PDA

View Full Version : За или против преобразяването на паметника на руската армия



KarlDionic
06-20-2011, 21:41
Мислите ли, че това е вандализъм или пък добър знак, че се отричаме от комунистическото минало? Или пък че от руски гъзолизци ставаме американски гъзолизци като се има предвид, че вече си имаме и паметник на загиналите американски пилоти бомбардирали България ?

greenday6
06-20-2011, 23:43
Харесва ми и мисля че е много оригинално : )

Auriss
06-21-2011, 05:10
Да ги бяха направили на германски войници! :D

Нямам какво повече да добавя. 8-)

ZipFail
06-21-2011, 06:14
Айде само не се вкарвайте в дълбоките филми от едни графити. Пича е имал идея - отишал е, порисувал е и точка. Чисто визуално и като прозиведение на изкуствотото на мен ми харесва, ама не търся под вола теле. Отричането на комунистическото минало няма нищо общо с това кой къде е решил да рисува.

Lucho
06-21-2011, 11:36
Айде само не се вкарвайте в дълбоките филми от едни графити. Пича е имал идея - отишал е, порисувал е и точка. Чисто визуално и като прозиведение на изкуствотото на мен ми харесва, ама не търся под вола теле. Отричането на комунистическото минало няма нищо общо с това кой къде е решил да рисува.

Добре де, по тая логика на "пичовете", които тагват нови влакове за милиони евро, к'во трябва да им кажем ? Сигурно "Евала" бе "пичове" ?

Това не е никакво изкуство. Никакво изкуство НЕ Е да шариш бездарно по къщи, стени, превозни средства от МГТ и т.н. Това е вандализъм! Всеки купил два спрея и станал графитаджия. Трябват сурови мерки - затвор, глоби с космически суми и други мерки.

Обаче от анкетата съм озадачен - само при нейният вид ми се струва, че долавям глупава ирония от страна на автора на темата. Тази тема сериозна тема ли претендира да бъде или е някаква шега?

dimitar_ak
06-21-2011, 11:36
Заглавието не е точно. Руската и съветската армия имат много малко общо. Руската армия е била почти напълно унищожена по времето когато са ги наричали белогвардейци.

KarlDionic
06-21-2011, 11:46
Заглавието не е точно. Руската и съветската армия имат много малко общо. Руската армия е била почти напълно унищожена по времето когато са ги наричали белогвардейци.
знам ама съветската не се събираше в заглавието.. :S

BERCUT
06-21-2011, 12:12
Твърдо против, не само защото съм руснак. Има още няколко фактора:
1. В никоя друга държава не си позволяват да сквернят паметници - нито в Русия паметника на френските войници при Бородино, нито в Германия паметника на съветската армия и танковете поставени в града, или пък този на Хитлер, нито никъде другаде.
2. Руската армия не е водила бойни действия в България, а окупацията до 1947 е била единствено формална.
3. След като тоя "пич" е тръгнал да пребоядисва "баналните" паметници, защо не надраска и паметника на американците бомбардирали София.
4. Имам големи съмнения, че организатор на това е генерал-губернаторът ви.
5. Не само Столична община отделя средства за поддръжка на паметника, а и руската правителствена организация РОССОТРУДНИЧЕСТВО.
6. На вас няма да ви е приятно ако руснаците почват да се тагват по Казанския кремъл, който е бил строен от българи, които са живели там и е първообраз на Московския кремъл.

Extremescream
06-21-2011, 12:50
Нарисуваха го, снимаха го, махнаха го, за мен въпросът е приключен.
Но като всичко, и тази 'новина' може да се разгледа от две страни.
- Това е паметник, следователно заслужава уважение, а не да бъде драскан, независимо колко смешно и идейно се е получило.
- От друга страна, трябва да призная, че беше добре направено и като цяло (поне аз), го приемах по-скоро като подигравка със западната (по-конкретно американската) поп-култура, отколкото със спомена за съветската армия. Но това е мое мнение.
И все пак, колкото и забавно да беше, трябва да се има предвид, че това си остава вандализъм и е противозаконно. Да, беше по-изкусно направено, винаги можеха да нарисуват курчета и цици вместо Жокера и Дядо Коледа. Правилно го махнаха, но мен друго ме притеснява.
Защо се маха боята от една доста прилично получила се стрийт арт творба ( не че харесвам мацането на паметници и сгради, но както казах, би могло да е и по-зле), а всички свастики и надписи 'Циганите на сапун', 'ЦСКА са турци.' и 'Пенка е тъпа курва' все още така гордо красят СУ, стадион 'Васил Левски' и почти всяка друга сграда в София?

