PDA

View Full Version : Психология



lolipop1
07-17-2011, 13:13
Здравейте. Аз съм момиче на 17 години. Наскоро започнах да се замислям сериозно върху образованието и върху това към коя наука да се насоча. Така като съм доста объркана добра съм в много неща и избора не е лесен, макар че все още има време. Та наскоро последната идея в главата ми беше психологията. Отдава ми се а и защо не? Една приятелка на майка ми е психоложка, работи няколко часа дневно и взима доста добри пари. И така като не съм се интересувала преди надявам се, че някой по вещ от мен ще може да ми обесни нещата около психологията като например освен психолог и психиатър каква друга професиа може да се практикува, относно доходите (ако някой има близък работещ това) или просто някой също учи за психология в кои университети трябва да се ориентирам? И има ли такива в Варна?

Moderatorius
07-17-2011, 14:50
Доста е рисковано да записваш психология, ако искаш от това да си изкарваш парите. Аз бих записала така, като второ висше, например, защото сигурно около 1 на 10 000 българи са ходили на психолог. :D Супер интересна наука, но до тук. Иначе психология има почти навсякъде, в по-големите университет. За Варна точно не знам.

iiordanova
07-17-2011, 15:18
Аз имам доста време,но ми е мерак психологията. 8-) Ще следя темата. Мисля,че тази наука в момента е в разцвета си в България. Сега е модерно да ходиш на психолог. И изобщо ми е интересна науката и бих се занимавала с това.

Fiction7577
07-17-2011, 18:55
Мен също ми е слабост психологията, ще следя темата и аз. А и какво като в БГ малко българи ходят на психолог, кой е казал, че не трябва да си в чужбина? В страни като Англия дори има сума ти известни личности, които ходят на такива сеанси. Просто там и другаде на запад, като психолог/психиатър падат големи пари.

YourFavouriteDrug
07-18-2011, 11:48
дам и аз се замислям за психология
науката е интересна .... работата не, слушаш проблемите на хората по цял ден. и все пак ако за 2-3 години в бг има някакъв прогрес, бих се пробвала : )

mrtn
07-18-2011, 12:53
Нали се сещате, че от психолог и психиатър има разлика ? :)

Chacho
07-18-2011, 15:50
И то огромна разлика!

Във Варна има психология, дори имам познат, който е трети-четвърти курс там. Доволен е, но самият университет няма добро реноме.

Ето ти квалификационната характеристика на специалност Психология към СУ:


Успешно завършилите получават образователно-квалификационната степен бакалавър по психология и могат да се реализират като психолози в различните звена на социалната практика: образование и здравеопазване, управление и държавна администрация, системата на МВР и МО, организации за подбор, оценка и развитие на персонала, психологически звена в съдебната и пеницитарната система, неправителствени организации и др.

Human Resources май е най-успешната реализация в момента.

mrtn
07-18-2011, 19:07
Докато психиатъра е медициснко лице, което може да предписва медикаменти и следи за психичното състояние на пациента.
Тоест, за да станеш психиатър първо трябва да завършиш медицина.
Иначе успех. :)

kuklichka_bg
07-19-2011, 09:25
И аз наскоро реших,че искам психология да уча,но няма кой знае какво развитие след това.За това мисля да уча нещо с икономика и отделно да запиша и психология,защото ми се струва доста интересно.

Fiction7577
07-19-2011, 11:59
И аз наскоро реших,че искам психология да уча,но няма кой знае какво развитие след това.За това мисля да уча нещо с икономика и отделно да запиша и психология,защото ми се струва доста интересно.

В БГ може би не. Навън да.

Evterpa
07-19-2011, 14:03
Психиатър за да станеш, ще учиш и медицина. Инак към интересна област си се насочила.

Chacho
07-19-2011, 14:54
И аз наскоро реших,че искам психология да уча,но няма кой знае какво развитие след това.За това мисля да уча нещо с икономика и отделно да запиша и психология,защото ми се струва доста интересно.

В БГ може би не. Навън да.

Не че с икономика има кой знае ква реализация.