PDA

View Full Version : Предстоящи 12-ци!



titinkaa
07-04-2011, 16:48
Тъй като през новата учебна година 2011-2012г. ще съм 12 клас,и предполагам има още 12-ци през тази учебна година,исках да ви питам,подготвяте ли се от сега за матурите?Четете ли книги,и кой ще е вторият ви избран предмет за матура?В кой университет смятате да кандидатствате и с каква специалност?

Аз почвам от тая седмица да чета книгите,а втория ми предмет е биология.Разработвам си темите от 9-ти до 12-ти клас в тетрадка-най-важното пиша,и започвам да преговарям,като материала за 12 клас ще го уча направо в у-ще,да ми е пресен в главата. :) За сега мисля да се пробвам в Медицински университет,но първо да видя резултатите от матурата.А ако не стане в Медицинския,ще се пробвам в УХТ. :)

anJin
07-04-2011, 17:09
и аз ще съм 12 клас тази година,втората ми матура ще е по френски,да чета и то много ;д ,още от първите дни на ваканцията си извадих и темите по литература за всяко произведение да разработвам и да ги уча .

baroveca9302
07-04-2011, 19:30
Ами аз за матурата по БЕЛ се готвя още от 9 клас. Но това лято няма да мога да прочета книгите за 12 клас, защото не съм в БГ. Но, разбира се, през учебната година ще се работи много.
Втората ми матура ще е по математика. И за тази матура се готвя от края на 9 клас. Решавам доста задачи, надявайки се,че ще успея да изкарам отлична оценка. Колкото до кандидатстване- смятам да кандидатствам във Висше Военноморско училище- Варна. Подготвям и за кандидат-студентски изпит още от сега. Трябва да се държи изпит по математика. И тъй като не съм профил математика- налага се сам да си уча материала, предвиден за профилирана подготовка, но с помощта на г-жата ми- засега се справям добре. Дано нещо да се промени догодина във ВВМУ и да се кандидатства с матура. Ако пък е изпит- да е по-лесничък..
В общи линии е това. Ако има още желаещи да кандидатстват във ВВМУ- нека пишат на ЛС и да се запознаем, да си разменяме теми по математика, понеже ги имам от 1980г. насам. :)

dunce
07-04-2011, 19:33
titinka, за медицина е трябвало да почнеш от по-рано, ако става дума за 64-те теми.

Иначе аз смятам да почвам сега два сборника по математика и произведенията по български, ама кога ще стане, не знам :D

titinkaa
07-05-2011, 08:56
dunce,в Медицинския искам Фармацевт,а за тая специалност приемат с матура биология.Иначе ще запиша още специалности-дерматолог,медицинска козметика и т.н.Сега има много нови специалности в Медицинския от тази година. :)

marin4itu
07-05-2011, 09:29
titinkaa, в какво училище си? Защото аз в 12ти клас не изучавах биология, а бях в езикова.

П.П.: Аз завърших тази година, но от интерес влязох в темичката ви.

titinkaa
07-05-2011, 09:55
^В гимназия съм+професия готварство,смисъл до преди 3-4г. беше само гимназия но вече има и професии,а биологията я учихме 11-ти клас защото я избрахме за ЗИП,както и за 12-ти клас я избрахме пак за ЗИП,защото 2-3-ма ще сме на биология на матура.

DieselBlood
07-05-2011, 10:38
Още не съм почнал да чета и това не знам кога ще стане като даже не знам кои книги трябва да чета.Иначе със сигурност втората ми матура ще е руски.Смятам да си остана в Бургас и да уча в университет "Проф.Д-р Асен Златаров" със специалност икономика.

titinkaa
07-05-2011, 15:50
^ аз имам списъка с книгите,ако искаш мога да ти ги напиша кои са ни дали.

canopy_
07-06-2011, 00:27
dunce,в Медицинския искам Фармацевт,а за тая специалност приемат с матура биология.Иначе ще запиша още специалности-дерматолог,медицинска козметика и т.н.Сега има много нови специалности в Медицинския от тази година. :)

Трябва да си наясно къде и с какво приемат, за да не останеш после прецакана. Не знам от къде си, да не би да си от Пловдив? За другите градове не знам как стоят нещата с медицината, но за Пловдив мога да ти кажа някой неща.

Относно 2те години учене... Според мен е индивидуално. Това зависи от няколко фактора - предварителна подготовка в училище, способност за трайно запаметяване, разбиране, особено за задачките по химия, зубрашката няма да я бъде. Дам... способност да учиш уроците като стихче по биология, гадосттт :D .

Защо си развиваш материала по биология от 9ти до 12ти клас? Матурата ти се опира на материала само от 9ти и 10ти клас, даже на определени уроци.

По същество - в медицинския университет не приемат с матура по биология, съмнява ме и в другите градове да я правят тази врътка. Държиш си двата изпита (химия, биология) и живееш доволно. Матурата само може да ти замести оценката от дипломата по биология (9-10клас), но не и самия изпит. Не е препоръчително, ако имаш оценка от дипломата 6 да държиш матура, по простата причина, че ако изкараш на матурата дори и 5,50 слизаш надолу с 0,50 от бала, което не е никак малко. Самопрецакваш се. В университета можеш да учиш фармация, но има и друго нещо наречено медицински колеж. Там вече може да кандидатстваш с матура по биология или изпит (близо 30 теми). Но там можеш да учиш за помощник фармацевт. Според мен в колежа е добре и рехабилитацията, както и за зъботехник, но там държиш допълнителен изпит. Основно е това.

В УХТ е елементарно. Явих се по желание на майка си там, уж да имам резервен вариант. Не съм учила за изпита, отидох, направих го за 15 мин. и трябваше да дремя в оставащото време. Специалностите пиво-миво, млека-масла според мен са - блах. Може би само биотехнологии бива. Това си е лично мнение.

Иначе и аз като вас - ооо, цяло лято ще уча за матурите. Да, ама не. Дори и през учебната година не седнах да уча задълбочено. На матурите никой от никого не е преписвал и изкарах отлични оценки. Просто не е толкова трудно, нивото е ... :(

Моето мнение не бива да ви разколебава в решението ви да учите през лятото. :)

marin4itu
07-06-2011, 07:05
И аз почти не съм чела. А пък "Железният светилник" и "Тютюн" изобщо даже не знаех за какво се разказва. Знаех само героите :D И въпреки, че не си дадох кой знае колко зор и през годините учителката ми пишеше 4ки, аз накрая изкарах 5.57, след като учителката ми каза, че това е най-трудната матура до сега. Като цяло не е кой знае кво, даже след като мина си казах, че е нямало смисъл от 9ти клас да се притеснявам какво ще стане като дойде матурата. Обаче си е голямо облекчение като мине :D

titinkaa
07-06-2011, 07:06
^canopy_
Да от Пловдив съм.

Колкото до Медицинския,това с матурата го знам от една приятелка тази година завърши и отиде миналата седмица да си подава документите в Медицинския факултет,и ми каза,че само с матура се влизало.Явно тя не е разбрала,защото и аз знам,че с матура не се влиза,а с изпит по биология и химия,както и ти каза.Говорим за помощник фармацевт.

А колкото до УХТ,там знам,че може и с изпит,може и без-само с матура БЕЛ.

canopy_
07-06-2011, 07:29
Щом искаш помощник фармацевт и с матура може. Аз бих ти препоръчала да седнеш и да научиш 30те теми по биология от 8ми, 9ти и 10ти клас и да се явиш и на изпит. Защото при образуването на бала ти умножават оценката от изпита по 2, а от матурата по 1,6. Ще успееш да ги научиш, аз 60те урока започнах да си ги уча още от лятото, имах спадове по едно време, но успях. Сега ще видим какво съм я накъдрила с оценките, че нещо ми е свито в корема. :-D


В УХТ може с всичко, чудят се как приемат повече студенти. :D


Ако не знаеш по кои учебници да се подготвиш мога да ти ги кажа. :)

titinkaa
07-06-2011, 07:51
Не не,мойта приятелка се записа помощник ф-вт,аз не искам помощник,а направо фармация,или дерматолог.

Еми има ли някво значение по кои учебници ще се подготвям,защото вече съъм си разработила темите за 9-10 клас и няма да ми се занимава наново да ги пиша.

