PDA

View Full Version : 12-класници, пишете, моля ви!



slyn4ice93
07-03-2011, 10:34
Здравейте! Не учих през годините,и за съжаление много късно ми дойде акъла... 9-ти,10-ти,и 11-ти клас ги завърших със тройка :(. Как можах така да се прецакам... Казаха ми,че МОЖЕЛО във 12ти клас да се поправят оценките от миналите години, вярно ли е?! Ако е възможно, ура за мене.. Не съм изхвърлила тетрадките и учебниците от миналите години,и няма да поправям оценки по всички предмети,а само по разказвателните. Знаете ли, дали всичко се учи?Смисъл целия учебник,или определени теми които каже учителя по касаещият ме предмет?

Chacho
07-03-2011, 10:40
Нямаш право да поправяш колкото си искаш. Мисля, че бяха три оценки общо и две по един предмет. А за къде ти трябва дипломата, избрала ли си специалност и университет?

slyn4ice93
07-03-2011, 11:02
Ама ти ли си избираш по кои предмети или зависи от профила и училището? Искам да си оправя оценките по профилният ми предмет поне на 5ци :(

Chacho
07-03-2011, 11:05
Значи можеш да оправиш 2 от оценките по него. Ти си избираш, разбира се. В края на 12 клас са повишителните, когато аз завърших (мин. година) имахме право да поправим 2 оценки по даден предмет и още 1 по някой друг.


Въпросът, който ти зададох за ВУЗ-овете ме вълнува, защото може да не ти изискват оценките от дипломата, които те притесняват. Също така, какви матури ще държиш?

slyn4ice93
07-03-2011, 11:18
Ясно..а как се извършва "поправката" смисъл, предполагам,че не ти дават да назубриш целия учебник, а най-важните уроци през изминалите 2години ( примерно), и ти си учиш, и се явяваш на нещо като изпит предполагам? А, как ще си повишиш оценката по съответните предмети,ако си завършил с тройка, можеш ли да си я повишиш на 5ца или 6ца?

Chacho
07-03-2011, 11:28
Доколкото знам можеш и на 6-ца да я поправиш, но идея си нямам какво точно влиза в материала. Знам, че хора, които имаха 5-ци по математика ги съветваха да не се явяват на повишителен, защото трябва да са много самоуверени в знанията си и да не ги притеснява какви задачи ще се паднат. Аз го тълкувам така - влиза всичко до последната подробност.


Не съм се явявал и не съм докрай наясно със нещата, но можеш да поразпиташ учителите и да ги помолиш да те посъветват дали да се явяваш, след като им обясниш колко точно труд ще полагаш.


Аз имах 5.50 по математика и исках да я завиша на 6, но на практика имах възможност и с матурата да го направя. В СУ, ако си държал матура по балообразуващия предмет, то тя се взима вместо дипломната ти оценка - с други думи, дипломата не е участвала по никакъв начин в кандидатстването ми, освен че я оставих в ВУЗ-а да събира прах :) Вярно, че се попрецаках, защото изкарах по-ниска оценка на матурата и ми смъкна бала, но шанс. При повишителните мисля, че също беше такава ситуацията - ако изкараш по-ниска, отколкото си имала преди, ти се пише по-ниската. Явиш ли се на повишителен, забравяш за това какви оценки си имала преди него и разчиташ единствено на това как ще се представиш на изпита.

mrtn
07-03-2011, 14:29
Наистина можеш само по 3 предмета да си промениш оценката. Този изпит се нарича изпит за промяна на оценката, защото може и 2 да изкараш, нямаш гаранция. Аз тази година се явих на два предмета, бях исгурен и си изкарах 6.
Така отиваш при съответната учителка, казваш и че искаш да се явиш на такъв изпит, тя ти прави конспект(по принцип се включва целият материал, но учителя може да изреже някоя тема). Дава ти го и ти си учиш по него през цялата година, желателно е да и кажеш в началото на годината. След това в края на учебната година, преди матурите разбира се ти обявяват дата и се явяваш.
А вече какъв е формата на изпита си решава учителя или провеждаш разговор с нея, на теб как ще ти е удобно. :)
Общо взето е това.

