PDA

View Full Version : Нов завет



playy
07-15-2011, 15:04
Искам да попитам,дали съдържанието на Новия завет е било променено,защото наскоро четох в една книга,че 553г. сл.Хр. е бил свикан Втори синод и там не помня кой император и кои институции променили учението?Любопитно ми е просто и ако някой може да отговори ще съм благодарен. :)

MakaronUduSHvaCH
07-15-2011, 16:45
Питаш, защото наскоро са ти раздали, синята книжа "Новия Завет" и яко си се запалил или ... :grin:

Принципно, всяко издателсво, си издава варианта, което то си има :D , и не им пука особено колко е вярно това вътре ... ,важното е крайният резултат т.е да е готово и да има нещо на лице, така ще спокойно мога да ти кажа, че от тогава до сега, толкова много е изменяно, че едва ли ще намериш, истината ... първо е преведена на "уж" разбираем език представям си при превод, на колко места смисъл е загубен, от оригинала, и е насочен в съвсем друга посока, колкото да има смисъл, а и колко е разбираем в момента няма да коментирам :razz:

TheMightyNadenica
07-15-2011, 16:52
Мисля, че имаш в предвид за гласуването при Константин Велики...

MakaronUduSHvaCH
07-15-2011, 17:16
Мисля, че имаш в предвид за гласуването при Константин Велики...

Ей на върхът на пръстите ми беше да го напиша ... :grin:

gandalfepi4
07-15-2011, 18:44
да, но и не само тогава. едни пичове бяха изчислили че цялата библия е била променяна повече пъти отколкото има думи в нея, колкото и психарски да звучи.

ако те интересува повече мога да ти дам едни книги по въпроса но са на english

TheMightyNadenica
07-15-2011, 22:41
да, но и не само тогава. едни пичове бяха изчислили че цялата библия е била променяна повече пъти отколкото има думи в нея, колкото и психарски да звучи.

ако те интересува повече мога да ти дам едни книги по въпроса но са на english

Е това е повече от ясно...но най-вероянто става на въпрос за по-колосален случай...а именно по времето на Константин!

Oton48
07-15-2011, 23:10
Какъв Константин Велики през 553, какви пет лева?

playy
07-16-2011, 05:39
Не съм се запалил да чета,просто ми стана интересно,че уж се твърди че Библията е боговдъхновена,а те са се съдрали да променят съдържанието и изглежда не само през 553г.сл.Хр.,но и на други дати.Благодаря все пак за отзивите :)

gandalfepi4
07-16-2011, 06:36
миии, нали на първо място осъзнаваш че има библейски текстове които не са в библията и единствената причина за това е че никой не ги е сметнал за удобни за властта когато книгата е била гласувана?

ако не беше ориген щяхме да си четеме напълно различен канон.

в крайна сметка представяш ли си джизъса да каже че трябва сляпо да се подчиняваш на господаря си понеже всяка власт е дадена от бог, което автоматично оправдава хитлер, пол пот, мао, сталин и сие, и че ако властелин е лош то вината е твоя?

или пък готината, оригинална история за първата жена - лилит, а не ева, която само се усеща на места, но иначе е изрязана?

неее, има си библейски канон, има си и оригинални текстове - когато видиш кои части не съвпадат с оригиналите и кои не са включени изобщо лягаш на пода и почваш да roflmao-ваш със сълзи на очите


ПП виж малко датите ако ти пука. сравнително сигурен съм че въпроса за канон се поставя на никейския събор и се затваря на трентския, но съм абсолютно неспособен да помня дати за дълго.

и все пак не е ли смешно - езичници и варвари определят християнската библия за днешните праведници :-D

Concussion
07-16-2011, 11:29
Със сигурност е била променяна и то не веднъж, друг е въпроса че има и много апокрифни евангелия, които не са включени в нея защото са в пълен разрез с това което пише в останалите включени евангелия.

Oton48
07-16-2011, 12:54
Не съм се запалил да чета,просто ми стана интересно,че уж се твърди че Библията е боговдъхновена,а те са се съдрали да променят съдържанието и изглежда не само през 553г.сл.Хр.,но и на други дати.Благодаря все пак за отзивите :)
Просто ми прави впечатление, че в този подфорум се пишат страшно много глупости. Ето например тук на никой не му направи впечатление, че Константин Велики е умрял повече от 200 години преди въпросната 553 сл.Хр.

Auriss
07-16-2011, 13:02
^остави ги ония двамата неграмотници Кьофтьо и Наденичко - просто игнор на постовете им.

npp
07-17-2011, 11:32
никога не е имало империя която да обхваща целият свят, така че едва ли е било възможно съдържанието на Библията да бъде променено за целият свят, плюс това никой не би посмял, а и едва ли духовниците биха позволили промяна

gandalfepi4
07-17-2011, 13:52
^ да ти давам ли примерите бонбон?

