PDA

View Full Version : За или Против евтаназията?



SuperBadSuperFresh
06-28-2011, 16:30
За тези които не знаят "Евтаназия е актът, с който някой отнема живота на друг по негова изрична молба или поради необходимост от друг характер (от милост към човек, осакатен до невъзможност да живее адекватно; от липса на надежда за промяна при болни, поддържани живи, но в безсъзнание и във вегетиращо състояние и под.)."

Чух по новините,че въвеждат проектозакон.Имаше мнения и "За" и "Против".Лично аз съм категорично "За".По лични причини,при които морфинът просто не помагаше,и въпросния ми онкоболен близък ни молеше да го убием.
Вашето мнение?

GrindBlardian00
06-28-2011, 16:34
"За". По-късно ще се включа с аргументи, нека тръгне дискусия. Пък и ме мързи сега.

Т.нар. "недоброволна" евтаназия и онази, омешана с концепциите на социалния дарвинизъм би била избора на някои, ако зависеше от тях. Прекрасно е, че не зависи.

amk933
06-28-2011, 16:36
За. :)

По много причини. Не ми е ясно какви аргументи против може да има, ако един човек се мъчи неистово и му остават броени часове/дни, които са ад за него, за близките и т.н.

mitternacht
06-28-2011, 16:48
Погледнете от по-философска гледна точка. Животът е притежание единствено на самия човек и той единствен може да реши как да борави с него. Никой друг няма право да му се намесва. Така че човек когато реши, трябва да има възможност да го прекрати. Дори да няма физическите възможности да го направи.

Violenza
06-28-2011, 18:53
Категорично за. Това е лично право.

w0sh
06-28-2011, 19:24
Против

Както умиращият човек има правото да избира живота си, така и околните имат това право. Не е редно да се отнема живот особено от невинни хора, които ще носят тежестта от тази стъпка за винаги в себе си.

:trollface:

amk933
06-28-2011, 19:30
^В случая изобщо не е задължително близките да вземат това решение - може и болният да си го каже.

Ти, ако недай си Боже си болен от най-отвратителната болест и си на морфин едвам гледащ и издържащ, няма ли да поискаш да ти прекратят мъките? :-o

LadyDi
06-28-2011, 19:51
За.
Искам да имам право да избирам.

NomNomNom
06-28-2011, 20:49
За . Може сам да се убие , или да го направи лекар, който да е спец. и да няма угризения на съвестта .
Пък и какви угризения, какво му е лошото да умреш , дали ще е 2 дни преди или след зверските мъки - човек сам си преценява.
Та даже и да не си болен , пак няма лошо да умреш , ако така искаш .

Вярно , не е хубаво да се мяташ под коли , щото после друг ше лежи в затвора .
Ама ако всичко е законно - окей .

w0sh
06-28-2011, 20:55
^В случая изобщо не е задължително близките да вземат това решение - може и болният да си го каже.

Ти, ако недай си Боже си болен от най-отвратителната болест и си на морфин едвам гледащ и издържащ, няма ли да поискаш да ти прекратят мъките? :-o

Не разбира се.
Аз ако съм дошъл за евтаназия, значи не мога сам да се убия. duhh...

amk933
06-28-2011, 21:14
Това че нямаш физическата сила да станеш от леглото и да се метнеш от някъде, не значи, че, ако ти донесат лист хартия, не можеш да си подпишеш евтаназията. Плюс това евтаназията е много по-безболезнена и хуманна. :)

GrindBlardian00
06-28-2011, 21:26
Впрочем, приемам евтаназията само ако е по волята на самия човек, имащ нужда от нея, а не по волята на близките му или на други.

omegatribe
06-28-2011, 21:51
За съжаление всеки акт, който е обвързан с каквото и да е отнемане на човешки живот, независимо дали говорим за евтаназия или смъртна присъда е дълбоко подчинен на изключително много и сложни казуси.

Ако трябва да отговоря с една дума на този въпрос - да, за съм. Но ако трябва да разисквам темата ще кажа, че за сегашната правна реалност в България съм против. Безредието, което цари, така или иначе, най-вече в нашето здравеопазване, ме кара да се съмнявам, че евентуалното прокарване на закон за евтаназията ще бъде най-доброто и правилно решение. Злоупотребите с него ще достигнат изключително потресаващи нива, това е моето лично убеждение. Изработването на такъв закон не идва само и в никакъв случай не е толкова просто и праволинейно.

cherinka
06-29-2011, 03:57
Това ако се въведе, не ли да преправят целия наказателен кодекс.
Добре, а как евентуалното въвеждане на такъв закон няма да е в противовес с:
Глава втора
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА
Раздел I
Убийство

Чл. 115. Който умишлено умъртви другиго, се наказва за убийство с лишаване от свобода от десет до двадесет години.
***
5. на лице, което се намира в безпомощно състояние;

Евтаназията разгледана, като самоубийство:
Чл. 127. (1) Който по какъвто и да е начин подпомогне или склони другиго към самоубийство и последва такова или само опит, се наказва с лишаване от свобода до три години.

