PDA

View Full Version : Американски колеж София



LovelyD
08-05-2011, 19:09
Търсих подобна тема - не намерих. Въпросът ми е познавате ли някой, който учи или е учил там, а пък ако е някой от форума, с когото мога да разговарям, още по-добре. След седми клас се явих на изпит, приеха ме, но не се записах. Сега ще бъда 9 клас и разбрах, че вече може и след 9 клас да се пробваш да влезеш, та мисля да опитам, но не съм сигурна... Какви са мненията ви за това училище?

YouAteMyHeart
08-05-2011, 19:54
Имам приятели,които учат там и от тях знам,че учебното време е различно от това на другите у-ща.(от 8 до 15:00 г-д,но имат почивка на обяд и тн)
Имат доста извънкласни дейности,клубове и тн.
От преподаването знам,че не са доволни,защото повечето учители са млади и не говорят много по материала и урока.Само езика се научава добре.Много домашни,презентации и проекти,куизове.Почти всяка седмица контролни,които са доста сложни и повечето са с 3-4ки.
НЕ е вярно,че гонят за нисък успех и може да си минаваш през класовете /ако родителите ти имат парички де/.Точно по тази причина има и мн утрепки там /наркоманчета и др подобни/.
Ако не смяташ след това да учиш в USA,по добре се запиши някое друго училище.Има по-добри частни у-ща!
Златарски също е мн зле от частните у-ща.
От частните :
Дрита е мн добро,такса е 2000 евро + транспорт към 700-800 евро.Учителите са мн добри,доста учене е.Има извънкласни занимания "ателие" /фотография,танци,у-щен вестник/ ,спортове /футбол,хокей,плуване,лека атлетика/Аа да има и униформи,който УЖ се носят,но не както трябва !:D
И от бившата знам,че Ровел също е добро,но там таксите са по-високи.

therichbitch
08-05-2011, 20:09
Даскали, които пушат трева заедно с учениците си. В същото време не са особено компетентни по предметите.
Но пък винаги се добират до разна информация, все пак толкова много родители им плащат по **** лв. (не знам точно колко е таксата), имат средства хората, купуват си темите от матурите. :?
Като цяло там пребивават разглезени богаташчета. (има и изключения, разбира се, но...)

Tiin
08-06-2011, 07:47
Даскали, които пушат трева заедно с учениците си. В същото време не са особено компетентни по предметите.
Но пък винаги се добират до разна информация, все пак толкова много родители им плащат по **** лв. (не знам точно колко е таксата), имат средства хората, купуват си темите от матурите. :?
Като цяло там пребивават разглезени богаташчета. (има и изключения, разбира се, но...)
Даскали пушат трева wtf?
За да кандидаствам там специален изпит ли трябва да правя или е от тези на министерството?

Alofff4o
08-06-2011, 08:02
Специален изпит май.Една от бившия ми клас в лезе там.(сега тя ще е 8ми)

BaffaLsc
08-06-2011, 10:21
Моето мнение е, че е пълно с богаташчета , както казват..
Имам приятелка, която учи там и УЖ е доволна.. :)

nessparty
08-06-2011, 10:35
Специален изпит май.Една от бившия ми клас в лезе там.(сега тя ще е 8ми)

и аз имам една позната, която сега ще е 8ми клас и знам, че се представи добре на някаква олимпиада..отиде на 3-ти гръг /нещо такова/ ии нямаше нужда да ходи на допълниелен изпит :)

LovelyD
08-06-2011, 13:39
За изпита - различен е и е месеци преди този, даден от министерството. Няма нищо общо с нещата, които се изучават в училище, по-скоро се набляга на логическото мислене (според мен трябва да има повече такива изпити, на които се преценява кой е природно умен, а не кой си е назубрил всички учебници)

therichbitch
08-06-2011, 19:10
^ При задачите по математика нима няма логическо мислене? При писнето на теми по литература също трябва да имаш усет. Остави, че повечето ги зубрят, говоря по принцип. Айде моля ти се... Всички- до един, които познавам, на другите изпити изкараха двойки и тройки (не говоря за предмети като биология, където наистина се зубри). Ако бяха чак толкова гениални, поне петица ще догодят, нали? За мен в този колеж едно 80% са хора, които са малко или много некадърни да си изкарат иначе оценките, затова отиват в частно даскало, където се плаща не само таксата, нали се сещаш?

