PDA

View Full Version : Православен молитвослов



commando1
08-16-2011, 09:07
"Ако за слепеца е бедствие да не може да види слънцето, то колко голямо бедствие е за християнина да не се моли непрестанно и да не допуска чрез молитвата в душата си Христовата светлина" (св. Йоан Златоуст).

Златоустовата литургия съдържа десетки прошения и хвалебствия към Бога, които православните християни не са преставали да произнасят вече 15 века! Но редом със съвместните богослужения, всеки изпълнява и своето лично молитвено правило.

Нашият ден започва и завършва с молитва, с която принасяме себе си и своя живот на Спасителя. Каквито и пречки да се изправят на пътя ни, не трябва да занемаряваме утринното (непосредствено след ставане от сън) и вечерното (преди лягане) молитвено правило. Ревностните християни произнасят и други молитви и акатисти в продължение на деня. Молейки се заедно, родители и деца могат да повикат Божието благоволение и така да превърнат дома си в "домашна църква".



Защо е необходимо да имаме молитвено правило?

"Заради нашата немощ, за да не допускаме от една страна леност, а от друга - да държим ревността в своята мярка", отговаря ни светителят Теофан Затворник и продължава: "И най-великите молитвеници са имали молитвено правило и са го изпълнявали. Всеки път те са започвали молитвата си с определени молитви и след това вече, ако в това време е идвала самодвижещата молитва, са ги изоставяли и са се молили с нея. Ако те са постъпвали така, толкова повече трябва да правим това ние. Без установените молитви няма да знаем как да се помолим. Ако не бяха те, бихме останали без молитва".

В забързаното ни всекидневие не винаги можем да кажем до една всичките молитви. Затова е желателно да запитаме нашият духовник какви молитви ще ни препоръча в особено напрегнати дни, както и да ни възложи молитви, съобразени с нашата житейска ситуация и нужди.

Тук ще ви покажа как да се молите!

Господня молитва

(Евангелие от Матея 6: 9-13, Лука 11: 2-4)
И когато Той беше на едно място и се молеше,
след като свърши молитвата, един от неговите ученици Mу рече:
Господи, нaучи ни да се молим, както и Йоан научи учениците си.
А Той им рече: Когато се молите, казвайте:

Отче наш, Който си на небесата!
Да се свети Твоето име,
да дойде Твоето Царство,
да бъде Твоята воля,
както на небето, тъй и на земята;
насъщния ни хляб дай ни днес,
и прости нам дълговете ни,
както и ние прощаваме на нашите длъжници,
и не въведи нас в изкушение,
но избави ни от лукавия;
защото Твое е царството,
и силата, и славата вовеки.
Амин.

Никео-Цариградски символ на вярата


1. Вярвам в един Бог Отец, Вседържител, Творец на небето и земята, на всичко видимо и невидимо.

2. И в един Господ Иисус Христос, Сина Божий, Единородния, Който е роден от Отца преди всички векове: Светлина от Светлина, Бог истинен от Бог истинен, роден, несътворен, единосъщен с Отца, чрез Когото всичко е станало.

3. Който заради нас, човеците, и заради нашето спасение слезе от небесата и се въплъти от Духа Светаго и Дева Мария и стана човек.

4. И бе разпнат за нас при Понтия Пилата, и страда, и бе погребан.

5. И възкръсна в третия ден, според Писанията.

6. И възлезе на небесата и седи отдясно на Отца.

7. И пак ще дойде със слава да съди живи и мъртви и царството Му не ще има край.

8. И в Духа Светаго, Господа, Животоворящия, който от Отца изхожда, Комуто се покланяме и го славим наравно с Отца и Сина, и Който е говорил чрез пророците.

9. В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква.

10. Изповядвам едно кръщение за опрощаване на греховете.

11. Чакам възкресение на мъртвите.

12. И живот в бъдещия век! Амин.


Молитви през деня


Повтаряй тази молитва многократно през целия ден
Господи Иисусе Христе,
сине Божий,
смили се над мене, грешния. Амин!

Господи Иисусе!
Господи Иисусе, ако се уморя от труд и ръцете ме заболят да давам, да помагам, да подкрепям
и тежки ми станат Твоите заповеди и службата би ме довела да роптая,
покажи ми Господи Твоите ръце, които не се уморяваха да помагат,
да утешават, да лекуват и да благославят.
Покажи ми Господи Твоите прободени на кръста ръце!

Господи Иисусе, ако някога нозете ми се препънат и се приготвя да се върна назад,
защото пътеката е стръмна и камъни нараняват нозете ми и почна от болка да роня сълзи,
покажи ми Господи Твоите нозе - неуморимите, носещи по земята мир, радост и благословение.
Покажи ми Господи Твоите приковани на кръста нозе!

Господи Иисусе, ако срам и страх ме облъхнат
и не смея да изявя Твоята Любов и затворя пред човеците устата си,
покажи ми Господи Твоето лице, увенчано с трънен венец и обляно в кръв.
Спасителю мой, покажи ми Твоето лице и ме погледни така, както някога погледна Петра!

Господи Иисусе, ако падна под жестоките удари на живота
и не мога да понасям присмехите заради Тебе, когато съм готов дори да се отрека от Тебе,
Господи - покажи ми Твоя Кръст - грубия, тежък, под който Ти падна и не възропта.
На този Кръст Ти бе прикован за греховете на света и…за моите грехове.

Господи Иисусе, ако погледа ми затъмни съблазън или изкушение смути ума ми
и нямам спокойствие и радост или загубя мира в сърцето си,
покажи ми Господи Твоя наскърбен лик - неопетнен и чист от грях,
Погледни ме благо и ме подкрепи!
Спасителю мой, покажи ми Твоя лик, защото Ти ме плени с любов,
а сега ми прати сили и ме очисти!

Господи Иисусе, ако в мене се прокрадне съмнение и то като тъмен облак засени сърцето ми
и там се забият стрелите на безверието и вярата ми се поклати,
покажи ми Господи Твоите пет рани, получени на Кръста за мен
и като Тома ме осияй с присъствието си, отвори ума ми и разпръсни съмнението.
Спасителю, избави ме в такъв час, укрепи ме и ме благослови!

Господи Иисусе, ако сърцето ме заболи от дълбоко разочарование
и скръб ме потопи поради клеветите и обидите на моите братя и сестри
и вместо любов ме обхване студено безразличие,
покажи ми Господи Твоите прободени гърди,
Твоето любвеобилно сърце, в което имаше за всички всеопрощаваща любов.

Господи Иисусе, аз се срамувам да Ти покажа ръцете, нозете, сърцето си,
защото толкова малко съм Те обичал, толкова малко съм страдал за Тебе и толкова малко съм приличал на Тебе.

Прости ми Спасителю мой и ми помогни да стоя верен за Тебе до край,
както Ти стоя за мене на Голгота!

Амин



Молитва за духовния отец



Спаси, Господи, и помилуй моя духовен отец (името),
не го осъждай и не го мъчи заради моя греховен живот.
Умножи в него духовните дарования, открий му всички мои прегрешения,
изпълни го с мъдрост, милост и любов,
и заради неговите свети молитви дарувай ми прощение на греховете,
изправяне на живота, преуспяване в добродетелите,
и изпрати му Твоите богати милости.

Запази го, Господи, в този ден (в тази нощ) да се запази от грях,
надвий неговите плътски и безплътни врагове,
и го избави от видимите и невидимите врагове,
и го предпази от лъстив човек и неправеден мъж.
Помени, посети и го укрепи на многая лета заради нас грешните.

О, Сладчайший Иисусе!
Ти, Господи, безмерно Свят, безмерно Праведен, безмерно Милостив!
Господи, освети с твоята Светиня моя духовен отец (името),
оправдай го с Твоята праведност, прикрий го с Твоето милосърдие,
и по неговите свети молитви прости ме, великия грешник,
и на всички негови духовни чада прости, като Благ и Човеколюбец. (Поклон).

Това са само една малка част от молитвите отправяни към Господа.
Има и още но за тях следващият път....................

NomNomNom
08-16-2011, 10:56
И ме заболя кура, защото съжалих, че ме мързи да чета такива глупости.
И , понеже утре ще съм нечиста, ще принеса в жертва 2 костенурки , няма да припарвам до никого .

А ти ше си седиш девствен цял живот, освен ако господ не те оплоди непорочно.

ScarlettS
08-16-2011, 11:49
Е много ясно, нали за него сексът е порок..

dark_angel3
08-16-2011, 18:55
Ставате смешни, стига сте парадирали с тая вяра. Като пуснеш 10001 теми, колко души мислиш, че ще ги прочетат ? И на колко хора, смяташ, че ще промениш възгледите, мирогледа ??

NomNomNom
08-16-2011, 20:17
Ставате смешни, стига сте парадирали с тая вяра. Като пуснеш 10001 теми, колко души мислиш, че ще ги прочетат ? И на колко хора, смяташ, че ще промениш възгледите, мирогледа ??
Недей, после господ ще му благодари и ще го чеше по топките.

Ей заради такива показващи се псевдо-християни ме избива на цинизъм.
Ако беше наистина такъв, нямаше да седиш да си чешеш езика по форуми.

Oton48
08-16-2011, 21:29
Една тема няма в, която да не почнете да показвате, колко мразите Християнството. Да не говорим,че някой хора не могат да вържат две приказки без да използват цинизми. Май средното образование се нуждае от драстични реформи.

commando1
08-16-2011, 21:33
Една тема няма в, която да не почнете да показвате, колко мразите Християнството. Да не говорим,че някой хора не могат да вържат две приказки без да използват цинизми. Май средното образование се нуждае от драстични реформи.

О не брат не си видял малките пуберчета на какво са готови за да си покажат цинизма, Готови са да обиждат,заплашват,плюят,ру аят,и хейтват почти всяка тема която се отнася до християнството. Най-любимото ми от всички е че отначало се опитват да мъдруват и като не мине номера с мъдруването започват псувните и грубите изрази,всъщност това си е обичайният речник на атеиста за водене на религиозен диалог. Атеистите бягат като дявол от тяман като им заговориш за Бог и всячески се опитват да хейтват темите.
Кратко казано-безумци и страхливци.

dark_angel3
08-16-2011, 21:45
Една тема няма в, която да не почнете да показвате, колко мразите Християнството. Да не говорим,че някой хора не могат да вържат две приказки без да използват цинизми. Май средното образование се нуждае от драстични реформи.

О не брат не си видял малките пуберчета на какво са готови за да си покажат цинизма, Готови са да обиждат,заплашват,плюят,ру аят,и хейтват почти всяка тема която се отнася до християнството. Най-любимото ми от всички е че отначало се опитват да мъдруват и като не мине номера с мъдруването започват псувните и грубите изрази,всъщност това си е обичайният речник на атеиста за водене на религиозен диалог. Атеистите бягат като дявол от тяман като им заговориш за Бог и всячески се опитват да хейтват темите.
Кратко казано-безумци и страхливци. Мда, добър аргумент, нещо друго да добавите? Нещо по-смислено, може би ? Като не сме Ви на интелектуалното ниво, какво правите тук ?

commando1
08-16-2011, 21:50
Една тема няма в, която да не почнете да показвате, колко мразите Християнството. Да не говорим,че някой хора не могат да вържат две приказки без да използват цинизми. Май средното образование се нуждае от драстични реформи.

О не брат не си видял малките пуберчета на какво са готови за да си покажат цинизма, Готови са да обиждат,заплашват,плюят,ру аят,и хейтват почти всяка тема която се отнася до християнството. Най-любимото ми от всички е че отначало се опитват да мъдруват и като не мине номера с мъдруването започват псувните и грубите изрази,всъщност това си е обичайният речник на атеиста за водене на религиозен диалог. Атеистите бягат като дявол от тяман като им заговориш за Бог и всячески се опитват да хейтват темите.
Кратко казано-безумци и страхливци. Мда, добър аргумент, нещо друго да добавите? Нещо по-смислено, може би ? Като не сме Ви на интелектуалното ниво, какво правите тук ?

Ами това е форум за религия и философия. Въпросът е ВИЕ какво правите тук? И къде са ви аргументите за несъществуването на Бог,ще ги видим ли някой господа атеисти? Ще ни ги покажете ли?

Oton48
08-16-2011, 21:52
Една тема няма в, която да не почнете да показвате, колко мразите Християнството. Да не говорим,че някой хора не могат да вържат две приказки без да използват цинизми. Май средното образование се нуждае от драстични реформи.

О не брат не си видял малките пуберчета на какво са готови за да си покажат цинизма, Готови са да обиждат,заплашват,плюят,ру аят,и хейтват почти всяка тема която се отнася до християнството. Най-любимото ми от всички е че отначало се опитват да мъдруват и като не мине номера с мъдруването започват псувните и грубите изрази,всъщност това си е обичайният речник на атеиста за водене на религиозен диалог. Атеистите бягат като дявол от тяман като им заговориш за Бог и всячески се опитват да хейтват темите.
Кратко казано-безумци и страхливци. Мда, добър аргумент, нещо друго да добавите? Нещо по-смислено, може би ? Като не сме Ви на интелектуалното ниво, какво правите тук ?
Аз лично се забавлявам с глупостите, които пишете и разказвам някои от тях в компания за да разсмея другите :D.

dark_angel3
08-17-2011, 07:59
Е, при нас няма смях, направо ни се доплаква, и да, аз също чакам доказателства и разумни доводи, но такива няма.
И за пореден път доказахте, че не се по-различни от нас - простосмъртните.

commando1
08-17-2011, 08:50
Е, при нас няма смях, направо ни се доплаква, и да, аз също чакам доказателства и разумни доводи, но такива няма.
И за пореден път доказахте, че не се по-различни от нас - простосмъртните.

Ами къде са вашите доказателствата и доводи за ни оборите нас-вярващите? И не ми бягайте от въпросите когато ви ги задавам.
Чакам отговорите. Къде са ви доводите и аргументите????????

gandalfepi4
08-17-2011, 11:27
^ ок:

1 Библията е лъжа, както може да се верифицира по много начини, донякъде разисквани в темата http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=410065

2 Бог, такъв какъвто е представян в библията е философски, логично и морално невъзможен да съществува (проблемът за злото, проблемът за всеможенето, проблемът за началото и тн.)

3 Вие си противоречите като луди, дори не е нужно да давам примери щом САМО в твоята религия има почти четиридесет хиляди деноминации

4 Религията противоречи на науката

5 Лапай смегма

commando1
08-17-2011, 14:05
^ ок:

1 Библията е лъжа, както може да се верифицира по много начини, донякъде разисквани в темата http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=410065

2 Бог, такъв какъвто е представян в библията е философски, логично и морално невъзможен да съществува (проблемът за злото, проблемът за всеможенето, проблемът за началото и тн.)

3 Вие си противоречите като луди, дори не е нужно да давам примери щом САМО в твоята религия има почти четиридесет хиляди деноминации

4 Религията противоречи на науката

5 Лапай смегма

Библията е Божествена книга,чиито съдържание не може да се оспорва защото е грях и по това какво човек мисли за християнството се съди дали и в живота си е добър или лош. Всеки които осъжда религията на любовта и мира (християнството) може да се разбере що за човек е.

2. Бог е истински,това че не виждаш по далече от носа си не означава че и другите не виждат по надалече. Има милиарди доказателства за съществуването му. Аз самият бях излекуван благодарение на Бог.

3. Дори и да има малко различия между нас,всички сме обединени около идеята че Бог е един и съществува за да направлява животите ни.
Единствено атеистите са тези бесни кучета които си противоречат помежду си,едните атеисти вярват в дядо Коледа,другите вярват във горски феи и извънземни а някой не вярват в нищо и е доста учудващо как след тези противоречия всички вкупом изпадате в гняв когато ви се покаже че съществува Господ. Явно истината ви дразни и не можете да свикнете с реалността че ТОЙ наистина съществува. Приемете реалността на живота дори да е сурова. Реално атеистите нямат смислена аргументация за да докажат твърденията си. :wink:

4. Религията не противоречи на науката,защото науката няма какво да даде на човечеството. Всъщност религията е дала универсален отговор на всички въпроси във Вселената,на никому не е нужна тая наука (освен на идиотите разбира се)

5. На майка ти вмирисаната катеричка, нищо лично пич,ама щом ще се обиждаме нека да е по твоята. Ти ме обиждаш аз ти го връщам жеста. :wink:

playy
08-17-2011, 15:01
4. Религията не противоречи на науката,защото науката няма какво да даде на човечеството. Всъщност религията е дала универсален отговор на всички въпроси във Вселената,на никому не е нужна тая наука (освен на идиотите разбира се)


Какво,я пак?!?!Това,на което пишеш е създадено от науката,това с което се утопляваш зимата е създадено от науката,това което ползваш за хигиена (кенеф,душ и т.н) е създадено от НАУКАТА,следователно и ти си идиот щом се възползваш от това,get it?



5. На майка ти вмирисаната катеричка, нищо лично пич,ама щом ще се обиждаме нека да е по твоята. Ти ме обиждаш аз ти го връщам жеста. :wink

Ооооо,това далеч не е библейско!Сорка пич,в грях си...за пореден път.

Patriot
08-17-2011, 15:12
За мен лично е проблем когато науката противоречи на религията.

gandalfepi4
08-17-2011, 19:13
стига стига вече. трол е, тъп при това. няма какво да се занимаваме повече