PDA

View Full Version : 10 клас



Transform
07-31-2011, 15:52
Какво ни чака в 10 клас?Труден ли е?Какво ще учим по БЕЛ,Химия,Биология и така нататък?

DesireToFire
07-31-2011, 19:44
Винаги ми е бил интересен въпросът "Труден ли е". Всеки е различен, училищата са различни, някъде може да пишат 4 да присъствие, другаде не спиш с дни за да вържеш четворка. Така че това няма как да се определи. И не мисля че има кой да ти каже какво ще учите, защото сте първите по новата програма. Иначе аз тази година бях 10ти клас. По химия се учи органична химия - задължително внимавай през цялата година! Изпуснеш ли урок, после трудно се схваща, но веднъж разбереш ли го не е толкова сложно. В биологията има доста химия също. По БЕЛ - предполагам, че имате списък с книги, почти само литература се учи. География - Природноресурсен потенциал на Земята (Биосфера, Атмосфера и прочие), Политическа и социално-икономическа организация на обществото, География на световното стопанство, Регионална география.. По физика - електричество и магнетизъм и трептения и вълни.

Thrombocyte
07-31-2011, 20:14
Математиката е ужасна, ако не внимаваш в час.

chocolate7
07-31-2011, 21:28
биологията е доста гадна...половината си е чиста химия..

canopy_
07-31-2011, 22:27
Бил ли си подготве или не?

За биологията, която говорите е от учебниците за 9клас. Няма как да няма химия, все пак се учат основните органични съединения и процесите в клетката, но не е плашещо, нали няма химични уравнения.
Най-много да ви накарат да научите формулите на глюкозата и фруктозата, ама то така или иначе ще ги учите през същата година по химия.
То по-тъпата част е в началото на учебника - екосистеми, биоценози, взаимоотношения между животните, растенията и още какво беше не помня.

И то все пак са относителни нещата, ако ти се отдава и ти харесва, а също и ти се учи няма да има проблем, ако ли не - може би ще е гадничко :D. Роля би трябвало да играе и учителят. Абе, някви много фактори изникват. :)

Colouring
08-01-2011, 10:29
Ох..Изпитвам неописуем ужас от тази химия.Нищичко не разбирам,пък сега и в биологията ще я има.Те винаги са тясно свързани,ама все пак..Добре,че учителката ни е добричка.
А по математика какво се учи?Как оценявате произведенията по Литература?Много ли са скучни?Защото лично в 9 клас на мен литературата ми беше ужасно скучна.

xoxi
08-01-2011, 10:48
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=412420&start

truly
08-01-2011, 12:59
Хубаво щеше да е да кажеш дали си в езикова гимназия, защото ако си това което се учи в 10 клас е от учебниците за 9 клас.
Например по биология ако си в езикова гимназия ще учиш в началото екология, след което ще учите за белтъци, въглехидрати, липиди (мазнини), днк, рнк, прокариотна клетка, еукариотна клетка, процеси в клетките (фотосинтеза, транскрипция, репликация, транслация и пр.), делене на клетките, клетъчните органели (ядро, хлоропласти, митохондрии, рибозоми и пр.)
Ако обаче си в соу например ще учиш за еволюцията и генетика. Обикновено еволюцията е много скучна (малко са хората, на които им е интересна). Учи се за това, че маймуните са братовчеди на хората :D , за Дарвин, човешките раси и пр.
В началото се учи генетика и там ще учите за Мендел, за наследствеността и изменчивастта, ще решавате задачи (които не трябва да те плашат, защото са много лесни). Чертаят се едни решетки на Пънет и правиш кръстоски (не е трудно, знам че сега ти изглежда страшно 8-) ). Но повярвай биологията в 10-ти клас е много по-лесна от 9-ти (говоря ти ако не си в езикова ако си обаче ще учиш биологията за 9-ти клас, която не е много приятна, но не е и нещо което не може да се научи) :)