LLOYD18
07-18-2011, 15:40
^ да ти давам ли примерите бонбон?
:lol: :lol: :lol: Тоя пак почна с примерите.... :lol: :lol: :lol:

LLOYD18
07-18-2011, 15:44
Искам да попитам,дали съдържанието на Новия завет е било променено,защото наскоро четох в една книга,че 553г. сл.Хр. е бил свикан Втори синод и там не помня кой император и кои институции променили учението?Любопитно ми е просто и ако някой може да отговори ще съм благодарен. :)
Идеята няма как да бъде променена, сменена и т.н. идеята е една.....Въплатеният Бог изкупва човечеството от греха чрез Своята саможертва....съдържанието чрез превода малко или много се променя...а преводи много...но няма как нещо толкова мащабно да бъде променено драстично....

gandalfepi4
07-18-2011, 15:53
ейййй беее :razz:


то щото това е единствената част в н.з. нали? :lol: :lol: :lol:

ех че си хлъзгав бе, като змия. aма аз си знам как да пипам - какво ще кажеш за тази част която казва как евреите са убили иисус и кръвта му е на техните ръце, която не се намира в по-ранните издания и мистериoзно се появява по време когато църквата е антисемитски настроена?

или за онази част която казва как християните ще могат да устоятват на змийска отрова и да говорят на всички езици?

ఇది వాస్తవం?

или просто това че не фигурира в никоя версия отпреди определена дата не е само космическа случайност а?

LLOYD18
07-18-2011, 16:35
Кухендър кух...това което казваш е пълна глупост...пак ли от гугъла я изрови... :lol: :lol: :lol:

gandalfepi4
07-18-2011, 16:43
1 Петрово 3:15

Но почитайте със сърцата си Христа като Господ, като бъдете винаги готови да отговаряте, (но с кротост и страхопочитание), на всекиго, който ви пита за вашата вяра.

би ли желал да перефразираш отговора си, тъп, прост селянин такъв?

и ДА, бих желал да игнорираш обидите които току-що написах тъй като твоят бок така ти заповядва.

LLOYD18
07-18-2011, 16:56
1 Петрово 3:15

Но почитайте със сърцата си Христа като Господ, като бъдете винаги готови да отговаряте, (но с кротост и страхопочитание), на всекиго, който ви пита за вашата вяра.

би ли желал да перефразираш отговора си, тъп, прост селянин такъв?

и ДА, бих желал да игнорираш обидите които току-що написах тъй като твоят бок така ти заповядва.
Опитвам се да Го почитам като пазя името Му от такива които го хулят...опитвам се да отговарям в добрия тон...обаче ти си едно говедо което прекрачва секви граници...на всичкото отгоре ме обиждаш и мене..отговарям на обидите които ми казваш...ти не ме питаш за моята вяра а ти я хулиш с гнусни твърдения...и искаш да не ти викам кух....напротив много си кух независимо че следваш 2 специалности в Германия, миеш чиниите в най долнопробната немска дупка и искаш да станеш говедар.................................... .........................

gandalfepi4
07-18-2011, 17:19
1 нидерландия е, а не холандия

2 получавам по 700? на месец от тъпия рестoрант (без помощи) което за студентска part-time job не е кой знае колко малко

3 не вярвах че е физически възможно някой да е толкова тъп че да не разбере че това за свинепасът беше шега

4 ти си го почиташ как ти е угодно, а не как требе - директно ти се казва да правиш нещо пък ти не го правиш.

така ли щеше да се изблещиш ако ТоЙ ти беше цитирал този пасаж?

отговор - не

обяснение - понеже си пишльо

не пише ли в книгата че християните ще бъдат презирани, подигравани и преследвани и че ВЪПРЕКИ ТОВА трябва да поддържат високите си морални ценности?

или ти искаш да не си част от това? само медът но не и жилото нали?

много е лесно, момченце, да си много учтив и много приятелски настроен когато говориш с някой който вече е такъв нали? нали?!




но когато нещата загрубеят, когато трябва да ДОКАЖЕШ колко струваш и колко си готов да не се поддадеш на изкушение изведнъж и ти веднага започваш да обиждаш и плюеш като един най-долен *кхъм* атеист

ако апостолите или мъчениците правеха така религията ти щеше ли да просъществува и десетилетие? не е нужно да се качваш на такова ниво, но не е и нужно да падаш толкова ниско - ЗАПОВЯДАНО ТИ Е ДА НЕ ПРАВИШ ТОВА КОЕТО НАПРАВИ НЯКОЛКО ПЪТИ


ако ти е много трудно да правиш това което християните трябва да правят си бий шута от тази религия поне да не я петниш



да ти давам ли списъка с места от библията които забраняват да обиждаш хора? да го давам ли или сам можеш да си съставиш такъв?




правиш това което християнин не бива да прави и не правиш това което християнин трябва да прави.