therichbitch
08-07-2011, 13:48
Но пък трябда се съгласиш, че е глупаво и да се твърди, че изпитите в АК са толкова хубаво направени, разгръщат целия потенциал на природно умни хора, докато другите (обикновените за кандидатстване) се изчерпват само с назубряне на учебниците. (както твърдеше LovelyD)

Аз лично помня, че след 7и клас имах тоолкова мн съученици, които се готвиха по цяла година, дори 2, и накрая по матем. изкараха 3 и 4. Там никой не може да ме убеди, че става със зубрене. Литературата няма мн да я коментирам, тъй като някои индивиди си позволяват и се опитват по- скоро да зубрят теми (което е безкрайно тъпо). :)

Както и да е. Към авторката- личните ми впечатления, че от там не излизат особено подготвени.

anonymous708973
08-07-2011, 15:00
Абе, мани ги тия изпити... Супер измислени са, да не говорим, че не се проверяват всички. Взимат случайни 500 и проверяват тях.
Самият изпит е с много задачи за супер кратко време, няма начин да ги свършиш всичките.
Познавам човек, който влезе там с 66% на първо място. Смятай.

sisinata
08-07-2011, 21:20
Четат всички есета или тестове ( не помня кое от двете беше) и после проверяват другото. Мисля, че четат есетата и бройка от тези, които са най-добри се проверява тестът. Но може и да беше обратното, не помня. Всъщност гонят за нисък успех. Познавам такива. От 2011 има хора влязли в университет от Бръшляновата лига, Оксфорд и някой други елитни университети.

sladkish_14
08-08-2011, 16:46
Абе каквото и да се говори за колежа, както и да се влиза там, каквото и да се учи всички, които са завършили там имат едно по-гарантирано бъдеще от останалите. Там държат изпити по език, с които изпити можеш да влезнеш в почти всички престижни университети по целият свят. Може да учат, може и да се шляят, какво те засяга? Важна е после реализацията, а там процента е мнооого голям. + това тези изпити, които им гарантират хубавите, престижни университети в чужбина не са кой знае какво, но ги подготвят постоянно за тях. Познавам момиче от там сега ще е 10 клас, знае английския език, като роден едва ли не. Утре тя решава да учи в САЩ и отива без изпит, защото е учила в такъв колеж. Връща се в България прави си компания и ние всички от УНСС и СУ и слугуваме.. нали се сещаш?
Не знам до колко приемат след 9 клас - не ми се вярва. Но според мене си сгрешила, че не си отишла да учиш там. Много голяма грешка, още повече, че си била приета.. :?

therichbitch
08-10-2011, 18:09
[b]Абе каквото и да се говори за колежа, както и да се влиза там, каквото и да се учи всички, които са завършили там имат едно по-гарантирано бъдеще от останалите. Там държат изпити по език, с които изпити можеш да влезнеш в почти всички престижни университети по целият свят. Може да учат, може и да се шляят, какво те засяга? Важна е после реализацията, а там процента е мнооого голям. + това тези изпити, които им гарантират хубавите, престижни университети в чужбина не са кой знае какво, но ги подготвят постоянно за тях.

Хахх, това не е толкова вярно. Искаш да ми кажеш, че някой с чужда диплома (която го изравнява с чужденец в съответната държава) ще бъда отхвърлен, за да може някой от АК да влезне... Няма да стане, повярвай ;). Мисълта ми е да не си мислиш, че този колеж е най- престижното училище, отварящо ти всички врати. :))

