PDA

View Full Version : Кандидат студентски изпити



monityY
07-12-2011, 18:13
Имам едно или няколко питания и ще бъда благодарна на хората оказали ми това внимание да ми отговорят на малко глупавите въпроси, но хич не съм запозната с нещата за което се извинявам. Сега ще съм 12ти клас и планирам да продължа обучението си в сферата на туризма и хотелиерството (което уча и сега). Искам да попитам към кои университети в София бихте ме насочили. До колкото знам в Софийския изпита е по география или английски по желание. Ако карам 2ра матура по едно от двете ще трябва ли да го държа този изпит? И ако има някой следвал в тази сфера в някой университет може ли да ми обясни какъв обем от материал включват тези изпити? Избрала съм си друг предмет за 2-та матура, но няма да ми свърши работа ако после ще трябва да уча така и така за тези изпити. Знам, че повечето неща ги пише в самите сайтове на университетите, но хич не можах да се ориентирам като се рових по тях. Примерно в НБУ четох, че също е нужно да се полага изпит по география, но ми казаха, че не е вярно и се полага този общия по многото предмети на самия НБУ. Навсякъде ли е нужен изпит, дипломата какво значение има в случая, както и изкараните матури? И още нещо - отделен документ ли се дава за оценките от матурите или се вписват като средно аритметично или отделни оценки в самата диплома за средно образование? Благодаря предварително на хората, които евентуално биха ми отговорили.

П.С - не ми се смейте много, просто трябва да започна от някъде, а не съм наясно с нищо.

Chacho
07-12-2011, 19:49
Туризъм има на много места и как точно се кандидатства се определя от самите университети. Важните неща за кандидатстването са: Какви изпити трябва да държиш и какво е балообразуването.

По география изпитите биват тема или тест, като за софийския знам, е тема, в УНСС например е тест (в УНСС туризъм се избира след 2-та година, преди това се избира само направление). В НБУ се влиза с ТОП тест, за който са ти казали, но погледни и таксите там, преди да се насочваш.


Балообразуването е различно в различните ВУЗ-ове. Може да участват в него комбинация от тези три неща: изпити, матура, диплома.

Изпитите на места са задължителни, на места могат да се заменят с матура. Трябва да прецениш кое е по-приемливо, защото може да имат различни коефициенти (например изпита да се умножава по 3, а матурата по 2.5). Така 5 на изпита се равнява на 6 на матурата. Обикновено се взима по-високата от двете оценки, така че въпросът е за кое да се готвиш, защото едно е за тест, друго за теми.

Дипломата може да играе роля, а може да не играе. Но в самата диплома участват оценките от матурите, които се смятаха там по някакъв начин, вече не помня какъв. Те се държат преди края на 12 клас и получаваш някакви отделни оценки по тях, а след това влизат в образуването на дипломата - така че ги има и отделно, и не-отделно.
Сега, в зависимост от специалността, не е нужно да ти взимат цялата диплома, а само конкретни предмети (например само география, само история, т.н.) В СУ, ако държиш матура по тези предмети, тя замества дипломата (с други думи, ако имаш 6 от дипломата по география, а изкараш 5 на матурата по география се взима 5-цата, но ако си държала биология се взима 6-цата).

Накрая оценката от изпита умножена по коефициента си + оценката от дипломата умножена по коефициента си = крайния бал. Проверяваш какви са били минималните балове предната година и си правиш сметка, какви оценки ще са ти нужни и каква стратегия ще си градиш, за да изкараш над този минимален бал. Най-добре е да се целиш по-високо, но пък и трябва да имаш реална оценка на възможностите си.




Не съм много запознат с КСК-то на паралелките с туризъм, но тези неща трябва да са приложими и за нея. Ще е хубаво да свикнеш със сайтовете на университетите, защото ще ти се налага доста да се ровиш из тях. Често има секции за кандидат-студентските кампании (КСК), в които са публикувани тези неща (може би под формата на наредби, но излишни неща почти няма, така че чети каквото е качено)

monityY
07-12-2011, 20:09
Накрая оценката от изпита умножена по коефициента си + оценката от дипломата умножена по коефициента си = крайния бал. Проверяваш какви са били минималните балове предната година и си правиш сметка, какви оценки ще са ти нужни и каква стратегия ще си градиш, за да изкараш над този минимален бал. Най-добре е да се целиш по-високо, но пък и трябва да имаш реална оценка на възможностите си.


А как се определя този коефициент и за оценката от приемния изпит ли имаш предвид? Ами матурата в кои случаи се включва в бала, когато не е нужно да полагаш изпит? Защото спомена и за опцията да се включва оценка и от матурата и от дипломата и от изпита (тва в случаи като при НБУ ли е, когато искаш - не искаш държиш задължително изпит? Аз ще имам и държавни изпити, тяхната роля тогава каква ще е?

Chacho
07-12-2011, 20:17
Коефициента е написан в балообразуването на съответната специалност на съответния университет. Например Информатика СУ имаше миналата година балообразуване с изпит: 3хИзпит + 2хДиплома, а балообразуване с матура: 2,5хМатура + 2хДиплома. За други специалности и други университети са различни тези цифри, пък и всяка година внасят промени.

Ти общо взето си избираш две неща: Каква матура да държиш и дали да я ползваш вместо изпит, като второто не винаги го има като възможност.

Кое от матура, диплома, изпит играе роля и каква точно опира до критериите на конкретния ВУЗ, и трябва да се поровиш за информация.

В 12 клас с учителите сигурно ще разисквате много тези въпроси и ще можеш да ги разпитваш. Университетите имат и форуми, където много хора са задавали въпроси, пък и ти можеш да зададеш своя. Не че няма да се намери и тук някой, но там могат да ти отговорят бързо и адекватно (в повечето случаи).

monityY
07-12-2011, 20:20
Благодаря. :)

xWandereRx
07-12-2011, 20:56
пише се кандидатстудентски

Chacho
07-12-2011, 21:04
Това винаги ми е било много интересно. Наистина се оказва, че е така, но защо пишем кандидат-студент полуслято, а кандидатстудентски слято?

Chacho
07-12-2011, 21:40
Ей сега го проверих. Оказва се, че студентски е прилагателно, затова е главна дума (а е втората в съставната дума, затова се пише слято). Така са правилата за членуване, макар че истинското правило е за равноправието или липсата на такова между съставящите думи. Например вагон-ресторант е полуслято, защото са равноправни, а тонрежисьор е слято, защото не са (какъв режисьор - режисьор на тонове). Поне това са мойте спомени от часовете по бълг. преди матурата.

Абе сложно нещо е тва българския, но всичко ще се очисти от принципa на мъжките зърна :D