PDA

View Full Version : 6 причини за да започна да бягам



Transform
08-02-2011, 19:01
Хората обикновено възприемат бягането по два коренно различни начина - или го обичат, или го мразят. То е болезнено, досадно и изтощително. Така че какво кара хората да го обичат? Защо тези, които го мразят, все пак го правят? Ами просто защото ползите от бягането далеч надхвърлят омразата.

Много хора започват с бягането, защото искат да свалят няколко килограма или да стегнат краката си. Това естествено са потенциални ползи от бягането, но изобщо не са единствените. Една от най-големите ползи, които носи този спорт, е за цялостното здраве на организма. Факт е, че бягането помага за най-различни неща. Ето и списък с някои от най-големите ползи от него:

1. Помага да спечелим битката с излишните килограми

Много хора започват да бягат редовно, за да свалят излишното тегло. Независимо дали са с наднормено тегло или просто искат да изгорят последните 4-5 килограма мазнини, или пък просто искат да поддържат моментното си тегло, около 60% от хората стартират, за да контролират килограмите си. Бягането е една от най-подходящите физически дейности за топене на мазнините. Всъщност, с изключение на карането на ски, бягането гори най-много калории на минута в сравнение с всички останали кардио упражнения.

2. Предотвратява загубата на мускулна и костна маса

Нашите мускули са изградени така, че да отговарят на натоварванията, на които ги подлагаме. Като седите пред монитора по цял ден, костите ви растат по-слаби, но чрез редовно бягане скелетът ни получава това, от което има нужда, за да бъде здрав. Освен че ни помага да поддържаме доброто здраве на вътрешността на тялото, доказано е, че бягането увеличава хормона на растеж, който е основен фактор при изграждането на мускулната маса и на тялото като цяло.

3. Помага ни в борбата с болестите

Бягането намалява риска от инсулт и рак на гърдата. Редовното му практикуване е считано като опция за лечение от доста лекари, които го препоръчват на пациентите си, които са изложени на висок риск от остеопороза, диабет и хипертония. Бягането намалява риска от сърдечен удар чрез укрепване на сърцето и понижаване на кръвното налягане. То поддържа еластичността на артериите по много добър начин, тъй като при бягането те се разширяват и свиват почти три пъти повече от обикновено.

4. Поддържа и подобрява общото здравословно състояние

Бягането е една от най-добрите дейности, които хората могат да практикуват, за да подобрят здравето си. То повишава нивото на „добрия” холестерол и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци, а освен това насърчава използването на 50% от капацитета на белите дробове, който обикновено не се използва напълно. Бягането засилва имунната система чрез създаването на по-голяма концентрация от лимфоцити (бели кръвни телца, които атакуват болестите)

5. Повишава увереността

Бягането изгражда увереност и самочувствие така, както малко други индивидуални спортове могат. То помага на индивида да се справя с изпитанията в живота много по-леко и да се чувства по-сигурен в себе си. Бягането осигурява усещане за сила и свобода, тъй като започвате да усещате краката и тялото си като мощни, способни. Увереността се покачва дори още повече при тези, които свалят килограми.

6. Помага за намаляване на стреса

Това е друга огромна полза от бягането. То ви дава времето, което ви е нужно, за да помислите за проблемите от живота или да избягате от тях, а напрежението у вас постепенно спада. Далечните разстояния са идеални за премахване на главоболието, породено от всекидневните проблеми. Какво би било по-добро от няколко часа бягане навън, през които да прочистите ума си и да намерите решения? Скоростното бягане е страхотно за изкарване на агресията и гнева. Вкарайте цялата си енергия в няколко спринта и ще се почувствате по-добре.

DownloadVirus
08-02-2011, 19:10
С тия неща,че губим мазнини,а не мускулна маса не съм въобще съгласен,здравословно,ама и т'ва ти e*е стави и сухожилия..

Vagabond
08-02-2011, 19:18
Крос или спринт за плочки.?

DownloadVirus
08-02-2011, 19:20
Бързо вървене ;]

TodorMarkov
08-02-2011, 19:45
Хахах това с ходенето беше добро :lol:

Ето ти 6 доста по-смислени причини ;д

-Повишава метаболизма
-Повишава имунната система
-Подобрява горенето на мазнини
-По-добро възстановяване
-Изравняване на соматичната и вегитативната система
-Развива сърдечно-съдовата система

maksimal
08-02-2011, 20:01
-По-добро възстановяване


По добро възстановяване на какво?

TodorMarkov
08-02-2011, 20:03
Това важи за трениращите,на мускулите на какво може :)

DownloadVirus
08-02-2011, 21:01
Да,да :D Значи ти като тренираш крака и имаш здрава мускулна треска на предно-задно бедро и на прасеца и едвам слизаш по стълбите,ако идеш да тичаш,ще се възстановиш по-бързо?! Нещо логика не намирам :D

А за бързото ходене?! Интересни са ми аргументите ти,аз мога да ти кажа моите..

TodorMarkov
08-02-2011, 21:12
За като цяло става на въпрос,естествено..Логично, че при мускулна треска на краката няма да ходиш да тичаш отново?!

DownloadVirus
08-02-2011, 21:15
А за ходене-тичане?!

TodorMarkov
08-02-2011, 21:19
Ходенето/джогинга си е аеробна тренировка,за горене на мазнини е добър вариант,но за хипертрофия било то на бедра или корем,ти е необходима анаеробна.

DownloadVirus
08-02-2011, 21:21
Точно за горене на мазнини,едва ли някой гони хипертрофия с тичане от трениращите във фитнес зала :D Аз се чудя дали ако въвря бързо вместо да тичам ще си увелича пак капацитета(на дробовете де) , не бях тичал от 2 месеца и вчера ходих сутринта на стадиона,на около 1-1.5 км ми е и там тичах 5 обиколки и си изаках дробовете :D

TodorMarkov
08-02-2011, 21:26
Не е също натоварването при ходенето..И аз не бях тичал от доста време,но бързо се свиква.Сутрин пия 1 кафе и тичам по 4-5км.За мене тичането повече е на психическа основа,колко разстояние ще изминеш,даже има 1 момент,в който не ти прави впечатление,че тичаш вече : )

DownloadVirus
08-02-2011, 21:32
Само дето на мене ми прави доста силно впечатление,като не мога да дишам :D

А не разбрах като препрочетох горе-написаното,ходене - анаеробно , тичане - аеробно ??!?!?!?

TodorMarkov
08-02-2011, 21:35
Всяко натоварване над 3;30мин се води аеробно..Просто тичането е по-интензивно.

DownloadVirus
08-02-2011, 21:39
Значи ако вдигам щангата над 3,30 мин .. :D То имаше няква програма гледах в едно списание дето я мисля все още за безсмислена :D Да правиш всички упражнения с 1 серия по 100 повторения :D

Значи ще трябва да тичам,няма да стане с бързо ходене,така ли ?

TodorMarkov
08-02-2011, 21:43
Хах това с 100-те бройки е пълно безумие...Сам може да си представиш какво се случва със ставните връзки,да не говориме за натрупването на млечна киселина и възможността от крампи и тн...

Трябва тичане,да...Ако много се измориш,може да направиш бързо ходене,и после пак тичане.Айде лека от мене.

DownloadVirus
08-02-2011, 21:44
Ами ок,ще се мъча и тва е :D

Ае лека,че утре и аз в 8 ставам , в 10 на фитнес ;d

Transform
08-03-2011, 16:23
кой?

yahhooo
08-03-2011, 16:37
Всички разбират от всичко.