PDA

View Full Version : Актьорско майсторство - Пишете ТУК!



WesCraven
06-20-2011, 19:34
Здравейте..Отварям темата,защото виждам,че както от някой други неща,доста хора се интересуват от Актьорско майсторство и Режисура в Театъра и Киноизкуството.Виждам,че явно имате интерес,но другото което ВИЖДАМ .. (много неща виждам,внимавайте :D ) е че пръскате темите за това навсякъде по форума и ги правите доста честичко.Въпросите винаги са едни и същи,за това реших да отворя една тема,да не пишете 100 теми в 100 различни раздела и да ви отговорят 1-2 човека,а просто тук да пишете и да обменяте опит и дано да се спрат нещата..Та ето малко информация,явно повечето от вас сте мързеливи задници и ви мързи да отворите сайта на НАТФИЗ ще ви пратя малко информация..

Така.Ще започна със специалностите,понеже явно не разучавате ,а питате как да стана кинозвезда и да отида в Холивуд..Иахуу..

За бакалавърска степен:



Актьорство за драматичен театър
Актьорство за куклен театър
Театър на движението (Танцов театър)
Режисура за драматичен театър
Сценография за куклен театър
Сценичен и екранен дизайн
Театрознание и театрален мениджмънт
Филмова и телевизионна режисура
Филмово и телевизионно операторство
Филмов и телевизионен монтаж
Фотография
Анимация
Кинознание
Драматургия



За магистърска степен


Мениджмънт в сценичните изкуства
Мениджмънт в екранните изкуства
Театрално изкуство
Филмово и телевизионно изкуство
Публична реч


[i]Актьорско майсторство за драматичен театър.Повечето от българските актьори ,които ги дават по телевизията,Стъклен Дом , Под прикритие и всички други,които са завършили НАТФИЗ са завършили Актьорско майсторство - драматичен театър

Ето и препорачителна литература.






* Списъкът с тази литература не е официален (т.е. не е официално одобрен от НАТФИЗ) и е направен на базата на допитване до кандидат-студенти и на информация от форума на НАТФИЗ!

Това е 2011,това по-горе е от 2009!

- Борис Христов - негови происведения има в http://liternet.bg/**
- Константин Константинов
- Робърт Бърнс
- Димчо Дебелянов
- Жак Превер
- Атанас Далчев - негови творби са публикувани в http://liternet.bg/**
- Рембо
- Джордж Байрон
- Елисавета Багряна
- Дора Габе

** Опътване: http://liternet.bg/ ; влизате в Издателство LiterNet ; след това в Автори и намирате автора по фамилия (а не по първо име)

II. Басни:

- "Сто шедьоври на баснята" - Банчо Банов
- Антология на световната басня
- И. А. Крилов
-Сергей Михалков
-Лафонтен
-Стоян Михайловски , още

III. Проза:

-Йордан Йовков
- Атанас Далчев
- Чудомир
- Станислав Стратиев
- Николай Хайтов
- Михаил Зошченко
- Антон Страшимиров
- Елин Пелин
- Екзюпери
- Джани Родари
- Константин Константинов
- Братя Грим
-Андерсенови приказки
- Карло Колоди - "Пинокио"
- Приказки на Оскар Уайлд:
* Щастливия принц
* Славеят и розата
* Себелюбивият великан
* Верният приятел
* Забележителната ракета
* Къща с нарове
* Младият крал
* Рожденият ден на инфантата
* Рибарят и неговата душа
* Звездното дете
- "Приказки за разказване" - Маргарит Минков (Описаха ми я като супер драматургична книжка с любимите приказки на актьорите. Не съм чел още, но мога да кажа, че приказките са кратички и има какво да се играе).
- "Пет приказки" - Валери Петров
- Мирон Иванов - приказки
- Асен Разцветников
- Стефан Цанев
- М. Минков
- Бълг. нар. приказки
- Шарл Перо


IV. Пиеси:

Българска драматургия:

- Иван Вазов - "Двубой", "Казаларската царица", Към пропаст"
- Яворов - "Когато гръм удари", "В полите на Витоша"
- Пейо Тодоров - "Змейова сватба"
- Ст.Л. Костов - "Големанов", "Златна мина", "Вражалец", "Женско царство" и др.
- Йордан Йовков - "Албена", "Боряна", "Милионерът"
- Йордан Радичков - "Януари", "Опит за летене", "Суматоха", "Лазарица"„Кошници”
- В. Петров
- К. Илиев
- Иван Радеев
- Ст. Л. Костов - "Големанов", "От много ум"
- Антон Страшимиров - "Свекърва"
- Станислав Стратиев - "Римска баня", "Сако от велур" (откъс), "Максималистът", "Рейс", "Балкански синдром"
- Константин Илиев (пиеси)