А иначе за УХТ също съм навита нещо за храните да уча,защото специалноста ми в гимназията е готварство.Но пък нищо не губя да се пробвам и в Медицинския пък квото стане.

mlakniwe2
07-06-2011, 07:58
Мали тряя да чИта Тютюн и Железният Светилник, но мноо ме мързи пък искам 5 или 6 по БЕЛ :D мисля да вляза в техническия, но съм мноо зле с математиката и нз как ще стане, а матурата май ще е по физика, въпреки, че нищо не помня от 10 и 9 клас, щото в ТУ взимат с матура по матем или физика :-o ще видим кво ще стаа догодина не ми се мисли, таз год така бързо се мина пък 12кл още по-бързо сигурно :( не мога да повярвам, че ще съм 12кл ддзн някси много малък изглеждам и не се чувствам 12-токласник 8-) няма зн квото става ще става-дано да вземем матурите

titinkaa
07-06-2011, 08:02
^Доколкото знам,в университетите вече много лесно приемат,най-вече в техническия,дори 4 да имаш на матурата било физика или математика,пак приемали.

canopy_
07-06-2011, 08:14
Не не,мойта приятелка се записа помощник ф-вт,аз не искам помощник,а направо фармация,или дерматолог.

Еми има ли някво значение по кои учебници ще се подготвям,защото вече съъм си разработила темите за 9-10 клас и няма да ми се занимава наново да ги пиша.

А иначе за УХТ също съм навита нещо за храните да уча,защото специалноста ми в гимназията е готварство.Но пък нищо не губя да се пробвам и в Медицинския пък квото стане.

Да, има. В Пловдив много си държат на учебниците.

Биология за 8. клас (Просвета, В. Ишев)
Биология 9. клас (Просвета, П. Попов, задължителна подготовка)
Биология 10. клас (Просвета, П. Попов, задължителна подготовка)

В конспекта пише от кой учебник кои треми да учиш. Спокойно, сядаш и учиш директно от учебника зададения ти урок без да го развиваш и да отсяваш най-важното. Учиш едва ли не зубрашката, което е най-гадното. Цифрите са много важни, произхода на думите и абзаците гледай да ги запаметиш къде как са. При изпуснат абзац си 0,25 надолу с оценката. Подготви се за едно дългооо учене.

Абе, вие не гледайте къде с колко приемат, стремете се да изкарате максимално за да ви е спокойно после. :)

titinkaa
07-06-2011, 08:30
^Мойте учебници са такива. :)

mrtn
07-06-2011, 08:58
Щом ще кандидастваш помощник-фармацевт ти трябва само биология. И това не се води медицински университет ми колеж.. в университета искат и химия.
Конспекта ти е от 20 теми и формата на изпита е тест(не съм много сигурен, но във всички колежи е тест, съмнява ме и Пловдив да се цепи от колектива.) 64 са тези които кандидатстват медицина, дентална медицина и фармация.
Иначе успех с кандидастването, и успешна година на всички. :)

DieselBlood
07-06-2011, 09:07
^ аз имам списъка с книгите,ако искаш мога да ти ги напиша кои са ни дали.
Драсни едно ЛС да ги видя,защото на нас не ни казаха.

canopy_
07-06-2011, 09:48
Щом ще кандидастваш помощник-фармацевт ти трябва само биология. И това не се води медицински университет ми колеж.. в университета искат и химия.
Конспекта ти е от 20 теми и формата на изпита е тест(не съм много сигурен, но във всички колежи е тест, съмнява ме и Пловдив да се цепи от колектива.) 64 са тези които кандидатстват медицина, дентална медицина и фармация.
Иначе успех с кандидастването, и успешна година на всички. :)

За жалост в Пловдив не е тест. :( Конспектът за колежа включва 30 теми, а за унито 61. Имат си някви разминавания с другите градове, с които аз не съм запозната. Който се интересува ще си провери. :)

BlueKnife
07-06-2011, 18:44
Айде и аз да се включа в темата, колкото и да ми е неприятно да мисля/пиша за всичко свързано с 12. клас, бал и кандидатстване. ;д Това, за което съм на 100% сигурна е, че ще кандидатствам с история и български. За университет - евентуално ВТУ и все още се колебая за София, но не знам. Искам да уча право и вече повече от година съм настроена на тази вълна. ;д И все пак ще запиша и други специалности като резерва. За подготовката... еми, квото съм се подготвяла досега най-много да ми помогне за матурата, но както е известно трябва да наблягам на българската история, което съм планирала да правя това лято. ;д И се надявам този план да не последва съдбата на останалите ми такива. ;д

poolity_vd
07-08-2011, 10:01
По темата... аз чета от време на време, че пък и шофьорски курсове и други задължения и т.н., но чета. Втората матура ще ми е френски и по тоя въпрос искам да питам anJin к'во чете за тая матура, защото аз малко се обърках с всичките му граматики :D Иначе в момента уча по география и съм решила да кандидатствам туризъм навсякъде, където го има, пък квото стане накрая.
П.С. уча по география и английски за изпити, френски за матура, а трябва да видя и поправителните изпити там в края на 12 клас( тая психология ме уби!! :-x )
П.С. Може ли и на мен да ми пратите книгите, които трябва да се четат, че от толкова странични дейности съм забравила напълно за тях :)

mlakniwe2
07-08-2011, 14:34
Произведения 12клас

• Христо Смирненски
поезия: "Да бъде ден!", "Ний", "Йохан", "Юноша", "Стария музикант",
"Цветарка", "Зимни вечери"
• Гео Милев
поемата "Септември"
• Атанас Далчев
поезия: "Прозорец", "Болница", "Стаята", "Къщата", "Повест", "Книгите",
"Камък", "Дяволско"
• Елисавета Багряна
поезия: "Кукувица", "Стихии", "Потомка", "Вечната"
• Йордан Йовков
разкази: "Песента на колелетата", "Последна радост", "Шибил", "През
чумавото", "Индже", "Албена", "Другоселец", "Серафим"
• Никола Вапцаров
поезия: "Вяра", "Писмо"("Ти помниш ли..."), "Песен за човека", "Сън",
"История", "Завод", "Кино", "Прощално", "Борбата е безмилостно жестока..."
• Димитър Димов
романът "Тютюн"
• Димитър Талев
романът "Железният светилник".

госпожата каза да прочетем последните 2, щото са много обемни и няма да имаме време през годината да ги четем, но едва ли ще го напрая

mlakniwe2
07-08-2011, 14:38
Искам да питам от сега ли още тряя да почна да се подготвям за 2-рата матура, мисля да е по физика, но пък август ще решат окончателно за матурите и ще пуснат заповед, нали казаха, че втората можело да бъде по специалността, но аз не виждам смисъл нали после има държавни изпити по теория и практика за придобиване на определена степен на квалификация

poolity_vd
07-08-2011, 15:31
mlakniwe2 за езиковите гимназии няма такива теории и практики... тука всичко е до желанието на ученика да кара изпитите към Кеймбридж например. Това всичко се прави точно заради "издънките" едва ли не, наречени езикови гимназии :x Колкото до това за август месец- на нас ни казаха, че чак декември ще се реши, защото тогава се събирали от министерството и някви такива, но някои не могат да чакат все пак до декември тепърва да сядат да учат. А иначе идеята да започнеш да четеш от сега не е лоша. Не казвам да учиш наизуст, а просто да четеш по физика в твоя случай. :)

anJin
07-08-2011, 15:53
ами аз съм в езикова гимназия с първи език френски и още от 8 клас си имам цяла папка -класьор с граматични листове :D :D и от там,иначе главно си преговарям от учебниците от 9,10 клас защото в 11 не учихме граматика ,повече наблегнахме на лексиката заради изпита Delf.В момента пиша диктовки и решавам граматични тестове.Но с това уча успоредно и за матурата по Бел и нямам толкова време да отделя на френския.

titinkaa
07-09-2011, 06:51
това за матура по специалността още не е решено окончателно дали ще има,но дано да има. :)

LoupGarrou
07-09-2011, 08:30
Матура по профилиращия предмет е ужасно, поне за мен ... Аз планувам втората ми матура да е по английски език, но ако въведат тази промяна ще ми се наложи да карам матура по френски :?

anJin
07-09-2011, 15:25
честно казано мен не ме бърка това с въвеждането на 2-ра задължителна матура по профилиращия предмет,защото профила на мен ми е френски,но пък е гадно за останалите,които мислят да държат матура по различен предмет от този,който им е профилиращ.

