво е вашето мнение относно тези 2 гимназии.От малка обичам математиката и винаги съм искала да уча в
ОМГ, но всички ме съветват да уча езици и казват, че в математическа гимназия няма да мога да усвоя добре дадения език.Поради тази причина се замислям дали да не напиша като 1-во желание ЕГ''Пловдив'' с немски език.Също така искам да ви попитам дали ако реша да уча в езикова гимназия и имам желание ще мога да поддържам добро ниво по математика,защото наистина много обичам този предмет,но смятам, че езиците дават много добри възможности за развитие. :)

gofeto917
06-15-2011, 14:19
Ще ти кажа какво мисля, като ще се опитам да се обосновя, пък ти реши какво ще правиш.Първо аз съм завършил езикова гимназия ЕГ"Иван Вазов" с немски и в момента съм студент в Германия, и мога да ти кажа от личен опит, че ако наистина имаш желание да учиш по даден предмет дали ще си в езикова или в математическа не е от толкова голямо значение, знам че много хора не мислят така, но познавам доста хора от математическата, които са студенти тук в Германия, дори имам приятел, на който немския в МГ-то му беше втори език, а сега е в Мюнхен, също така познавам и хора, които изкараха почти пълни 6-ци на кандидатстуденските по математика от езиковата, така че избора си е твой, каквото и да избереш няма да сбъркаш и 2-те училища са добре на фона на другите, но те съветвам нещо не като човек завършил ЕГ"Иван Вазов", а като човек запознат със ситуацията. Ако ще си с немски влез в ЕГ"Иван Вазов", защото сега само там от цял Пловдив дават възможност да се държи ДСД безплатно (ДСД е немски изпит, който ти се признавя в цял свят, че владееш езика, с него можеш да кандидатстваш в Германия и Австрия след 12 клас.Преди 2 години, когато аз бях 12 клас в руската (ЕГ"Иван Вазов") беше обратното: ДСД се държеше само в ЕГ"Пловдив", но доколкото разбрах директорката се изпокарала с немския посланик и той го премести в нашето училище, аз трябваше да плащам за изпит по немски, но ти ако влезеш, и по късно ще имаш възможност без пари да държиш такъв изпит. Но пак ти си решаваш, и ако решиш с английски да кандидастваш в ЕГ"Пловдив" е по-добре, но с немски за момента е руската по-правилния избор според мен, дано да съм ти помогнал.

deni979
06-15-2011, 14:30
Наистина ти благодаря за изчерпателното мнение. :) Може ли да ми дадеш малко информация за учителите по математика в ЕГ""Иван Вазов'',защото не съм запозната, а си мисля, че колкото и да обичам този предмет, ако попадна на недобър учител колкото и голямо желание да имам няма да мога да поддържам това ниво,което искам без уроци.

gofeto917
06-15-2011, 14:43
Веднага давам инфо за математиката, много е важно какви приоритети имаш, защото математиката в руската не е на много високо ниво и без уроци няма да минеш, повечето даскало преподават на първо равнище и кажи-речи нищо не се научава, така че ще ти трябват уроци, но пък в МГ-то, за да научиш езика, ще ти трябват курсове, мен лично 1-вия семестър по математика ми беше адски трудно, точно защото нивото в руската беше много ниско, на мен ми преподаваше Галя Христова и аз останах доволен от качеството на преподаване, въпреки, че математиката беше на първо равнище, се преподаваше добре. Пак ти казвам подреди си приоритетите и си реши, каквото и да избереш ще е правилно :)

deni979
06-15-2011, 14:55
Благодаря ти!Ще помисля още малко,но може би ще кандидатствам с немски в ЕГ ""Пловдив'',понеже ми се иска да науча и английския език на едно добро ниво.А по математика може би ще ходя на уроци и по-късно може би ще се насоча към специалност свързана с нея. :)

Chacho
06-15-2011, 14:58
Ако те вълнува математиката, винаги можеш сама да се занимаваш с това, а когато срещнеш някой препъникамък, можеш да се допиташ до учителите. От тази гледна точка, по-малкото часове в училище не са проблем, ако ги наваксваш сама извънкласно. Пък по математика обикновено винаги има по някой, който да ти обясни нещата, докато при езика има голяма разлика между това да го владееш и да го обясняваш на някого.

