PDA

View Full Version : Бакалавърски програми



rome0
07-24-2011, 18:04
Някой знае ли в кои държави бакалавърските програми са по 3 години. И изобщо как става този "номер" едно и също нещо едни да го научат за 3 години а други за 4 ?! Някой да ме светне малко, че ... 8-)

gofeto917
07-24-2011, 19:09
Доколкото си спомням ти учеше немски, значи тук в Германия бакалавъра се води 3 години, но специално за инженерните дисциплини и информатиката мога да кажа, че най-добрите завършват за 4, иначе средно по 5-6 години се учи бакалавъра. Как става това питаш? Ми лесно, тук не си длъжен да държиш всички изпити които ти идват в съответния семестър, не си длъжен да ходиш на лекции/упражнения записваш колкото изпити си искаш. И така отлагаш изпити и то ти се трупат, трупат и стават от 3 на 5 години. Това ти го казвам, как седи при инженерните дисциплини, както и с информатиката, както и доколкото знам и при икономиката. И все пак всичко си зависи от унито да ти кажа, нашето уни, не знам поради каква причина няма поправителна сесия и като те скъсат на даден изпит и трябва да чакаш 4-5 месеца до следващата сесия да се явиш пак, което е доста гадно. Нас не ни мъчат толкова през семестъра, но за сметка на това дават наистина трудни изпити, на които се късат 60-80% от явилите се. Обаче примерно при архитектурата, доколкото съм запознат ги мъчат доста през семестъра с разните там модели, дето ги карат да ги правят, ама накрая не са с толкова тежки изпити, което е по-лекия вариянт. А медицина, е медицина ако си решил да учиш, по-добре вашите да имат доста пари, защото това е единствения предмет, дето като го учиш не можеш да бачкаш

rome0
07-24-2011, 20:14
Мерси много, но не уча немски, по-точно в момента го уча щото съм на едни курсове (дълга история), но само за този месец.. Иначе също ме интересува после примерно ако кандидатстваш магистратура в друг университет или друга държава даже, гледат ли дали предишната степен си го взел за 3 или 4 години. Щото ако не гледат и смяташ да продължиш, много логично ми се струва да идеш някъде с 3 години.. все пак 1 година е доста време и разходи. А освен Германия, за къде другаде знаеш, че са по 3 години?
(btw.. бях чул, че и в България скоро са щели да правят бакалавърите по 3 години, не че има голямо значение за мен)

gofeto917
07-24-2011, 20:36
Никой не го интересува за колко време си взел бакалавъра, интересуват ги само с каква оценка си го взел, това тука с 3-те години както вече написах е доста относително и не играе никаква роля, за да вземеш бакалавър трябва да си си издържал всички изпити, за да станеш магистър, трябва да имаш определени оценки в областа, в която искаш да правиш магистратура, това е, а ако ще кандидастваш и в страната, в която си завършил, ще обърнат внимание и на това, кой университет си завършил.

silver_moon
07-25-2011, 07:52
В Англия и Уелс са по 3 години също :)