IfeTyy
07-09-2011, 19:17
Айде и аз да се включа в темата, колкото и да ми е неприятно да мисля/пиша за всичко свързано с 12. клас, бал и кандидатстване. ;д Това, за което съм на 100% сигурна е, че ще кандидатствам с история и български. За университет - евентуално ВТУ и все още се колебая за София, но не знам. Искам да уча право и вече повече от година съм настроена на тази вълна. ;д И все пак ще запиша и други специалности като резерва. За подготовката... еми, квото съм се подготвяла досега най-много да ми помогне за матурата, но както е известно трябва да наблягам на българската история, което съм планирала да правя това лято. ;д И се надявам този план да не последва съдбата на останалите ми такива. ;д

О, една сродна душица! И аз така изпити, матури мисля да са ми БЕЛ и История и не просто мисля, а ще са тези. Още от 11 клас г-жата по история ни подготвя мн добре, олимпиади разни вс е ОК за сега. От сестра ми имам много материали по история и бел само от мен се очаква да ги науча. BlueKnife какви др специалности освен право мислиш да пишеш освен право? Аз мисля, че имам възможността да вляза право, но май няма да е това, защото прекалено ми е съвестно за адвокат... то има какво др с право, но не зная. Аз за жалост още не съм решила кво искам да уча :(

BlueKnife
07-09-2011, 21:31
Ооо, аз за адвокат даже не съм и мислила да ставам, не се знае, де. ;д Иначе резервни варианти имам много ;д някои дори абсурдни, примерно психология, политология, балканистика, археология, соц. дейности, публична администрация и разни такива. Аз да си науча като хората, пък специалностите лесно ще ги подредя ;д

mArMaLaDkA
07-09-2011, 22:00
Извинявам се, че ви разводнявам темата, но някой може ли да ми обясни:

- разликата между Медицинския университет и Медицинския колеж. Записвайки се в МУ с фармация, след 4 години обучение не излизаш ли бакалавър, сиреч помощник-фармацевт, какъвто излизаш и от Медицинския колеж?
- разликата между различните филиали на МУ. Т.е има ли някаква съществена разлика между МУ Варна или МУ Пловдив, например, и въобще в кой град е най-препоръчително да кандидатстваш, т.е има най-добра база и пр.
- дали има предпочитане на учебници и в другите градове(конкретно Варна и София), както едно момиче обясни за Пловдив.

titinkaa
07-10-2011, 16:50
^Не мога да ти отговоря с точност на всички въпроси,но един приятел учи за хирург в София,и сме си говорили с негоза медицината,и ми е казал,че в Пловдив е по-добре отколкото примерно София.Според мен Университет е по-добре от Колеж.

mog1
07-10-2011, 17:20
От колеж не излизаш бакалавър. Излизаш "специалист"- тоест никакъв (не искам да обиждам). После просто трябва да продължиш в Университет, ако искаш да имаш поне бакалавър, но мисля че губиш година. Демек, не се набутвайте с тези "колежи". Не е като в Америка...не се заблуждавайте.

anJin
07-10-2011, 17:30
и аз се записвам в графа желаещи да кандидатсват в специалността право,ноо както е казал мечо пух <<колкото повече. толкова повече>> ,за това ще кандидатсвам и в други специалности ,но най-много ми допада правото и се надявам да ме приемат в тази специалност :D :D :D

canopy_
07-10-2011, 17:35
В университета можеш да учиш фармация, обучението продължава 5 години. Излизаш със степен магистър! Също така имаш право на собствена аптека.
В Колежа можеш да учиш за помощник фармацевт и излиаш със степен професионален бакалавър. Нямаш право на собствена аптека, но можеш да работиш в други естествено. Обучението продължава 3 години.
На втория въпрос мисля, че трудно може да се отговори. Всеки си има предпочитания, а и не сме обиколили всички унита, за да даваме обективно мнение. Но може би най-предочитан е МУ София.
Аз съм кандидатствала само в Пловдив и не съм особено запозната с конскептите в другите градове. Мисля, че в София и Варна бяха еднакакви. Изпита по химия също протича по различен начин. В Пловдив има две задачи от органична химия, докато в София например има и неогранична. Естествено има и теоретични въпрос (тема).
Доста хора плюят по МУ Пловдив, оплаквайки се че задачите са на високо ниво. Просто дават лекарства, наркотици, но няма да ти пише в задачата 'синтезирай ефедрин', а ще ти е дадено най-малко наименованието по IUPAC. Последното време се дава и хода на процеса. Та, за едни е трудно, за други не. Може би така се реагира, тъй като в София май се падат задачи от сборника им.

Taam
07-11-2011, 14:36
В процес съм (силно казано) на четене на пиеси и гледане на филми. Другата теория я имам само на английски и то на компютърчето, така че ще се опитам да не си жертвам очите за каузата Станиславски и да го диря преведен.(А това, имайки предвид колко съм мотлява, ще ми отнеме цялото време на света.)
И имам толкова много неща за готвене, че още не съм си ги подредила в главата, което също не е успокояващо за този етап.
Втора матура- почти никаква идея.
Кандидатстване в Софийски -почти никаква идея.
И в крайна сметка трябва да реша учи ли ми се нещо друго освен АДТ.
:/ мда.

Moderatorius
07-12-2011, 09:15
И аз съм за правото. Не бих казала, че умирам от желание да го уча, по скоро е един вид тих натиск от роднини. Не ми звучи интересно, струва ми се прекалено сложно и сега, като си уча историята ми се струва още по-плачевно положението. Искам да уча нещо, което ми е интересно, като социология или културология, но с тва няма никаква реализация почти. Искам и психология, но пак същата история. Баща ми се е заканил да ме уреди на работа, ако завърша прословутото право. Дори и приложна лингвистика звучи по-инересно, поне си знаеш езика и винаги ще си ти трябва. Оффф, много е тъпо сичко. Тоя български също ми е проблем. Ако искарам под 5.50 на матурата, ще се гръмна. Мисля, че ще се проваля на всички изпити и ще разочаровам останалите, което е най-гадното в случая. :( Втората матура предполагам, че ще е история, НО може и да е английски. Оф, оф, оф. :D Искам да съм си все в училище или просто всички тия глупости, свързани с кандидатстване да минат и да си живея животеца :grin:

Chacho
07-12-2011, 09:33
И аз съм за правото. Не бих казала, че умирам от желание да го уча, по скоро е един вид тих натиск от роднини. Не ми звучи интересно, струва ми се прекалено сложно и сега, като си уча историята ми се струва още по-плачевно положението. Искам да уча нещо, което ми е интересно, като социология или културология, но с тва няма никаква реализация почти. Искам и психология, но пак същата история. Баща ми се е заканил да ме уреди на работа, ако завърша прословутото право. Дори и приложна лингвистика звучи по-инересно, поне си знаеш езика и винаги ще си ти трябва. Оффф, много е тъпо сичко. Тоя български също ми е проблем. Ако искарам под 5.50 на матурата, ще се гръмна. Мисля, че ще се проваля на всички изпити и ще разочаровам останалите, което е най-гадното в случая. :( Втората матура предполагам, че ще е история, НО може и да е английски. Оф, оф, оф. :D Искам да съм си все в училище или просто всички тия глупости, свързани с кандидатстване да минат и да си живея животеца :grin:

Ако не те влече правото, просто ще си съкратиш живота 20 години с това следване. А за PR замисляла ли си се? То не е много далече от психология/социология/културология.

