PDA

View Full Version : FCE Упражнения



razor4o
07-13-2011, 16:45
Здравейте,знаете ли някакви сайтове с упражнения за 1ви сертификат по английски

Chacho
07-13-2011, 19:22
http://www.flo-joe.co.uk/fce/students/index.htm

razor4o
07-14-2011, 12:52
Мерси ;)

razor4o
07-15-2011, 16:07
А някой ,който се е явил на speаking може ли да каже как е минало,колко време,трябва ли да се представям в началото,казват ли ти с каква оценка си го взел ?

Chacho
07-15-2011, 16:44
Оценката я получаваш заедно с оценката от останалите компоненти - няколко месеца след изпита.

Представяш си се, няколко приказки за теб. Име, възраст, местожителство, колко години си учил английски. Поне аз и на двата сертификата това им изпях. Ако млъкнеш и все още те гледат, подхвърли и още нещо - гледам детски филмчета и искам да стана космонавт или няква друга щуротия.

Не трае кой знае колко време - представянето е сравнително кратко, другите две упражнения са за време - 1 минути и там 3 минути или колко беше, не помня вече.

След това продължавате на общи теми. Тук е хубаво да не се увличаш в прекалено дълги приказки, но си се изказвай докрай. Каквото имаш, кажи си го. Като се явявах за втори сертификат беше много яко преживяване - лафихме си, посмяхме се. Питаха ме какво обичам да ям и казах ябълки, защото обичам преди това да си ги крепя на носа. о.О След това им обясних, че е много трудно и мисля да направя клуб по балансиране на ябълки и някви щуротии, абе смях. Те си следят, дали се изказваш правилно, плавно и какви думи подбираш.


Абе всичко беше супер, накрая ми праснаха един exceptional в оценката, явно и на произношение ме бяха оценили високо. Търсят уверени и начетни хора, така че не се съсредоточавай много върху техники за speaking и заучени фрази, а каквото ти идва отвътре. И практика му е майката.


Успех!

Chipsan
07-22-2011, 13:49
Аз се явих скоро на САЕ :) И бих ти препоръчал да си намериш човек, с когото да си говориш на английски от време на време - полезно е да знаеш как да изразиш това, което искаш. Аз лично пробвах да науча няколко полезни фрази в някои основни аспекти от разговора(как да питам за мнението на другия, да се съглася и т.н).
Ако потърсиш в нета инфо за "fce speaking tips" ще намериш интересни съвети :)
Аз бих препоръчал да не се притесняваш, да излъчваш позитивност(усмихвай се), говори високо, ясно и бавно - не е толкова важно да демонстрираш перфектно произношение, колкото че можеш спокойно да общуваш с хора на английски :)
Слушай внимателно какво те питат. Това е ключов момент - иначе няма да разбереш какво да правиш. Също така избягвай отговори с да и не. Има едно правило REDS(reason, example, description и speculation) Идеята е, че за всеки отговор може да ползваш едно от 4те горе - примерно питат те къде учиш - казваш училището и почваш да го описваш(description). Или пък даваш reason защо образованието е важно. Или те питат какви са плановете ти за след 20год - почваш да speculate-ваш :D. По този начин знаеш в каква насока да тръгнеш като говориш и не ти отнема много време да мислиш какво точно да кажеш :)
И последно нещо...ако не чуеш какво ти е казал изпитващият - питай го - абсолютно разрешено и нормално нещо е :P