smith2015
09-08-2011, 08:58
Така, аз съм ученик от колежа, попаднах на тази тема и останах много изненадан от лъжите, които сте написали. Направо не знам откъде да започна. Първо, не знам кой ви е казал, че учениците пушат трева заедно с учителите- няма такова нещо. Второ, писали сте, че учителите са некомпетентни. Почти всички български учители са завършили Софийския университет, което показва, че са достатъчно квалифицирани. Американските преподаватели са завършили престижни университети в Америка- има учители от Уилямс, Харвард и други известни колежи. Трето, в колежа се учи много и оценки не се подаряват. Ако имаш успех под 4,50 (което в другите училища се равнява на 5,50, понеже там много учители обичат да пишат високи оценки), те поставят на пробация и ако през новия семестър отново имаш успех под 4,50, те гонят, няма даване на пари под масата, просто те гонят. Колежът си получава достатъчно пари и без да приема подкупи. Това обяснява защо завършват випуски от по 120 човека, при положение, че са влезли 142, просто некъдърните изгарят. И четвърто, учениците не са некъдърни. До миналата година кандидатстваха по 500-600 ученика, което означава, че е имало голяма конкуренция. Едва тази година кандидатстваха по-малко-350, но отново е имало конкуренция. Да, някои ученици са много малоумни и са влезли с късмет, но замислете се- във всяко училище има хора, които са с голямо самочувствие, възприемат се за голямата работа и се събират на купони, където се напиват до безсъзнание. Иначе колежът си е много добро училиище с отлични преподаватели и хората, които просто пишат негативни коментари, завиждат. Те си нямат и представа какво е там, но иначе много говорят. Това му е лошото на българина- винаги гледа да оплюе чуждото.

brutaLxxbunny
09-08-2011, 09:22
Сега,виждаш мнението на smith2015,който е ученик и може да му се довериш.Моето мнение,или поне на бившия ми,беше различно.
Той учеше в АК.Съжаляваше много за решението си да влезе,което за мен беше непонятно,тъй като всички знаем,че АК винаги е в началото на класациите за успех.Но той твърдеше,че учителите били млади,влизали неподготвени и пеели урока,без да се интересуват какво знаят учениците,защото за тях това е просто стаж.След това се дава километрично домашно,което може да не напишеш,ако дадеш пари на учителя под масата.Казваше ми,че дори съучениците му не криели,че давали пари за оценки.Била съм в компания с приятелите му,които са ми крайно неприятни,надути и общо взето важно за тях е колко пари имат мама и тати.НО това е друга тема...
Та,това е общо взето личното мнение,което мога да ти дам.Вярно или не,това е :)

aLeXx4
09-11-2011, 21:49
Аз уча там.. Да ти кажа много е добро, но ако не ти се учи, просто нямаш място там да ти кажа чесно .. :)

therichbitch
09-13-2011, 21:42
Той учеше в АК.Съжаляваше много за решението си да влезе,което за мен беше непонятно,тъй като всички знаем,че АК винаги е в началото на класациите за успех.Но той твърдеше,че учителите били млади,влизали неподготвени и пеели урока,без да се интересуват какво знаят учениците,защото за тях това е просто стаж.След това се дава километрично домашно,което може да не напишеш,ако дадеш пари на учителя под масата.Казваше ми,че дори съучениците му не криели,че давали пари за оценки.Била съм в компания с приятелите му,които са ми крайно неприятни,надути и общо взето важно за тях е колко пари имат мама и тати.

Аз изказах мнение точно по същите причини- коментари и мнение на хора, които са учили там. И то беще същото. Другото, което знам със сигурност и може вече да съм споменала, е , че матурите се КУПУВАТ от този колеж. ФАКТ.

smith, изказах мнение, което е формирано чрез опита на приятели, учили там, които не са хора, говорещи нещата 5 за 4, хора като теб ;) Визирам изказването ти, че всички ти завиждат, че си в този велик колеж. Аз отчитам или по- скоро отчетох доста недостатъци и в моето училище, което между другото е по- нагоре в класацията то твоето, ако става дума, но не там е проблемът. Проблемът е в това, че ако елитните у-ща са такива, не искам да си представям кварталните.

smith2015
09-18-2011, 13:43
Не съм казал, че колежът е най-доброто училище, но със сигурност минава за едно от добрите. Като цяло нивото на всички училища в страната е спаднало, няма как да не падне и нивото на колежа. Преди 10 години колежът наистина е било най-доброто училище в България, а сега... Брат ми учи в Първа Английска гимназия и е доволен от нея, но определено в колежа се учи повече- там постоянно имат свободни часове, често се случва да имат намалени часове, в колежа имаме намалени часове само веднъж в годината, когато учителите имат семинар и т.н. На края на годината на предмети, по които има оценки 5,20-5,30 учителите са му писали шестици, а аз съм имал оценки от рода на 91,3% и пак съм имал 5 (при положение, че 91,5 е 6), така че все още колежът е училището с най-високи изисквания. Иначе подкупване на учители няма, ако имаше, нямаше да има никой изгонен. Учителите си получават добра заплата и едва ли искат да си рикуват работата. И между другото therichbitch кое е твоето училище?