Moderatorius
07-12-2011, 10:36
И аз съм за правото. Не бих казала, че умирам от желание да го уча, по скоро е един вид тих натиск от роднини. Не ми звучи интересно, струва ми се прекалено сложно и сега, като си уча историята ми се струва още по-плачевно положението. Искам да уча нещо, което ми е интересно, като социология или културология, но с тва няма никаква реализация почти. Искам и психология, но пак същата история. Баща ми се е заканил да ме уреди на работа, ако завърша прословутото право. Дори и приложна лингвистика звучи по-инересно, поне си знаеш езика и винаги ще си ти трябва. Оффф, много е тъпо сичко. Тоя български също ми е проблем. Ако искарам под 5.50 на матурата, ще се гръмна. Мисля, че ще се проваля на всички изпити и ще разочаровам останалите, което е най-гадното в случая. :( Втората матура предполагам, че ще е история, НО може и да е английски. Оф, оф, оф. :D Искам да съм си все в училище или просто всички тия глупости, свързани с кандидатстване да минат и да си живея животеца :grin:

Ако не те влече правото, просто ще си съкратиш живота 20 години с това следване. А за PR замисляла ли си се? То не е много далече от психология/социология/културология.
PR-a има по-малка приложимост и от психологията. :D Разбирам да бяхме някоя по развита страна, ма тука при нас малко по-бавно се задвижват нещата.

Chacho
07-12-2011, 11:22
Знам ли, много хора така коментират. Според мен трябва да си борбен и се получават нещата.

bubblef93
07-12-2011, 12:45
И аз ще съм 12 клас мисля от другата седмица да почна с книгите,а вторият ми предмет а матура ще е английски :)

Taam
07-13-2011, 08:14
Според мен трябва да си борбен и се получават нещата.
Мхм. Привърженик съм на това мнение.

Независимо с какво се занимаваш, на 50 % нещата си зависят само и единствено от теб.(Понеже има и такива, които не зависят- икономическото положение на страната, връзкарството, предразсъдъците на хората и ланския сняг- тях няма смисъл да ги мислиш). Ако направиш това, което зависи от теб, а това е доста отговорна задача, тогава няма причина да не се получат нещата. Тогава получаваш и вътрешно удовлетворение и не ти дреме за мама, татко, баба, съседката...соу он.
Нищо лично, ама е откровено тъпо да казваш ,че в който и да е професия няма реализация. Щом още я проктикуват хора, значи има. Виж с парите нещата стоят по друг начин и там пак си зависи от самия човек, не от това какво му говорят другите. Материалистите обикновено не печелят в тоя живот (лично мнение).
Та, Moderatorius, проучи по-добре нещата относно PR-а и желаните от теб неща. Не става въпрос само за неща, които са ти интересни ,а които ще ти доставя истинско удоволствие да работиш и ще ги практикуваш с желание. Не искам да обезкуражавам, но всеки втори иска да учи право и ГО учи под някаква форма, но не може всички тези хора да се занимават с това. Просто не е възможно и за това огромня част от тях стават сервитьори (примерно).
Или както казва бате ви Ботко - "Че тя България няма нужда от висшисти- препълнено е с висшисти! За овчари колко свободни места има, ако знаете...! 8-) "

Moderatorius
07-13-2011, 08:31
Ми да, не съм от София и в моя малък град, в който евентуално искам да живея, едва ли ще им трябват социолози!? За мен е важно трудът ми да бъде оценен. Трепала съм се 12 години в училище, + 4-5 в университет и за 20 години учене е неприемливо да взимам 200лв заплата. Затова искам нещо, което по някакъв начин може да ми върне загубеното време, а не като майка ми, която е в същото положение, в което може би и аз ще попадна.. и никога не е имала постоянна работа и дали й се събират и 5 години проработени. Тъпа работа.

Chacho
07-13-2011, 08:44
Е, малък град... То и аз с мойта информатика не мога да ида на село. Хем да работиш това, което искаш, хем да е където искаш, няма как да стане. Малките градове не предлагат кой знае какво, така че трябва да си направиш избора. То не е гаранция, че и с право ще се уредиш, просто няма толкова работни места.

И 20 години учене може да ги определиш по много начини, но не и като "загубено време".

Taam
07-13-2011, 08:57
Ам, знам ли... Зависи как си настроена към идеята за заминаване в друг град/ държава. Аз сякаш не съм много "за" оставането на всяка цена в България, пък и съм свикнала да наблюдавам амбициозни хора около себе си. И вярвам ,че не само в София има такива, но може и да греша.
И все пак мисля, че времената се менят и...самите хора са различни. Разбира се, възможно е да дойдеш на мястото на майка си някой ден, но всеки човек сам подрежда живота си. Изборът какво ще правиш с него си е лично твой, а и е твърде кратък ,за да го съобразяваш с каквото/когото и да било.
Но ,да. : )) Това е гледна точка на човек, който никога не е живал в град с население по-малко от милион и половина- имай в предвид.

Chacho
07-13-2011, 09:15
Не е въпрос на амбиция, просто в малките градове няма кой знае какъв бизнес и са малко работните места.

Taam
07-13-2011, 09:55
Амбицията беше относно заминаването, не за работните места : )

IfeTyy
07-13-2011, 12:17
Хейй породихте въпросии в мен. Надявам се да можете да ми отговорите.. като за начало от известно време се чудя какво и къде трябва да учиш за PR? Другото е.. разглеждах сайта на НБУ и ми попаднаха 2 по-интересни специалности Фотография и Реклама. Може би фотография не, но пък рекламата.. но не можах да се ориентирам в самия сайт. не открих с какво се кандидатства и какви предмети са нужни за образуването на бала. И може би последен въпрос за сега е да споделите личното си мнение или това на познати за самия университет, защото аз честно казано не съм чувала мнение за него.

Moderatorius
07-13-2011, 12:58
Ако под НБУ разбираш Нов Български... аз си го приемам като тия, свободните. Приема се доста народ, а таксите са просто 1000+ на семестър, което си е ненормална работа. Тва за 5 години учене после трябва да работиш 10, че да си възвърнеш парите. Иначе като цяло ако имах пари, бих отишла там, защото базата е доста добра, подготовката - също. То подготовката в университетите си е почти изцяло твоя, де, но все пак ;д. Кофтито е, че са некви богатички там. Имам една приятелка, тя е от моя град (малък, свързван със село ;д;д) и семейството й също не са от най-бедните, ма просто другите са решили, че те като са нещо повече, тя е селянка, простачка т.н.. :razz: Специално аз ако имах фирма и наемах хора, не бих вземала от там :D Иначе един приятел иска да учи PR в Софийския, т.е. там го има. Но май си го има като магистратура да го караш, също, което може би е по-добрият вариант. Иначе за реклама...не е ли по-добре маркетинг? Някак тия новите специалности не ги приемам, не е ли си нещо класическо... :D Например етнология.. супер интересно звучи, ма да учиш 4 години някак ми е странно.

Chacho
07-13-2011, 13:14
Вчера се виждах с една позната от СУ, ще бъде втори курс PR. Като цяло е доволна. Кандидатства се с изпит по журналистика.

За НБУ не съм сигурен, но мисля, че ТОП теста важи за тази специалност.

Moderatorius
07-13-2011, 13:20
Да, теста включва всички предмети, което е тъпо :lol: Не можеш да искаш да се занимаваш с нещо, в сферата на географията, например, пък да ти дават изпит и по физика. химия и т.н. Така не се отсяват най-добрите за конкретната специалност.

titinkaa
07-13-2011, 15:18
Ако говорим за частните университети,като Европейския колеж,там почти не ги учат на нищо,а искат само пари,и нарочно късат на изпитите само и само да им бутнеш пари.Затова аз предпочитам да си уча в държавен университет,не че там не те късат и не се бутат пари,но е много по-малко това,отколкото в частните.

silver_moon
07-13-2011, 16:43
Айде и аз да се включа тука :-D
Бах, като се замисля колко изпита ме чакат догодина, лошо ми става - матури, държавни квалификациоони изпити и тн...ужасТ. :booooomb:
Иначе поне почнах с книгите за 12ти клас, намерих си ги всички, даже някои и прочетох вече. Успоредно с това препрочитам учебници по биология и химия.
Обаче за втората матура мнооого се чудя - дали английски или биология. Ще кандидатствам в чужбина, молекулярна биология, и може би ще ми искат матура по биология. Ако ли не, ще се придържам към английския, хипер лесна матура. Като я сравнявам с изпита ми за сертификат направо смешна ми се вижда :D

