PDA

View Full Version : Разликата между обич и любов?



RoSKo0o0
06-16-2011, 09:16
Добре... здравейте пак... още една тема към размисъл от мен. Сигурен съм, че преди е имало (почти де) такава тема, но ако я return-a ще ми се разбучат... Това не е от значение сега...

Та... каква е разликата според вас между обич и любов?

Hilary_
06-16-2011, 09:43
За мен разликата е там, че любовта е първоначалната тръпка, а обичта е вече, когато нещата са "улегнали" .. :-o

ymca
06-16-2011, 09:52
И за мен любовта е в началото на връзката. Асоциирам я със страстта и стихийността на чувствата. Обичта, от своя страна, се появява след това. Обичта е далеч по-овладяно чувство. Мисля, че двойката /а и самата връзка/ трябва да са достатъчно узрели да го изпитат.

П.С. Какъв е смисълът на тези теми, които пускаш? Какво печелиш, като научаваш какво мислят другите? Така или иначе ти си имаш мнение, което няма да се промени...подобни теми са безсмислени.

RoSKo0o0
06-16-2011, 10:04
Просто ми е интересно какво е мнението на хората. И, не... моето мнение би се променило при добре оформен коментар, в който има смисъл.

1n5ub0rd1na73
06-16-2011, 10:34
Всичко се обича -- колата, жената, храната, къщата. Обичта е свързана точно с това -- привързването към идеи, хора, материалното и нематериалното. Изобщо всичко на този свят може да се обича. Може да се сложи знак за равенство между обич и зависимост. А зависимостта е робство.

Любовта, от друга страна, е онова нещо, дето блика от сърцето, независещо от хора, догми, идеи и блага, но изпълващо същността с блаженство. Това навярно обаче ще си остане нещо непознато за нас от този форум, както и за почти всички хора.

RoSKo0o0
06-16-2011, 10:43
Всичко се обича -- колата, жената, храната, къщата. Обичта е свързана точно с това -- привързването към идеи, хора, материалното и нематериалното. Изобщо всичко на този свят може да се обича. Може да се сложи знак за равенство между обич и зависимост. А зависимостта е робство.

Любовта, от друга страна, е онова нещо, дето блика от сърцето, независещо от хора, догми, идеи и блага, но изпълващо същността с блаженство. Това навярно обаче ще си остане нещо непознато за нас от този форум, както и за почти всички хора.

Доста интересна гледна точка.

badsector
06-16-2011, 12:55
За мен разликата е там, че любовта е първоначалната тръпка, а обичта е вече, когато нещата са "улегнали" .. :-o
Нещо такова. Любовта е чистият израз на хормоните. Обичта се появява, когато свържеш живота си с даден човек. След време е възможно да се изроди в навик.

NambyPamby
06-16-2011, 13:09
"Дните на вино и рози не траят дълго", сиреч, любовта по моите представи е нещо преходно. Може да трае година-две-три-десет дори, но в един момент просто си отива и се оказва, че нищо друго не те свързва с човека, с когото доскоро си си делял залъка, освен някаква първична похот. Въпреки това се чувстваш опустошен и жалък след нея и вярваш, че никога няма да има следваща любов, докато не дойде следващата.

Обичта вярвам, че е вечна и сакрална, че се изгражда постепенно във времето, т.е е т.нар. зряла любов, че в основите й лежат уважението, доверието, жертвоготовността, приятелството... Обич е, когато и след 50 години брак продължаваш да обичаш да гледаш половинката си, докато спи и усещаш същия трепет и същата привързаност, като в началото(примерно).

ivcheto0o
06-16-2011, 13:16
За мен любовта е първоначалната еуфория и тръпка,а обичта идва по-късно,когато хората са се опознали достатъчни добре и нещата са по-сериозни.Любовта е преходна,но обичта не.

badsector
06-16-2011, 13:40
Изразено в картинки :
Любов -
http://www.picvalley.net/u/2883/12176664538959892651308231544E9kmus55bgOZQAkvADj4. JPG
http://www.picvalley.net/u/2913/52257663414538747701308231551O2l6njElCtkc38JFLYK6. JPG
Обич -
http://www.picvalley.net/u/2178/68212093416342239101308231232M0tDQ3hwl0hT7ZeUNZBD. JPG
http://www.picvalley.net/u/2008/7689947068557693651308231608ZMUClH1V1YYNlS1VnE6N.J PG
http://www.picvalley.net/u/1994/20478718252794352811308231597RWV3gPNM0NKDPHREqVq1. JPG

NambyPamby
06-16-2011, 13:50
^ Пък колко мило ми става, докато се разхождам в парка или пазарувам в някой супермаркет и видя възрастни хора, които се държат за/под ръчичка, и си се радват един на друг, и си се усмихват, носят нещата на другия, отварят му вратата. Ей такива дребнички неща са супер разнежващи и те карат да се усмихваш широко всеки път, когато ги видиш.

MojoJojo88
06-16-2011, 14:00
И обичта и любовта са преходни чувства.
Любовта много често се бърка с първичната страст. За това и повечето хора, дори и тук, твърдят, че тя бива заменяна във връзката от обич. Не е вярно, хора. Любовта е едно, обичта е друго, страстта е съвсем различно нещо. Да, любовта е химия. Когато се влюбиш, има химично съединение между жената Х и мъжа У. Но това химично съединение не се разпада, когато мине определен период от време. То си остава. Просто страстта преминава в друг вид. Може да си влюбен и след 60 годишна връзка, но онова бушуване на феромони, тестостерони и други приятни хормони не е толкова силно, колкото е било в началото. Това не означава, че любовта си е отишла. Можеш да обичаш всичко. Всъщност всеки човек (хайде, почти всеки, да не слагам под общ знаменател) обича майка си, баща си, братя, сестри, баби и дядовци, приятели и т.н И всяка обич е различна сама по себе си. Не можеш да кажеш, че обичаш еднакво силно сестра си и приятелката си, по простата причина, че не ги обичаш по един и същи начин, защото между теб и приятелката ти има любов, а между теб и сестра ти има братска обич...там химия няма.
В една дълга връзка, когато любовта си отиде, значи и обичта си е отишла. Остава само привързаността и уважението, но то не е равно на обич/любов.
За това казах, че много хора се самозаблуждават по отношение на тези чувства. И когато си стигнал предела на връзката си търсиш оправдание да се разделиш с въпросния човек, защото си мислиш, че все още го обичаш. Но това не е обич, а навик, привързаност...
Не знам дали го обясних добре, но предполагам, че поне някои, които наистина са били влюбени, ще ме разберат за какво говоря.

feelo
06-16-2011, 17:50
Да си влюбен означава да обичаш сходствата, а да обичаш - да се влюбиш в различията..

NightGuardian
06-16-2011, 17:53
Като чувство , любота ми е чужда