PDA

View Full Version : Кой има право да гласува и кой не....



Kopu
08-16-2011, 06:49
По скоро въпросът ми е - Защо хора, които не живеят в България имат право да гласуват ? Редно ли е това според вас и ако е Да - то защо ?

Dyany10000
08-16-2011, 07:19
Не съм сигурен за тея които НЕ ЖИВЕЯТ вече в България. По принцип мисля че тази...ъм..."опция" (ся ставам не се сещам за друга дума) е по-скоро за тези, които са на почивка по време на избори. Да кажем, преди годи с майка ми бяхме ходили при баща ми до Русия по време на
парламентарни избори. Тогава отидохме до консулството на България и.. гласувахме :D .

Patriot
08-16-2011, 07:20
Това е практика в целия свят по принцип. Аз обаче считам че е редно българите живеещи в чужбина да гласуват само на изборите за президент, защото той е лицето на нацията и освен това се занимава с външна политика и те имат право да дадат своя глас.
Но вече при изборите за депутати и кметове ми се вижда че не трябва да гласуват, тъй като все пак не живеят в България и тези избори нямат отношение към всекидневния им живот.

Друго което трябва да се направи е на тези които им се дава право да гласуват от чужбина да се проверява стриктно рода им, дали наистина са българи.
А не "българи" с имена като Ахмед и Мустафа да ни определят съдбата. Разбира се трябва да се прави изключение за българите които изповядват исляма, така наречените помаци.

Kopu
08-16-2011, 07:35
Именно за това говоря....
Покрай избори от Турция се цедят автобуси, все едно ще им дават пари. Е в крайна сметка от кой зависи бъдещето на България от турци с българско гражданство, не мисля.... Трябва да се въведе закон, според който само хора с българско гражданство живели поне 1-2 години на територията на България да имат право да гласуват.

Lucho
08-16-2011, 19:37
Именно за това говоря....
Покрай избори от Турция се цедят автобуси, все едно ще им дават пари. Е в крайна сметка от кой зависи бъдещето на България от турци с българско гражданство, не мисля.... Трябва да се въведе закон, според който само хора с българско гражданство живели поне 1-2 години на територията на България да имат право да гласуват.

Не, в нашият случай трябват дори по-жестоки мерки. Например закон за уседналост - всеки българин, живял на територията на страна през последните 5 години има право на гласуване. Друга опция е да се затворят всички граници три дни преди изборите... но нали на някой няма да му е изгодно това... и принципно няма как да стане.