Млада бълг. драматургия :

- И.Рахнев
- Ина Божидарова
- Камен Донев
- Юрий Дачев

Световна Драматургия :

- Бертолд Брехт
- Шилер
- В. Юго - "Кралят се забавлява"
- Т. Уилямс - "Стъклената менажерия", "Трамвай желание"
- Гогол - "Женитба", "Нос", "Дневникът на един луд", "Шинел","Ревизор"
- Дарил Фо
- С. Бекет
- Шекспир (всичко) - "Хамлет", "Макбет"
- Молиер - "Тартюф", "Мизантроп", "Скъперникът", "Училище за жени"
- А. Н. Островски - "Доходно място", "Без зестра", "Луди пари", "Лес", "Жесток романс"
- Чехов - "Вуйчо Ваньо", "Иванов", "Вишнева градина", "Чайка", "Три сестри", "Юбилей, "Мечка", "Сватба"
- Оскар Уайлд - "Саломе", "Идеалният мъж", "Колко е важно да бъдеш сериозен"
- Бърнард Шоу - "Професията на госпожа Уорън", "Пигмалион"
- Хенрик Ибсен - "Нора"




Приемни изпити


Приемните изпити в НАТФИЗ са конкурсни и имат специализиран характер, позволяващ откриването на талант, култура, художествен вкус, мотивация и психофизиологични качества, необходими за отделните специалности. Изпитите за бакалавърските специалности се провеждат в три кръга, а за магистърските - в два кръга. Те могат да бъдат теоретични и/или практически, анонимни и/или явни, писмени и/или устни.

В НАТФИЗ може да се кандидатства едновременно за две специалности.

За участие в приемните изпити се внася такса, определена с постановление на Министерски съвет. Внесената такса не се връща в случай, че кандидатът не се е явил на съответен изпит.



Та..Това е най-големия университет в България за това ( не съм сигурен дали изобщо има други ) .. Може да проверите за такива специалности в НБУ.



Ето го моето лично мнение.Това е страхотен университет,голямата част ги приемат с връзки,но има и истински таланти,които отиват без тях.АКО обаче мислите,че ще отидете в Холивуд и ще станете мулти-милиардери ,е това няма да стане така..
Не искам да ви разубеждавам,но актьорското майсторство и режисурата,независимо дали е за Театър или за Кино иска много четене.- ДА ,четене,точно така,не сте прочели нещо грешно!Иска адски много четене,трябва да прочетете адски много неща.Отидете в близката библиотека,поискайте История на киното , История на театъра , попитайте отделно за такова нещо какви книги имат ,за да ви препоръчат.За да влезете в НАТФИЗ ,се иска страшно много труд и за това трябва поне 1 или 2 години да се готвите преди това.Ако смятате ,че това е вашето амплоа,тогава почнете уроци,ако сте далече от София - пътувайте.Уроци,четене и талант са ви нужни.




Школи:

-МОНТФИЗ
-Дефисто

Прием в Актьорски школи МОНТФИЗ
Заниманията в Актьорски школи МОНТФИЗ ще ви помогнат:



Да овладеете основни практически актьорски умения.

Да преодолеете излишното напрежение пред публика и в група.

Да повишите комуникативните си умения и уменията за работа в екип.

Да развиете уменията си за наблюдение и концентрация, импровизация и сценично присъствие.

Да усъвършенствате праговора и техниката на говора.

Да развиете въображението си, творческото мислене и самочувствие.

Да постигнете качествено разтоварване чрез занимания с изкуство и създаване на нови контакти.



DEFISTO - http://www.defisto.com/






Сега.Относно Холивудските истории.Значи тези дето ви казват ,че е невъзможно им кажете да се застрелят.Не,не е невъзможно,но се иска много повече труд.За да станеш световноизвестен (хайде,знам че точно такива искате,но кой не иска?) трябва да завършите това и да ходите на кастинги и т.н където е "епицентъра на събитието" ,а именно Лос Анджелис и Ню Йорк.Знам,че за някой,навлязох в научната фантастика,но да,това е начина.За да отидете там,трябва да имате страшно много пари,ако нямате страшно много пари,може да вземете пълна стипендия (един приятел взе,сега е в ЛА) .. Но,освен всичкото това учене,дипломата за 9-12 клас трябва да ви е над 5.50..Трябва да се включвате във всички възможни олимпиади и извънкласни дейности.Трябва много да учите и да се включвате във всичко възможно.Така може да спечелите стипендия и да успеете.НО,идва голямото НО..за да се случат тия неща,освен страшно много труд,трябва и талант.Там е пълно със стотици хиляди хора,които ходят на кастинги постоянно за една или друга роля.За да изберат точно вас,трябва да се отличавате с уникалност и талант.Преди да се хвърляте в "дълбоките води" отидете при някой режисьор,някоя школа .. (МОНТФИЗ , ДЕФИСТО , БОЯНА ФИЛМ СТУДИО и т.н ) и проверете дали ставате наистина .. идете при някой,които може да ви каже,дали сте добър или не.Независимо дали учителката,мама,тате,баба,д ядо казва,че сте невероятен талант ,това не значи ,че ще станете световноизвестен,те просто са добри с вас.

Още нещо..След целия труд,който трябва да хвърлите,знайте още нещо..Трябва да знаете ПЕРФЕКТНО английски ( гледайте филми без субтитри,четете книги на английски ) .. И не говоря за тоя в училище,а за всичките изрази ,които ги казват на техен си "Диалект" и т.н..Трябва да ги научите..В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не трябва да имате някакъв помен от "Български Акцент" -той е просто смешен,вие трябва да си имате акцент на определения филм,освен ако не искат специално българин и да има такъв акцент (едва ли) .. И така..Това са нещата ,които трябва да правите..Някой неща изглеждат по невероятни и от Хари Потър,но това е истината..Е,ако мислите,че ще се справите с всичко това..давайте..:)Ако съм помогнал дори и на 1 човек пак ще бъде щастлив.Успех!




Едит.Добавям още школи!


• Театрално студио "Театър" - гр. Хасково
http://www.studio.free.bg

•Театрална школа "ЧАРЛИ" - театрално ателие гр. Пловдив, ул. "Гладстон" 15 ГДК зала 28
http://www.zadecata.com/index.php?page=0_21_8


•Театрална студия "Усмивка" - Младежки дом - гр. Велико Търново
http://www.teatralna-studia-usmivka.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

• Детска Театрална Студия "Светулка" - гр. Поморие
http://svetylka.hit.bg/

• Младежки театър "ПРИЯТЕЛИ" - Младежки дом - гр. Пазарджик
http://www.priatelite.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

• гр. Стара Загора - едната студия е към читалище "Родина", другата в Младежки дом, а за АКТ - в Кукления театър

WesCraven
06-20-2011, 19:49
Забравих да кажа - който има някакви въпроси и такива неща ,аз ще помогна с каквото мога .. По късно като намеря целия списък ще постна и списък на доста книги,които трябва да прочетете и линкове към сайтовете на отделните школи ,които са най-добри в България.

WesCraven
06-20-2011, 20:33
Сетих се за още нещо.НЕ СЕ ДОВЕРЯВАЙТЕ на агенциите ..Много мамят..Записах се в 2-3 преди време,ами абсолютно никакъв отговор няма,не ти се обаждат,нищо.А тия дето ти искат пари,тях изобщо не ги гледайте.Избягвайте всякакъв вид агенции в България,защото повечето от тях са фалшиви и несъществуващи..или просто казват,че ще те викат,но никога не го правят..В сайтовете им има рекламки а/у .. снимки на известни български актьори и едва ли не при тях е твоето бъдеще..не ги слушайте много много..

Barrmana
06-21-2011, 06:35
Маи си от моя град :-D ..а кастинги как да разбирам каде се провеждът и кога да ида

WesCraven
06-21-2011, 06:43
Вече почти не се търсят хора на случаен принцип.Те просто отиват по театрите и си избират от там.А децата от различните школи.За това е препоръчително да ходите там,че може и да ви вземат от там за филми и реклами ако сте добри.


П.п Мерси на хората дето драснаха на лично и писаха на скайпа.Радвам се че съм помогнал. :D

amar4eto
06-21-2011, 07:02
Доста ми помогна мерси. :) Ще преглеждам темата за да видя за списъка на книжките. :)

WesCraven
06-21-2011, 07:04
Няма проблем.А иначе всичките тия произведения ,които взимате в училище и ви дават за ваканцията.Чети ги,защото и те са доста важни,ще се обогатиш,пък и винаги ако ти трябва монолог,ще знаеш от къде да потърсиш.

Blab
06-21-2011, 07:08
//любопитна съм да видя конспекта

WesCraven
06-21-2011, 07:57
//любопитна съм да видя конспекта


??

Blab
06-21-2011, 08:53
като намеря целия списък ще постна и списък на доста книги,които трябва да прочетете
!!

WesCraven
06-21-2011, 09:13
Няма да добавям надолу,а ще редактирам темата,за да може да се вижда като се влезе още.По-горе постнах списък препоръчителна литература.Естествено списъка не се изчерпва само с това,има още много,просто трябва да разпитате по библиотеки и книжарници..Но това е от българската литература и др ,което трябва да се прочете задължително при подготовка..ако намеря още ще постна.

slicky
06-21-2011, 12:09
Tи хубаво постваш неща,обаче специално за България,не мисля,че има голяма реализация.Тези историите за ЛА доста трудно се сбъдват и много малко хора се пробват,защото 1 провал ще означава доста големи загуби.

Blab
06-21-2011, 16:02
Списъкът не знам кой го е съставял, така като гледам вероятно е колаборация на (кандидат-)актьорчета - е, личи си:Д

Както и да е, в никакъв случай не са задължителни всички посочени заглавия (няма да казвам защо, най-малкото - всеки има изграден вкус и предпочитания, вълнува се от определени течения, стилове, тип театър/кино/литература), но пък други основни, виждам, че липсват.

Важното е един актьор живо да се интересува от изкуство, от всякакво изкуство, да е любознателен и да уголемява тялото си, докато открие своята концепция за театър, естетиката, която му допада, мястото, което иска/може да заеме. Простичко звучи, само трябва да се живее.)

//очаквах да видя заглавия за работата на актьора в/у себе си и различните театрални естетики, но не се учудвам - актьорите ни не четат, защото много ги бива:Д

WesCraven
06-21-2011, 16:06
NVM..

Blab
06-21-2011, 16:10
Какво се обиждаш по детски сега?
Аз просто изказвам мнение, като човек, който малко или много се занимава с театър.
//съжалявам, ако не звуча еуфорично, изморено ми е:Д

krashii
06-21-2011, 19:01
За колежа..като казваш "скъпо" колко имаш предвид? ;д

kateryan
07-11-2014, 00:15
Добре де ,написал си много информация за което благодаря естествено, но проблемът е там че няма никаква информация която е по-подробна за самите изпити...като например какви са задачите които комисията ти задава (ако можеш да дадеш някакви примери ще е много полезно наистина...) или то пише че трябва да си подготвиш 2 монолога,две басни,отказ от проза ,но колко дълги трябва да бъдат за да бъде достатъчно,или за първи и втори кръг - представения материал по избор на комисията какъв ще бъде? (тоест от това което ти си подготвил ли ти казват да изпълниш нещо, или те избират, но в този случай си е малко гадно защото не може да си чел всичко и да си научил всичко)
Наистина ще ти бъда много много благодарна ако ми отговориш на тези въпроси...E-maila ми е kate_lee_love@abv.bg моля те ако не тук да ми отговориш там.Благодаря ти предварително.

feel_me19
07-13-2014, 10:39
Къде сте тръгнали с това актьорско майсторство?! Поговорете с някои български актьори (сравнително известни) да чуете в какви мизерии живеят и как остават без пари за няколко месеца, пък тогава (ако все още сте навити) се гответе и кандидатствайте в НАТФИЗ. ;)

kateryan
07-14-2014, 04:41
Ами никой не те кара тебе да кандидатсваш там като не ти харесва недей... такива мнения много обичам... доскуча ти и реши да пишеш...

Vall28
09-08-2015, 07:03
Здравейте, хора! Имам едно предложение за вас. Моята школа отваря кастинг за нови хора. Който има желание не трябва да изпуска. Пишете ми на лично или във фб. Valeria Varbanova. Ако го видите късно не се притеснявайте също да ми пишете. Ние няма да ви върнем.