PDA

View Full Version : Морско Свинче-ПОМОЩ



pufinka96
08-02-2011, 20:06
Хора помогнете искам Морско свинче ама не знам нищо за това как се гледат ,от къде да си взема, евтини аксесуари и т.н.т.Затова моля Ви ПОМОГНЕТЕ!!!!! :shock: :shock: :o :o

jghgh
08-02-2011, 20:27
Така, аз съм имала морско свинче. :) Ще ти напиша нещо по темата, но преди това искам да те питам защо не си взе книжка за морско свинче? Когато си купувах моето, веднага си взех книжка как да го гледам - беше доста тънка, но пък с много информация - един вид, не те карам да четеш романи, просто книжките по зоо магазините са достатъчно добри за да се образоваш какво трябва да правиш и как да го правиш.
Да, ти все още нямаш свинче, но все пак книжките са полезни...


Така.. На свинчето му осигуряваш просторна клетка - по-добре е за него. Клетка с допълнение къщичка, където да може да се скрива. По-добре къщичката да е голяма, защото свинчетата от малки мишки стават доста обемни и трябва да може да се провира в къщичката си.
Постилаш клетката с талаш. Талаш се продава във всеки зоомагазин. Талашът да се постели на що-годе дебел пласт, защото свинчето ще пикае, ака, и стъпва в него. Талашът, разбираемо, се сменя 2-3 дена, като почне да понамирисва или се напълни с ако.
Свинчето се храни с храна за морски свинчета или комбинирана за всякакви гризачи (продават се кутии с храна за гризачи). Гледай на храната да фигурира "морски свинчета", за да не се объркаш да вземеш някоя само за хамстери или само за чинчили. Също гледай да е нарисувано морско свинче на храната... просто за всеки случай. :-D И ако се съмняваш в нещо, питаш продавач консултанта. Не си спомням по колко пъти на ден съм хранила моето, обаче на кутиите пише колко е редно да му се дава. Не трябва да го прехранваш, нали се сещаш.. не е добре да дебелее. Нито пък да го оставяш гладно. Най-добре питай ветеринарния си лекар за дозиране.
Подразбира се, че трябва да има купичка с прясна вода винаги...


Свинчетата обичат да ядат и обелки от краставици (като си правиш шопска салата и белиш краставицата, давай му малко от обелките, хрупат ги с удовослтвие), моркови и т.н. Поне моят ядеше зеленчуци. Плодове не съм му давала, мисля че не е добре. Както и бисквити и солети също не трябва.
Има зеленчуци, които са с двойствена репутация - напр. от едни хора съм чувала, че може да им се дава зеле, а от други - че не може, затова аз не съм рискувала. За подобни въпроси си има ветеринари - питай своя ... Не забравяй да го прегледаш, всяко ново животно трябва да си мине прегледа. А и от ветеринаря може да научиш полезни неща за свинчето - трябва да разпитваш по-осведомени лица от някакви си хора във форумите.


пп. Евтиното излиза скъпо.. Не вземай евтини клетки и евтини аксесОари... въпреки че какви аксесоари за едно морско свинче? Те не се въртят по колелцата като хамстерите.. И не забравяй - ПРОСТОРНА клетка с къщичка с голям отвор, а не дупчица, защото след време няма да може да се провира - стават големички. Хранилките (ние използвахме малка купичка за котка 8-) ) не са скъпи. Бтв морските свинчета не са съвсем умни (поне според мен) и водата им също трябва да е в купичка, а не в поилка-биберон. Това, разбира се, са си само мои наблюдения.

pufinka96
08-02-2011, 20:35
Мерси мното,не съм се вземала книжка защото първоначално искам да разбера от къде е добре да си взема животното,какви неща ми трябват,някакви щени и така БЛАГОДАРЯ ЗА ПОЛЕЗНОТО МНЕНИЕ!! :-) :-) :-)

syrena
08-13-2011, 16:15
Аз имам морско свинче - големи са сладури,нали?
Така.И аз ще кажа нещо по темата,все пак имам опит.
Моето животинче яде непрекъснато и много.Обича трева,сено,глухарчета,крас авици,магданоз,моркови,куп уваме му и някаква храна от зоомагазин,обича да гризе и крекери,яде люспи от кромид лук,марули,зелени чушки и такива неща,но не яде домати и червени чушки.Иначе морското ми свинче е много пухкаво,но и много дебело.Иначе наистина му трябва просторна клетка,аз му слагам и кратонена кутия от обувки с отвор да му е като къща,много обича да се крие в нея.Иначе му трябват стърготини,за да пишка и ака на тях,както и да си рови нещо.Обича да го решат със специално гребенче,трябва да му се режат ноктите,обаче трябва да се внимава,че на ноктите има едни капилярчета,които не бива да се отрязват в никакъв случай!Не знам дали трябва да се къпят,но аз го къпя понякога.Иначе аз много си го обичам - да знаеш,голям грижа са морските свинчета,ама са супер сладки!Ако се сетя за още нещо,което може да ти е полезно,ще пиша! :)

SonataArctica
08-13-2011, 16:17
Пак предлагам да си вземете някой плъх от избата :-o

Missmarch
08-15-2011, 12:57
Имам си куче. И котки.
Морските свинчета плюскаха май кори от ябълки и такива истории... пък за гледането.. ми ддз . Чеши го, къпи го и .. 8-)

association
08-15-2011, 21:48
Имах морско свинче, но почина. :(
jghgh ти е казала много полезни неща.
Яде плодове, зеленчуци, сено. Препоръчвам ти да белиш краставиците преди да му ги дадеш. ;)
Missmarch, не е желателно да се къпят! :-D