PDA

View Full Version : Избор на професия/специалност...



rome0
07-31-2011, 20:32
Не знам дали има такава тема, но и да има е остаряла сигурно. Предполагам, че на повечето от нас този избор ни предстои, а други са решили вече и има какво да се обсъжда. 1. Избрахте ли вече какво искате да работите и учите съответно? 2. Защо избрахте точно това и какво повлия за избора ви? 3.Какво смятате да правите, за да го постигнете. 4.Смятате ли, че избраната от вас професия има бъдеще и..
А тези които не са избрали между какво се чудите и има ли нещо, което ви спира.

rome0
07-31-2011, 20:41
Нека започна първи..
Аз още не съм избрал нищо, но определено искам нещо, където мога да изразя творческото си мислене и идеи. Затруднен съм най-вече, защото нямам ясна представа какво се прави в дадената професия.. особено тези чуждите специалности с екзотичните имена (пък и не само) никаква идея какво реално се прави... Иначе има специалности, като архитектурата, които ме привличат, но усещам, че нямам талант за тях, примерно не мога да рисувам добре пък и с математика съм....
Впрочем знаете ли полезни сайтове, които да помогнат да се ориентираме и да разшири картинката малко с отделните специалности ..

tonie__
08-01-2011, 07:09
ще следвам някаква странна филолофия,език,който малко хора в България знаят-японски,китайски,индийски, рабаски....магистратура ще запиша журналистика или за всеки случай икономика,за да имам по-голямо поле на развитие.Мечтата ми е БТВ или най-малкото статия в Космополитан(любимото ми списание <3)Как ще го постигна?-с много учене тази година,за да ме приемат в СУ,още повече,за да науча езика,който каквото и да избера ще е АДСКИ по-различен от българския и по-нататък с упористост и нахалство до известна степен,за да се намърдам я в някоя телевизия,я в някое спосание.

Taam
08-01-2011, 09:02
Нека започна първи..
Аз още не съм избрал нищо, но определено искам нещо, където мога да изразя творческото си мислене и идеи. Затруднен съм най-вече, защото нямам ясна представа какво се прави в дадената професия.. особено тези чуждите специалности с екзотичните имена (пък и не само) никаква идея какво реално се прави... Иначе има специалности, като архитектурата, които ме привличат, но усещам, че нямам талант за тях, примерно не мога да рисувам добре пък и с математика съм....
Впрочем знаете ли полезни сайтове, които да помогнат да се ориентираме и да разшири картинката малко с отделните специалности ..

Дефинирай "чуждите специалности с екзотичните имена" :-D

Рисуването не се учи трудно, там си има техники и особено за архитектурата не ти трябва да рисуваш като Леонардо да Винчи чак. Общо с математиката има инжинерството- архитектурата не се занимава с почти никакви изчисления- те просто плякат идеи и инжинерите се "оправят" (буквално). Обаче и там, като за всяка креативна професия, трябва да бълваш идеи и да имаш огромно желание да се занимаваш.

Иначе във всеки каталог ти разясняват, обикновено, дадената специалност (поне чуждите унита са така). Какви лекции имат, как им се провеждат изпитите, колко години и бла,бла. В сайтовете също има. Но е хубаво да си изясниш първо тук ли искаш да си останеш, или да заминаваш и оттам вече да гледаш специалности. Защото и системите са им различни.

(аз ще се включа малко по-късно с лични излияния, засега съм пас )
Иначе имам чувството, че сега ще наизлязат един куп журналистки, които мечтаят да напишат статията на живота си- "10 начина да го завържете за леглото"... 8-) Което е толкова смешно, колкото и тъжно.

rome0
08-01-2011, 17:35
^ Мисля в чужбина.. иначе за математиката казах, защото мисля, че по това имаш изпити при кандидатстване, поне в България е така. Иначе архитектите, ако дават само идеите, какво казваш ти е супер, 'щото аз искам нещо точно такова, накъде където да си "изразя" шантавите идеи без да спадам в изчисления.. иначе когато си "проектирам" дадено нещо в съзнанието го представям до най-малкия детайл, но ако тръгна да го нарисувам - абсурд!! 8-)
бтв - В Англия, където съм се насочил за сега да следвам искат много високи дипломи за архитектура, което е още една пречка...

SmilezZz
08-01-2011, 17:53
1. Избрахте ли вече какво искате да работите и учите съответно? Да. Решила съм да следвам медицина. Не съм сигурна точно каква професия искам - невролог,психолог или хирург. Но има време,ще реша. Още от малка си имам мечтата да уча и занимавам с медицина. 2. Защо избрахте точно това и какво повлия за избора ви? Както казах по-горе още от малка си мечтая да се занимавам с това. Имам огромно уважение към честните лекари (ако мога така да се изразя). Просто ми харесва идеята,че ще спасявам живота на хората. Добре ,де. Преувеличих малко,но... 3.Какво смятате да правите, за да го постигнете. Макар,че имам още доооста време до тогава - девети клас съм в момента. И уча в Биологична паралелка. Смятам доста да уча. Пък и принципно ми се отдава това ,в смисъл биологията,химията и подобни. 4.Смятате ли, че избраната от вас професия има бъдеще и.. Да,определено.