crash19
09-18-2011, 14:01
Имам приятели, които са в АК и казват, че наистина много се учи и се дават доста домашни. Всички знаят езика мноооооогоо добре, да не кажа почти колкото българския. Обаче няколко от тях започнаха да пропадат (преди да влязат там не бяха такива), започанаха да пушат трева и да вземат някакви по-силни наркотици и т.н. Естествено, всичко зависи от човека. Те са си избрали този път, но това не осначава, че и ти ако влезеш там ще станеш наркоман. Иначе казват, че в АК имало много дилъри. Казвали са ми (а и това всички го знаят), че там няма проблем да си плащаш за оценките. Общо взето в АК има доста разглезени хора :D
Аз лично никога не съм искала да влизам там, но сега става дума за теб.. :D

amk933
09-18-2011, 14:05
Колежът и СМГ са двете училища в БГ, които са произвели най-много успешни кадри в Харвард, Йейл, Принстън, Оксбридж и т.н., което говори кристално ясно.

Освен това, ако безумните твърдения в тая тема, че учителите и учениците са некадърни, бяха верни, ми е много интересно какво е обяснението на факта, че на матурите колежът все е първи? Матурите се оценяват независимо от други учители; сиреч, статистиката си казва думата доста точно.

Твърдението за тревата и преподавателите е точно като приказка от 1001 нощ. Всеки чул, недочул коментира. Поне като не сте наясно не говорете глупости.

Познавам хора завършили колежа през 2004, 2006, 2008, 2009, 2010 и 2011. Да положението не върви на хубаво, но определено е много по-добре от всяко друго бг училище и оценка там значи в пъти повече отколкото оценка от бг училище.

Ако можеш - отивай. ;) Парите си заслужават, ако няма да са им проблем на ваще. :)

ПС: Не бъркайте парите с лигавщината - нямат нищо общо. И го казвам от личен (ама ЛИЧЕН!) опит.

therichbitch
09-23-2011, 23:57
Освен това, ако безумните твърдения в тая тема, че учителите и учениците са некадърни, бяха верни, ми е много интересно какво е обяснението на факта, че на матурите колежът все е първи? Матурите се оценяват независимо от други учители; сиреч, статистиката си казва думата доста точно.

Ами купуват ги. Не може 3 години подред (аз за толкова знам, сигурно са доста повече) хора от този колеж да цитират точната формулировка на 3те теми, измежду които се избира на матурата... пък и най- нагло да си казват, че матурата е закупена и от там ги знаят.. Специално за този факт съм 100% сигурна, заото съм го чула с ушите си, за другото казах, че е просто мнение, формирано от познати, учещи/учили там:)

Smith2015, на въпроса ти- 91 НЕГ

amk933
09-24-2011, 08:01
Абсурдите продължават...

И защото 2ма или 3ма са си я купили, значи че от 142-ма души всичките я знаят?

И все едно в другите училища няма хора, които да си купуват темите...

therichbitch
09-24-2011, 13:20
Добре, преставам да споря, това за мен е всеизвестен факт и такъв ще си остане, просто не го признавам това у-ще и това е. Не си налагам предпочитанията, изказах мнение и наблюдения.

amk933
09-24-2011, 13:33
Има разлика между това да не харесваш нещо и да се опитваш да измислиш 100 причини то да е лошо.

Това дали ти, аз, баба ми и леля ти го признаваме не променя фактът, че хората се скъсват да учат и, че е българското училище с най-много ученици приети в HYPSM и Оксбридж. А това значи много.

therichbitch
09-24-2011, 14:31
Аз не го харесвам именно поради тези "100 причини", а не че не го харесвам и затова измислям причини. Обратна е връзката;)

П.П. Нали се сещаш, че има хора, които не ги интересува толкова реализацията точно в Англия , така че за мен примерно тези 100 причини взимат превес над реализацията, която ти дава в дадени страни.