Не съм завършил езикова гимназия, но имах доста силна подготовка по английски и благодарение на това мога да уча сега предметите в университета (в това число и математика) на него. Ровя за учебници на английски, прочитам нещата, обяснени по друг начин и си давам сметка, че ако не го владеех този език, действително и тази врата щеше да ми е затворена. Има много непреведена на български литература, която ти е нужна и е лесно достъпна на чужд език.

Не знам езика в МГ-то как е, защото при нас немския беше на доста високо ниво (ПМГ) и ако ми беше приоритет, и бях учил системно по него, щях да се чувствам на място сред учениците от ЕГ-тата.



Съгласен съм с gofeto, че трябва да си определиш приоритета и ще трябва да се научиш сама да си развиваш знанията. Това е решаващото, в кое училище си е второстепенен фактор.

gofeto917
06-15-2011, 15:00
Не се лъжи, училището колкото и да е на ниво, няма да ти даде задоволителни знания по английски и ще трябва на уроци да ходиш, ако искаш с немски ти казах, кой е по-добрия вариант според мен, но пак ти казвам, ти си решаваш.

deni979
06-15-2011, 15:04
Единственото,което ме разколебава за ЕГ"Иван Вазов'', е че не знам до колко ще успея да науча английския.Учила съм го 7 години,но не мисля, че нивото ми е особено високо,а и ми трябват сертификати.Благодаря ви много за съветите.

Chacho
06-15-2011, 15:06
Единственото,което ме разколебава за ЕГ"Иван Вазов'', е че не знам до колко ще успея да науча английския.Учила съм го 7 години,но не мисля, че нивото ми е особено високо,а и ми трябват сертификати.Благодаря ви много за съветите.

Що не се запишеш на курс за сертификат? И какъв точно сертификат ти трябва, и за къде?

gofeto917
06-15-2011, 15:11
Сега ще ти кажа и за сертификатите, макар че много хора съм виждал, да пишат че учениците от езиковите нямат проблем със сертификатите, това не е съвсем вярно, наистина имаш някаква основа, но в самото училище ако не си в клас, в който се готвите специално за изпит, не става работата, трябват си уроци, аз въпреки, че немския съм го учил 5 години, ми трябваше 2 месеца интензивен курс за изпита. Където и да си избереш, уроци по английски ще ти трябват, защото формата на изпита просто е различен от това което се учи в училище, поне в Пловдив е така, спирам сега да ти мътя главата ,успех! :).

deni979
06-15-2011, 15:11
Ами искам да знам английски на високо ниво,защото имам много близки хора,които живеят в Англия и САЩ, и евентуално мога по-нататък да уча там. :)

deni979
06-15-2011, 15:13
А на какво ниво се научава руският език,понеже наистина не съм запозната дотолкова с възможностите в руската гимназия?

gofeto917
06-15-2011, 15:16
Добро ниво ще получиш, ако се паднеш на свестен учител, аз бях при Лилова и нищо не знам и до днес 4 години, просто го намразих предмета и спрях да уча въобще не ми беше приоритет, ама имаше хора от класа, които взеха сертификати по руски, пък се готвиха сами и то ги взеха почти с пълен брой точки, така че ако учиш по езика ще го знаеш.

deni979
06-15-2011, 15:19
Много благодаря за съветите.Реших, че ще кандидатсвам в езикова гимназия, но ще си помисля още малко дали да е ЕГ"Иван Вазов'' или ЕГ"Пловдив". :)

Chacho
06-15-2011, 15:45
Успех и учи, не забравяй защо влизаш в гимназията!

deni979
06-15-2011, 17:19
Благодаря ви,наистина ми помогнахте със съветите си. :)

amk933
06-15-2011, 21:38
Благодаря ви,наистина ми помогнахте със съветите си. :)

Радвам се, че намери отговор на въпроса си във форума, но ще те помоля да пускаш подобни въпроси конкретно за 7 клас във важната тема горе.