Greennight
06-21-2011, 12:58
Наистина е неуважително,но може би има няква съпоставка САЩ-Русия и скрит замисъл.Иначе-просто се търси внимание,тия образи,ако бяха нарисувани на обикновена стена,а не на паметник изобщо нямаше да получат това внимание.Иначе аз успях да се снимам там,щото паметникът е на 5 минути от даскалото ми :-P

blackking
06-21-2011, 13:20
Абсолютна вандалщина !!! Това само в България може да се случи.Има си специални места за хората, които драскат по стените - има си таг стени, също така все по-често се организират сбирки на хората с талант за графити.Когато се съберат 200 човека (а и повече,вече все повече се тагва) общината дава разрешение на дадено място.Ето днеска във сутрешния блок на една от нашите медии интервюираха един човек, който организира такива неща.Щом тези места нямат значение за хората да вземем едно спрейче и кой където види да драска.

Хората, които са го направили или са изключително слабоумни и нямат елементарно възпитание и култура, или просто е поръчано, както каза BERCUT.Силно се надявам да е второто, тъй като ако това НЕ е поръчано, то това показва как на повечето българи не им дреме за националната история и как да се правят на интересни е по-важно.Тези хора посрамиха не само ветераните от войната, дали живота си в нея,а и цяла България.Имахме честа да ни дават по BBC, какво повече да кажем.Цяла Русия гръмна и то с право.

Но аз много силно вярвам, че това не е случайно - само забележете - надраскан е СЪВЕТСКИ паметник и са направени АМЕРИКАНСКИ супер герои.

Освен да кажа "Честито, за пореден път доказахме пред света колко сме велики" няма какво друго...

ZipFail
06-21-2011, 13:32
Само да уточня, че законово паметника изобщо не се води като такъв, още по-малко като военен паметник. Плюс това има издадена заповед още от 93-та година за събарянето и премахването му. Не знам какво оскверняване има на нещо, което е паметник толкова, колкото и стената в кухнята ми. Не ме разбирайте погрешно - не мисля, че е правилно паметниците да са в такова състояние. Само че сега, когато бяха нарисувани като американски герои веднага се намесиха политическите пристрастия на дадени хора и това стана престъпление и кощунство, ама преди, когато бяха обрисувани в к*рове и пишки никой и дума не каза. ;)

blackking
06-21-2011, 14:26
Ами то те искаха и Альоша в Пловдив да събарят.Какво да не го събориха.Руснаците се вдигнаха, закриха консулството в Пловдив и градът баталяса.

Този паметник НЕ е и НЯМА да бъде бутнат.Хората няма да позволят това.Твоята теза е следната "Това вече не е паметник , голяма работа, че са го надраскали".На теб приятно ли ще ти е някой да ти надраска вратата на апартамента (или къщата) ? Да се тагне в/у стената да сложи едно ": D" отстрани, да звънне и да бяга ? Нали и твоя вход не е културен паметник.Значи всичко 'що не е културен паметник може да се изсерем в/у него така ли ?

ZipFail
06-21-2011, 14:33
Ти май само първите 2 изречения прочете от поста, а ?

blackking
06-21-2011, 14:46
Ти май само първите 2 изречения прочете от поста, а ?

Не, целият.

ZipFail
06-21-2011, 15:09
http://webservice.imagesauce.net/image/754195/80x80.jpg

Auriss
06-21-2011, 15:11
/off

^Аре вземи млъкни ,бе ,да те е*а ? Да видя някой друг да си ръси политическите пристрастия. Писна ми само глупости да чета. (към blackking или там както му е ника е това ... сега видях ,че Зип е писал)

BERCUT
06-21-2011, 15:18
Първо да оборя ЗИП. Паметникът защо тогава фигурира на всички карти на София като такъв. Освен това един паметник остава като такъв до неговото демонтиране, а той все още не е демонтиран. Четвърто, до колкото знам през 2003 е подписана отмяна на заповедна от 1993, но за това не съм съвсем сигурен. Пето, за част от поддръжката както казах си плаща Русия.

Сега относно Алеша в Пловдив. Те и да искат, да го разрушат не могат. Така е конструиран, че цялото тепе ще падне. Това го знам от жената на архитекта му, с която случайно се запознах в библиотеката на Руския център.

Patriot
06-21-2011, 16:04
По принцип щеше да е изключително кощунство ако това беше направено на нормален паметник, но когато става въпрос за паметника на комунистическата лъжа трябва да се прилагат двойни стандарти и се радвам когато има гаври с него.

И BERCUT ти явно си странно явление руснак-русофоб след като искаш да се пази паметника, който е символ на режима, заради който загинаха 66 милиона твои сънародници.

