PDA

View Full Version : А вас не ви ли дразни?



Audiophile
06-25-2011, 10:02
Пиша тази тема, защото се дразня на този факт и наистина не ми се иска да е така. Понеже забелязах, че и тук във форума я има тази тенденция, реших да направя една тема и да си изкажа недоволството.


От известен период от време забелязвам, че все повече и повече използваме английски думи вместо български в ежедневието си. Изрази като 'sad-ваш ли се', ' nice, a' и т.н. са доста срещани вече. Разбирам, че английският е навсякъде около нас - в училище, песните, рекламите по телевизията и радиото. Силно впечатление ми прави, че някои правят половината изречение на български, а другата на английски :shock: Няма нищо лошо в това да знаеш някоя и друга дума в повече по чужд език, но това да заменяш своя собствен не го разбирам. Имаме толкова хубав език и от едното нищо го пренебрегваме. Просто ми е странно защо се получава така.


Не целя да обидя никой, просто не го доумявам защо така пренебрегваме своето.

Clotho
06-25-2011, 10:18
"Sad-ваш" действително много ме дразни. :lol: Не е добре да се прекалява с английските думи.

stigmata
06-25-2011, 10:25
Аз също се дразня от това,също се дразня и във форума някой като почне да се прави на англичанин!Целият ми телефонен указател е на български и един ми вика,че било много тъпо.Аз съм българин и съм горд с това и ще продължавам с кирилицата!

LoveChocolate
06-25-2011, 10:58
мен не ме дразни :D

MuRocLaW
06-25-2011, 11:00
Аве не се обеснявай ми бегай да си пишеш homeworka

Chacho
06-25-2011, 11:01
Това е най-тъпият порок, който имах.

Tonni
06-25-2011, 11:43
Признавам си,че аз също го правя.Според мен , както аз и другите,го правим, защото е по различно.Мен лично ме влече различното,но не си позволявам да пиша по този начин във форуми,а това вече са си принципи и си зависи от хората :)

Chacho
06-25-2011, 11:57
Има разлика между това да си различен и да се правиш на различен. А е очевидно повечето защо го правят.

danibebi
06-25-2011, 12:00
Не ме дразни, но не е и много приятно.

RageAgainstTheMachine
06-25-2011, 12:15
А яко ли ти е цялото изречение на английски. U mad bro ? 8-)

shoael
06-25-2011, 13:05
Всъщност това е изключително просташко. В днешно време всеки знае английски поне малко, тъй че като говориш с някви побългарени английски думи като "садваш" или "втф!?"не ставаш по-готин. Сега, честно казано и аз понякога говоря така, а още по-лошото е, че дори не мога да се сетя за думите на български, но се сещам на английски. Това също е много просташко. Хич не е cool, според мен. 8-)
Все си мисля, че като попораснем ще си избием чуждиците от главата. ;)

Anonimka55
06-25-2011, 13:11
Мен не ме дразни :) Даже харесвам Английския повече от Българския :)

deHiTo0
06-25-2011, 13:18
"Sad-ваш" действително много ме дразни. :lol: Не е добре да се прекалява с английските думи.

Олее, да! Някой като ми каже "садна ли ся" и полудявам !!! :o :o :o

MuRocLaW
06-25-2011, 13:18
Мен не ме дразни :) Даже харесвам Английския повече от Българския :)
глас в пустиня

Passionate
06-25-2011, 13:28
мен не ме дразни :D

и мен :D

Requisition
06-25-2011, 13:48
Определено "садваш" ме дразни, но и аз го казвам, даже в някои случаи казвам цели изречения на английски - без да се усещам. Просто това ми е в главата. :)

ann321
06-25-2011, 15:54
Мен ме дразни само,когато човекът,който пише,го прави едва ли не за да се изтъкне колко е добър и т.н.Обаче и това sad-ваш..абе има уникални подобни творения на някой 'разбирач'. А нямам нищо против btw,например.Улеснява общуването един вид.Но това става само за чата,абсурд е да тръгна да говоря така някъде навън сред познати и приятели.Да,понякога се изразявам на английски,но ние така си говорим,с изрази и си ни е забавно.