сега ако си мислиш да кажеш "ХЪРРР, ДЪРРР! ти не разбираш високо и дълбоко аналогично-метафорично-небуквалистично, трансценденталния, псевдоетеричен и философски смисъл на пасажите които всъщност казват точно обратното" аз ще ти кажа ДАВАЙ -

http://prikachi.com/images/389/3584389E.jpg

LLOYD18
07-18-2011, 18:09
"първо извади гредата от своето око, и тогава ще видиш ясно, за да извадиш съчицата, която е в братовото ти око." (Лука 6: 41)
И все пак сме хора не сме безгрешни не мислиш ли?

gandalfepi4
07-18-2011, 18:36
^ това ли си казваш докато мастурбираш?

езекил 23:20 И залудя за любовниците си измежду тях, чиито мъжества бяха като на осли, и семеизливането им като семеизливане на коне. 21Така ти си ламтяла за невъздържаността на младостта си, когато гърдите ти се налягаха от египтяните заради младите ти съсци.

LLOYD18
07-18-2011, 18:44
^ това ли си казваш докато мастурбираш?
???

езекил 23:20 И залудя за любовниците си измежду тях, чиито мъжества бяха като на осли, и семеизливането им като семеизливане на коне. 21Така ти си ламтяла за невъздържаността на младостта си, когато гърдите ти се налягаха от египтяните заради младите ти съсци.[/quote]
???
Ти си откАчен !!!

gandalfepi4
07-18-2011, 18:58
ми аз ли съм ги писал тези боговдъхновени пасажи?

ако не мислиш че са автентични просто copy-past-ни книгата и номерата в гугъла или си попрегледай домашната библия

LLOYD18
07-18-2011, 19:14
ми аз ли съм ги писал тези боговдъхновени пасажи?

ако не мислиш че са автентични просто copy-past-ни книгата и номерата в гугъла или си попрегледай домашната библия
Търсиш под вола теле....вадиш и цитираш извън контекста...не е честно...но какво ли очаквам от тебе

gandalfepi4
07-18-2011, 19:18
http://prikachi.com/images/844/3585844G.gif

те т'ва за тебе

цитирай в контекст и покажи какво съм цитирал погрешно като си толкова ербап

LLOYD18
07-18-2011, 20:20
http://static3.fjcdn.com/thumbnails/comments/bf/7a/bf7acaf4dfa408994de3688250df056b.gif
?????????????? тцтцтцтцтцтцтцтцтцтцтцтцт цтцтцтцтц

commando1
08-15-2011, 07:27
Библията няма как да бъде променяна защото е писана лично от Бог!
А никой човек не е в състояние да промени написаното от Бог. В Старият Завет има примери какво се е случило с хора опитали се да редактират някой от книгите в Библията.Евангелиетата не са променяни откакто са писани от Апостолите. Същото е и с библията. Всеки които твърди че Библията е променена е пратеник на Сатана и ще гори в ада.
Всеки които твърди че Евангелиетата са променени отива в ада за вечни времена.

gandalfepi4
08-15-2011, 08:23
Библията няма как да бъде променяна защото е писана лично от Бог!
А никой човек не е в състояние да промени написаното от Бог. В Старият Завет има примери какво се е случило с хора опитали се да редактират някой от книгите в Библията.Евангелиетата не са променяни откакто са писани от Апостолите. Същото е и с библията. Всеки които твърди че Библията е променена е пратеник на Сатана и ще гори в ада.
Всеки които твърди че Евангелиетата са променени отива в ада за вечни времена.

пишката ти отива в ада за вечни времена, я някой да се занимава с тоя тъпак сега че аз съм на почивка

commando1
08-15-2011, 15:23
И не давайте светинята на псетата, и не хвърляйте бисера си пред свинете, за да го не стъпчат с краката си и, като се обърнат, да ви разкъсат.
7 Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори;
8 защото всякой, който иска, получава, и който търси, намира, и на тогоз, който хлопа, ще се отвори.
Отричането на божието творение-Библията е строго наказуемо и за този тежък грях неверникът попада за вечни времена в Ада. Всеки които отрича Християнството е пратеник на Дявола да твори зло сред вярващите. Ада е за тези които отричат доброто.

mimity9602
08-19-2011, 13:42
да, но и не само тогава. едни пичове бяха изчислили че цялата библия е била променяна повече пъти отколкото има думи в нея, колкото и психарски да звучи.

ако те интересува повече мога да ти дам едни книги по въпроса но са на english

Нa мен ми стана интересно я дай link.

gandalfepi4
08-19-2011, 16:09
http://www.4shared.com/file/mvJ_68hn/The_History_of_the_Bible_Bart_.htm

сори ако не е тази но мина доста време от този пост и съм позабравил вече


ПС сега се сетих че може и да е тази

http://www.4shared.com/file/nPapXb0v/Bart_D_Ehrman_-_MISQUOTING_JES.htm

сори за свинщината, постнал съм подобни в тази тема ако те интересува

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=410065