(2) За същото престъпление, извършено спрямо непълнолетно лице, или спрямо лице, за което виновният знае, че е неспособно да ръководи постъпките си или че не разбира свойството или значението на извършеното, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години.


^В случая изобщо не е задължително близките да вземат това решение - може и болният да си го каже.

Ти, ако недай си Боже си болен от най-отвратителната болест и си на морфин едвам гледащ и издържащ, няма ли да поискаш да ти прекратят мъките?
Малко извратен въпрос, нооо...
Ако лицето Х е болен от неистово неизлечима болест, нали не забравяш момента с неосъзнаване на собственото си състояние. Щом "нямаш сили да гледаш", защо и как ще имаш силата да решиш, че трябва да умреш?

WinstonSmith
06-29-2011, 06:44
За. Всеки един човек, преживял такива страдания заслужава правото да умре с достойнство, разделяйки си "смислено" с любимите си хора.

Аз също искам да задам един въпрос.

Мислите ли, че на наистина неизлечимо болните пациенти, прекарващи всеки свой останал ден в агония, трябва да бъде разрешено да използват хероин - най - силният познат аналгетик?

cunt
06-29-2011, 07:38
за,
който е против да гледа "Морето в мен" и да коментира после

RageAgainstTheMachine
06-29-2011, 07:50
За.

Но съм против хероинът да стане легален за тези на смъртен одър. Знаеш ли колко е силна зависимоста към този "аналгетик" ? Гаденето от него е много силно и може да доведе до повръщане , което ще доведе до обезводняване и още по-големи мъки. Второ , хероинът СЪСИПВА , погледни някакви снимки на хора използващи го. Дори няма да разбере , че е мъртъв. Той ще е в някакъв негов свят , където е сам. Няма да вижда абсолютно нищо. А и ще продължават да го тъпчат с него. Това е още по-зле. По-доброто решение е евтаназия ;)

omegatribe
06-29-2011, 11:10
О Боже мой... :o

SuperBadSuperFresh
06-29-2011, 11:38
Има си причина да се използва морфин,а не хероин.

NomNomNom
06-29-2011, 12:46
за,
който е против да гледа "Морето в мен" и да коментира после
Филмът е много хубав, горещо го препоръчвам !

shadow4e
06-29-2011, 12:47
За, обаче в момента не сме готови, ще се извършват много злоупотреби. Богати бабички ще бъдат приспивани набързо, за да не "тежат" на роднините си и тн.

xSANYAx
06-29-2011, 12:59
Напълно ЗА

WinstonSmith
06-30-2011, 12:23
За.

Но съм против хероинът да стане легален за тези на смъртен одър. Знаеш ли колко е силна зависимоста към този "аналгетик" ? Гаденето от него е много силно и може да доведе до повръщане , което ще доведе до обезводняване и още по-големи мъки. Второ , хероинът СЪСИПВА , погледни някакви снимки на хора използващи го. Дори няма да разбере , че е мъртъв. Той ще е в някакъв негов свят , където е сам. Няма да вижда абсолютно нищо. А и ще продължават да го тъпчат с него. Това е още по-зле. По-доброто решение е евтаназия ;)

Какво значение има дали някой неизлечимо болен пациент, на когото му остават три седмици, ще се пристрасти към нещо?

Защо трябва да гледам снимки на наркомани? Или да гледам изкривените от неописуема болка лица на онкоболни?

SuperBadSuperFresh, каква е тази причина? Хероинът е най - силният аналгетик и най - силното известно болкоуспокояващо. Премахва ужасната, мъчителна, бзпощадна болка с такава сила, че дори морфинът му отстъпва.

amk933
06-30-2011, 13:05
Най-силният аналгетик в света няма нищо общо с морфина и хероина.
Нарича се тетрадотоксин и се извлича от една много силна отрова на специален вид риба-таралеж.

Има действие, което е няколко хиляди пъти по-силно от морфина и хероина и успява да успокои болки, на които хероинът и морфинът действат като плацебо. Да не говорим, че няма физическо пристрастяване...така че хероин никому не е нужен с медицински цели.