Иначе и аз понякога като говоря се бъркам.Започвам си нормално изречение и към средата обръщам нещо на АЕ..и като се усетя,вече всички около мен са леш долу от смях :D :D Но това се случва,когато имаш достатъчно знания и си достатъчно свикнал с езика :-P

iiordanova
06-25-2011, 16:06
Не,не ме дразни.

xoxi
06-25-2011, 16:16
Мен не ме дразни въобще, когато е в писмен вид. Кофти е само, когато някой започне да говори така. Получава се супер тъпо!
Аз в чатове, форуми и т.н. използвам българо-английския само, когато искам да подсиля ефекта на някоя шега примерно.
Тези wtf, omg, btw, aka, afk, brb, cuz, lol, msg и т.н. са често използвани както в английския, така и в българския и е хубаво, че думите и изразите имат съкращения.

Chacho
06-25-2011, 16:23
Това, че ти идва на английски език, а на български не означава, че ти е бедна езиковата култура на родния език, а не че си гении по английски и за мен е белег на неначетност.

nirvancho
06-25-2011, 16:56
да..

кажи ми също така, че казваш

Текстово съобщение вместо СМС
Картинно съобщение вместо ММС
Мобилен телефон вместо ДжиЕсЕм
Дъска с колела вместо Скейт
Наблюдателна система вместо Камера..
има сигурно стотици англицизми в българския език. просто някоя ви дразнят заради смисъла, който носят със себе си :)

WishICouldForgetYou
06-25-2011, 17:52
Ами аз какво да направя, че повечето неща ми идват първо на английски, а после на български..?

anonymous708973
06-25-2011, 18:31
Започни да четеш, например?

Не знам, ама ако видя още една тема направена от бивш седмокласник или бъдещ осмокласник, ще застрелям някого!

Audiophile
06-25-2011, 18:40
^ http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=411640 новичка и пресничка е

bloodyF
06-25-2011, 18:41
мен не ме дразни :D


и мен..

напоследък по default си давам на английски...просто се случва...и на средата на изречението се усещам..оня ден с баба така и приказвах.. :D
обичам българския, пиша сравнително правилно, но просто така се получава.. с уроци, песни,филми, кино, телевизия и т.н.
а и какво да направя като вече мисля даже на английски.. :x 8-)

BlackEyedPeas
06-25-2011, 18:53
След време и тази мода ще отмине..

Tiin
06-25-2011, 18:59
уфффф супер мноооогооо ме дразни :D :D :D

Lucho
06-25-2011, 19:08
Тъпо е. Дразнещо е.

Никой обаче не може да застане зад клавиатурите на всеки и да му слага цензура. Всеки има глава на раменете и щом е дорасъл, да се регистрира във форума, то значи може да прецени на какъв език да пише (второто е по желание).

d0peboy
06-25-2011, 19:11
SADPARTY

Chacho
06-25-2011, 19:48
да..

кажи ми също така, че казваш

Текстово съобщение вместо СМС
Картинно съобщение вместо ММС
Мобилен телефон вместо ДжиЕсЕм
Дъска с колела вместо Скейт
Наблюдателна система вместо Камера..
има сигурно стотици англицизми в българския език. просто някоя ви дразнят заради смисъла, който носят със себе си :)

Нали правиш разлика между чуждици и мешаница от български и английски думи?

Понякога чуждиците са такива, че носят повече качества на предмета, отколкото българския им еквивалент.

Наблюдателна система може и да е сложно конструиран микроскоп, докато камерата свежда обобщението до точно конкретен предмет.

Когато обаче някой ти каже "Пратиха ми pic", вместо "Пратиха ми снимка", вече не е въпрос на точност на изказа, а на избиване на комплекси. И това е блед пример, защото някои се изразяват така, че половината изречение да е на български, другата половина на английски. По-добре кажи "Виж сега, Ваньо, в една лодка сме." отколкото "Виж сега, Ваньо, we're in the same boat." Поне да говорим на български.