Хайде успех от мен на всички бъдещи 12класници :)

anJin
07-13-2011, 17:00
PR е една от специалностите в които ще кандидатсвам и за това наскоро гледах в кои университети е има тази специалност и до сега резултатът е -УНСС,Югозападен университет,Шуменски университет,Бургаски свободен университет,Великотърновс и университет ,за други не знам

anJin
07-13-2011, 17:03
относно подготовката за матурите съм решила да не ходя на никакви уроци напук на родителите си и сама да се подготвя ,както и за кандидат студентските изпити,та сега започнах да пиша темите по литература и успоредно с това по история ,а за втората матура(по френски мисля да ми е),там нямам никакви проблеми-само граматиката трябва да си преговоря малко ,но има време.

kuklichka_bg
07-13-2011, 20:57
Мисля втората ми матура да е по исторя.Взех си сега лятото уж да чета,но нещо няма време,а и ми се струва доста материал.Мисля,че лятото едва ли ще науча нещо за матурите... 8-)
А къде ще уча после не знам..мисля или София или Варна.Нещо с икономика и психология. :)

Chacho
07-13-2011, 21:17
PR е една от специалностите в които ще кандидатсвам и за това наскоро гледах в кои университети е има тази специалност и до сега резултатът е -УНСС,Югозападен университет,Шуменски университет,Бургаски свободен университет,Великотърновс и университет ,за други не знам

Как може да изпуснеш СУ? :D

anJin
07-14-2011, 07:22
PR е една от специалностите в които ще кандидатсвам и за това наскоро гледах в кои университети е има тази специалност и до сега резултатът е -УНСС,Югозападен университет,Шуменски университет,Бургаски свободен университет,Великотърновс и университет ,за други не знам

Как може да изпуснеш СУ? :D

случва се :D :D

strid3r
07-14-2011, 13:52
Мм за разлика от 7ми клас, сега хич не си давам зор за матурите :) В училище ни подготвят доста добре и не се притеснявам особено. Иначе нямам намерение да чета книгите през лятото - май от 7 или 8 клас училищна литература през ваканцията не чета xD
За матурата - ако не въведат глупостта за 2ра задължителна по профилиращ предмет, смятам да избера английски ;)
Универистет - в чужбина ще заминавам аз :) Така че след няколко месеца ме чака кошмарът с подаването на 893247980 документа XD

IfeTyy
07-14-2011, 17:27
anJin стига бе PR в търновския? че то ми е под носа, но защо аз не съм забелязала тази специалност :-o мм Moderatorius благодаря ти мн за разяснението и определено ме отказа за НБУ :д с тези такси... ох така ви се радвам като знаете какво точно искате, а аз така се чудя.. :(

anJin
07-14-2011, 17:38
anJin стига бе PR в търновския? че то ми е под носа, но защо аз не съм забелязала тази специалност :-o мм Moderatorius благодаря ти мн за разяснението и определено ме отказа за НБУ :д с тези такси... ох така ви се радвам като знаете какво точно искате, а аз така се чудя.. :(

ми може и чичко google да греши :D :D не съм сигурна аз,но така ми излезна в google ,че и в търновския има тази специалност. влезни в сайта на университета и там ще видиш.

anJin
07-14-2011, 17:39
а мен ако не ме приемат във Франция ,мисля само да кандидатсвам в УНСС,Бургаски свободен ун.,Варненски свободен университет и в Югозападния в Благоевград.

Chacho
07-14-2011, 17:44
а мен ако не ме приемат във Франция ,мисля само да кандидатсвам в УНСС,Бургаски свободен ун.,Варненски свободен университет и в Югозападния в Благоевград.

Кво ще правиш в Бургас и Варна?

anJin
07-14-2011, 17:45
там ще кандидатствам.в тези два университета :D :D

Chacho
07-14-2011, 17:47
Да, де, ама за чиф?

anJin
07-14-2011, 17:48
чиф? ;д sry ама нещо не можах да схвана

Chacho
07-14-2011, 17:57
Защо ти е да кандидатстваш в тези университети? Нивото на почти всички специалности е меко казано плачевно.

anJin
07-14-2011, 18:00
ми така съм решила :D може да има причина,заради която искам да кандидатсвам точно в тези университети,ако предположим хипотетично,че са ме приели и в унсс и в бургаски свободен или варненски свободен примерно,естествено,че ще избера унсс

Chacho
07-14-2011, 18:04
Да, мен ми е ясно, че е такава логиката, но според мен е по-добре, ако не влезеш в по-хубав университет, да оставиш още една година за подготовка.

anJin
07-14-2011, 18:15
и аз съм на това мнение,но аз съм убедена (не сигурна,а убедена ),че ако не ме приемат в по-хубав университет,родителите ми ще искат да ме запишат ,в този,в който са ме приели . и става anti-konti situation .

IfeTyy
07-14-2011, 18:20
не, не определено няма PR в търновския.. ако имаше само..

anJin
07-14-2011, 18:24
има го http://www.uni-vt.bg/1/?zid=1&c=spec

Chacho
07-14-2011, 18:29
и аз съм на това мнение,но аз съм убедена (не сигурна,а убедена ),че ако не ме приемат в по-хубав университет,родителите ми ще искат да ме запишат ,в този,в който са ме приели . и става anti-konti situation .

Дано те приемат, но чисто хипотетично - ако не успееш, значи има причина. И без квалификация човек може да се оправи по един или друг начин, но университетът преди всичко е място, където се дават знания. На такова дередже сме, че да го получиш, трябва да влезеш на по-престижно място. С други думи, неуспехът не е опция и от тази гледна точка, по-добре да се бориш, докато не го постигнеш. Кандидатстудентските изпити са показател за това дали имаш основата, върху която след това ще могат да ти изградят същинското и без нея няма как да се получат нещата.

anJin
07-14-2011, 18:58
и аз съм на това мнение,но аз съм убедена (не сигурна,а убедена ),че ако не ме приемат в по-хубав университет,родителите ми ще искат да ме запишат ,в този,в който са ме приели . и става anti-konti situation .

Дано те приемат, но чисто хипотетично - ако не успееш, значи има причина. И без квалификация човек може да се оправи по един или друг начин, но университетът преди всичко е място, където се дават знания. На такова дередже сме, че да го получиш, трябва да влезеш на по-престижно място. С други думи, неуспехът не е опция и от тази гледна точка, по-добре да се бориш, докато не го постигнеш. Кандидатстудентските изпити са показател за това дали имаш основата, върху която след това ще могат да ти изградят същинското и без нея няма как да се получат нещата.

да,ако не ме приемат във Франция,ще се постарая да влезна в УНСС,с зъби и нокти,ще положа всички услияи,но трябва да ме приемат там.

titinkaa
07-24-2011, 17:50
Дано те приемат. :)

YouAteMyHeart
07-24-2011, 18:11
не, не определено няма PR в търновския.. ако имаше само..

Връзки с обществеността Редовна След средно образование

на 3та страница от сец. :)

mlakniwe2
07-24-2011, 18:22
Матурите почти е сигурно, че ще са 1-ва БЕЛ и 2-ра професионална :-o но не виждам смисъл щото нали пък после има държавни изпити по теория и практика-ми тези които са в СОУ-тата-по кво ще праят матура?

jumpin
07-26-2011, 15:18
Матурите,които ще държа са:първа задължителна БЕЛ и втора избираема математика.Мисля да ходя в ПУ с ИТ технологии или английски. :)

Tempest
07-27-2011, 11:38
предстоящи дванадесетници?

mog1
07-27-2011, 18:47
а мен ако не ме приемат във Франция ,мисля само да кандидатсвам в УНСС,Бургаски свободен ун.,Варненски свободен университет и в Югозападния в Благоевград.

