PDA

View Full Version : Червен конец



shanell1
06-27-2011, 15:33
Каква е символиката на червения конец ? На коя ръка се носи, традиционно или по скоро модно е според вас ?

RaisedOnRock
06-27-2011, 15:36
МИСЛЯ ЧЕ ЗА ТОВА ИМА ГУГЪЛ

shanell1
06-27-2011, 15:41
Искам лично мнение на потребителите, търсих в гоогле, но няма конкретни неща, ако някой носи и е чувал нещо - нека сподели ;) Но ако не ви допада темата - заключете я !!!!! ;)

koshtramba
06-27-2011, 15:46
Аз нося. Носи се против уроки. Мисля, че няма значение на коя ръка. Аз нося на дясната. Добре се чувствам с него и като ми се скъса си слагам нов. Трябва да ти го върже човек, който ти мисли доброто. И май е това.

AdrenaliNa
06-27-2011, 15:47
ЧЕРВЕН КОНЕЦ НА РЪКАТА - ТРАДИЦИОННО ИЛИ МОДНО?
Автор : Мария САШЕВА
10 August 2009
ImageВсе по-често и на улицата, и по телевизията, можем да видим хора, вързали си червен конец, на една от китките. „Най-заразени” от манията в момента са тийнейджърите. Поверието е, че червен конец се връзва против уроки. Но младите хора го възприемат като нещо интересно и модерно и някои от тях дори не са чували думата „уроки”, установи наше допитване сред ученици.

Няма точни данни кога се е зародила традицията да се връзва червен конец против уроки, но вярванията за това, особено при по-старото поколение, битуват и днес. „Навремето червени кончета се завързваха най-вече на онези, които са слаби, нежни, уязвими, малки или много красиви. Да не им е уроки, казвахме. Това са бебетата, хубавите девойки и родилките”, обяснява 75-годишната баба Маринка. Според нея не е важно как ще се върже червеният конец, но при жените конецът трябвало да се постави на лявата ръка, а при мъжете – на дясната.
Други поверия обаче гласят, че червеният конец винаги трябва да е на лявата ръка, за да е по-близо до сърцето и да не спира положителната енергия идваща от дясно. Подобно е схващането за червения конец на учението Кабала. Привържениците му го носят за защита, винаги на лявата си китка. Те смятат, че конецът трябва да се завърже на седем възела и да се произнесе молитва, защитаваща от уроки.

В традиционната българска култура червен конец се връзва задължително, на всеки, на Игнажден. Тогава започват така наречените "мръсни дни". Вярвало се, че водата не е кръстена и страшните сили се движат навсякъде. За да се защитят всички, които излизали от дома си по-тъмно трябвало да носят гривни от червени конци със синьо маниста, докато сами се разпаднат. Потърсихме мнението и на попове от православната църква. Те обаче бяха категорични, че
против уроки трябва да се пали свещ в храма и да се ползва светена вода, а не да се връзват кончета и камъчета.

Явно обаче част от политическия ни елит не се е допитвал до църквата или също смята, че трябва да е в крак с модата. Особено по изборите, може би за да не ги урочасат и да получат повече гласове, доста от нашите родни избраници се бяха „опаковали” с червен конец. Сред тях бяха дори бившият и настоящият премиер. Правеше впечатление, че Бойко Борисов например носеше символа на лявата си ръка. По телевизията той дори коментира, че го носи от пет години, за да не хващал уроки. Подобно на „наследника” си, Станишев също имаше конец на ръката, но на дясната.

В същото време освен политиците и тийнейджърите по старата нова мода с конеца са полудели и майките.В най-известните бг форуми, където те ежедневно контактуват темата присъства неизменно. Всички връзват на бебето червен конец, спорят дали нишката трябва да е вълнена, копринена или ленена, на коя ръчичка да е, до кога малчуганът да го носи, какви да са синците по него и т.н. Стига се дотам, че една майка дори искала от един коняр да свали от коня си синци, тъй като според нея, за да действат против уроки трябвало да са взети от животно.

