PDA

View Full Version : Твърдението:„В спора се ражда истината!” е грандиозна догма?



ShtrudeL
07-17-2011, 00:14
Спорът може да роди само нови спорове. Съпротивата винаги ражда съпротива. Козите раждат козлета, а овцете - агнета. Войната ражда нова война. Могат ли слоновете да родят динозавърчета? Исус Христос е казал: „Нима хората берат грозде и смокини от трънаците и магарешките бодли?”

montana6
07-17-2011, 09:33
Всъщност има истина в тези думи, аз също съм достигнал до този извод.

Спор доста често се изкарва синоним на дискусия, което за мен не е напълно коректно. Дискусията е това, което помага на хората в изразяването и познанието им. Затова най-полезни са ученическите дискусии (ако са направени както трябва), защото учениците се учат да предоставят и синтезират информация, да се изразяват правилно и да уважават събеседника си.

Така или иначе за хубава дискусия се изискват задълбочени познания и най-важното - умение за събеседване с другия.

Артур Шопенхауер също е против споровете, като се е обосновал с това, че те служат само за защитаване на лична позиция и авторитет (т.е. всеки иска да стане по неговата), а не за търсене на истината, както трябва да бъде. Аз съм съгласен с тези негови разсъждения.