mrtn
08-02-2011, 09:27
Ако си подготве по химия ще учите т.нар. дял на химията Органична химия. Това са по-особен вид съединения от тези, които сте учили в 8 клас. Тези съединения са съставени от въглрод, водород, кислород и ще има едни, които са съставени и от азот. Ще учите така интересните съединения на всеки тийн - алкохоли и други производни, ще учите за метан - горивото, оцетна киселина (карбоксилни киселини) и прочие. Също така въглехидрати - глюкоза, фруктоза. И ароматни производни - бензен. Наистина трябва да се внимава в часовете по химия, за да можеш да схванеш целия материал, трудничко си е.. но ще се справите.
А по биология отначало ще учите Екология. Екологичните фактори - светлина, вода, въздух, храмнителни взаимоотношения, популации, екосистеми и биоценоза. Тези неща са само споменавани, досега. След това ще изучавате основните съединения в клетката и процесите в нея или т. нар. Биохимия. Неорганични в-в, органични в-ва, вода и прочие.
Фотосинтезата ще я изучите също, има един цикъл на Кребс и Гликолиза. Ще учите и малко микробиология - вируси, прокариотни и еукариотни клетки. Също така клетъчното делене - това е най-сложното от цялата биология митоза, мейоза, хромозоми, жизнен път.
Това е общо взето и нещата са доста интересни.. :)

SmilezZz
08-02-2011, 09:39
То не само по Математика трябва да се внимава в час,а и по останалите предмети. За БЕЛ мисля,че ще ти е интересно. Погледнах ви списъка и ми се видя супер.. за разлика от тези за 9 клас.

Най-важното е да внимаваш в час. Нищо не е трудно,стига да имаш воля и желание ,за да го направиш.

mrtn
08-02-2011, 09:49
А по БЕЛ много, много не си спомням, но тогава пак ще учите малко граматика, то май зависи от учителя тука, но все пак.
Иначе произведенията, които помня: "Тартюф", "Дон Кихот", "Граф Монте Кристо", "Извора на Белоногата" - Едно страхотно произведение на петко Славейков, "История Славянобългарска", "Криворазбраната цивилизация" това е което помня.. :)

mrtn
08-02-2011, 09:56
А по география ще учите за света.. хващате континентите. Европа, Азия, Африка, Северна Америка.. попринцип трябва и Южна Америка и Австралия, но те са на края и много, много не ги гледат.. и минавате само с тези четири континента. Но според зависи.. аз трябваше да ги уча. 8-)
Ще имате нов час Етика и Право.. това за мен беше най-измисления час на света.. бахти простотията, но за всеки е различно. Правото беше по-забавно, защото повече ще ти трябва в живота, така де.. по-приложимо е. И има неща, които трябва да се знаят, даже от обща култура.

Fiction7577
08-02-2011, 11:07
Ъъъъ ние континентите ги взехме вече всички, сега последно бяхме на БГ. На ново ли ще ги учим Южна Америка, Австралия и т.н. :D

mrtn
08-03-2011, 06:21
Ще учите отделни държави, по известните разбира се, но България няма да се споменава. Тя се учи изцяло в 10 и 11 клас, ако сте подготве 11-12 клас.

canopy_
08-03-2011, 11:10
Ако си подготве по химия ще учите...

...дъра-бъра, много е дълъг цитатът.

Добре се движиш по конспекта за МУ. Сладко, сладко. :-D

fenasf
08-04-2011, 11:50
Химията е отврат, биологията също...

mrtn
08-04-2011, 19:20
Ако си подготве по химия ще учите...

...дъра-бъра, много е дълъг цитатът.

Добре се движиш по конспекта за МУ. Сладко, сладко. :-D
Ее, нали и аз така си викам.. :)

anonymous708973
08-04-2011, 19:25
Начи... от биологията има един кошмарен дял, на който се прави контролна и всички я знаят като контролната-резак. Мазнини, липиди, белгъци и прочее. (Имах 6, ама си скъсах гъза от учене. Почти буквално.)

Химията е много свързана, даже е интересна, дано имаш готина даскалка.

Етиката и право - СУПЕР простотия. Правото е горе-долу окей, но далеч не съм възхитена, както очаквах.

От математиката нямам особени впечатления, става. Ние я учихме странно :Д

Физиката е отврат, всичко е много свързано, внимавай :Д Теорията бива, ама задачите понякога звучат като "Стаята ми е 17 квадрата, едната стена е срещу прозореца, огледалото е кръгло. Кой боядиса моя кон зелен?". :lol: