Auriss
08-16-2011, 22:10
Провокиран от масовата необразованост ,или по-скоро ,липса на знания ,тъй като обвързвам образованието с едно нищожно количество материал ,довело до издраскването на километрични заядливи постове ,част от които и на разни нескопосани тролове ,сметнах че ще е интересно и аз да подраскам ... много.
Темичката ми ще е доста дълга и макар да не претендирам за изчерпателност ,ще се постарая да е всеобхватна.
Дебатите "Има Бог" - "Няма Бог" обикновено се въртят около следните въпроси :
"Откъде се в взел ?"
"Кой го е създал или се е създал сам ? "
"Защо не можем да го открием ? "
Това са въпроси ,които тормозят ума на съвременния човек. Да помислим обаче какво е било преди ... 2000 години.
"Откъде съм се взел ?"
"Защо вали дъжд ?"
"Защо има бури ?"
"Защо детето ми умря ?"
"Защо съществувам ?"
"Защо мисля ?"
"Защо ... защо ... защо ... защо ?"
Темичката ми тръгва много отдалеч ,но е необходимо.
Както преди хилядолетия ,така и сега ,религията разчита на непознатото и необяснимото ,за да привлича хората ,търсещи отговор. И в частност тези ,които се нуждаят от какъвто и да било отговор ,удовлетворяващ любопитството им.
Така ,както сега необятността на Вселената или сложността на атома са доказателства за 'перфектното творение' на Бог ,така преди 1000 години дъжда е изпълнявал тази роля.
Аргументи от сорта на този :
Абе много са ми интересни атеистите, струва им се че е невероятно че може да има Бог който така перфектно да устрои света..., но в същото време не виждат нищо странно в това, че света се е създал сам (това е според тяхната теза).
Това е все едно да смяташ че е по-вероятно да се създаде сграда, ако хвърлиш на земята купчина с тухли, отколкото ако някой човек започне целенасочено да изгражда сградата с тези тухли с план, инструменти и всичко необходимо.
са абсолютно логически неиздържани ,тъй като допускаме 'творението' за перфектно ,макар да нямаме с какво да го сравним. Ето значението на думата 'съвършен' ,която е синоним :
прил.) идеален, безпогрешен, образцов, примерен, непостижим, божествен, удивителен, чуден, перфекциониран, перфектен, истински, ненадминат, недостижим, недосегаем, единствен, рядък, превъзходен
(прил.) безупречен, безукоризнен, отличен, безукорен, възхитителен
Нашата оценка за съвършенство е всичко друго ,но не и обективна.
В допълнение - светът далеч не е съвършен - достатъчна е една разходка по улицата за да го установим. Тук идва и частта с логическия фал - едно съвършено същество ,за да е съвършено ,трява да е безпогрешно (справка - цитатът). Както всички ,чели Библията знаят ,Бог не е такъв ,или поне Християнският.
До тук разбрахме ,че Бог допуска грешки ,следователно не е съвършен.
Да продължим нататък.
С годините науката започва да напредва все повече и повече ,и в даден момент стигаме до извода ,че нашите идеали и морал са нищо повече от физиологични процеси в мозъка ни.
Позволявам си още един цитат ,този път от друг автор:
Вярвам в Бог,вярвам в доброто,вярвам в справедливостта ,вярвам,че времето поставя всеки на мястото му,вярвам в съдбата,и в това,което е писано да се случи.
Дотук добре ,обаче : http://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine
In humans, drugs that reduce dopamine activity (neuroleptics, e.g. antipsychotics) have been shown to impair concentration, reduce motivation, cause anhedonia (inability to experience pleasure), and long-term use has been associated with tardive dyskinesia, an irreversible movement disorder
....
Sociability is also closely tied to dopamine neurotransmission. Low D2 receptor-binding is found in people with social anxiety. Traits common to negative schizophrenia (social withdrawal, apathy, anhedonia) are thought to be related to a hypodopaminergic state in certain areas of the brain. In instances of bipolar disorder, manic subjects can become hypersocial, as well as hypersexual.[citation needed] This is credited to an increase in dopamine, because mania can be reduced by dopamine-blocking antipsychotics.
И : http://en.wikipedia.org/wiki/Serotonin
The remainder is synthesized in serotonergic neurons in the CNS where it has various functions. These include the regulation of mood, appetite, and sleep. Serotonin also has some cognitive functions, including in memory and learning. Modulation of serotonin at synapses is thought to be a major action of several classes of pharmacological antidepressants.
И : http://en.wikipedia.org/wiki/Neurotransmitter
Дотук добре.
Разбрахме че не съдбата ,а няколко химикала определят какво и кой сме. Начинът ,по който мисли всеки от нас ,се определя от много неща ,но нито едно от тях - свръхестествено.
Да продължим нататък.
Да разгледаме митът за Адам и Ева + райската градина (тук моля да четете внимателно - току-виж разберете и моята философия)
Библията разказва за две голи души ,две бели платна ,лишени от предразсъдък и норми. Интересното е ,че Ябълката е наречена "Ябълка на познанието" ,и то какво познание - за добро и зло. Веднъж яли от въпросния плод ,двамата 'научават' ,че поведението им е нередно.
Тук бихме могли да гледаме на мита по два начина - простотия ,надраскана ей-така ,да има.
Или от гледна точка на това ,че въпросната ябълка би могла да е орнамент към всички долни ограничения ,определящи индивида в едно общество ,aka "Той/тя не бива/не може/не трябва...."
Няма да навлизам в подробности ,тъй като всеки сам трябва да си решава на какво мнение да бъде ,но конкретно тази част от Библията си заслужава обмислянето.
Все пак е странно как толкова дълбок смисъл е последван от толкова повърхности определения и наставления.
Продължавам
Вярвам,че няма нищо случайно на този свят,и когато се случи нещо лошо на човек това не е случайност,и че има защо да му се случи,човек си плаща за миналите си грехове рано или късно,вярвам също така и в прошката,няма по-велико чувство от това да простиш.
Тук вече идва малко грубо ,но нека има - дали 'вярата' ,че въобще ценностите и моралът са нещо повече от илюзия ,оправдаваща действията ни ,е това ,което дава повод за подобни мисли ? Прошка ? Прошка ,милост ,любов ,омраза ,щастие ,тъга ,апатия...всичко са чувства ,а както научихме вече - чувства НЕ е равно на нещо неземно. При определени физиологични обствоятелства НЯМА да изпиташ тъга или милост ,при други - щастие или любов. Чувствата не са ,не са и пак - не са свръхестествени ,следователно е абсолютно необосновано мнението ,че може да има някакви последствия за индивида ,независещи от него.
А ако имаше - то какво съм виновен аз че изобщо не ме вълнува ближния ,след като съм шизофреник? Бог ще ме прати в Ада ,защото ме е СЪЗДАЛ в състояние ,в което не мога да изпитам съпричастност ,така ли ?
Или другия вариант - Бог ще наруши собствените си закони ,смилявайки се и прощавайки на душата ми ,и допускайки подобен човек в Рая.
И все пак - как душата ми ще има определен 'характер' ,след като поведението ми зависи ИЗЦЯЛО от ЧИСТО физиологични фактори ?
Животът ти не е минал така,както искаш,ако погледнеш през очите на Бог ще разбереш,че така е трябвало да се случи,така е било писано да стане,и тогава ще простиш,това те прави по-силен ,по-мъдър.
В крайна сметка никой не иска да се разболее от рак,спин,никой не иска да загуби сестра си,брат си,майка си,или баща си в ранна възраст,никой не иска да преживее тежка катастрофа,никой не иска да му разбият сърцето,като го предадат или му изневерят,никой родител не иска детето му да се роди с дефекти,всеки иска детето му да е здраво,никой родител не иска детето му да бъде отвлечено за подкуп и прочие.
Друга популярна заблуда е ,че мъдростта е някакво качество. Не е. Мъдростта е следствие от опита. Един вид интуиция - знаеш какво трябва да направиш ,защото вече си го преживал ,и не е необходимо да го премисляш ,тъй като вече просто знаеш. Който е спортувал достатъчно знае за какво говоря.
Нататък.
Вече на всеки е ясно ,че планетата не е създадена преди няколко хиляди години и че Земята не е плоска. Това е достатъчен аргумент за отхвърлянето на Християнството.
На дневен ред в момента е обсъждането как Бог е сътворил толкова съвършена Вселена ,тъй като случайността не би могла да е способна да достигне до такова перфектно творение.
Очевидно в обърканите умове на хората гравитацията ,електромагнетизма и ядрените взаимодействия са също синоним за нещо перфектно. Пък и къде в Библията пише за черни дупки ,времепространство ,теория на струните или забавяне на времето ?
Животът ,мислите ,желанията ,стремежите ,хората които познаваме и тези ,с които се запознаваме ,са продукт на случайността.
Не се смятам за авторитет ,пък и е ясно ,че няма как да узная някога ,но съвсем просто казано - дори 1 секунда или едно познанство би могло да промени животът ни из основи. Всяко събитие в живота произтича от решенията ,взети в миналото. А тези решения също са следствие от случайността.
Няма Бог ,няма сили ,контролиращи живота на хората ,няма абсолютно нищо ,определящо какъв ще си и как ще живееш. Всичко е Физика + Химия и Биология. И всичко е шанс. А хората са свикнали на ред ,затова търсят начин да вкарат хаоса в някакви норми.
Мога да захвана и Физиката ,и Еволюцията ,да продължа с Биологията и Химията ,но мисля ,че след като се изяснихме ,че не умеем да мислим ,а да работим с информация ,точно както един компютър ,вече е излишно.
Темичката ми ще е доста дълга и макар да не претендирам за изчерпателност ,ще се постарая да е всеобхватна.
Дебатите "Има Бог" - "Няма Бог" обикновено се въртят около следните въпроси :
"Откъде се в взел ?"
"Кой го е създал или се е създал сам ? "
"Защо не можем да го открием ? "
Това са въпроси ,които тормозят ума на съвременния човек. Да помислим обаче какво е било преди ... 2000 години.
"Откъде съм се взел ?"
"Защо вали дъжд ?"
"Защо има бури ?"
"Защо детето ми умря ?"
"Защо съществувам ?"
"Защо мисля ?"
"Защо ... защо ... защо ... защо ?"
Темичката ми тръгва много отдалеч ,но е необходимо.
Както преди хилядолетия ,така и сега ,религията разчита на непознатото и необяснимото ,за да привлича хората ,търсещи отговор. И в частност тези ,които се нуждаят от какъвто и да било отговор ,удовлетворяващ любопитството им.
Така ,както сега необятността на Вселената или сложността на атома са доказателства за 'перфектното творение' на Бог ,така преди 1000 години дъжда е изпълнявал тази роля.
Аргументи от сорта на този :
Абе много са ми интересни атеистите, струва им се че е невероятно че може да има Бог който така перфектно да устрои света..., но в същото време не виждат нищо странно в това, че света се е създал сам (това е според тяхната теза).
Това е все едно да смяташ че е по-вероятно да се създаде сграда, ако хвърлиш на земята купчина с тухли, отколкото ако някой човек започне целенасочено да изгражда сградата с тези тухли с план, инструменти и всичко необходимо.
са абсолютно логически неиздържани ,тъй като допускаме 'творението' за перфектно ,макар да нямаме с какво да го сравним. Ето значението на думата 'съвършен' ,която е синоним :
прил.) идеален, безпогрешен, образцов, примерен, непостижим, божествен, удивителен, чуден, перфекциониран, перфектен, истински, ненадминат, недостижим, недосегаем, единствен, рядък, превъзходен
(прил.) безупречен, безукоризнен, отличен, безукорен, възхитителен
Нашата оценка за съвършенство е всичко друго ,но не и обективна.
В допълнение - светът далеч не е съвършен - достатъчна е една разходка по улицата за да го установим. Тук идва и частта с логическия фал - едно съвършено същество ,за да е съвършено ,трява да е безпогрешно (справка - цитатът). Както всички ,чели Библията знаят ,Бог не е такъв ,или поне Християнският.
До тук разбрахме ,че Бог допуска грешки ,следователно не е съвършен.
Да продължим нататък.
С годините науката започва да напредва все повече и повече ,и в даден момент стигаме до извода ,че нашите идеали и морал са нищо повече от физиологични процеси в мозъка ни.
Позволявам си още един цитат ,този път от друг автор:
Вярвам в Бог,вярвам в доброто,вярвам в справедливостта ,вярвам,че времето поставя всеки на мястото му,вярвам в съдбата,и в това,което е писано да се случи.
Дотук добре ,обаче : http://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine
In humans, drugs that reduce dopamine activity (neuroleptics, e.g. antipsychotics) have been shown to impair concentration, reduce motivation, cause anhedonia (inability to experience pleasure), and long-term use has been associated with tardive dyskinesia, an irreversible movement disorder
....
Sociability is also closely tied to dopamine neurotransmission. Low D2 receptor-binding is found in people with social anxiety. Traits common to negative schizophrenia (social withdrawal, apathy, anhedonia) are thought to be related to a hypodopaminergic state in certain areas of the brain. In instances of bipolar disorder, manic subjects can become hypersocial, as well as hypersexual.[citation needed] This is credited to an increase in dopamine, because mania can be reduced by dopamine-blocking antipsychotics.
И : http://en.wikipedia.org/wiki/Serotonin
The remainder is synthesized in serotonergic neurons in the CNS where it has various functions. These include the regulation of mood, appetite, and sleep. Serotonin also has some cognitive functions, including in memory and learning. Modulation of serotonin at synapses is thought to be a major action of several classes of pharmacological antidepressants.
И : http://en.wikipedia.org/wiki/Neurotransmitter
Дотук добре.
Разбрахме че не съдбата ,а няколко химикала определят какво и кой сме. Начинът ,по който мисли всеки от нас ,се определя от много неща ,но нито едно от тях - свръхестествено.
Да продължим нататък.
Да разгледаме митът за Адам и Ева + райската градина (тук моля да четете внимателно - току-виж разберете и моята философия)
Библията разказва за две голи души ,две бели платна ,лишени от предразсъдък и норми. Интересното е ,че Ябълката е наречена "Ябълка на познанието" ,и то какво познание - за добро и зло. Веднъж яли от въпросния плод ,двамата 'научават' ,че поведението им е нередно.
Тук бихме могли да гледаме на мита по два начина - простотия ,надраскана ей-така ,да има.
Или от гледна точка на това ,че въпросната ябълка би могла да е орнамент към всички долни ограничения ,определящи индивида в едно общество ,aka "Той/тя не бива/не може/не трябва...."
Няма да навлизам в подробности ,тъй като всеки сам трябва да си решава на какво мнение да бъде ,но конкретно тази част от Библията си заслужава обмислянето.
Все пак е странно как толкова дълбок смисъл е последван от толкова повърхности определения и наставления.
Продължавам
Вярвам,че няма нищо случайно на този свят,и когато се случи нещо лошо на човек това не е случайност,и че има защо да му се случи,човек си плаща за миналите си грехове рано или късно,вярвам също така и в прошката,няма по-велико чувство от това да простиш.
Тук вече идва малко грубо ,но нека има - дали 'вярата' ,че въобще ценностите и моралът са нещо повече от илюзия ,оправдаваща действията ни ,е това ,което дава повод за подобни мисли ? Прошка ? Прошка ,милост ,любов ,омраза ,щастие ,тъга ,апатия...всичко са чувства ,а както научихме вече - чувства НЕ е равно на нещо неземно. При определени физиологични обствоятелства НЯМА да изпиташ тъга или милост ,при други - щастие или любов. Чувствата не са ,не са и пак - не са свръхестествени ,следователно е абсолютно необосновано мнението ,че може да има някакви последствия за индивида ,независещи от него.
А ако имаше - то какво съм виновен аз че изобщо не ме вълнува ближния ,след като съм шизофреник? Бог ще ме прати в Ада ,защото ме е СЪЗДАЛ в състояние ,в което не мога да изпитам съпричастност ,така ли ?
Или другия вариант - Бог ще наруши собствените си закони ,смилявайки се и прощавайки на душата ми ,и допускайки подобен човек в Рая.
И все пак - как душата ми ще има определен 'характер' ,след като поведението ми зависи ИЗЦЯЛО от ЧИСТО физиологични фактори ?
Животът ти не е минал така,както искаш,ако погледнеш през очите на Бог ще разбереш,че така е трябвало да се случи,така е било писано да стане,и тогава ще простиш,това те прави по-силен ,по-мъдър.
В крайна сметка никой не иска да се разболее от рак,спин,никой не иска да загуби сестра си,брат си,майка си,или баща си в ранна възраст,никой не иска да преживее тежка катастрофа,никой не иска да му разбият сърцето,като го предадат или му изневерят,никой родител не иска детето му да се роди с дефекти,всеки иска детето му да е здраво,никой родител не иска детето му да бъде отвлечено за подкуп и прочие.
Друга популярна заблуда е ,че мъдростта е някакво качество. Не е. Мъдростта е следствие от опита. Един вид интуиция - знаеш какво трябва да направиш ,защото вече си го преживал ,и не е необходимо да го премисляш ,тъй като вече просто знаеш. Който е спортувал достатъчно знае за какво говоря.
Нататък.
Вече на всеки е ясно ,че планетата не е създадена преди няколко хиляди години и че Земята не е плоска. Това е достатъчен аргумент за отхвърлянето на Християнството.
На дневен ред в момента е обсъждането как Бог е сътворил толкова съвършена Вселена ,тъй като случайността не би могла да е способна да достигне до такова перфектно творение.
Очевидно в обърканите умове на хората гравитацията ,електромагнетизма и ядрените взаимодействия са също синоним за нещо перфектно. Пък и къде в Библията пише за черни дупки ,времепространство ,теория на струните или забавяне на времето ?
Животът ,мислите ,желанията ,стремежите ,хората които познаваме и тези ,с които се запознаваме ,са продукт на случайността.
Не се смятам за авторитет ,пък и е ясно ,че няма как да узная някога ,но съвсем просто казано - дори 1 секунда или едно познанство би могло да промени животът ни из основи. Всяко събитие в живота произтича от решенията ,взети в миналото. А тези решения също са следствие от случайността.
Няма Бог ,няма сили ,контролиращи живота на хората ,няма абсолютно нищо ,определящо какъв ще си и как ще живееш. Всичко е Физика + Химия и Биология. И всичко е шанс. А хората са свикнали на ред ,затова търсят начин да вкарат хаоса в някакви норми.
Мога да захвана и Физиката ,и Еволюцията ,да продължа с Биологията и Химията ,но мисля ,че след като се изяснихме ,че не умеем да мислим ,а да работим с информация ,точно както един компютър ,вече е излишно.