PDA

View Full Version : FCE/CAE



Mastta
06-23-2011, 14:49
Тази година (9 клас) в даскало се готвихме за FCE, но аз не се записах да го държа, искам след време направо на CAE. Проблемът е, че имам някои сериозни пропуски, а искам да го взема към края на другата година (10 клас), по принцип знам, че в езиковите се учи за него 2 години, затова мисля да тръгна на уроци/курсове. Искам да попитам дали за толкова време ще мога да се подготвя за 1г. (като сега на пробни за FCE имам по 70-75%) Ако се запиша на курсове какво бихте препоръчали upper intermediate или advanced направо.. или да карам на уроци. Оф, супер съм объркан дайте съвет плс !!

Chacho
06-23-2011, 15:24
Ако владееш добре граматиката на езика, няма да имаш никакви проблеми на изпита, при условие, че се готвиш тази година. Запиши се някъде в група или на уроци, където ще ти дават повече възможност да говориш, за да си изгладиш speaking-a. Той повлиява на всички останали компоненти, а е най-трудно да се упражнява (защото винаги можеш да прочетеш една книга или да напишеш 2 писма, но не навсякъде има англоговорящи). И ще ти препоръчам да четеш английска литература, защото богатият речник е спасител за САЕ. Когато се явявах, имах много голямо речниково богатство и говорех много добре, а за сметка на това не бях учил форматите на writing-ите и почти не бях писал домашни. Явих се на изпита ей-така, беше ми страшен бъзик цялата работа. По-скоро мислех, че съм на екскурзия и въпреки всичко изкарах В, на ръба на А (именно заради writing-а).

Mastta
06-23-2011, 15:46
с граматиката съм ОК.. 'щото за това ни държат най много даскалите.. но имам много слаба лексика.. много трудно запомням думи и най важното дори да ги знам не мога да ги пиша правилно .. от тук ми идват проблемите с спикинга и райтинга ..
и все пак ако искарвам около 70% на FCE, на кое ниво курсове е добре да се запиша ??

Chacho
06-23-2011, 16:02
На повечето места ти правят приравнителен. Не мога да преценя ей така, просто на проценти. Предполагам, че Advanced ще е по-добре, ако сам трябва да правиш избора.

Има разлика между CAE и FCE. FCE е някво.. никво ниво според мен. По-добре и 2 години да изчакаш и да държиш направо CAE, тоя FCE e безмислен.

Наблягай много над думи, идиоми, правопис, защото хем ще са ти ключови за САЕ, хем като го издържиш, ще знаеш защо са ти връчили сертификат. По-добре със знания, отколкото чрез усвояване на тънкостите във формата на теста. В училище дават по 50 думи на ден, но според мен се забравят много бързо така, а и ти влизат в пасивния речник. По-добре чети някаква литература; нещата, които те вълнуват, ги търси на английски и малко по малко за 1 година ще напреднеш повече, отколкото си предполагал. Просто ти трябва постоянство.

Не те съветвам да гледаш филми/сериали, просто защото това е само разговорна реч, а по-сложните и редки контрукции в езика, както и по-голямото лексикално разнообразие, можеш да го намериш именно в литературата.

LoupGarrou
06-23-2011, 17:08
Преди година бях пуснал подобна тема на твоята, касаеща FCE.

Отидох на мястото, където си бях избрал курсове и си мислех, че ще ми дадат някакъв тест да ми определят нивото. Оказа се, че тестове за определяне на ниво правят само на по-малките (аз бях 10-ти клас). Питаха ме къде мисля, че ще се справя. Нямах си и понятие на какво ниво съм, не съм в английска езикова, нито пък бях ходил на уроци/курсове преди, че да имам някаква база за сравнение с други хора ...
Единствено часовете по АЕ в училище на ниво elementary- pre-intermediate. Избрах групата за FCE. В крайна сметка ми казаха да дойда в еди-кой-си ден и да вляза с FCE групата, а ако не щели да ме преместят в по-долна.

Оказа се, че изпитвам затруднения само с граматиката и говоренето, като второто се поправи доста бързо, заради упражненията, които правехме. Слушането винаги ми беше над 80%, четенето над 90% ... Писането изкарвах прилични резултати като цяло , но не кой знае колко блестящи, макар и да ми се случваше да имам някой творения с много висока оценка. Мързелът си е мързел ...

На изпитът обаче writing-ът се оказа най-силният ми компонент, плътно следван от слушане и четене на едно ниво.

Тази година карах курс ниво CAE, реших да не се явявам на изпит, защото лятото ще ходя на TOEFL. Резултатите ми са горе-долу същите с малко повишение на слушане и четене и с по-голям прогрес при говорене, граматиката пак не никак цветуща.

*Честно да ти кажа няма особено фрапираща разлика за мен между двата изпита, но трябва да се отбележе, че по програмата на въпросната школа групите от FCE работят по учебници на ниво CAE, а тези от CAE на учебници на ниво профишънси ...

*Аз не съм от хората, които си пишат думите, аз ги запомням направо с текстовете, които учим или ги прочитам няколко пъти. Не ми се налага и да се напъвам много-много. Предполагам, че за 1 година би могла да се подготвиш и да изкараш A на CAE : ) !

Стана дългичко, за което се извинявам, но като почна да се обяснявам и се отплесвам ... Дано да съм помогнал. Успех и не се притеснявай ! : )