Свободните и Югозападния не струват- ако не стане УНСС, пробвай по-добре НБУ или Американския в Благоевград.

anJin
07-28-2011, 06:36
да ,казваха ми го и други хора и вече се замислям дали изобщо ще кандидатсвам в тях

RageAgainstTheMachine
07-28-2011, 06:44
:smt073

mrtn
07-28-2011, 14:50
Хайде следващите дванадесетокласници, пожелавам ви успех през учебната година, това е една от най-приятните години от живота на човек (поне моите.. ), разпределяйте си времето, вече сте зрелостници и го умеете това. Има време за банкети, запой.. има също време за учене. Пожелавам ви да се представите страхото на матурите, дори по-добре от нас.. :lol: И да не преписвате много.. и не се паникьосвайте, минава се и то лесно :)

mlakniwe2
07-28-2011, 15:09
това е една от най-приятните години от живота на човек

Матури
Държавни изпити по теория и практика
Кандидат студентски изпити
Започване на работа

:-o

Бих казал най-неприятната година

mrtn
07-28-2011, 19:56
В тези кандидат-студентски изпити.. е толкова забавно. Аз се запознах с доста хора, с които те първа ще поддържам връзка, и с които имах спомени.
12 клас си е хубав, каквото и да говорим, това че след него започва живота е друга тема.. ценете всичко, каквото ви се предоставя. Това, че имате някакви мижави изпитчета, като матурата.. това трябва да си наистина пълен глупак, че да не си я вземеш с три.
Сами ще се убедите няма какво да казвам. :)

NqkfaNikakva21
07-29-2011, 13:02
тук не съм писала май ;д
и аз ще съм 12 клас сега
йе, колко бързо мина времето ... дори не си приличаме на 12 клас 8-)


аз лично се моля да въведат матура по профилиращия предмет .. ох, дано ;с
изключително много ме притеснява тази матура ..
не мога да измисля по какво да бъде, ако не стане това с профилиращия ..
вариантът ми е география, ама ...

иначе ще кандидадствам в УНСС '' Икономика и бизнес ''
с изпит БЕЛ
лошото е, че в изпитната част модул математика има и от профилираща подготовка, което е тъпо и нелогично
от къде на къде математиците ще влизат в икономически специалности .. та те не са учили нито счетоводствто, нито маркетинг, нито нищо .. никаква логика ..
това ми е единственият вариант за съжаление ...

gabity93
07-29-2011, 15:02
Здравейте! Аз мисля да кандидатствам в ТУ София в немския факултет Компютърни системи и технологии. Някой има ли идея дали може да се отиде там без почти никакви знания по програмиране? :smt083

lilety
08-02-2011, 18:48
Здравейте! Аз също ще съм 12 клас тази година и мисля да кандидатствам в Медицински колеж Пловдив помощник-фармацевт или рехабилитатор. Ако някой ще кандидатства там моля да ми пише. :)

lilety
08-03-2011, 16:50
titinkaа какви нови специалности ще има в Медицинския?

didenceeto
08-05-2011, 17:38
Включвам се и аз в темата. Втората ми матура ще е по биология :)

Мисля да кандидатствам в Медицинския колеж в Пловдив :)

mlakniwe2
08-05-2011, 17:52
Включвам се и аз в темата. Втората ми матура ще е по биология :)


Втората матура ще е по профилиран предмет :) ако искаш друга се пада 3-та а и биологията не е лесничка и при положение, че не се учи само до 10 клас и след 2 год нищо не помниш

baroveca9302
08-05-2011, 20:55
Втората матура ще е по профилиран предмет :) ако искаш друга се пада 3-та а и биологията не е лесничка и при положение, че не се учи само до 10 клас и след 2 год нищо не помниш
Няма да е от тази година матурата по профилирания предмет, а мисля,че ще е от догодина. Няма да ме задължават да държа матура по нещо, което НЯМА да ми трябва в бъдеще!

mrtn
08-06-2011, 08:34
Малко е тъпо това с профилирания предмет, амас е очаква че да си влязъл с това.. трябва да имаш някакъв интерес към него.

mlakniwe2
08-06-2011, 13:24
Малко е тъпо това с профилирания предмет, амас е очаква че да си влязъл с това.. трябва да имаш някакъв интерес към него.

Аз одобрявам тва с матурата по профилираният предмет, защото ще ми е по-лесно, но не виждам леко смисъл, защото нали после си има отделно държавни изпити по професията за придобиване на определена степен на квалификация, пък и СОУ-тата, които са непрофилирани кво ще правят?

IfeTyy
08-06-2011, 14:19
Аз пък искам да е по профилирания предмет, но няма да е. Защо да не е? При положение че си учил 4 години това, а в 11 и 12 клас само това... какво по-лесно може да има? А за СОУ-тата ще си остане както до сега. Но не знам къде сте го чули това, че ще е от тази година така? И както и да е ще се справим! 8)

mrtn
08-06-2011, 15:44
Матурата да ви е проблема.. повечето учители само плашат, особено по български език и литература. Едва ли не тея матури ги изкарават много по-сложни от кандидат-студентските изпити. Независимо какъв е предмета.. :)
Даже по география тази година имаше повтарящи се въпроси от минали матури, така че за какво да си говорим.

NqkfaNikakva21
08-06-2011, 15:56
ето произведенията за матурата и тези за УНСС :)

http://imamproblem.com/archives/766

bekhama
08-24-2011, 16:12
Здравейте
Аз съм ще съм 10кл и още от сега съм се притиснила за кандидатстуденските изпити и търся актуален конспект за МУ Пловдив искам да уча фармация.Знам че се дръжат испити по химия и биология и търся конспектите но никаде ги няма има само от 2007/2008,а аз се интересувам от 2011.Много ще съм благодарна ако някой който е кандидатсвал вече и е вътре в нещата да ми каже повече инфо за всичко околко кандидастването?

mrtn
08-24-2011, 20:23
Ето по биология

Програма по Биология за образователно-квалификационна степен “Магистър”
(Медицина,Дентална медицина,Фармация)
8. клас -Анатомия и физиология на човека.
1. Скелет. Кости и свързване на главата. Кости и свързване на туловището
и крайниците.
Скелетни мускули.
Физиология на скелетните мускули.
2. Вътрешна течна среда на организма.
Кръв.
Сърце и кръвоносни съдове.
Сърдечна дейност.
3. Устройство и функция на дихателните органи.
Газова обмяна.
Регулация на дишането.
4. Устройство и функции на устата, гълтача, хранопровода и стомаха.
Устройство и функции на червата.
Храносмилателни жлези.
5. Устройство и функции на отделителната система.
Кожа.-(това е първият урок да знаете само той,и аз се чудех защо е писан почти накрая)
6. Полови органи.
7. Устройство и функции на гръбначен мозък.
Устройство и функции на главния мозък.
Вегетативна нервна система.
8. Устройство, функции и нарушения на жлезите с вътрешна секреция.
9. Зрителна система.
.Слухова система.
Таблица 1 е задължителна.

9. клас – Биосфера (макросистема-структура и процеси).
1.Същност на екологичните фактори на средата.
Вътревидови взаимоотношения.
Междувидови взаимоотношения.
2. Екосистема.
Екосистема -същност, структура, функциониране.
Развитие и екологично равновесие на екосистемите.

Задължителна фигура: 1.2. Закономерности на въздействието на абиот
ните екологични фактори.

Клетка (микросистема - структура и процеси).
1. Равнища на организация на микросистемата.
Органични съединения.
Въглехидрати.
Липиди.
Белтъци.
Нуклеинови киселини.
Вируси.
Прокариотна клетка.
Еукариотна клетка - обща характеристика.
Клетъчна мембрана.
Преминаване на веществата през клетъчната мембрана.
Цитоплазма.
Цитоплазмени органели.
Едномембранни цитоплазмени органели: ендоплазмена мрежа; комплекс на Голджи; лизозоми; пероксизоми.
Двумембранни цитоплазмени органели: митохондрии; пластиди.
Немембранни органели и включения: рибозоми; клетъчен център. Специфични клетъчни органели.
Клетъчно ядро.
2. Процеси в клетката.
Генетични процеси. Репликация на ДНК.
Реализация на генетичната информация: транскрипция; транслация.
Метаболизъм.
Обща характеристика на метаболизма. Катаболитни процеси: биологично окисление; разграждане на глюкозата;
разграждане на мастни киселини и аминокиселини.
Дихателни вериги. Окислително фосфорилиране.

Делене на клетката: Амитоза. Митоза. Мейоза.

Задължителни фигури:
2.19. Схематично представяне на формулата на нуклеотид.
2.50. Механизъм на транслацията.
2.52. Гликолиза.
2.53. Цикъл на лимонената киселина.


