PDA

View Full Version : Русенски университет



Musee
07-09-2011, 13:35
Здравейте,

Интересувам се от специалността Стопанско управление, която се предлага там. Има ли някой приет или който ще кандидатства? Трудно ли се влиза, защото аз съм с тройки от дипломата, пък с 5.50 от матура ? Какво мога да очаквам от нея, тъй като се намирам в деликатна ситуация - трябва да разчитам единствено и само на себе си. Въобще много въпросителни относно предстоящият нов живот, на които знам е трудно да се отговори.

Lorein
07-09-2011, 15:24
Не съм много информирана за самата специалност, но и аз самата кандидатствах в РУ сега. Точно за стопанско управление и публична администрация знам, че що-годе лесно се влиза. Изчисли си бала, за да имаш по-ясна представа.
Копирам ти информация от тазгодишния справочник на РУ:
Специалност СТОПАНСКО УПРАВЛЕНИЕ
Завършилите тази специалност придобиват знания и умения за: разработване на стратегии за развитие на бизнеса, иновационна политика, прогнози и планове; изграждане и прилагане на ефективни управленски структури и технологии; методи и техники за вземане на стопански решения; организиране, координиране и мотивиране на персонала; контрол, анализ и регулиране на бизнеса; работа с програмни продукти за бизнес дейности. Те придобиват професионалната квалификация “бакалавър по стопанско управление” и могат да работят като мениджъри на всички равнища или специалисти в отдели по маркетинг, снабдяване, борси, като бизнес-референти на фирми, независимо от големината и от предмета на дейността им.

Musee
07-09-2011, 17:30
Да, наясно съм с дадената информация от сайта като цяло. Само че минималните балове от миналите години не могат да се намерят никъде. Както и да е, сега ще видим. Хем се надявам да вляза, хем не искам да се влиза лесно, та дебилността да е намалена до минимум :-D .

Lorein
07-09-2011, 17:41
Ами за минимални балове не мога да ти помогна, но съм чувала, че влизат с 3ки и 4ки, но точно за бал не знам. :) Иначе ясно ми е за какво говориш. :D

Musee
07-09-2011, 17:51
Незнам дали не съм сбъркал с първото ми желание. Писах стопанско, а на второ маркетинг. Знам, че в маркетинга се влиза най-трудно. Надявам се разликата между двете да не е огромна и да се водят от по реномираните :-o .

Lorein
07-09-2011, 17:58
Честно казано не знам къде се влиза най-трудно. Моите първи желания са Европеистика и глобалистика, Европеистика и многостранно управление и МИО. Нататък съм писала и маркетинг, и публична администрация, и стопанско управление, но те са ми така да кажа като резерва.
Знам, че в инженерните специалности влизат лесно, защото имат недостиг на хора там. 8-)

DarkAngelOfHope
07-09-2011, 18:16
В Русенския университет най - реномираните специалности са инжинерните :) другите като Маркетинг и т.н. до колкото съм запознат по - лесно се изкарват

за Русенския университет имаше един лаф "Лесно се влиза, трудно се излиза" (с диплома) и това въжеше за инжинерните специалности.

а иначе за маркетинговите съм чувал че доста по лесно се изкарват, особено ако няма Съпромат :D

Lorein
07-10-2011, 05:22
Като каза това лафче, се сетих нашите като са ми разказвали (понеже и двамата са завършили там), че майка ми като е била първи курс, са били 4 групи по 30 човека. Завършила само едната група... Така че доста добре казано. 8-)

LunaTriCk
07-17-2011, 20:34
Преди по-малко от месец завърших РУ, специалност Европеистика.
Това за "Лесно се влиза, трудно се излиза" е мит. Да, записват се 50 човека и накрая завършват 20, но не е защото е трудна програмата. Просто някои решават, че не са искали точно това, започват работа и не им е до университета, преместват се в друг университет или направо в чужбина. Влизането е лесно, както и излизането(с диплома). Трябват минимални усилия. Със стопанското управление съм имал общи предмети, както и колеги с които съм се запознавал на "8-ми". Каквото са ми споделяли, е че като цяло има и гадни предмети, но са преодолими. Катедрата Бизнес и Мениджмънт е доста развита и често се организират кариерни форуми или срещу между работодатели и студенти само за специалности от тази катедра. Както и понякога излизат конкурси за стаж в Областна Администрация, но отзивите от тези стажове са доста противоположни. Някои са доволни, други не. Общо взето, това е което знам за стопанското :) Дано съм ти бил полезен.