Според съвсем други вярвания и теории червен конец се връзвал срещу безпаричие. Той бил основна добавка към всяка магия, независимо дали тя е за добро или за зло. По тази логика и
скъсаният джоб, зашит с червен конец, нямало да остане празен.

Разпространено е вярването и че различни цветове конци се връзват за различни поверия на китката. Но всички те били много силен амулет. В зависимост от материала и цвета дарявали с различни качества. Така например оранжевите и жълтите нишки защитавали от магии или просто от завистливи погледи.
Белите нишки помагали да се избегнат неочаквани изненади и непредвидени ситуации. Те развивали паметта, правели лек и увлекателен процеса на обучение. С една дума, белият конец, завързан на китката, е най-добрият амулет за ученици и студенти.
Нишки от син и небесносин цвят дарявали своите подопечни с умението да общуват. Превръщат ги в приятни събеседници и великолепни разказвачи. А едновременно с това повишават авторитета им в очите на околните.
Виолетовите "гривнички" защитавали от беди и нещастия, помагали да се избегнат опасни ситуации. Препоръчват се преди всичко на хората, чиито професии са свързани с риск.
Зелените нишки способствали за успех в паричните дела, защитават от измама и кражба.

Освен за цветовете, има и поверия от какъв конец да са нишките.
Така например памучните конци се използвали за защита от уроки и магия, а копринените - за привличане на любов и подобряване на финансовото положение.
Вълнените нишки били за защита и възстановяване. Три вълнени нишки (от оранжев до червен цвят), усукани на китката на дясната ръка, помагали за възстановяване на силите. Този амулет дарявал здраве.
Ленените нишки пък се използвали за направата на любовни амулети и гривнички, предназначени за защита на децата, гласят още поверията.

Ако всичко това ви се струва много вероятно, можете да го изпитате и проверите, ако ли пък не – поне сте научили нещо за поверията около червения конец и сами можете да прецените дали в днешно време това е завръщане на традицията или чиста мода. Най-малкото след този материал ще разбирате по-добре българските политици.

Източник: http://www.obshtestvo.net/content/view/1330/4/


:)
Против уроки се носи,но не мисля,че е модно. :-o

vagarious
06-27-2011, 15:48
Ми аз попринцип съм суеверна и точно вчера си вързах наново, защото предното го скъсах преди 3 месеца. 8-) Нося го на лявата китка и вярвам, че малко или много ме "пази" от уроки и всякакви такива лоши работи.Традиционно е по-скоро за бебенцата и малките дечица, отколкото за по-големите.Тогава е вече въпрос на избор.Не мисля и, че е модно !?!? :)

RaisedOnRock
06-27-2011, 15:52
търсих в гоогле, но няма конкретни неща,
ъм...
http://www.obshtestvo.net/content/view/1330/4/
http://www.btv.bg/news/story/134318
http://www.chudesa.net/p5347/

shanell1
06-27-2011, 15:53
Благодаря на vagarious и koshtramba ! Даже това ми беше интересно кой трябва да ти го върже и има ли значение колко възела ще се направят ?


пс - AdrenaliNa, на 5 съм и вече се справям с компютъра, айде, ако обичаш не предполагай, че и без това тъпата статия дето си пуснала не ми върши работа ! ;)

shanell1
06-27-2011, 15:55
И-С-К-А-М Л-И-Ч-Н-О М-Н-Е-Н-И-Е , ясно ?? ;)

RaisedOnRock
06-27-2011, 16:01
дето си пуснала
откъде разбра,че адреналинът е жена?

