PDA

View Full Version : Немски език - Съвети



rome0
07-07-2011, 19:55
Скоро почнах да уча немски и нека ако някой е по-напред с нещата да помогне, че вече го сънувам почти. :D Значи за се сега най-голям проблем са ми родовете. Дори да знам какво означава думата никога не се сещам дали е der/das/die.. Госпожата ни каза, че трябва да се зубрят, но от други хора съм чувал, че имало някакви правила да се определят според окончанията. Някой може ли да ми ги обясни кога какво е според окончанията или там каквито други начини има за определяне на рода или да даде линк нещо, pls... :oops:

rome0
07-07-2011, 19:58
btw.. как си учите думите? Пишете ги по 5-6 реда както по английски или? И ако да как ги пишете само думата или както е в речника с опр. член и мн.-то число.. :-o :-o

kamen971
07-07-2011, 20:08
Какво стана с кандидатстването,избра ли къде да учиш ? :)

rome0
07-07-2011, 20:13
Ами избрал е силно казано, но се замислям сериозно над Англия :D Но тази седмица се записах на курсове по немски и... доста трудно е било... особено сравнение с английския.

dunce
07-07-2011, 20:26
Госпожата ти е била права, че повечето се учат наизуст, но както каза, някои са с правило. Когато съществителното е образувано от глагол, се пише със среден род - das, z.B - das Leben (от глагола leben - живея), Essen от essen (ям), мн. число става с (-), демек същото е. Когато завършва на ung или ion, значи е женски род, и в мн. число (ако има такова, става с -en (die Bildung, die Bildungen/o.Pl, това съществително според значението си е и с мн. число, и без). Когато свършва на "e", пак е женски род, обаче има изключения. (die Sache-n), за изключения не ми се търси.

rome0
07-07-2011, 20:30
Мерси много, а има ли други такива правила, това което каза е много полезно. И къде мога да ги намеря. Има ли ги някъде в нета, че в учебника няма нищо за това, а нямам речници.

dunce
07-07-2011, 20:41
Браво арас, добре ги написа, пък аз най-важните на heit забравих :D

ромео, тези, които тя/той ти каза за женски род, завършващи на "in", са да кажем професии в женски род. Като искаш да кажеш учителка, просто добавяш in и става Lehrerin. Затова и тия на in са от женски род :) Иначе пак заповядай.

"Ако се сетя още, ще ги напиша. Но с времето човек си изгражда усет и по звученето на думата и аналогията с познати вече думи, се ориентира и за рода, и за множественото й число. "

Взе ми думите от устата :D Много добре казано.

kamen971
07-07-2011, 20:42
Ами избрал е силно казано, но се замислям сериозно над Англия :D Но тази седмица се записах на курсове по немски и... доста трудно е било... особено сравнение с английския.
И аз се замислям сериозно за Англия.В училище като първи език уча немски,но ходя на уроци по англииски за да се готвя за ТОЕФЛ.Според мен много добре си се насочил към Англия. :)

gofeto917
07-07-2011, 21:12
Пиши ми лично, имам правилата за почти всички видове думи и с какъв род са, почти съм сигурен, че какъвто и тип дума да срещнеш, го има там.

gofeto917
07-07-2011, 21:56
Понеже предполагам, че повече от 1 човек ще прояви интерес, а не ми се занимава, пък и нямам времето (сесия е) да пращам на всеки по отделно, реших да ги постна тук.


GENUS DER SUBSTANTIVE

I. MASKULINA
1. Nat

rome0
07-08-2011, 07:26
gofeto917, ЗЛАТЕН СИ! :grin: :grin:

bubbety
07-08-2011, 13:28
учила съм немски 11 години ,английския го уча от 2 и 100% ще се явявам на матура по английски и понататък ще се кандидаствам с английски.Немският е много труден език!Както каза една г-жа по Немски"Немският се учи цял живот,а английския за 3 месеца можеш да го научиш"..Вярно Немския ми харесва се пак толкова години го уча,но просто не е моята стихия така да се изразя :D :D

anonymous708973
07-08-2011, 19:11
Госпожата ти по немски ... да го кажа възпитано, не е особено интелигентна. Английският е език като всеки друг. Хайде да видим как тя ще го научи за 3 месеца.

rome0
07-08-2011, 20:11
За мен е вече късно да избирам език, но не съжалявам, че съм избрал Английски като първи език, защото съм против ученето 7 дни в седмицата, а иначе съм на курс по немски лятото 1 месец, за да си помогна за даскало, а не, че мисля, че ще проговоря ей така за 1 месец...

Chacho
07-08-2011, 21:26
учила съм немски 11 години ,английския го уча от 2 и 100% ще се явявам на матура по английски и понататък ще се кандидаствам с английски.Немският е много труден език!Както каза една г-жа по Немски"Немският се учи цял живот,а английския за 3 месеца можеш да го научиш"..Вярно Немския ми харесва се пак толкова години го уча,но просто не е моята стихия така да се изразя :D :D

Хайде, бе! Като изключим родовете, всичко е на 6, много подреден език. В дълбочина английският е доста по-объркан.