Requisition
06-25-2011, 21:59
Имаше една случка с госпожата ми по БЕЛ. Правим класно и вече иска да предаваме и аз и викам: "Wait-и, само да си check-на." Усетих се прекалено късно. :D

yelkata
06-25-2011, 22:11
Не ме дразни .. даже има определени изрази които използвам доста често. Според мен на който, както му харесва така трябва да говори .. или пише. :D

Chacho
06-25-2011, 22:14
Не ме дразни .. даже има определени изрази които използвам доста често. Според мен на който, както му харесва така трябва да говори .. или пише. :D

Съгласен съм. Трябва да имаме възможност бързо да преценим, да дружим ли с определен човек или не.

Nestlee
06-26-2011, 08:55
Аве не се обеснявай ми бегай да си пишеш homeworka

:lol: :lol: :lol:

Мен повече ме дразни тва "btv" и подобията му, а още повече ме дразнят лицемерните усмивчици / това ": )" и това "; )" / , когато се използват почти във всяко изречение, без същински повод!!

Ама как, тряъ sмъ гоttинииии, завиждайтии {}} ; ))

Extremescream
06-26-2011, 09:41
Поздравявам вашата мас.... опа, грешен поздрав. Така, поздравявам всичко, които се дразнят на чуждиците със следното стихотворение на Смирненски:

[color=indigo]Гърбосложен на кревата,
аз жадувам твоя стан
и в унесница благата
от мечти съм пак пиян.

Себеспомням скъпи срещи
на Борисов дървосад,
ръкостисници горещи,
отлетели безвъзврат.

Пеперудени одежди
себеспомням си с тъга;
ластовичокрилни вежди
пак тревожат ме сега.

Себеспомням лунни нощи,
себеспомням всеки ден.
Устодопреници още
нощем мир не дават мен.

Сърцесладките минути
кат зърна на нижел скъп,
сетне ядовете люти,
сетне душетровна скръб...

Гърбосложен на кревата,
аз жадувам твоя стан
и в унесница благата
стих въртя

kam22
06-26-2011, 12:27
мен не ме дразни :D


и мен..

напоследък по default си давам на английски...просто се случва...и на средата на изречението се усещам..оня ден с баба така и приказвах.. :D
обичам българския, пиша сравнително правилно, но просто така се получава.. с уроци, песни,филми, кино, телевизия и т.н.
а и какво да направя като вече мисля даже на английски.. :x 8-)
Ми премести се в Англия :-o

По темата: много мразя такива разбирачи, които чули един два жаргонни израза от "Трансформърс" и вече се мислят за американци/англичани :?

AstroGirl
07-05-2011, 11:28
Дразня се, но все пак по-добре английски думи, отколкото турските чуждици... Вчера спорих с едно момиче, което мислеше, че "акъл" е българска дума... А френското "мерси", го използвам от както се помня, и за съжаление много рядко се сещам да казвам "благодаря".... :smt022

Colouring
07-05-2011, 12:21
Ох,като се замисля и аз ползвам такива изрази.Примерно 'саднах се','бай дъ уей' и т.н.
И не им се дразня,когато ги видя например във форума или в някой чат.
Но ето това ме дразни:миналия ден превъртам каналите и се загледах в едно предаване.. и говорят,говорят и по едно време - making-a на еди какво си отнело много време... това вече е дразнещо.

Oblache
07-05-2011, 12:38
Една приятелка много често използва английски думи под предтекст, че не се сещала за българските :-x Голяма глупост! Или много се дразня, когато някой живее две-три години в чужбина и на магия забравя българския език. Имам роднини във Франиця, които живеят там от 10-15 години и си го говорят много правилно...

4o4ina
07-05-2011, 12:39
Sorry men,не ме дразни! :)

modelcheee
07-05-2011, 15:17
мен ме кефи . ще ми хелпнеш ли с нещо :д просто ми е забавно . или я се фъкай вместо разкарай яко е

Yancheto
07-06-2011, 20:35
В чатовете или когато говоря с приятели не ме дразни, знам, че в повечето случаи е на шега. Но съм ставала свидетел на много грозни прекалявания с чуждиците в разни предавания по телевизията - това вече не мога да го приема.