няма да спамя:червеният конец е против уроки,аз мисля че тва са пълни глупости и нямам намерение да нося
червеният конец няма как да ви предпази от такива неща.внушавате си.но това в никакъв случай не е лошо,напротив даже.ако смяташ,че ще те предпази-сложи си...

koshtramba
06-27-2011, 16:05
Едва ли има значение колко възела. 2-3, все тая! :) Ако когато си го вържеш се чувстваш добре вътрешно си връзвай и носи. Аз лично не го нося за "модата", не смятам, че един червен конец можв да бъде модерен. Мразя когато ме хвалят, това са уроките, а с червения конец съм ок. Даже майка ми често страда от главоболие, връзвам и конец и й минава. Може и да е самовнушение, и най-вероятно е такова, но важното е, че действа. :)

NqkfaNikakva21
06-27-2011, 16:05
принципно се слага на дясната ръка, трябва майка ти да го върже .. мисля, че 7 пъти беше :)

AdrenaliNa
06-27-2011, 16:25
Добре,щом искаш лично мнение и ТЪПАТА СТАТИЯ,където съм пуснала те дразни.Личното ми мнение е ,че и със 100 червени конеца,и да си претъпкаш джобовете с подкови,и да носиш камъни и всякакви други подобни АКО СИ КАРЪК ,НЕЩАСТЕН,БОЛЕН и т.н,то това няма да се промени така.

xxKiFlAx
06-27-2011, 16:33
червен или зелен няма значение. Тва е глупост като автора :D

bloodyF
06-27-2011, 16:39
Аз нося. Носи се против уроки. Мисля, че няма значение на коя ръка. Аз нося на дясната. Добре се чувствам с него и като ми се скъса си слагам нов. Трябва да ти го върже човек, който ти мисли доброто. И май е това.



отново съм съгласна с теб.
*направо не знам какво ми става.* 8-)

само че, аз най-често си го връзвам сама или някой от родителите ми ми го връзват, ако чисто ме е примързяло. Но гледам без червен конец да не оставам. Не знам дали ме предпазва, но символиката е важна.



Шанел и RaisedOnRock, моля да спрат с уголемяването на шрифта.

FuckingFreak
06-27-2011, 17:47
Не нося. Като малка са ми връзвали, но до толкова. Всичко е до самовнушението, а мисля, че и без червен конец мога да си внушавам, че около мене има някаква стена и никой, който не ми желае доброто, не може да мине през нея. Пълни глупости според мен. Пък и мисля, че е грозно..

eLeHaGuLbertt
06-27-2011, 21:30
Да ни предпазва - а бе, мисля, че ние просто си внушаваме. Но все пак нося, макар, че преди 3-4 дена се скъса и не съм си вързала още. На мен като ми се скъса се стресирам. :(

Josefinne
06-28-2011, 06:27
И-С-К-А-М Л-И-Ч-Н-О М-Н-Е-Н-И-Е , ясно ?? ;)

Аз пък не съм кьорава, айде пиши с нормален шрифт и чети какво ти пишат съфорумничките тук или иди да се правиш на интересна другаде.
Аз пък няма да отговоря. То такъв досаден човек как да не го урочасаш!? :-x

lqlq89
06-28-2011, 06:43
Аз нося. Носи се против уроки. Мисля, че няма значение на коя ръка. Аз нося на дясната. Добре се чувствам с него и като ми се скъса си слагам нов. Трябва да ти го върже човек, който ти мисли доброто. И май е това.
+1
Носи се на лявата ръка!

shanell1
06-28-2011, 07:41
Josefinne , това беше написано за друг, а ти ако мислиш да не пишеш по темата - напусни ! хаха НЕ СЕ ПРАВЯ НА ИНТЕРЕСНА, просто много се дразня на такива като тебе и като някои други - човек да не попита нещо, е*ах и разбирачите дето сте ! Някои си мислите, че като висите във форума по цял ден и сте компетентни по всички въпроси - пълни смешници !!!! :booooomb: Ще си пиша както и каквото поискам, с никой не се заяждам без причина ! Да не говорим за това дето постоянно спамите



Айде заключете темата, поне имаше някой да ми отговори както трябва - не мисля, че има какво да се напише повече :-o

Mirage3
06-28-2011, 08:01
Айде заключете темата, поне имаше някой да ми отговори както трябва - не мисля, че има какво да се напише повече :-o
Има -

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: