PDA

View Full Version : Как да и помогна?



amk933
07-03-2011, 22:35
Здравейте хора.

Никога досега не съм писал тук, но имам проблем...по-точно не аз, а най-добрата ми фр, с която сме заедно от детството (кажи речи 15 години).

Та...
Въпросното момиче (ще я нарека Йоана) си има гадже от 1 година. Всичко в началото си беше ок. Имаха нормална връзка. С времето обаче тази връзка взе да става все по-обсебваща. Гаджето и е пълен лиглъо, който отказа да следва след като завърши. Не работи. Съответно има един тон свободно време, което очаква тя да концентрира върху него. Не и дава да има фейсбук, защото всичките и съученици и приятели от мъжки пол щели да я свалят и да лъскат на нейни снимки. Да, това е доводът, колкото и да е абсурден. :lol: (Да, супер красива е, но това е друга тема). Не може да ходи на басейн или дискотека без него по същата причина. Не може да ходи на кафе с приятелки без него, защото вече я ревнува и от тях. Вдига луди скандали, блъскал я е (не я е удрял директно с ръка). Обвинява я за всичко, включително и неговите грешки (които са безброй). Не я пуска никъде сама. Задушава я...всеки момент, в който са заедно, той не я пуска просто. Като му каже, че иска да се разделят, той я заплашва, че щял да се самоубие и всякакви такива тъпотии, а на нея толкова и трябва и пак са заедно.

Лошото в цялата работа е, че Йоана започна да се променя. С мен се държи супер, приятели сме и ще сме си. Но стана една супер тъжна. Няма я оная усмивка на лицето и, няма ги дори онези весели изблици да направи някоя глупост. Няма го този позитивизъм, който излъчваше. От нерви след скандали с тоя лъохман съм я виждал и как повръща. Не спи, мъчи се. После той и драсне два реда с мелодраматични извинения, дойде под балкона и познайте к'во - старата песен на нов глас...

Искам да и помогна. Ние сме една компания от приятели (аз съм и най-близък). Всички и говорим да го зареже, но не и не. Уж се навие, после този тъпън пак и завърти главата и айде...вече си нямам идея какво да и кажа/направя.

На всички прочели темата - мерси.
На помогналите - двойно благодаря. :)

DarkTemplar
07-03-2011, 22:40
Такива са жените пич. Когато си кажат, че обичат някой и държат на него, могат да изтърпят буквално всичко. Супер мазохистични създания са. Колкото и да се опитвате да й отворите очите, това няма да стане докато тя по някакъв начин истински не се разочарова от него и не осъзнае същността му. Как ще стане това обаче... никаква идея.

jghgh
07-03-2011, 22:42
Ами тя сама си го прави.
Дори не мисля, че да говорите с нея нещо ще помогне, но опитайте, като изтъкнете не като довод "Той е много тъп", ами по-скоро обърнете внимание на нейната личност, на влошаването на настроението/продуктивността й и т.н.. Нещо, което да я стресне. Напр.: "Не забелязваш ли колко тъжна взе да ставаш", "Не ти влияе добре", "От мъка погрозняваш" и някви такива. Да, последното е малко прекалено, но.. нали трябва да въздейства.

Не че ще помогне, ако си е навила на пръстта да е с лигльото, ама опитайте.

Но за всеки случай по какъвто и начин да се месите, ако двамата са си решили да го карат така, няма какво да направиш. Смисъл и да говорите и с двамата поотделно , ако те вътрешно в главите си не проектират едно ново поведение и не се решат на промяна, сещаш се какви резултати ще имат интервенциите ви - нулеви.

SisiStrange
07-03-2011, 22:43
Много тежка ситуация. :( От доста време не бях чувала нещо толкова ужасно. Според мен на този етап разговори няма да помогнат, а и съм убедена, че си опитал безброй пъти. Тя сигурно осъзнава, че само си трови нервите, но явно има чувства към него (чудно откъде и защо) и затова се връща. Състоятнието и обаче е много нездравословно. Щом е стигнала до безсъние, повръщане от нерви и тн., според мен би следвало да е осъзнала колко ужасно и влияе този човек. Защо не отреагирва при това положение не ми е ясно. Може би е нещо подобно на Стокхолмски синдром.

Къде са родителите и в цялата картинка? Те не забелязват ли какво става с дъщеря им? Не правят ли нещо? Ей там е разковничето, според мен. Ако те съумеят да вземат някакви мерки, може и да се оправят нещата преди да е изпаднала в нервна криза или нещо по-лошо да и се е случило.

inetbiznes
07-03-2011, 22:43
Принципно боят не е решение, но тоя сякаш си плаче за един як пердах. Не казвам, че е правилно решение, но това е първоначалната ми реакция.

amk933
07-03-2011, 22:56
Казвали сме и, че се променя супер много. И аз, и най-добрата и приятелка, която мисли точно като мен относно въпросния тъпън. И двамата и говорим супер много, че не може така и, че той я манипулира по супер груб начин (това със самоубийството). Тя ни е казвала, че осъзнава колко и вреди и пак...той и каже колко му е лошо и мъчно. Драсне един смс, че много съжалява и, че много я обича...дойде да я види и отново са заедно. :-x

Аз съм и говорил не само, че се променя и, че си вреди, ами и, че той я ползва като вещ. Всъщност тая мания по нея страшно много прилича точно на това - той знае, че тя го обича и я манипулира само и само да е с нея. Ползва я като кукла на конци - знае, че второ толкова хубаво момиче няма да си хване (защото той на всичкото отгоре не е и някой Ален Делон или милионер) и използва ситуацията...

Тя се крие от родителите си. Реве си в стаята посред нощ - те са в другия край на апартамента. Плюс това, то не е да реве един път или два пъти, то вече си стана нещо обичайно. Всеки ден е ново двайсе а.к.а. нов скандал заради тоя изрод.

А боят наистина не е решение и ми е ясно, че, ако го набием, той ще се изкара жертва и ще се впие в нея още повече, а ние ще станем лошите, което само ще влоши ситуацията...

Другото, което обмислям е да говоря с брат и, който ще се прибере в БГ октомври - той също и ненавижда притежателя - та да мислим нещо. Но хич не ми се иска да са заедно до октомври, защото всеки ден положението става все по-зле. :x

BurningBronx
07-03-2011, 22:58
Колегите са прави - ти, директно, не можеш да направиш нищо по въпроса. Колкото и да й говориш, както и да й обясняваш той какъв е що е - любовта е сляпа or smtn... Тя няма да си отвори очите за него от чужди приказки, било то и на "най-добрия й приятел", нито пък ще се съгласи с мнението ти, че той й причинява само главоболия. Можеш само да я подкрепяш в тия ситуации, въпрос на време е чашата да прелее и да й светне, че това като цяло е сбъркано... Все пак това е в случай, че наистина е толкова хлътнала, колкото ти се струва. Пък ако е така само привидно все ще успееш да й набиеш в главата, че онзи не заслужава толерантността която получава, подчертавай последиците от отношенията им върху личността й, как се променя, каква е била, но не го давай директно, по-скоро се старай да не изглежда сякаш изобщо става дума за онзи тип, тя е важната в случая - говори за нея С нея, не просто да й обясняваш, трябва да има дискусия..

А по-горния коментар за родителите... не винаги има такива, които биха се занимавали с тоя тип проблеми, ако изобщо е на възрастта родилети да я подкрепят.

Е, написах го доста сбъркано като цяло, извинена съм, 2 през нощта е...

Edit: Упс, писала съм доста бавничко, чак сега виждам новия ти пост.

Ъм.. да, все пак повечето от нещата които казах си стоят - говори с нея и я накарай да съпостави как са стояли нещата преди и как стоят сега като цяло, не специално отношенията й с онзи. В крайна сметка не можеш да направиш нищо друго, освен да я подбутваш към трапа дето трябва да прескочи, на мен ми се струва, че това е най-удачния начин...

NomNomNom
07-03-2011, 22:58
Първият ми приятел, бяхме 2г. и 6 месеца заедно, заплашвал ме е много пъти , че ще се убие , не искаше да следва, само ревеше , че ще го оставя и с него е свъшено, простотии. Много изцепки ми правеше, до разправии с нашите се стигаше. Денонощно и аз рев , и крясъци .
Много ми беше жал, но не го обичах .
Накрая просто аз се закучих в моята си среда, уча в София, в хубаво училище с хубави хора, както е и при теб , и събрах кураж да го оставя , с риск да ми тежи цял живот на съвестта.
Ама какво се случи, нашия още е жив, а минаха 2г. вече .
Майка ми от жал има брак с баща ми, той искаше да се самоубие последно на нова година, но сега всичко е наред.
А нейно бивше гадже се самоуби заради нея преди 3г. заради любовта им през ученическите години, тъй че, ако не друго , поне мога да потвърдя, че на приятелката наистина би й съсипало живота, ако този нещастник умре. Съвестта й няма да я остави .
А ако го обича - още по-малко.

Идеята е тя сама да осъзнае, че той й пречи и че той заслужава тя да го остави . Трябва да й повдигнете самочувствието и да й покажете каква е . За да избегнете евентуалното й съжаление й покажете, че и той е могъл да бъде като нея, но е избрал да се жалва и да тормози някой , т.е. не заслужава нейното съжаление , а заслужава здрав пердах от родителите му .
Предполагам, че сте се опитали да го правите, но в прав текст не става, заобиколно, да я насочвате - и така трудно, но има малко надежда.

Ако момчето е в училищна възраст , направо приказвайте с техните , има нужда от твърда ръка. Училищен психолох от неговото училище информирайте и помолете за съдействие .
Ако имате възможност де .
И заведете приятелката ви при психолога, убедете я, че има нужда от подкрепа.

Просто в случая има нужда от намеса "отгоре" , щом ти си в задънена улица ( просто съм сигурна , че си дал всичко от себе си + си умно момче) .

LoveMnmL
07-03-2011, 22:59
Много позната ситуация.Същото беше и с моя много добра приятелка,която ходеше с един такъв година.Всичко,което си описал,се случваше и при нея.Дори аз не можех да се виждам с нея,не се виждахме с месеци заради него..хем живеем в един и същи вход.Дори й беше забранил да си слага спирала примерно или да си облича къси панталонки и т.н.В крайна сметка на момичето й дотегна адски много,чувствата изчезнаха и се раздели с него.
Едва ли ти можеш да й помогнеш.Само тя може да си помогне и дано го осъзнае колкото се може по-скоро,защото държанието му няма да се промени,а ще става и по-зле.

SisiStrange
07-03-2011, 23:00
А защо вие не говорите с родителите и? Според мен е крайно време да се намесят. Сигурно ще ви е бясна известно време, но като види колко добре и се отразява да го няма тоя, ще и мине. Аз това бих направила. С разговори няма да стане. Боя няма да помогне. Тя очевидно не се осъзнава достатъчно, че да се стегне и да тегли чертата... Вие все пак също сте деца и няма кой знае какво да направите. Аз мисля, че трябва вече да предадете на по-висша инстанция.

BurningBronx
07-03-2011, 23:09
Всъщност Сис е права - ако все още тя е (или вие сте) в училищна възраст няма да е зле да обсъдите ситуацията с родителите й. Те биха могли да сторят много, стига да проумеят какво се случва. Все пак бъди наясно, че това ще създаде малко проблеми във вашите отношения (евентуално.. но е почти сигурно), които, макар и едва ли ще бъдат много сериозни, в крайна сметка ще отшумят и, надявам се, след като те вземат някакви мерки, тя ще се пооправи и ще се върне към нормалния си начин на живот без тоя проклетник в него.

Markuss
07-03-2011, 23:10
Не можеш да й помогнеш, ако тя сама не иска да си помогне. Ако тя сама виждаше проблем, предполагам щеше да го е решила до момента.

TheNewReligion
07-03-2011, 23:13
Докато тя не се реши, ти и компанията ви няма какво да направите. Явно й доставя перверзно удоволствие да е нечия подметка. Ако не реши да се промени, не можеш да й помогнеш.
Просто бъди до нея, когато има нужда.

BurningBronx
07-03-2011, 23:13
Не можеш да й помогнеш, ако тя сама не иска да си помогне. Ако тя сама виждаше проблем, предполагам щеше да го е решила до момента.
Не е вярно, че не може да й помогне. Макар че си прав за това, че ако човек не иска сам да си помогне другите не биха могли да му помогнат, НО аз бих го казала по-скоро като "не биха могли да му помогнат директно". Не винаги е нужна пряка намеса за да помогнеш/навредиш на някого.

jghgh
07-03-2011, 23:16
Вярно е, че не може да й помогне.
Не го казвам за да дразня, но тя също се е вкопчила и вманиачила в това да е с него.



Аз мисля, че може би трябва да й покажете с психологически довод, че зависимостта на приятеля й към нея НЕ Е любов, а избиване на комплекси, несигурност в себе си и дори манипулация на живота й и чувство за собственост. Хорхе Букай е разсъждавал изключително добре на тая тема в "Трите въпроса".

amk933
07-03-2011, 23:19
BurningBronx,
фокусът на разговорите винаги е била тя. В смисъл на мен за оня избощо не ми пука. Пука ми за нея. А иначе съм повече от убеден, че е хлътнала не, ами затънала до уши по тоя. Има чат-пат някакви бегли проблясъци, но точно в тоя момент тоя пак я зашематва някак си. А тя сама очите не виждам как ще си ги отвори. Имала е 4 връзки до този момент - аз по-облъчена не съм я виждал никога.

NomNomNom,
сигурен съм, че няма да се самоубие този. Защо? Преди време идиотът му с идиот беше тръгнал да се самоубива от една скала, и я беше закарал с неговата кола до мястото. На нея, обаче, и беше писнало (за 5 мин., не е нещо често това), беше запалила колата да си ходи обратно и тоя да видиш колко бързо я беше настигнал тичешком...drama queen с цел манипулация. Нищо няма да направи...така че този въпрос не стои. Говорили сме и тя каква е и той какъв е, но ефектът е нулев. Момчето е на 19, прави 20 скоро, а тя е на 17. Оня живее сам, така че родителите не са фактор.
Идеята за психолога е много добра, бтв. Ще пробвам така...

LoveMnmL,
Надявам се да се осъзнае по-скоро, но, имайки предвид, че я познавам идеално, не виждам такава надежда или поне не скоро...

SisiStrange,
Изобщо няма да се разсърди, ако говорим с техните, защото и пука повече за приятелите отколкото за оня (мисля). Но не съм сигурен, че нейните могат да и помогнат повече от нас...тях по цял ден ги няма, т.е. не могат да контролират колко често тя се среща с него. А и той я тероризира и по телефона.

BurningBronx
07-03-2011, 23:20
@jghgh Ох, сега пък ще се наложи да спорим... може да й помогне. Не като й повтаря "тоя е идиот", "той те използва", "тва е грешно" и т.н., но както стана дума по-нагоре - ако все още са ученици (или поне тя), родителите й биха могли да ограничат контактите й с него, което с времето би променило отношението й към ситуацията и евентуално би се осъзнала. Но тъй като тя не би им казала - приятелите й биха могли да говорят с тях, което си е един вид помощ...
Ако вярваше, че той е неспособен да й помогне нямаше да споменаваш психологически доводи за фанатизма на въпросния й "приятел".

SisiStrange
07-03-2011, 23:23
^^ Преди време (8-9 клас) бях затънала до уши по едно момче, което определено ми влияеше зле. Отразяваше ми се и на държанието, и на ученето, и на външния вид даже. Не слушах никакви съвети от приятели, а те бая пъти опитваха да ми помогнат. Накрая се събрахме всички у най-добрия ми приятел и ми поставиха ултиматум: или той, или те. Да решавам. Просто и ясно. Бях ядосана и много обидена в началото, но определено ми помогнаха.
Тази идея я давам, въпреки че е много крайна, защото ти казваш, че държи на вас повече, отколкото на него.

amk933
07-03-2011, 23:24
jghgh,
и с книгата на Хорхе Букай ще пробвам и с доводът, че връзката им не е любов а някаква безумна зависимост...

Иначе аз такава "любов" не съм виждал...ужас братче...супер мъчно ми е, че тя се мъчи и искам да направя нещо по въпроса...

SisiStrange,
мисля си го и това...но не ми е ясно тоя колко точно ще и повлияее след това и колко дълго ще са "разделени" след един такъв ултиматум. Защото тя може да избере нас, но да започне да го раздава тайно с него и да си крие проблемите не само от родителите, ами и от нас, което ще я смачка съвсем.

BurningBronx
07-03-2011, 23:26
BurningBronx,
фокусът на разговорите винаги е била тя. В смисъл на мен за оня избощо не ми пука. Пука ми за нея. А иначе съм повече от убеден, че е хлътнала не, ами затънала до уши по тоя. Има чат-пат някакви бегли проблясъци, но точно в тоя момент тоя пак я зашематва някак си. А тя сама очите не виждам как ще си ги отвори. Имала е 4 връзки до този момент - аз по-облъчена не съм я виждал никога.
Въпреки това идеята е да се централизират разговори около това как тя се променя заради него, това винаги е внушително когато бъде осъзнато.
Но, все пак, според мен Сиси е на прав път. Въпреки, че родителите й често отсъстват и този бил досаждал по телефони и така нататък - контактите се ограничават/пренасочват/блокират, влиянието на родителите и възможностите им да карат децата им да осъзнават някои неща не са за подценяване... пък и опита си заслужава. Веднъж да й просветне, малък проблясък както казваш, стига да бъде изолирана до някаква степен от тоя (което не би му позволило отново да я завлече надолу) нещата ще потръгнат, малко по малко...

SisiStrange
07-03-2011, 23:30
SisiStrange,
мисля си го и това...но не ми е ясно тоя колко точно ще и повлияее след това и колко дълго ще са "разделени" след един такъв ултиматум. Защото тя може да избере нас, но да започне да го раздава тайно с него и да си крие проблемите не само от родителите, ами и от нас, което ще я смачка съвсем.
Според мен по-скоро ще се стресне и панира, че може заради някакъв кретен да загуби вас. Ще осъзнае може би точно колко далече са стигнали нещата. Същото донякъде имах в предвид и с родителите. Обикновено самата им намеса, кара детето да приеме ситуацията в пъти по-сериозно от преди.

Markuss
07-03-2011, 23:38
Не можеш да й помогнеш, ако тя сама не иска да си помогне. Ако тя сама виждаше проблем, предполагам щеше да го е решила до момента.
Не е вярно, че не може да й помогне. Макар че си прав за това, че ако човек не иска сам да си помогне другите не биха могли да му помогнат, НО аз бих го казала по-скоро като "не биха могли да му помогнат директно". Не винаги е нужна пряка намеса за да помогнеш/навредиш на някого.
Не съм казал, че не може да й даде съвет или да изкаже мнение като страничен наблюдател. Просто не може да й помогне в тази ситуация. При такива обстоятелства тя е тази, която трябва да си помогне сама. Сама трябва да види, че това не е редно, че приятеля й е цървул.
Сама по себе си темата е излишна. Смятам, че авторът е достатъчно интелигентен и сам да прецени как би бил от полза.

BurningBronx
07-03-2011, 23:49
И в крайна сметка темата е пред изчерпване. Горе-долу започнахме да се повтаряме...

dinqta
07-03-2011, 23:50
Според мен единствения начин е момичето да отиде някъде далече от този "изрод" например на село някъде или се организирайте една компания без тоя да има хабер и да отидете някъде на почивка до като този я забрави или се откаже от нея незнам но аз мисля така.. :-o

chronic
07-03-2011, 23:53
Недей така прибързано да го съдиш него,не е самата дева мария сигурен съм..Плюс тва са си техни отношения,не знам какъв пръст имаш между тях..Бие ми ситуацията че нещо искаш от май.

DevilWish
07-04-2011, 10:51
И аз имах такава връзка, дълго търпях, защото го обичах ;) след това ми дойде акъла в главата, но и твойта приятелка трябва да се опари първо чак тогава ще разбере, че е грешка и трябва да го остави ;)

Me4encety
07-04-2011, 11:02
DarkTemplar е прав.Когато една жена реши,че обича някой постъпките му (спрямо нея или околните) не й се струват толкова лоши.НО ще се осъзнае спокойно,ако ли не трябва вие да поговорите с въпросния льохман.Ако и това не помогне кажете на родителите й.Късмет :)

amk933
07-04-2011, 12:20
За рдоителите понеже виждам, че ги споменавате доста...ще пробваме и така, но мноооого ме съмнява, че те ще се опитат да я откъснат от тоя. Но пък не пречи да пробваме, де... :)

Markuss, темата не е излишна - има много неща, които сме пробвали, но и много, които не сме. Тук се появиха хубави идеи.

chronic, повече от година не е прибързано. Аз бях супер позитивно настроен и към двамата в началото, докато не почнаха да се минават разни граници и то от негова страна. За нещо между нас няма никакво място, защото нали знаеш - една връзка е най-ефективният начин да приключиш едно истинско приятелство, а 15 години няма да ги жертваме нито тя, нито аз... ;)

dinqta, за съжаление аз съм още мнооого малко в България и ще се прибера чак в последния ден на лятото...няма да мога аз да го направя, но имам една подобна идея, която ще се опитам да и я набия в главата преди да замина.

cranberry696, мерси много за съветите. Ние мислим да и приберем телефона и компютъра и да я пратим с най-добрата и приятелка в провинцията за 10 дена (защото мен няма да ме има). След това майка ѝ и баща ѝ ще ходят на почивка - та и с тях по същата схема. Тя принципно е съгласна това да се случи, защото и е ясно, че си вреди и т.н. и, че сама няма да се откаже от тая лудост скоро. И май така ще е най-добре - казва му, че късат, оставя си телефона и лаптопа у нас и потегля. Тъпото е, че като се върне, тоя пак ще започне да и скача по главата, а не съм сигурен на нея колко точно време и трябва далече от него, за да разбере (наистина да разбере), че това е финалът....

DevilWish, колко време ти отне, за да схванеш, че тоя ти вреди? :-o

Me4encety, разговори с него нищо няма да помогнат, сигурен съм. По-скоро с техните евентуално биха имали ефект. :)

Rorschach
07-04-2011, 12:43
Привет, много интересен казус... Има две позиции, които смятам, че е нужно да се споменат:

1. Това е нейният живот и всякакви намеси са нежелателни, дори и да смятате, че й се отразява зле и е нещастна и т.н. Винаги имайте едно наум, че все пак не сте вие тези, които да се разполагат с нейната съдба, дори и да го правите от най-добри намерения.

2. Сега ще споделя малко опит от няколко подобни ситуации с мои близки приятелки. За съжаление ситуациите колкото са подобни, толкова са и различни, както и самите хора.

а) Подобен казус - набихме приятеля й и му казахме да не се е мярнал повече. Той се изкара адската жертва, а ние бяхме лошите... това момиче още не ни го е простило, макар и отдавна да заряза боклука.

б) Казахме на родителите - получи се много шекспирова драма, но дали родителите подходиха неподходящо, дали момичето просто искаше да се бунтува и срещу тях - не съм сигурен, но ефекта беше, че тя още повече се вкопчи в един мухльо. След време все пак се разделиха, но тя беше станала пълна развалина и имаше куп други проблеми, вкл. че не завърши гимназия с нас, а напусна последния срок...

в) Наранихме приятелката си умишлено. Звучи адски тъпо и зверско, но ще ви кажа какво направихме, макар и аз почти да не участвах, заради други причини...
Изфабрикувахме цяла история, че онзи колкото и да й се кълне, че я обича и ще се самоубива (това е някакъв лайт мотив на всички жалкари явно), всъщност още обича бившата си и се е виждал редовно с нея. Беше голяма свинщина, а нашата приятелка го прие супер тежко.. Да, разделихме се и тя беше толкова наранена и разочарована, че повече не пожела да го чуе. След време всичко беше окей с нея, но... винаги се сещам колко съкрушена беше тя и честно да ти кажа - подобен съвет не знам дали бих дал.

Затова и погледни от една нова перспектива - дали твоята приятелка не намира в него, в драмите около него и т.н. нещо, което търси или има нужда от него. И дали е удачно да искаш да я лишиш от това...

w0sh
07-04-2011, 12:48
Ще постна няколко неща от личните си файлове, ей така за спорта, защото види се всички много сериозно подходиха към темата.

Из "Стилове привързаност"


2. Свръхангажиран – тревожни, не вярват, че заслужават любовта, очакват отхвърляне, искат да са приемани и х-свани—валидизиране на собствената ценност, притесняват се да не загубят любимия чов., прилепчиви, обсебващи, драматизиращи. Подлагат любимия на тест, рядко се ч-ват напълно обичани, търсят проблеми в отношенията, ниска У. Любовта е силен мотиватор – лести връзки, к-то са източник на дистрес заради съмненията в партньора. Резултатът често е открит конфликт. «По-лесно е да се влюбиш, отколкото да запазиш връзката си». Свръхбдителност към източници на стрес, заплаха. Използване на манипулация за получаване на подкрепа. Емоционално въвлечени в нерешени проблеми от детството—непоследовател и със собствените си деца, к-то на свой ред могат да развият същия тип привързаност.

В този ред на мисли, първо се пресегнете към приятеля и.

bloodyF
07-04-2011, 19:48
ако той примерно се е случвало да каже нещо кофти по неин адрес може да го манипулирате по някакъв начин да и го покажете на нея, че не му пука за нея, не я уважава етц, въпреки че от прочетеното разбирам че е доста наивна

друго нещо е-защо не говорите (може и някое ступване да има) с него? той е нежничък ,вие 2-3 мъжаги като се съберете ще го сплашите и едната опция е да скъса с нея (ще реве, ама ще й мине),другата опция е да й каже и тя да ви се цупи..

не знам честно казано..


най-добре е щом си и близък да се опиташ да я убедиш в това че той не е за нея и т.н. С много упоритост тя и сама ще осъзнае :)

//едит: ако тя е готова да се откаже от него, но и е нужна малко помощ, щом сте компания опитайте се, помогнете й, разсейвайте я, може примерно спорт или танци или рисуване, керамика или нещо подобно..да има занимание просто..
успех :)

shoael
07-04-2011, 20:15
Rorschach е много прав, че има граници на помощта, която да оказвате. Приятелите са, за да те подкрепят, когато имаш нужда и когато САМ поискаш. Не прекалявайте с помощта. Да я пратите далеч от този мухльо е добра идея. Да сте до нея, когато плаче и й е мъчно, да й повдигате самочувствието, да я развеселявате, да я убеждавате, че той не я заслужава - добре, но да правите някви интриги или да го биете - много глупаво според мен. И най-вече... възможно е да ме разпнете заради това, което ще кажа, обаче често хората искат да бъдат наранени, защото това носи някакъв адреналин, интрига, тръпка... И когато ти писне от някой тъпанар да те блъска, да ти се прави на интересен, да те тормози и да те заплашва, че ще се самоубие /много тъпо, защото хората, които наистина се самоубиват мноого рядко казват на някой, още повече да заплашват постоянно/ и му биеш шута... ти става криво, че вече няма кой да ти се обяснява в любов, няма кой да ти казва, че ще се самоубие от любов по теб, защото ти си ЕДИНСТВЕН/А и т.н. Много често емоцията=мазохизъм. Тъй че ако момичето е умно ще се оправи само. Ще бъде тежко, но това ще й даде някакъв опит, от който не е честно да я лишавате.

ccdesigns
07-04-2011, 20:19
Според мен трябва да опитате да я нараните. По онзи начин като я излъжете, че тоя мухльо и изневерява. Ако не вярва го ступайте. Говорете с брат и, него сигурно ще го слуша. И така. Пробвайте всичко. Аз лично не знам дали бих изтърпял близка приятелка да бъде унижавана така.

amk933
07-04-2011, 22:48
Rorschach,
знам, че това е нейният живот, но пък и тя ни е казвала "Говорете ми". В смисъл осъзнава, че има проблем и, че има нужда от нас и от помощ като цяло. Не е да и се бъркаме ей така или да се караме с нея. В смисъл каквото и да ѝ кажем за него или за нея винаги го приема добре - вярва и разчита на нас. Познавам я идеално - ако минем някаква граница, ще разбера на секундата само по промяната в изражението ѝ. ;)

За боя си прав. Аз го написах и по-рано - ще се изкара жертва и ще се впие още повече, а тя няма да ни намрази, но няма да е доволна.

За родителите още го мисля...по-скоро с брат ѝ ще говоря, ако са още заедно до октомври, защото и той ненавижда въпросното гадже по същите причини, а е на 25-6 и има много силна връзка със сестра си. :)

Опитвахме се да изфабрикуваме какво ли не. Платихме на няк'ви момичета, които са точно типа, който той харесва - нищо. Направихме фалшив Скайп пак със снимка на момиче, което той би харесал - и на това не се хвана. Написа, че си има гадже и ни блокна. Сега се мисли нов вариант за фабрикуване на нещо. В смисъл Йоана знае колко много ни е писнало от него и ѝ е ясно, че сме готови и нещо такова да сътворим...което значи, че първо ще провери дали е вярно.

w0sh,
тя се е опитвала да говори с него на тази тема. Сама ни е казвала, че той има психически проблем. Искаше да го води на психолог - той естествено отказва. Не чува нея, какво остава за нас? Още повече, че ни е бесен, защото всеки път, когато са "скъсали" за 1 ден, аз и другите я хващаме под ръка и я извеждаме с нас да купонясва през нощта, за да се отърси малко от всичките му глупости. А както писах - той не ѝ дава принципно да ходи сама, съответно ние сме лошите.

bloodyF,
това правим - опитваме се да я убедим, че ѝ вреди и че не е за нея. За боя виж какво написах по-горе. Няма да стане. Ще влоши ситуацията.

shoael,
опит, опит...колко опит? 1 година стига. Особено тук последните месеци да ми повръща от нерви и да не спи по цели нощи...Тя е станала скелет - 40кг/170см буквално толкова. Даже може и малко по-малко да тежи. В смис тя винаги е била слаба, но сега...вреди си бе човек. Не може да я зарежем така...има право на опит, но сама разбира, че има проблем, моли за помощ. Ще направим каквото можем.

ccdesigns,
Точно, защото не се търпи, мислим всякакви варианти. :)

Fur1ous
07-04-2011, 23:20
Вземи един Калашник * може и друг автомат , но задължително е да е руски !! * , гръмни ги двамара и след това себе си.Жалка история.Какво може да направиш ? Изборът си е неин.От теб не се очаква нищо друго освен да я подкрепяш.Мислиш ли , че аз ако имам приятелка , която харесвам и която дори да нямам повод да я ревнувам , бих бил особено радостен да цъка из дискотеките без мен ?

amk933
07-04-2011, 23:34
^Пий си хапчетата и се успокой малко. Аз утре ще ти назнача и една почивка от няколко дена без форума, защото виждам, че нервите не са ти в особено добро състояние за комуникация с хора.

chronic
07-04-2011, 23:39
Не знам бих те питал искрено как след толкова контакт с дадено момиче нищо в теб не изригва,нито в сексуален нито в любовен апсект?
Все или ще те провокира с готини цици или ще почнеш да се влюбваш в усмивката и..
Железен си човече,аз така не мога.. 8-)

amk933
07-04-2011, 23:57
Човек, сууупер добри приятели сме. Познаваме се от 15-16 години. Израстнали сме заедно. Живяли сме заедно. Т'ва е все едно да изпитваш нещо към сестра ти. Няма да стане, нали? Е, същото. В смисъл ще обичаш сестра ти, но няма да сте гаджета...т'ва е. Аз си споделям с нея супер много, тя с мен. И така... :)

Auriss
07-05-2011, 04:49
АМК-чо ,слушай сега ,'щото съм го въртял вече този цирк и от опит мога да ти кажа как да разкараш някой боклук. Първо ,приготви се да я лъжеш яко и второ - нека ти седи едно на ум ,че за да го търпи буквално е влюбено момичето и 'болката' ,която той й причинява (а именно психическият тормоз) й се струва нищо пред вероятността да го загуби.

Какво правите... Първо ,лято е. Ако имате възможността цялата компания да я отвлечете нанякъде поне за седмица ще е перфектно. Междувременно точно преди да тръгнете - отидете при онзи пън поне 5-6 човека и го сплашете. НЕ го бийте ,защото ще отиде да плете интриги. Насерете го здраво просто. За да си подсигурите липсата на проблеми отидете някъде на планина ,където няма да има обхват на телефоните. Ако сте с коли - отидете някъде из Родопите или Пирин на къмпинг или каквото ви хрумне. Другият вариант е на море и да й вземете телефона без да се усети и да реши ,че го е затрила. Все едно - просто да няма връзка с него.
Говорете и с родителите й ,но не вкарвайте някакви мелодрами ,а им обяснете спокойно ,че гаджето й е боклук и искате да го разкарате ,защото й влияе зле. Ако влезеш в пояснения като тези ,които даде тук ,ще ги стреснеш ,ще се опитат да 'й налеят акъл' и ще стане мнооого зле. Просто да знаят къде ще ходите и защо.
Няма да е зле и да вкарате някакви нови хора (1-2 момчета) ,които мислите ,че може да й се харесат на вид и/или характер. Идеята не е да я сватосвате с някой друг :D ,а да види ,че оня не е единственият мъж на света.
Та гледайте да си изкара приятно ,да си пийне ,да се забавлява и въобще не отваряйте дума за тия драми. За седмица все ще види ,че може да живее и без него ,пък и контраста "без него - забавно - с него - ред сълзи ,ред сополи" ще допринесе допълнително.
Това сме го правили заради едно момиче ,но с излизания вечерно време и купончета у приятели ,таймнати така ,че да запълват голяма част от свободното й време. Случаят не беше същия ,де ,но ефекта го имаше - вместо някакво примиряване стана доста зле и накрая скъсаха. Гадно и тъпо е да гледаш отстрани ,но по-добре 2-3дни ужасни отношения отколкото година терор. Поне аз така си мисля.


ПС: това със скайпа ме озадачи. Може момчето действително също много да държи на нея. Дали не е възможно просто той да е този ,който се нуждае от помощ ,а не приятелката ти ? Боклук ли е някакъв или просто е в кофти период ? Пробвали ли сте да го каните с вас и да го 'приобщите' към компанията..знам ли...

/off


Ще бъде тежко, но това ще й даде някакъв опит, от който не е честно да я лишавате.
Да ,ако искаш да се превърне в безчувствен ,скептичен и претеглящ всекиго човек ,не е честно. Ако искаш обаче да си остане позитивна и приятна личност положението е по-различно. Съжалявам за вметката.

Rorschach
07-05-2011, 06:40
По-добре е да замине за чужбина за известно време...

А и твоята приятелка малко започва да ми се струва, че е адски безволеви човек - хем иска да чуе, хем това и онова. В крайна сметка на този свят всеки трябва да си знае какъв му е интереса и щом тя толкова не може да се откъсне от него, значи може би просто така иска. Познавам хора, които обичат драмата и да се самосъжаляват... де'еба, те са щастливи, когато са нещастни...

Може да й харесва така, да има някакъв псевдо-майчински инстинкт или де да знам какво - тук уош да се намеси и да каже какви глупости говоря, но за мен е повече от ясно, че проблема не е в момчето почти, а в твоята приятелка, която просто... дори не знам как да го формулирам - не знае какво иска.

shoael
07-05-2011, 07:18
Ще бъде тежко, но това ще й даде някакъв опит, от който не е честно да я лишавате.
Да ,ако искаш да се превърне в безчувствен ,скептичен и претеглящ всекиго човек ,не е честно. Ако искаш обаче да си остане позитивна и приятна личност положението е по-различно. Съжалявам за вметката.
Животът е радост и тъга. Не казвам, че трябва всички да страдаме, че да натрупаме опит. Просто щом тя е човек, на който му е трудно да се отдалечи от някакъв идиот /за който дори самата казва, че има психични проблеми :shock: / и е толкова влюбена, че чак стига до мазохизъм и себеразруха... значи наистина й трябва един урок, защото щом тя е способна на такива чувства и такова унижение, то е супер възможно да й се случи и по-нататък, когато положението ще доста по-зле. Представяш ли си съпругът й да е такъв? Тъй че да - опитът си е опит.

amk933
07-05-2011, 08:27
Auriss, това е горе-долу планът. Единственото, което написах и по-горе, е, че не съм сигурен след като се върнем какво ще се случи.

Момчето не знам точно колко държи на нея. Може и да държеше на нея в някакви нормални граници в началото, но това държене яко рецидивира и се поллучи една вещомания. Аз го написах и по-горе - хванал си е гадже, което може да манипулира и или е някакъв супер первезен идиот, който обича да контролира всички аспекти от живота на човек, или е супер страхлив кретен, който избива някакви комплекси по безумен начин за сметка на здравето на друг. Няма как да го приобщим, защото и той има някакви приятели, които вече чувам започват да го зарязват един по един. ;) Сети се за какво става въпрос...А те харесват въпросното момиче супер много (в смис одобряват я, не да му я откраднат) без да са я познвали преди това. Идеята ми е, че проблемът на 80% е в него.

Rorschach, тя е просто супер добра, супер готина и супер чувствителна. Обича ли някой, ще обърне света за него. Хем разбира, че си вреди, хем разбира, че той има проблеми, хем не може да го зареже, защото има някакви чувства към него. Знае какво иска - иска да е с него, но не в настоящата му версия. Лошото е, че той няма да се оправи. Просто изход от тая мания по нея няма, освен ако не се разделят. И да кажеш да му е давала някакви поводи за ревност...не е. Тя не е поглеждала друго момче откакто са заедно, което не пречи връзката им да е в състоянието, описано в първи пост. ;)

shoael, опит, опит, обаче това минава всякакви граници...

Rorschach
07-05-2011, 08:50
В такъв случай моят съвет е да не се месите... по-скоро ще я изгубите така, а ще има нужда от приятели след време, но трябва сама да си счупи главата.

shoael
07-05-2011, 08:53
В такъв случай моят съвет е да не се месите... по-скоро ще я изгубите така, а ще има нужда от приятели след време, но трябва сама да си счупи главата.
+1

DarkTemplar
07-05-2011, 10:20
В такъв случай моят съвет е да не се месите... по-скоро ще я изгубите така, а ще има нужда от приятели след време, но трябва сама да си счупи главата.
Подкрепям. Просто колкото и да осъзнава вредното му влияние, тя явно има нужда от тази връзка и цялостното положение я устройва. Може би това е първата й сериозна връзка и сама се навива, може би нещо друго. Знаеш, че по принцип жените първо чувстват, после мислят. Пък и сама се е вкарала в тази ситуация, обвързвайки се с тоя плужек, редно е и сама да излезе от нея.

07-05-2011, 15:35
Споко, Фюриъс, споко...пак ще си бан.

амк933

slabsym
07-05-2011, 19:10
Как да ти го кажа , свесните момичета се влюбват в олигофрените , Готините като мен седим и се дразним от случващото се в крайна сметка..

umri
07-06-2011, 00:13
Прекалени драми.

amk, аз така виждам нещата.

Едно момиче - красиво, осъзнава, че е красиво. Цялото внимание на компанията й е обърнато към нея. Постоянно се говори за нейната връзка и в нейно и без нейно присъствие. Тя в момента е в пика на филма, как ще го остави? Нямаш си и идея колко и е забавно да е в толкова драматичен, дълбок филм. Колкото повече се опитвате да ги разделите, да и налеете акъл в главата и изобщо да се стараете тя да го остави, толкова повече няма да има никакъв резултат. Целта ви трябва да е пълен игнор. Да не я разпитвате за него, да не си налагате и повтаряте мнението, да се държите все едно всичко е нормално. Като е тъпа п'утка да си блъска главата. Защо трябва и вие да влизате във филма заради нейните глупости? Това с ултиматумите е още по-голяма глупост.

Тва е все едно на хероман да му краднеш херцата... НЯМА как да стане. Иска филми, иска драми, иска напрежение, иска тръпка, общо взето иска всичките неща, от които мъжете рядко имат или никога нямат нужда. Тя е центърът на света, ядрото на вниманието, тя е звездата, които всички съжаляват и искат да спасят от звяра... вземете и го това внимание. Свалете я от скапания пиедестал. По-рядко и звънете като излизате, оставяйте я да си реве. На нея това е харесва. Всичко, което говори е рационализация и се опитва да предизвика съжаление.

Ти си мъж, бате... какво се забъркваш в такива пу'тешки филми? Като иска да си троши главата - прав и път. Колкото и голям приятел да си и, толкова и искаш да я чукаш, но знаеш, че няма как да стане щото си на дъното на френд листа. Тва е друга тема де. Ако бях на теб, щях да го карам много по-спокойно.

amk933
07-06-2011, 22:13
^В голяма заблуда си. Познавам я идеално и днес просто съм яхнал метлата, като след поредното сдобряване с оня ми обясни как всичките тези ограничения били нещо абсолютно нормално и, че те си били вярвали един друг, но не вярвали на околните. Това е като секта бе!!! Ще стрелям вече...Опитах се да ѝ поговоря - взе да нервничи и да се дразни. Казах ѝ да го заведе на психо-лекар, не ще.

Ще я оставя да си троши главата и ще се дистанцирам за известно време, защото в момента е в някаква безумна хипноза. Да видим ще се сети ли какво и що...Мани, бегай...не е за вярване вече. Не можело утре с мен и най-добрата ѝ приятелка на кафе, защото видите ли щял да се дразни.

Му-хъл.

Ей т'ва не се беше случвало до сега...

umri
07-09-2011, 15:59
Може и да съм в заблуда. Правилно ще направиш, ако ме послушаш и я оставиш да си троши главата. Накрая от прекалена доброта ще излезеш ти виновен.

Hilary_
07-09-2011, 16:59
"Куче което лае - не хапе"

.. или по друг начин казано - ако тя осъзнава положението и единствено я задържат заплахите му, можеш да й обясниш, че хората, които заплашват го казват просто така!! Тези хора НЯМАТ смелост да го направят, а и не бих го използвали като заплаха, а направо биха го направили!!

За останалото .. положението е доста зле и ако все пак не те послуша аз не виждам какво друго можеш да направиш? Такива хора се осъзнават само, когато стигнат дъното САМИ!! Иначе нервите си ги хабиш напразно .. както и думите!!

Тъпо е да оставиш приятел в такава ситуация, но аз не виждам друг начин .. тя сама трябва да осъзнае какво се случва!

Audiophile
07-09-2011, 17:09
Не прочетох другите коментари и ако питам някой въпрос, който вече е зададен, ще ме извиняваш.

Аз имах същата ситуация преди 2-3 месеца с моята най-близка приятелка. Тя ходеше с такъв точно по описанието и нещата наистина вървяха на зле. Закъса в училище, нямаше я усмивката 'и, затвори се в себе си, постоянни ревности и проблеми, абе думи нямам. И как се оправиха нещата? Аз много я убеждавах, че той не е за нея. Тя не ми вярваше, въпреки че все повече и повече се убеждаваше в твърденията ми. Та просто бъди до нея и продължавай да я подкрепяш. Предполагам, че тя е наясно с всичките неща, които ги написа, но просто има няква неумираща надежда, че тоя коч ще се промени. Има и друго важно нещо, което проработи при нашата ситуация: появи се нов човек в живота на момичето, който беше пълна противоположност на онзи мухльо. Тогава вече му отпусна края и прозря всичко. Дано да се оправят нещата и да се отърве твоята приятелка, защото ми е ясно и на теб кво ти е :?

ThatsMe
07-09-2011, 23:47
Това ме потресе много, горкото момиче ....
Кажи и че ако продалжават ще свърши като текста на тази песен http://www.youtube.com/watch?v=_Puidxe-tJM
И й кажи, да му каже, че е жалак идиот който ако наистина се самообие ще и помогне и ще и е по-добре, и че ще може да излиза с други.
Или нещо тъпо ама намерете някой който той не познава и с който тя да се прави че му изневерява за да скъса той с нея.
Съжелявам ако съм прекалил ама наистина ми стана много кофти и просто тоя мръсен тапак ми иде да го убия пак се извинявам !

SunShinePearl
07-10-2011, 13:46
В момента съм в същата ситуация.Една от най-добрите ми приятелки си е хванала същия индивид :o .Какво ли не и казвахме и т.н.
А аз бях в същата ситуация миналата година след 5 мес. осъзнах че такива хора не се променят.И от там стигам до извода че докато сам не ти дойде акъла или не си изпатиш няма да го зарежеш.И не мога да си обесня приятелките ми видяха всичко и тя ми говореше така както сега аз на нея,така ли не си взе малка поука.Питам я щастлива ли си с него тя да и една намусена.Само я разплаква тоя идиот ама вече година г/у са заедно и не слуша никоя от приятелките си.Аз вече се отказах да и казвам каквото и да е тъй или иначе не мога да я видя от 100 години.Надявам се да се усети в близко бъдеще.

djipsito
03-12-2012, 02:39
Как ли са се развили нещата ?

BaffaLsc
03-12-2012, 08:58
и на мен ми е интересно ;д

valdesbg
03-12-2012, 09:15
И що тряше да дигате темата?

BaffaLsc
03-12-2012, 09:20
А пък аз съм невинно.

djipsito
03-12-2012, 12:32
И що тряше да дигате темата?

А защо не ? Темата ми хареса, интересно ми е кво се е случило. А и има много момичета, дето са в същото положение.
И що трябва да е проблем, че съм 'дигнала темата ?

fenkaaa
03-12-2012, 14:10
Хах,моята история е почти същата.

valdesbg
03-13-2012, 19:53
Криси.. ако има развитие - ще се напише. Щом темата е на 100 страница, значи там и е мястото (няма новости)

Отделно че ситуацията е елементарна. Пича не бива да прави нищо, докато мадамата сама не се усети че нещо куца. Инак.. колкото и да наливаш - ще е като в спукана кофа. Отделно че непоисканата помощ никога не е печеливша стратегия.

djipsito
03-13-2012, 20:37
Момичето може да е излязло от ситуацията, защо да не питам как ?
По принцип авторите на темите рядко пишат как се развиват нещата или къв е резултата, за това аз питам, искам да знам.
Не знам, не мисля, че е чак такъв проблем, че съм вдигнала тема от.. не толкова отдавна. Има къде-къде по-глупави теми, които са се ъпвали без смислена информация в тях.

SunT
03-13-2012, 21:06
На мен също ми е интересно, моля ви не я заключвайте!
В някво подобно положение съм и всичко ми е от полза.

assd
03-13-2012, 23:05
Хубавите ябълки прасетата ги ядат. И мен ме е било яд, ама закономерност - хубаво момиче с пълен кретен е най-честото нещо.

Chacho
03-13-2012, 23:22
амк933 нещо се позатри последно време, отдавна не съм го виждал по форума. Наскоро се появи в една университетска темичка, но беше спонтанно включване като че ли.

Lilly777
03-14-2012, 11:03
Почти същата история наблюдавах и аз преди време... добре,че всичко свърши. Няма какво да направиш,единствено можеш да чакаш момента,в който тя ще разбере какъв боклук е.Иначе да не стане така да те послуша и после да каже "защо те послушах,ти ме накара така да направя" Дано осъзнае сама скоро :)

Angeleyes
03-14-2012, 11:20
Ми тоя въпросното момче явно е някакъв супер ревнив, няма да е лошо тя да му каже, че иска да и има малко повечко доверие.... :)

amk933
03-18-2012, 19:23
Хаха...ето, че я виждам темата...

След много наливане на акъл, драми и караници, 2 години и нещо по-късно разбра какво се случва всичко приключи.
Сега като си говорим си блъска тиквата какво е правила тогава, но по-добре късно отколкото никога.
Тъпото е, че си затри 2 години от живота с тоя, ама приключи де, това е най-важното. Сега си е същата свежарка като по-рано и се е взела в ръце.

:)

Linns
03-18-2012, 23:33
Кой каквото посее, това ще пожъне.. тоест, както казаха, сама си е виновна..
Този не е никакъв мъж и няма да има куража да се гръмне, така че да го зарязва ..