Thrombocyte
07-06-2011, 20:52
Мразя постоянната употреба на чуждици, но това е тендеция водена дори от правителството. Наскоро чух някакъв политик да ми изтърсва "имагинарен".А сега, защо не използва думата въображяем, вместо да си надига въшките и да остава неразбран. Обръщения като "бро, ОМГ, WTF" са ми супер... нека запазим добрия тон.
За щастие в обкръжението ми няма чак толкова поамериканчени хора, но по улиците не са рядкост.
За нещастие и аз ползвам доста паразитни думи, но това е тема на друг разговор.

Supernaturalfan
07-06-2011, 21:10
Мен садна ме кефи и ВТФ ме кефи, какво толкова ви дразни?

Audiophile
07-06-2011, 21:14
Мен садна ме кефи и ВТФ ме кефи, какво толкова ви дразни?


Знаеш ли какво ме дразни? Тва, че имаме достатъчно красив и богат език, а няк'ви ми се правят на интересни, че "не се сещали" виж за българските думи. Отделно са се вкарали във филма яко и са станали чуждопоклонници. Едно е да учиш чужд език и да го използваш където трябва, ама тва така да ми го ЗАМЕСТВАШ в родния си език.. ;х Вярно, че има много чуждици, ама умишленото заместване си е жива простотия.

Chacho
07-06-2011, 23:45
А саднах е толкова тъпа дума, че като я видя ми идва да си завра главата в задника, за да се наслаждавам на по-хубава гледка. Ако употребата на такива думи се налага поради безграничните ви познания по английски, които са изместили функцията на българския като език, на който разсъждавате, то тогава ми е интересно да разбера, "I sad you" ли използвате за "Натъжавам те"? Бог знае как се спряга това чудо...


Повечето малки деца се правят на интересни, като псуват и разказват мръсни вицове на родителите си, акцентирайки на циничното. Тая англо-българо-жаргоно-никакващина не е по-различна и ще й мине времето. Дори не става въпрос за чуждиците, които имаме в българския език, защото понякога ни спасяват от повторението и изказът става стилистично по-правилен, а и фигурират в речниците. Усеща се кога един човек ги ползва, за да се изтъкне като ерудиран или са му първоинстинктни. Но с този хибриден говор (да не използвам думата мелез) сте интересни само на себе си и на разни полуидиоти. Същото е, като да имаш дънки с кафяво петно отзад и да се разкарваш само с тях из центъра.

bloodyF
07-07-2011, 06:12
": )" и това "; )" / , когато се използват почти във всяко изречение, без същински повод!!




кво им е лицемерното на тея усмивчици и по конкретно : ) тази?
мен си ме кефи дори повече от : ) слято , т.к. другата особено в скайп е хипер дебилна. както и да е.



Ми премести се в Англия :-o

По темата: много мразя такива разбирачи, които чули един два жаргонни израза от "Трансформърс" и вече се мислят за американци/англичани :?

ХА-ХА-ХА!
колко оригинално-премести се. то аз ако имах възможността от както съм се родила съм щяла да живея там, скъпа ;)
а ако имаше в предвид мен за 'жаргонните изрази' -не съм гледала трансформърс на първо място и на второ много здраво съм стъпила на земята и перфектно знам че за щастие или не съм българка и съм на светлинни години от англичаните или американците . ;)
така че хич не ми вкарвай такива random изречения :)
+всеки си има личен избор и си говори както иска, нали така?!

bebeemalko
07-07-2011, 08:14
Мен не ме дразни :) Даже харесвам Английския повече от Българския :)
:D :D +1
Чудно ми е защо 99% от хората се дразнят от разни работи. Не може ли да не обръщате внимание на дреболиите :? Или може би аз съм непукист 8-) :D :D :lol:

Chacho
07-07-2011, 09:18
Мен не ме дразни :) Даже харесвам Английския повече от Българския :)
:D :D +1
Чудно ми е защо 99% от хората се дразнят от разни работи. Не може ли да не обръщате внимание на дреболиите :? Или може би аз съм непукист 8-) :D :D :lol:

Можем и изобщо да не обръщаме внимание, не само на дреболиите. Масовите явления трябва да се коментират, не може всичко да се оставя на течението и да му слагаме по един "всеки сам си преценява" коментар. Всеки има правото да е тъп, но поне да си го знае.