10. клас - Многоклетъчен организъм
(мезосиетема, структура и процеси).
1. Наследственост и изменчивост.
Развитие на генетиката като наука. Предмет, задачи и основни понятия.
Монохибридно кръстосване.
Дихибридно кръстосване.
Закони на Мендел.
Анализиращо кръстосване.
Взаимодействия на гените.
Взаимодействия на алелите на един ген.
Взаимодействия между алели на различни гени.
Изменчивост. Модификационна изменчивост.
Генотипна изменчивост.
2. Индивидуално развитие на животните и човека.
Полово размножаване.
Индивидуално развитие. Продължителност на живота, стареене и смърт.

Биологична еволюция.
2. Съвременна теория за еволюцията.
Микроеволюция.Елементарни еволюционни събития и сили.
Видообразуване. Съвременни схващания за видообразуване.
Критерии за вид.
Съвременни схващания за еволюцията. Макроеволюция.
Основни насоки и пътища на еволюцията.
3. Еволюция на човека. Антропогенеза.
Палеонтологична история на човека. Човешки раси и фактори на расообразуването.
4. Доказателства за еволюцията.
Сравнителноанатомични, сравнителнофизиологични, сравнително-ембриологични доказателства. За еволюцията.
Палеонтологични доказателства за еволюцията.

Задължителни фигури:
1.2.2. Монохибридно кръстосване.
1.2.3. Дихибридно кръстосване (решетка на Пънет).
1.2.4. Анализиращо кръстосване.
1.2.6. Непълно доминиране.
1.2.8. Комплементарно взаимодействие при унаследяване формата на гребена при различни породи кокошки.
1.2.9. Компламентарно взаимодействие приунаследяване баграта на цветовете при ароматното секирче.
1.2.10. Епистатично взаимодействие при унаследяване на оперението при
кокошки.
1.2.11. Унаследяване на цвета на семената при пшеницата в резултат
на полимерно взаимодействие.

Задължителни таблици:
1. Определяне на кръвните групи при човека.
2. Произход на органите от трите зародишни листа при гръбначните животни.



МЕТОДИЧНИ УКАЗАНИЯ
Конкурсният изпит по биология е писмен и продължава пет часа.
В него се пада по един въпрос съответно от учебниците по биология за 8-и,9-и и 10-и клас.
Всеки въпрос представлява урок или част от урок от съответния учебник.Те са изцяло съобразени
с учебния материал за задължителна подготовка в СОУ.На самия изпит всеки от въпросите се изтегля
поотделно,на лотариен принцип.Всички уроци от програмата са включени в изпитните въпроси.
При разработването на въпросите трябва да личи умението на кандидатстудента да си служи свободно с учебния материал като обяснява “ЗАДЪЛБОЧЕНО” и вярно включените факти,явления и закономерности.
Не се изисква да се отговаря на вътреурочните и на следурочните въпроси и задачи!В изложението да личи
езиковата култура на кандидатастудента.
Оценката на писмената работа е средно аритметична от оценките на трите въпроса!!!


УЧЕБНИЦИ ЗА ПОДГОТОВКА:

1. Биология за 8. клас
(В. Ишев и съавтори, "Просвета", изд. 2006,2007,2008,2009,2010г)
2. Биология за 9. клас - задължителна подготовка
(П. Ангелов и съавтори, "Просвета", изд. 2006,2007,2008,2009,2010г.)
3. Биология за 10. клас - задължителна подготовка
(П. Попов и съавтори, "Просвета",изд 2006,2007,2008,2009,2010г.)
Допълнително може да се използват всички одобрени от МОМН учебници по Биология и здравно образование за 8,9 и 10 клас!

mrtn
08-24-2011, 20:24
И по химия..

ПРОГРАМА по Химия за образователно-квалификационна степен “Магистър”
(Медицина,Дентална медицина,Фармация)



ПРОГРАМА ПО ХИМИЯ (МЕДИЦИНА,ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА,ФАРМАЦИЯ)
1. Химична връзка
1.1 Ковалентна връзка – същност, видове и характерни особености.
1.2 Хибридизация при въглеродния атом
1.3 Междумолекулни взаимодействия. Водородна, йонна и метална връзка.
2. Оксиди
2.1 Състав и строеж на оксидите. Видове оксиди.
2.2 Химични свойства на оксидите.
3. Хидроксиди
3.1 Класификация, химичен състав и строеж на хидроксидите. Получаване на хидроксиди.
3.2 Химични свойства на хидроксидите.
4. Оксокиселини
4.1 Химични състав и строеж на оксокиселините.
4.2 Химични свойства на оксокиселините.
5. Соли
5.1 Класификация на солите. Получаване.
5.2 Строеж и химични свойства на солите.
6. Окислително-редукционни процеси
6.1 Същност на окислително-редукционни процеси. Окислители и редуктори – примери.
6.2 Окислителни и редукционни свойства на елементите. Ред на относителната активност на металите.
7. Скорост на химичните реакции
7.1 Зависимост на скоростта от концентрацията ( Закон за действие на масите).
7.2 Зависимост на скоростта от температурата. Активираща енергия.
7.3 Катализа – видове. Механизъм на каталитичното действие. Ензимна катализа – строеж на ензимите. Механизъм на ензимно действие (ES i EP комплекси)
8. Химично равновесие
8.1. Обратимост на химичните реакции. Химично равновесие и равновесна константа.
8.2. Фактори влияещи върху химичното равновесие - температура, концентрация и налягане. Принцип на подвижното равновесие.
9. Дисперсни системи
9.1. Истински разтвори - определение, видове. Механизъм и фактори влияещи
върху разтворимостта.
9.2. Свойства на истинските разтвори (парно налягане, температура на кипене
и температура на замръзване). Осмоза и осмотично налягане.
9.3. Колоидно-дисперсни системи - строеж и свойства. Стабилност.
10. Теория на електролитната дисоциация
10.1. Същност. Механизъм на електролитната дисоциация при вещества с
йонна и ковалентна връзка.
10.2. Степен на електролитната дисоциация. Силни и слаби електролити. Фактори, влияещи върху дисоциацията на слабите електролити (примери с киселини,
основи и соли).
10.3. Дисоциация на водата. Водороден показател (рН). Хидролиза на соли - видове и особености.
11. Строеж и изомерия при органичните съединения.
11.1. Структурна теория и структурна изомерия.
11.2. Стереохимична теория и пространствена изомерия.
12. Алкани
12.1. Хомоложен ред и изомерия. Получаване.Строеж
12.2. Химични свойства на алкани:
Заместителни реакции - ход на процеса халогениране;
Реакции на окисление;
Химични свойства на халогенопроизводни на алканите;
- хидролиза
-аминолиза
- получаване на нитрили
Реакции на елиминиране на халогеноводород-получаване на алкени и алкини.
Реакции на окисление на алкани.
13. Алкени
13.1. Хомоложен ред и изомерия, Получаване.
13.2. Строеж. Химични свойства:
Присъединителни реакции - ход на процеса:
- присъединяване на халогени
- присъединяване на халогеноводород, вода и на други полярни молекули
Заместителни реакции-получаване на етиниди и карбиди.
Реакции на окисление и хидриране.
Реакции на полимеризация.
14. Алкини
14.1. Хомоложен ред и изомерия. Получаване.
14.2. Строеж. Химични свойства:
Присъединителни реакции - ход на процеса:
- присъединяване на халогени
- присъединяване на халогеноводород, вода и на други полярни молекули
Заместителни реакции-получаване на етиниди и карбиди.
Реакции на окисление, хидриране и дехидриране;
Реакции на полимеризация,
15. Арени
15.1. Бензен - строеж. Получаване. Химични свойства:
Заместителни реакции - ход на процеса;
-реакции на халогениране, нитриране, сулфотгоане, алкилиране и ацилиране;
-реакции на окисление.
15.2. Хомолози на бензена – изомерия и получаване.Химични свойства:
Заместителни реакции - ход на процеса;Ориентиращо влияние на заместителите в ядрото-заместители от 1-ви и 2-ри род;(орто,мета,пара място).
-реакции на халогениране, нитриране, сулфониране, алкилиране и ацилиране;
-реакции на окисление и редукция.
16. Хидроксилни производни на въглеводородите (алкохоли и феноли)
16.1.Определения и класификация.Хомоложен ред и наименование. Изомери при алкохоли и феноли. Получаване на алкохоли и феноли:
-от въглехидратни източници;
-чрез хидратация на алкени;
-чрез хидролиза на халогеноалкани и халогенопроизводни на ароматните въглеводороди.
-от естери и мазнини;
-получаване на фенол по Кумолов метод и чрез алкално стапяне.
16.2. Химични свойства:
-киселинни свойства- образуване на соли
-получаване на естери с органични и неорганични киселини;
-дехидратация на алкохоли;
-реакция на окисление
-реакция на радикала