Violenza
07-03-2011, 18:19
За всеки случай попитай учителите си колко предмета можеш да анулираш, защото аз мисля, че в моето училище бяха повече.
Но наистина трябва да си сигурна, защото изкараш ли по-ниска оценка ти пишат нея. И доколкото знам изпитът е върху материала от цялата учебна година, като по езика (поне при нас беше така) имаш писмен и устен.

rome0
07-03-2011, 19:43
Violenza ти явявала ли си се на такъв изпит, 'щото и аз мисля да се явявам по език, а се страхувам да не си я понижа (имам 5ца). Беше ли труден и заслужава ли си риска?

Violenza
07-03-2011, 19:53
Violenza ти явявала ли си се на такъв изпит, 'щото и аз мисля да се явявам по език, а се страхувам да не си я понижа (имам 5ца). Беше ли труден и заслужава ли си риска?
Не, не съм се явявала, познати си анулираха някои години. Първо, зависи коя година ще оправяш, защото материалът за 9ти и за 11ти клас е съвсем различен като ниво (поне в езиковата е така). Така че трябва за себе си да прецениш дали можеш да изкараш 6, защото 5ца не е зле, а и ако паднеш на 4ка оправяне няма.

slyn4ice93
07-04-2011, 16:27
Много Ви благодаря за изчерпателните мнения.НО, мисля,че дори и да изкарам по-високи оценки по 2 или 3предмета..успеха ми няма да е повече от 3,50 или 4. Мисля,че няма да вляза в хубав университет,или поне не в такъв,в който аз искам.Много искам да уча в чужбина,но как ще ме приемат с 3,50 или 4?Срамота!Провалих си живота, ауу толкова много съжалявам... Сега ми предстои поправителен изпит по английски,ако го взема добре, но, ако не го взема..мисля,че ще е по-добре, за да мога да се върна във 11клас и да го завърша със 5ца,(хайде не 6ца) и 12ти също..Вие как мислите? Как ще е по-добре...да продължа да си уча за поправителния изпит, да го взема, и да си завърша 12клас , и да не ме приемат никъде с тея тройки, камо ли в чужбина, или да се върна в 11ти клас и да завърша и двете оставащи ми години като хората...Хем ще имам по-малко предмети за оправяне..Иначе трябва абсолютно по всичко да се явявам на повишителен..имам тройки по всичко през всичките години...Как можах така да се прецакам....

titinkaa
07-04-2011, 16:43
До колкото знам,ако искаш да се явиш на поправителен,но изкараш по слаба оценка от тази,която си се оформила,ти оставят лошата оценка.Може и да греша,но така знам.

mlakniwe2
07-04-2011, 16:51
До колкото знам,ако искаш да се явиш на поправителен,но изкараш по слаба оценка от тази,която си се оформила,ти оставят лошата оценка.Може и да греша,но така знам.

така е, ама точно на тези изпити много хора фейлват, щото изкарват по-ниска оценка и бум в дипломата, но ти щом казваш, че имаш 3 може поне 4, едва ли ще можеш за повече, тряя здраво учене


който не е учил през годините така е накрая му идва акъла-аз със всяка година имам все по-висок успех и се стягам догодина, щото ме чакат матури и държавни изпити за професионална квалификация
8-кл-4,75
9кл-4,93
10кл-5,08
11кл-5,29 и ся 12кл съм решен и ще изкарам над 5,50
8)

rome0
07-04-2011, 17:30
В България не ти трябват всичките оценки, затова реши както ще кандидатстваш виж кои са ти балообразуващите предмети и поправи само тях и се готви за кандидат-студентските изпити.

Lorein
07-09-2011, 15:06
Всичко, което ти казаха до тук, е вярно. Но най-важното е първо да си прецениш какво искаш да учиш, да си избереш университет, да видиш кои са ти балообразуващите оценки и после да му мислиш какво ще правиш с дипломата. В някои университети не искат успеха от дипломата, а само определени предмети. Доколкото знам за разказвателните, ако имаш ниска оценка в дипломата, примерно по химия, караш матура по химия, изкарваш по-висока оценка и тя ти остава в дипломата. Но не е за всички предмети.
За чужбина не искам да те разочаровам, много зависи и къде искаш, но чак с толкова нисък успех надали имаш шансове. Интересувай се от университетите, които искаш и това ще ти помогне при избора. Успех!

Extremescream
07-09-2011, 18:22
Така, хората ти отговориха, а и има тема за 12 клас.
Ключе