PDA

View Full Version : проблем при инсталация на windows xp



nikon97
06-24-2011, 10:32
Здравейте, аз съм с Windows 7 Ultimate и искам да си кача windows xp, но когато стартирам диска зеленото копче за инсталиране е сиво и не ми позволява да го инсталирам.А относно ботването windows 7 си се ботва и тръгва да се инсталира но XP неще.Някакви идеи? :(

doomkillerr
06-24-2011, 10:59
Здравейте, аз съм с Windows 7 Ultimate и искам да си кача windows xp, но когато стартирам диска зеленото копче за инсталиране е сиво и не ми позволява да го инсталирам.А относно ботването windows 7 си се ботва и тръгва да се инсталира но XP неще.Някакви идеи? :(

Къде го видя това "зелено копче"? По принцип след като имаш 7-ца инсталирана, не можеш да си сложиш ХР, за това направи следното!!! Вкарваш диска на 7-цата и на стъпката където трябва да определиш на кой дял да се инсталира операционната система използвай функцията за формат на дял С:

След формата рестартираш компа, махаш диска на 7-цата и слагаш ХР-то. Така вече ще се инсталира! :)

nikon97
06-24-2011, 11:35
Здравейте, аз съм с Windows 7 Ultimate и искам да си кача windows xp, но когато стартирам диска зеленото копче за инсталиране е сиво и не ми позволява да го инсталирам.А относно ботването windows 7 си се ботва и тръгва да се инсталира но XP неще.Някакви идеи? :(

Къде го видя това "зелено копче"? По принцип след като имаш 7-ца инсталирана, не можеш да си сложиш ХР, за това направи следното!!! Вкарваш диска на 7-цата и на стъпката където трябва да определиш на кой дял да се инсталира операционната система използвай функцията за формат на дял С:

След формата рестартираш компа, махаш диска на 7-цата и слагаш ХР-то. Така вече ще се инсталира! :)

ок мерси ще пробвам

nikon97
06-24-2011, 12:59
ВНИМАНИЕ! Кирилицата е задължителна. Теми или коментари на латиница ще бъдат изтривани без предупреждение!

GregoryHouse

doomkillerr
06-24-2011, 13:42
ВНИМАНИЕ! Кирилицата е задължителна. Теми или коментари на латиница ще бъдат изтривани без предупреждение!

GregoryHouse

Какво точно не става? Обясни малко по подробно ти какво направи и къде срещна трудност или пречка... :-o

dangerlol
06-24-2011, 15:22
от биоса сменяш boot disk drive priority .На 1во място CD rom на 2-ро Hard Drive.Трябва да имаш записан Xp на диск и така.По друг начин неможе да стане.Единствено трябва 2та уиндоуса да са на различни партишъни на диска ако искаш да можеш да ползваш и 2та.

JDeel
06-24-2011, 22:42
Няма много смисъл от 2 уиндоуса. Аз съм го правил преди и мнооооооооооооого рядко съм влизал във втория, така че само губи място и нищо повече.

На един комп не му пука какво ще му инсталираш, без значение какво е инсталирано в момента на него и дали въобще нещо е инсталирано. Но не се прави през операционната система (дори случайно да има, не го препоръчвам). За целта трябва да имаш записан инсталационен (boot, самозареждащ се) диск, от който при стартирането на компа да зареди (BIOS настройки или ако имаш Boot Menu от някой F клавиш), и така всъщност започва инсталацията.
По-нататък винаги в процеса на инсталация се предлага възможността за форматиране на C:. Както казах - на инсталацията не й пука какво има на харда, така и така ще трябва да го форматира. Тук може да предложи разни ъпгрейд възможности в някои случаи, но това също не го препоръчвам. Винаги и само чиста инсталация на форматиран C:!

