PDA

View Full Version : моля ви някой ако може да преведе този текст от бг на ае



s3xgirl93
06-19-2011, 11:39
от гугъл преводач става мн объркано моля помощ .Благодаря предварително.


Едгар Алън Пое Роден в Бостън в щата Масачузетс на 19 януари 1809 г.
Едгар Алън По е американски писател считан за представител на американския романтизъм.
Той е известен най-вече със своите мрачни и зловещи разкази, изпълнени с мистерии.
Става създател на детективския жанр в литературата.
Неговото творчество спомага за възникването по-късно на научната фантастика като жанр.
Едгар Алън По е първият известен американски писател,
който се опитва да изкара прехраната си само чрез писателска дейност.Едгар Алън По е първият
известен американски писател, който се опитва да изкара прехраната си само чрез писателска дейност.
Това обаче довежда до финансови затруднения в живота му.
Родителите му умират, когато той е невръстно дете.Отгледан е от Джон и Франсис Алън от Ричмънд, Вирджиния, но не е осиновен от тях.
След като учи за кратко във Вирджинския университет и прави опити за военна кариера,
решава да се отдаде на писателска кариера, която започва скромно с малката стихосбирка „Тамерлан и други поеми“.
После сменя фокуса си от поезия към проза и прекарва следващите няколко години работейки за литературни списания и вестници.
Неговата работа го принуждава постоянно да се мести. Той живее в Балтимор, Филаделфия и Ню Йорк.
В Балтимор през 1835 година сключва брак с 13-годишната си братовчедка Вирджиния Елиза Клем По.
През януари 1845 г. огромен успех му носи поемата „Гарванът“. Две години по-късно, на 30 януари 1847 г.,
съпругата му Вирджиния умира от туберкулоза.
На базата на неговото творчество са създадени редица музикални произведения,
филми, видео игри и други.
Днес някои от местата, където е живял, са превърнати в музеи.
През 1827 г публикува първата си книга - стихосбирка от 40 страници, озаглавена „Тамерлан и други стихове“
През 1829 той публикува втората си книга, „Ал Араф, Тамерлан и други стихове“ Едгар отива в Ню Йорк през февруари 1831 г.,
където издава трети том с поезия с лаконичното заглавие „Поеми“ Той издава няколко разказа и започва работа по своята единствена пиеса - „Политик“.
През октомври 1833 е награден от „Сатърдей Визитър“ (Saturday Visitor), балтиморски вестник, за своя разказ „Писмо в бутилка“.
Той публикува няколко поеми,рецензии на книги, критика и разкази.Романът „Историята на Артър Гордън Пим“ е публикуван през 1838 и
получава голямо внимание от литературната критика.През 1839 е публикуван сборникът от разкази в два тома „Истории за гротеската и арабеската“.
На 29 януари 1845 се появява поемата „Гарванът“ в„Ивнинг Мирър“ и става всеизвестна сензация. Въпреки че това прави името на Едгар
много по-популярно почти моментално.На 3 октомври 1849 година По е открит на една от улиците в Балтимор,
„в ужасно състояние и... нуждаещ се от спешна помощ“.Едгар е отведен до близката болница, където умира в събота, 7 октомври 1849 г.
Някои източници твърдят, че последните думи на По са: „Господ да помогне на бедната ми душа“.
Цялата лекарска документация, включително и свидетелството за смърт, са изгубени

Kanooo
06-19-2011, 12:05
Nemojesh li da namerish v wikipedia biografiqta mu na angliiski OMG :X ?

s3xgirl93
06-19-2011, 13:07
аз питам дали някой може да го преведе не да ми дава съвети :-x

lisi4ety
06-19-2011, 13:15
аз питам дали някой може да го преведе не да ми дава съвети :-x

Защо мислиш, че някой ще ти го превежда, след като, както казаха, можеш да го намериш в английската wikipedia? ;))

justt
06-19-2011, 13:26
http://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Allan_Poe