PDA

View Full Version : Компютърни системи и технологии в ТУ София



ltgreen
07-19-2011, 12:16
Моля тези които ще кандидатстват, или са вече студенти там, да споделят малко информация :)

NomNomNom
07-19-2011, 13:37
Първи курс, до колкото знам , събират комуникациите и кст-то на едно място и учат програмиране и по-общи предмети . След това ги разделят по специалности и на групи . КСТ-то са си баш програмисти, последната година , ако не се лъжа, имат някакви общи предмети тип мениджмънт , икономика . Програмата им е по-лека от на комуникационните инженери и ел инженерите , не си дават много зор хората .
Говоря по наблюдения , иначе аз искам да кандидатствам комуникации там ;д

ltgreen
07-19-2011, 13:40
Аз имам бал 22.59 дано ме приемат - писах първо КСТ, второ Телекомуникации

lovefantasy
07-19-2011, 17:28
Ами това, което мога да ти кажа е, че е доста трудничко 8-) Ще те залеят с куп информация, която в повечето случаи няма да ти потрябва никога. Незнам с какво си се занимавал досега, ама това за да ти е интересно, трябва много да те влече. То не е само програмиране, а още куп работи особено първите две години. Аз не съм точно от тези специалности, които си изброил, но моя мн добра приятелка е кст, винаги е била много ученолюбива, умно момиче е, но пак го закъса, както и много нейни колеги.За да го завършиш трябва да си много сериозен и упорит. Желая ти успех, дано те приемат :)

kirpi4in
07-20-2011, 19:05
Първи курс, до колкото знам , събират комуникациите и кст-то на едно място и учат програмиране и по-общи предмети . След това ги разделят по специалности и на групи . КСТ-то са си баш програмисти, последната година , ако не се лъжа, имат някакви общи предмети тип мениджмънт , икономика . Програмата им е по-лека от на комуникационните инженери и ел инженерите , не си дават много зор хората .
Говоря по наблюдения , иначе аз искам да кандидатствам комуникации там ;д

Не е баш така.

PainMonopoly
07-20-2011, 21:10
Завърших това миналата година. Не е вярно, че е трудна, дори бих казал, че е най-лесната инженерна специалност в ТУ.

Обаче е супер измислената неприложима специалност. Идеята ѝ е да имаш познания и по софтуер и по хардуер, но пък никой не се замисля, че никой не се интересува от това. Хората се забиват в едно от направленията. Само че за хардуера си има електроника, а за софтуера в ТУ няма нищо. Тази специалност е най-близкото до софтуерно инженерство, но ти пълнят главата с един куп ненужни глупости, а важни предмети се пропускат.

Друг е въпроса какво е отношението на преподаващите. Повечето са незаинтересовани, не са в крачка с новите тенденции и технологии и на всичкото отгоре смятат студентите за безполезни търтеи, които трябва да преебат на всяка цена.

Това всичко трябва да го имаш предвид. Ако си кандидатствал в СУ някоя от компютърните специалности и те приемат, отиди там. Качеството не е по-добро, но учебния план е много по-адекватен за софтуерен инженер.

Chacho
07-20-2011, 22:33
Ако ти се програмира и от ТУ, и от СУ могат да те вземат на работа и в общия случай ще трябва да се научиш как да програмираш на самата работа, а не в уни-то.

Вярно е това, че в СУ е по-добро за програмиране. Всъщност, може би е най-доброто, което може да ти се предложи в България. И докато сме на вълна програмиране: много хора се оплакват, че нямат адекватни курсове по програмиране, че математиката е ненужно много, че всичко е прекалено теоритично. Ако искаш да си нещо повече от програмистче във фирма, ще ти трябват тези неща. Например, да обработваш сигнали на софтуерно ниво е изключително трудно, без да си нинджа по математически анализ.

От друга страна, в СУ няма да разбереш почти нищо (абсолютно нищо) от хардуер. В ТУ обаче има добри условия за развитие в тази посока, стига да те влече жичкаджийството. Но може би PainMonopoly е прав за хардуера и електрониката. За мен КСТ е специалността за мрежови техници, сис-админи и сходни.

ltgreen
07-21-2011, 05:05
Ами това, което мога да ти кажа е, че е доста трудничко Ще те залеят с куп информация, която в повечето случаи няма да ти потрябва никога. Незнам с какво си се занимавал досега, ама това за да ти е интересно, трябва много да те влече. То не е само програмиране, а още куп работи особено първите две години. Аз не съм точно от тези специалности, които си изброил, но моя мн добра приятелка е кст, винаги е била много ученолюбива, умно момиче е, но пак го закъса, както и много нейни колеги.За да го завършиш трябва да си много сериозен и упорит. Желая ти успех, дано те приемат


Мерси :) Всичко което ми каза са го потвърдили редица приятели, но не мисля че ще ми е трудно, като си поставя нещо за цел винаги го постигам, а това не мисля че е трудна за постигане цел, плюс това стабилно количество от нещата свързани с хардуер, и по-малко със софтуер са ми ясни :)

PainMonopoly стигнал съм и аз до този извод, но за жалост в СУ с матура шанса да ме приемат е нищожен, а и не мисля че нивото ми по математика е достатъчно високо.

Chacho разбирам те напълно и те подкрепям най-много, и аз стигнах до тези изводи, мисля че наистина се учат много излишни глупости, а за да се науча да програмирам, примерно, работата ще ми е от най-голяма полза. Това е и целта ми, да си намеря работа, свързана с това което искам да се занимавам.

Благодаря ви за съветите и информацията, оценявам я много :)

М/у другото, вчера вечерта са обработили резултатите, приет съм на второ класиране Телекомуникации 8-) Всичко стана така както го предвидих, до колкото знам първата година се учи едно и също, после с приравнителен изпит мога да се преместя в КСТ. Все още не ми е ясно, иначе, ако чакам второ класиране КСТ дали няма да си пропусна шанса за Телекомуникации :?

lovefantasy
07-22-2011, 15:47
Браво, айде честито и успех :)

NomNomNom
07-22-2011, 18:22
Първи курс, до колкото знам , събират комуникациите и кст-то на едно място и учат програмиране и по-общи предмети . След това ги разделят по специалности и на групи . КСТ-то са си баш програмисти, последната година , ако не се лъжа, имат някакви общи предмети тип мениджмънт , икономика . Програмата им е по-лека от на комуникационните инженери и ел инженерите , не си дават много зор хората .
Говоря по наблюдения , иначе аз искам да кандидатствам комуникации там ;д

Не е баш така.
Баш така е . Виждам ги колко учат КСТ-то , имам преки наблюдения . Върху голяма група хора .

ИНАК , честито за комуникациите ! ! !