BERCUT
06-21-2011, 17:14
По принцип щеше да е изключително кощунство ако това беше направено на нормален паметник, но когато става въпрос за паметника на комунистическата лъжа трябва да се прилагат двойни стандарти и се радвам когато има гаври с него.

И BERCUT ти явно си странно явление руснак-русофоб след като искаш да се пази паметника, който е символ на режима, заради който загинаха 66 милиона твои сънародници.

МОЛЯ? Това е паметник на борилите се срещу фашистката сган, която най-нахално направи опит да окупира Родината ми. Паметниците на режима отдавна ги няма - свалиха ви петолъчката от Патрийния дом, паметниците на Ленин, Сталин, Димитров отдавна ги няма, както е и в Русия. За мен това са паметниците на режима, но не и военните паметници.

Защото точно тези които отнесоха най-тежката война на фронта после бяха предадени от точно тази клика, която преди това си грееше задниците в Кремъл и само държеше речи.

blackking
06-21-2011, 19:20
/off

^Аре вземи млъкни ,бе ,да те е*а ? Да видя някой друг да си ръси политическите пристрастия. Писна ми само глупости да чета. (към blackking или там както му е ника е това ... сега видях ,че Зип е писал)

Auriss тука има тема с въпрос и аз давам отговор + моето становище, не виждам какъв ти е проблема на тебе.На тебе като ти харесва да се драска така по паметниците, на мен не ми и никакви политически пристрастия не съм писал тука.

Extremescream
06-21-2011, 20:07
Ако задълбаваме в това кой и защо точно пък този паметник е надраскал, сигурно ще си развиваме теории до сутринта и най-вероятно ще стигнем до това, че масоните са замесени.
Въпросът е дали да се преобразява (всъщност да си го бяха оставили надраскан) или не. Аз не гласувах, защото за мен лично няма значение дали е надраскан или не. Колкото и да ме кефи идеята, толкова ми е противно, че някакъв келеш е решил да си упражнява рисуването върху паметник. Положението е 50/50.

amk933
06-21-2011, 20:25
За надраскването на "паметника" съм естествено.

Някаква грозотия скапана и какво олицетворява? Някакви си войски, с чието нахлуване в България ни се забавя развитието с още няколко десетилетия и влизаме в един от най-отвратителните периоди в историята - комунизма. А мерси...

Като толкова си го искате тоя паметник, БЕРКУТ, хващайте си го цял целеничък и си го опнете в Кремъл или в двора на руското посолство да ви "краси" гледката. И без това с Путин сте тръгнали точно към тия времена та ще ви служи идеално.

Някакво си недодялано изчадие от мрамор в стил соцреализъм с грозни ръбове, което е символ на окупацията - каква работа има в София? Това е гавра. Или да го срутват или да го връщат на Русия нашите мили управници.

Поамериканчването на паметника НЕ е правилно, но поне е оригинално и креативно и за разлика от физическата окупация на СССР, която ни е ретардирала пргореса тотално, то поне вербалната и дипломатическата окупация на САЩ днес не ни спира развитието. Така че надраскването може да е гавра, но паметникът няма място в демократична България...

Patriot
06-21-2011, 20:29
По принцип щеше да е изключително кощунство ако това беше направено на нормален паметник, но когато става въпрос за паметника на комунистическата лъжа трябва да се прилагат двойни стандарти и се радвам когато има гаври с него.

И BERCUT ти явно си странно явление руснак-русофоб след като искаш да се пази паметника, който е символ на режима, заради който загинаха 66 милиона твои сънародници.

МОЛЯ? Това е паметник на борилите се срещу фашистката сган, която най-нахално направи опит да окупира Родината ми. Паметниците на режима отдавна ги няма - свалиха ви петолъчката от Патрийния дом, паметниците на Ленин, Сталин, Димитров отдавна ги няма, както е и в Русия. За мен това са паметниците на режима, но не и военните паметници.

Защото точно тези които отнесоха най-тежката война на фронта после бяха предадени от точно тази клика, която преди това си грееше задниците в Кремъл и само държеше речи.
Може да се борили срещу фашизма и националсоциализма, но те докараха един също така отвратителен режим в Източна Европа, за което разбира се те нямат вина. Освен това на този паметник, има една откровена лъжа, защото България не е била окупирана от Нацистка Германия държава и следователно Червената армия не ни е освободила от нищо. А паметниците на комунизма, изобщо не са изчезнали, на всяка крачка има паметници на разни партизани, а в моя град Габрово дори на най-централното място, в близост до централната Библиотека и първото светско училище в България Априловската гимназия има огромна партизанска костница, която е построена на мястото на разрушена за целта църква. А примерно с цялата страна няма нито един паметник на основателя на нашата държава хан Аспарух.

Не ме разбирай погрешно, аз обичам много руския народ, но смятам че всичко свързано с този ужасяващ режим, отнел живота на толкова хора в социалистическите страни, трябва да се премахне.
А и освен това изключително много се дразня, когато антикомунизма се превръща в русофобия, и тези лъжливи тотеми из цяла България са предпоставка за това.

sensho1980
06-22-2011, 18:07
добре бе хора орисуваха паметника и оревахте света вандали незнам си кво щто мълчахте като гъзове кога разбиха бузлуджа или кога бутнаха мавзолея или се чудите за какво да си чешете езиците еи я вижте в кое време живеете вцичко претърпя промяна толкова паметници заличиха а вие ревете за един на които някои се опита да даде нов облик верно вандализъм си е но евала на пича които го направи по добро нямаше как да е жалко че го махнаха аиде сега може да ме оплювате и мен вече

Mirage3
06-22-2011, 21:16
Твърдо против, не само защото съм руснак. Има още няколко фактора:

Напълно прав си.

Chacho
06-29-2011, 15:09
Когато сложат един 20 метров паметник на Левски в центъра на София, тогава бих се замислил дали да не се запази в текущия му вид този. В момента няма нито на Ботев, нито на Левски по-голям от този на Альоша в Пловдив. Все пак сме Република България, а не съветска провинция България. (май)

GregoryHouse
06-29-2011, 16:24
Когато сложат един 20 метров паметник на Левски в центъра на София, тогава бих се замислил дали да не се запази в текущия му вид този. В момента няма нито на Ботев, нито на Левски по-голям от този на Альоша в Пловдив. Все пак сме Република България, а не съветска провинция България. (май)

Паметника на Левски в Ловеч е 14м. Този на Альоша е 10.5м :)

Chacho
06-29-2011, 16:41
Повечето източници сочат, че пловдивския Альоша е около 15 метров. Този в Бургас пък е 18метров..

FuckIt
07-02-2011, 07:31
На същото мнение като амк съм и гласувах 'за', но все пай искам да добавя, не разбирам защо се учудвате, с какво българското правителство (или който там се занимава с това) е спомогнало, за да се запомнят тези хора ? Да не би и в учебниците да пише нещо повече за тях, освен това че има такъв паметник ?
Обрисуваните персонажи са героите на днешното поколение. не виждам тийновете да са стимулирани в нещо, да научат и т.н. така че място за почуда няма !

mitternacht
07-02-2011, 11:33
Този паметник трябва да бъде запазен. До сега не съм коментирал по темата, но паметника трябва да се пази. Има важна причина.
Един ден, като имам деца, ще минем покрай подобен паметник и ще ме питат: "Тате, тоя паметник какъв е?" Тогава ще мога да им разкажа всичко за миналото, за окупацията на България от пияндетата, за последвалия комунизъм, избиването на интелигенцията, за отнемането на територии, за пренаписването на историята.... "освобождение". Как ли пък не.

Трябва да пазим символите на нашите грешки за да се поучаваме от тях и да предаваме поуките на следващите поколения.

DieselBlood
07-03-2011, 07:56
Голяма работа.Ние всичката сме я оправили,ще тръгнем да мислим за някакъв тъп паметник.

mechobackbaby
07-05-2011, 18:53
Заглавието не е точно. Руската и съветската армия имат много малко общо. Руската армия е била почти напълно унищожена по времето когато са ги наричали белогвардейци.

Да, но руснаците считат съветската армия за тяхна и поради тази причина мислят тази постъпка за много долна. После ходи обяснявай на братския руски народ, който ни мисли само доброто, че според теб тази армия е окупаторска. Руснаците ни мислят за братя и че всичко е ОК. Те нямат обяснение защо бихме тръгнали да не харесваме даден такъв паметник.

За мен червената армия е пълен окупатор. Но руската армия е освободител. Е редовия руснак е виновен точно нула за каквото и да е.

Преди да дойдат и да ни сложат юзди за периода 1908 - 1944 сме били доста бойна и непокорна държава. И същевременно много силна и бързоразвиваща се. Преди да ни ликвидират с указ самолетостроенето сме имали една от най-многобройните бойни авиации в света.

beyonce21ashanti
07-11-2011, 17:35
Не мога да разбера къвв е проблема. И без това паметника е пълна лъжа, и без това искаха да го събарят. И тва не мога да го разбера- като го уважавате толкова този паметник, защо се допускат друсащи се,пиещи и пушещи убитаци върху него, а за едно.... "боядисване" правите Трета световна война. :?