Възможно е обаче компа да не може да зареди инсталацията на XP. Например за моя лаптоп показва грешка, че липсват SATA драйвери и не може да получи достъп до харддиска. Просто XP е по-старо за тази платформа. Но ти така или иначе трябва да си запишеш диска и да пробваш дали ще тръгне инсталацията. Дерзай.

doomkillerr
06-25-2011, 09:18
Възможно е обаче компа да не може да зареди инсталацията на XP. Например за моя лаптоп показва грешка, че липсват SATA драйвери и не може да получи достъп до харддиска. Просто XP е по-старо за тази платформа. Но ти така или иначе трябва да си запишеш диска и да пробваш дали ще тръгне инсталацията. Дерзай.

В повечето случай, след промяна на контолера в БИОСА от AHCI на IDE - Windows XP се инсталира без проблеми, ако все пак имаш опция за тази промяна! :)

nikon97
06-25-2011, 22:57
Възможно е обаче компа да не може да зареди инсталацията на XP. Например за моя лаптоп показва грешка, че липсват SATA драйвери и не може да получи достъп до харддиска. Просто XP е по-старо за тази платформа. Но ти така или иначе трябва да си запишеш диска и да пробваш дали ще тръгне инсталацията. Дерзай.

В повечето случай, след промяна на контолера в БИОСА от AHCI на IDE - Windows XP се инсталира без проблеми, ако все пак имаш опция за тази промяна! :)
имам тази опция но пак не става

ето и като пъхна диска и стартирам---> http://prikachi.com/images/860/3495860Y.png

doomkillerr
06-26-2011, 09:12
имам тази опция но пак не става

ето и като пъхна диска и стартирам---> http://prikachi.com/images/860/3495860Y.png

На теб на какъв език да ти се обясни, че инсталацията на Windows не става "под" Windows!?!?! :shock:

Казаха ти и преди мен - реда е следния:

1. Рестартираш компа и влизав в БИОСА

2. От Boot менюто нагаждаш CD/DVD рома да е пъро буутващо устройство, а след това на второ място хард диска.

3. Поставяш в CD/DVD-то на компютъра си Буутващ диск с операционна система - запаметяваш настройките и излизаш от биоса...

4. След като се стартира отново компютъра ще ти излезе надпис "Press any key to boot from cd/dvd" - щракаш някой бутон от клавиатурата и ще се стартира инсталатора на операционната система.

5. От там нататък можеш да гледаш това клипче:

http://www.youtube.com/watch?v=Wd3KFQg6uas

П.С. - В клипа има малко разлика, в това, че инсталацията е малко променена, в часта където трябва да се щракне бутона F8 за приемане на лицензионното споразумение - в инсталацията на клипчето става в самия инсталатор...

nikon97
06-26-2011, 15:25
имам тази опция но пак не става

ето и като пъхна диска и стартирам---> http://prikachi.com/images/860/3495860Y.png

На теб на какъв език да ти се обясни, че инсталацията на Windows не става "под" Windows!?!?! :shock:

Казаха ти и преди мен - реда е следния:

1. Рестартираш компа и влизав в БИОСА

2. От Boot менюто нагаждаш CD/DVD рома да е пъро буутващо устройство, а след това на второ място хард диска.

3. Поставяш в CD/DVD-то на компютъра си Буутващ диск с операционна система - запаметяваш настройките и излизаш от биоса...

4. След като се стартира отново компютъра ще ти излезе надпис "Press any key to boot from cd/dvd" - щракаш някой бутон от клавиатурата и ще се стартира инсталатора на операционната система.

5. От там нататък можеш да гледаш това клипче:

http://www.youtube.com/watch?v=Wd3KFQg6uas

П.С. - В клипа има малко разлика, в това, че инсталацията е малко променена, в часта където трябва да се щракне бутона F8 за приемане на лицензионното споразумение - в инсталацията на клипчето става в самия инсталатор...
а на теб на какав език да ти се обясни че не ботва !

doomkillerr
06-26-2011, 16:35
а на теб на какав език да ти се обясни че не ботва !

Не Буутва защото, или:

1. Диска не езаписан както трябва или не е буутващ!

2. Не си направил правилните настройки от Биоса...

П.С. - Така, че проблема пак си остава в теб! 8)