17. Карбонилни производни на въглеводородите (алдехиди и кетони)
17.1. Определение, класификация, наименование и изомерия. Получаване на алдехиди и кетони.
-чрез окисление на алкохоли;
-чрез дехидриране на алкохоли;
-реакция на Кучеров;
-Кумолов метод за получаване на ацетон

17.2. Строеж на карбонилната група. Химични свойства:
-присъединителни реакции
-реакция на радикала
-реакция на окисление
-полимеризация
18. Карбоксилни киселини
18.1. Определение, класификация и хомоложен ред на мастни наситени монокарбоксилни киселини. Изомерия при наситени, ненаситени, хидрокси и ароматни карбоксилни киселини.
18.2. Получаване на мастни и ароматни монокарбоксилни киселини.
18.3. Строеж. Химични свойства:
-киселинни свойства-дисоциация, получаване на соли;
-получаване на естери и анхидриди;
-реакция до радикала;
-декарбоксилиране на киселини.

19. Производни на карбоксилните киселини (естери, мазнини, амиди, анхидриди и нитрили)
19.1. Естери - определение, видове. Получаване:
-чрез естерификация
-от киселинни халогениди
-от киселинни анхидриди
Химични свойства:
-хидролиза в кисела и алкална среда
-преестерификация
-получаване на амиди
Мазнини-строеж и видове. Химични свойства и биологична функция.
19.2. Анхидриди и нитрили- получаване. Химични свойства:
-на анхидриди-получаване на естери, на амиди и реакция на хидролиза;
-на нитрили- хидролиза в кисела и алкална среда. Реакция на хидриране.
Амиди- получаване: от карбоксилни, от киселинни анхидриди и от киселинни халогeниди
Химични свойства-полоучаване на нитрили. Хидролиза в кисела и алкална среда.

20. Хидрокси-карбоксилни киселини
20.1. Определение, класификация и изомерия.
20.2. Салицилова киселина - строеж и химични свойства:
-до карбоксилна група- дисоциация , получаване на соли и естери;
-до хидроксилна група-дисоциация, получаване на соли и естери.
Декарбоксилиране.Цветна реакция.
Лекарствени средства производни на салициловата киселина-салол, аспирин и метилсалицилилат
Други представители на хидрокси-карбоксилните киселини.
21. Въглехидрати
21.1. Определение и класификация на въглехидратите. Видове монозахариди-триози, пентози и хексози. Представители-глицериналдехид, дихидроксицетон, рибоза, дезоксирибоза, глюкоза и фруктоза.
Пространствен строеж и изомерия при глюкоза и фруктоза
21.2 Химични свойства на монозахариди:
-до карбонилната група- присъединителни реакции, окисление с меки окислители (в кисела и алкална среда). Окисление със силни окислители;
-до хидроксилните групи- естери с органични и неорганични киселини.
21.3. Дизахариди-състав и строеж.Свойства на захароза.
21.4. Полизахариди. Строеж и свойства на нишесте- биологична функция. Строеж,биологична функция и химични свойства на целулоза- продукти на естерификация
22. Амини
22.1. Определение, класификация и изомерия. Получаване на мастни и ароматни
амини:
- от нитропроизводни на въглеводородите;
- от амоняк и халогеноалкани;
- чрез редукция на имини.
22.2. Строеж. Химични свойства:
-взаимодействие с минерални киселини- амониеви и диазониеви соли. Хидролиза на амониеви и диазониеви соли;
-взаимодействие с карбоксилни киселини и киселинни халогениди;-
взаимодействие с карбонилни съединения;
-реакции до ароматното ядро при ароматни амини;
-реакция на поликондензация.
22.3. Строеж. Жимични свойства:
-взаимодейстие с минерални киселини-амониеви и диазониеви соли. Хидролиза на амониеви и диазониеви соли;
-взаимодействие с карбоксилни киселини и киселинни анхидриди;
-взаимодействие с карбоксилни съединения;
-реакция до ароматното ядро при ароматни амини;
-реакция на поликондензация
23. Аминокарбоксилни киселини
23.1. Определение, видове, наименования и изомерия.
Представители на бета-аминокиселините с неутрален, кисел и основен характер- глицин, аланин, фенилаланин, тирозин, серин,цистеин,аспаргинова киселина, глутаминова киселина и лизин.
Строеж и химични свойства:
-дисоциация, амфотерни свойства, двуполюсен йон;
-свойства до карбоксилната група-соли,киселинни халогениди,естери и амиди;
-качествени реакции за доказване на функционални групи в аминокиселините;
-кондензационни реакции- получаване на пептиди.
24. Полипептиди и белтъци
24.1 Получаване на ди-, три- и полипептиди. Наименования и изомерия. Химични свойства до свободните карбоксилна и амино групи. Качествени реакции.
24.2 Състав, строеж и свойства на белтъците. Качествени реакции.

OuttaThisWorld
09-06-2011, 10:29
Здравейте :) !!!
Моята втора матура ще е по английски !

Исках да ви питам за специалността международни отношения.Знаете ли какво представлява и каква реализация предлага?Питам , защото има доста желаещи за нея :)

venivr
09-08-2011, 08:44
Здравейте :) !!!
Моята втора матура ще е по английски !

Исках да ви питам за специалността международни отношения.Знаете ли какво представлява и каква реализация предлага?Питам , защото има доста желаещи за нея :)

сестра ми учи МИО в Ботевград държа общообразователен изпит и изпит по английки език сега не знам как стоят нещата в Ботеврад но за Пловдив знам - държиш изпит по някой предмет (Български,Математика,Исто ия на Б-я или География на Б-я) и изпит по език (Английски,Немски или Френски) и взимат оценката от някой матура(български,история или география)

Elityy23
09-08-2011, 09:09
а някой иска ли в икономическия университет във Варна :D :D

IfeTyy
09-09-2011, 21:06
а някой иска ли в икономическия университет във Варна :D :D

оо всички отиват там... или поне в моя град всеки 2ри винса...

mlakniwe2
09-10-2011, 09:00
аз ще ходя в меиТУ ако ме приемат-само, че там искат математика пък аз съм мн зле в тая област, просто искам да си продължа да си уча по професията

аз мисля да карам матура по физика, щото в ТУ искат матура по физика или математика да си карал-някой ако може да ми каже къв е материала по физика мисля, че е само то 9 и 10 клас, но вече съм го позабравил, имам учебник за 10 клас

didenceeto
09-10-2011, 09:27
Хора да попитам, а пловдивският университет "Паисий Хилендарски", с матура ли мога да вляза или с кандидат-студентски изпит по биология?

_InSaNe_
09-10-2011, 11:12
^ мисля че можеш с матура... поне на мен всичките ми познати които са там влязоха само с матури

didenceeto
09-10-2011, 15:35
хубаво, но ако не съм се представила "блестящо" на матурата, мога ли да държа изпит?

_InSaNe_
09-11-2011, 12:38
е сигурно можеш да,ама тва вече трябва да си го провериш в сайта им по какво има изпити

sunrisee6
09-24-2011, 21:19
Леле аз нищо не съм почнала да чета... нямам никакво време.. ,въпреки че не ме притеснява матурата по БЕЛ. 2ра или математика или немски
Иначе мисля в Австрия или Германия да уча архитектура, а ако остана в България - сигурно НБУ,който всички много ми хвалят, имам доста познати, които учат там и само хубави неща съм чувала. Единственото кофти е таксата... (1500+ на семестър)

Limitless
09-24-2011, 23:24
И аз съм 12-ти клас ... нито знам каква ще ми е втората нито какво ще кандидатствам всичко е мъгла за сега :) но ще видим ... успех на всички тази година!

alonso
09-25-2011, 14:16
някои случайно да има някакви впечатления за специалност мениджмънт винс с ккаво се кандидатства хубава ли е специалноста :)