TheNewReligion
07-07-2011, 13:15
да..

кажи ми също така, че казваш

Дъска с колела вместо Скейт
Наблюдателна система вместо Камера..
има сигурно стотици англицизми в българския език. просто някоя ви дразнят заради смисъла, който носят със себе си :)

Какви "англицизми" бълнуваш? За "скейт" и "камера" няма български думи. Зат'ва се наричат "заемки".

http://rechnik.chitanka.info/w/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%BA%D0%B0

http://rechnik.chitanka.info/w/%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B0
Т'ва е разликата между "чуждица" и "заемка".

По темата: мен не ме дразни. Почти никой около мен не говори така.

chereshka7
07-12-2011, 16:29
мен не ме дразни :D

и мен :D
и мен :P

Priceless
07-12-2011, 17:23
Е то и в твоя пост има около 10 чужди думички, сеш се?

againstyou
07-12-2011, 20:18
Не ме дразни,много често използвам,просто си е навик.Не разбирам кво лошо има..търсите за кво да се хванете.

zviar7539
07-12-2011, 20:31
Мен пък ме дразнат тези неща,и то доста.

Uncontrollable
07-31-2011, 07:22
Мен не, използвам си такива думи ежедневно.. ;д

TVDQueen
07-31-2011, 08:16
Еми..от една страна си е така, но мен не ме дразнят.Просто защото съм си свикнала вече да ги чувам.Обаче това сад-не направо ме влудява докато го чуя. :o 8-)

lemonademouth123
07-31-2011, 12:49
Мен също ме дразни...

pressiana
07-31-2011, 14:38
Не ме дразнят, все тая ми е.
Както искат да си говорят другите, тва си е тяхно право.

BrokenInnocence
07-31-2011, 15:12
Като го видя написано някъде (във форума например) даже не обръщам внимание, но като започне някой да ми говори така ми звучи просто тъпо... Жалко е, че дечицата се правят на много отворени и интересни използвайки такива думички, а не осъзнават, че гледани отстрани са адски смешни... Ама не ме дразнят, просто им се подигравам. :)

martin97
08-01-2011, 10:43
не

N0pe
08-01-2011, 22:55
Защо да ме дразни? Всеки да си говори както му харесва, стига да му разбирам. Не са ми приятни като се заместват някой определени думи, но като цяло не ме дразни.

fuckme
08-02-2011, 08:50
неее, дори и аз говоря така, ще отмине с времето, ако остана да живея в България, но честно казано тва не са ми плановете.... "фейл", "епик", "уин", "леейм", "рандъм", "омг", "втф", "ин юр фейс", "фааак" "садвам се", "джизвам се", "рейпвам", "найс,а" ииииии тем подобни :D

Altamira
08-24-2011, 13:45
Всичко тва ме дразни, макар да си признавам, че и аз използвам "фейл" и "омг", но съм на мнение, че българският език е красив език и трябва да си го ползваме. Нищо не ни пречи да си кажем "О Господи", нали?!

Anesha17
08-24-2011, 16:25
Не ме дразни,нали не сме почнали да използваме езика на турските ни ``братя`` :D:D
Английският е готин,навсякъде се говори.

Hayashi
08-24-2011, 17:53
Тези думи ме побъркват! Турцизмите дори не ме дразнят толкова, защото в Южна България са сравнително често срещано явление.
Но всичките онея дето имат френдове, и ме питат що съм се саднала направо ми идва да ги удуша!

Въпреки че и аз много често говоря на английски с приятели българи. Но това което ме дразни, че тези, които употребяват англицизмите понякога могат да ти вържат точно 3 изречения на английски.

И аз ги ползвам честичко, и сама на себе си се дразня. XDDDD

buXti4Ka
08-24-2011, 18:06
Аз рядко ползвам такива думи,понякога се случва.Дразни ме когато някой твърде много ги използва.Много ме дразнеше някой като каже "finger",дори да не е на мен.Изкарваше ме от релси :D

Salvation
08-24-2011, 18:34
Не харесвам, когато някой каже, че е инспириран. Същото изпитвам и към епик фейл/епично фейлване/фейспалм/хъгвам