Musee
07-18-2011, 11:40
Мерси за отговора, колега. Това за срещите с работодатели не го знаех и звучи обещаващо.

PR0
07-19-2011, 23:33
Русенският университет е всичко друго, но със сигурност не е обещаващ...

Musee
07-22-2011, 13:32
Вдигнали са семестрите за всички специалности. Нямам думи.

LunaTriCk
07-23-2011, 07:35
е те всяка година ги дигат.
аз започнах с такса 135 и завърших на 180..

3oPuTy
07-23-2011, 18:11
Дааа ... Миналия семестър таксата ми беше 123лв.,а сега е 190лв. ... Гадове :o

Musee
07-24-2011, 09:56
Някой ако ползва фитнеса, може ли да каже как е и колко е картата (за студенти) ? :?

BBRevolvE
07-25-2011, 16:06
Някой ако ползва фитнеса, може ли да каже как е и колко е картата (за студенти) ? :?Наистина някой да каже за фитнеса ,че аз следващата година като завърша ще кандидатствам там.

Lorein
07-28-2011, 20:56
Таксите не знам много как са били, но изключително много се учудих, че моята е 220 лв... И само за справка гледах и таксите във Варна - почти нищо не е над 140 лв. Защо така...

3oPuTy
07-28-2011, 21:16
Така е,защото много вдигнаха таксите тази година ... Моята е вдигната с 67лв. :shock: Ако продължават така докато завърша сигурно ще съм минала 500лв. :?

marin4itu
08-02-2011, 06:41
Записах се с Предучилищна и начална училищна педагогика. Семестърът ми е 153 лева и наще бяха много щастливи, защото очакваха повече.. :D

Лорейн, във Варна във ИУ една съученичка записа Информатика и семестърът й е около 300 лева, но по принцип е една от най-скъпите специалности.

Lorein
08-02-2011, 07:57
Да, видях, затова писах почти нищо не е над 140лв. :) Но продължавам да съм учудена... Защо тук в Русе като цяло семестрите са по-високи, отколкото във Варна, при положение, че там общо взето всичко е по-скъпо. :-o

marin4itu
08-02-2011, 09:12
На мен ми прави впечатление дори в центъра в Русе на кафе да седна, че е по-евтино, отколкото във Варна. Абе не знам, ама чудят се вече какво да измислят.. и без това образованието в България като цяло е пародия...

3oPuTy
08-02-2011, 09:53
В Русе са по-скъпи за да си избият парите за новия корпус :?
А за таксите - пак не са много високи.Една позната си е в Силистра с Аграрна икономика,задочно и семестъра й е 420лв.,а едва от месец учебното заведение е със статут "университет",а преди това беше колеж ... 8-)

marin4itu
08-02-2011, 16:30
Зори, ти направо ме разби :shock: :D

3oPuTy
08-02-2011, 18:14
о0о вярвай ми аз бях 100 пъти по шокирана 8-)

LunaTriCk
08-10-2011, 08:38
Фитнеса е смешен. Може да запишеш "Фитнес" като спорт и да си ходиш максимум два пъти в седмицата. Дори да искаш да си плащаш, няма как поне в университетксия, защото винаги е пълен. Общо взето тези, които записват "Фитнес" като спорт са алкохолиците, защото там могат да си наваксат със съня от предната вечер. Лежанката е много удобна.

Lorein
08-14-2011, 15:53
А какви други спортове има? Йога или нещо подобно? :D

3oPuTy
08-17-2011, 07:42
в русенския университет учи най-големия пимп бодибилдър покерджия и шеф там ивайло тодоров
И к'во ни интересува нас?!

LunaTriCk
08-17-2011, 17:45
Йога мисля, че имаше. Аеробика, федербал, тенис на маса, футбол, баскетбол, волейбол, плуване, бридж, шах(май!?!), пешеходен туризъм, воден туризъм, скално катерене. Може и да пропускам нещо.
Имам много лоши впечатление(а и не само аз) въобще от почти цялата спортна катедра, така да кажем. Имат се за много важни. Ако не си редовен(а това означава максимум 2 отсъствия) заверка дават трудно. Още първия семестър трябваше да си изкарвам фалшиво медицинско, заради един тъпанар по тенис на маса. Не ми даваше заверка защото имах отсъствия и не ми даваше и да си ги взема допълнително. Караше ме да ходя да чистя стадиона. Изкарах си фалшиво медицинско и си реших бързо проблема с него. От тогава само на воден туризъм. Веднъж или два пъти в семестъра ходиш на поход с лодка по някой река и толкова. Няма го това да се чудиш къде в програмата да си го нахакаш този спорт.