PDA

View Full Version : Проблем с буквата "Р"



unknowngirl
08-17-2011, 09:51
Съжелявам може би темата ми не е за този форум.
Проблемът ми е, че не мога да изговарям буквата "Р", но не искам да ходя на логопед, защото не обичам доктори, зъболекари и т.н. Ако някой от вас е имал проблем с изговора и е ходил на логопед и се е оправил може ли да ми каже какво е направил логопеда, за да се опитам и аз. Благодаря предварително :)

Svetozara
08-17-2011, 09:57
и аз не мога да казвам 'Р' и цялото ми семейство,няма нищо фатално в това :)

mimsssssss
08-17-2011, 10:20
Ти не обичаш, ама понякога се налага. На зъболекар ще ходиш, и на гинеколог и още и още... Докторите не са толкова страшни, а логопеда още по - малко. Ще ти каже някои упражнения за вкъщи, и след това ще те изпитва. Не виждам какво се плашиш :)

Lincheto
08-17-2011, 10:22
Аз също не мога да казвам "р", ама не искам и да се науча :Д

Хората го намират за сладко.

И все пак, ако толкова искаш да се научиш, трябва да отидеш на логопед. Аз лично не съм ходила, но майката на една приятелка е логопед, та знам за едно.. м.. упражнение. Слагаш си езика на небцето и започваш да казваш "бррррррррррръм" (не, не беше "бръм", ама може да пробваш), докато не усетиш, че започва да се получава. Нещо такова :Д

Sunshin3
08-17-2011, 10:23
по-добре иди на логопед, нищо лошо няма да ти направи, и все пак поразпитай в твоя град кой е най-добрият, сама ще ти е трудно за изпълняваш упражненията, аз съм ходила, но не мога да ти обясня точно 8-)

иначе.. грешен раздел :?

iiordanova
08-17-2011, 10:29
1. Грешен раздел.
2. Или отиваш на логопед и си оправяш "Р"-то,или свикваш с "Р"-то си и толкоз.

SmilezZz
08-17-2011, 10:37
На мен пък ми се струва хипер сладко. Направо... :-)
И все пак се налага да посещаваме лекари. Няма от какво да те е страх,срам. Те си си вършат работата и не ядат хора.

bloodyF
08-17-2011, 15:21
първо грешен раздел
второ неизговарянето на звуци и букви правилно може да ти докара големи проблеми като пораснеш. примерно в полицията и телевизията/радиото това е голямо изискване.логопедите не ядат хора-отиди и може би ще успее да ти помогне

darrie
08-17-2011, 15:40
1. Грешен раздел.
2. Или отиваш на логопед и си оправяш "Р"-то,или свикваш с "Р"-то си и толкоз.

Не знам защо сравняваш логопед и зъболекар? Ако мислиш, че логопеда ще ти бърка в устата жестоко се лъжеш. Като малка и аз не можех да казвам Р. Майка ми ми показа как да си наместя езика и се научих.

Wwwooow
08-17-2011, 15:50
1-во логопеда няма да те докосне,само ще ти показва какво да правиш
2-ро напълно безплатен е до 18 години ;)

anonymous708973
08-17-2011, 17:34
Логопедът няма нищо общо със зъболекар 8-)

sweet_bunny
08-17-2011, 18:07
PinkPan7er,може да се окаже и че има нещо общо :D
От много малка трудно казвах "р".Ходила съм и на логопед,но се оказа в край на сметкач,е като започнах да нося шини на зъбите,за да се подредят,ми се оправи и "р"-то.Така че авторката може да се замисли,ако има проблеми с подредбата на зъбите дали не е от това.

Moderatorius
08-17-2011, 19:13
От малка ходех на логопед. Родителите ми не можаха да ме оставят да не мога да казвам Р!? И да, като малка всички на шега ми се смееха, повтаряха разни думички, както съм ги казала.. дори до ден днешен пеят песничка, както аз съм я пяла :D И в какво бяха упражненията.. била съм на 4-5годинки, караше ме да си слагам по специален начин езика, правехме смешни физиономийки и издавахме смешни звуци. В една тетрадка ми пишеше думички, и задачата на мама беше да ми ги чете и аз да ги повтарям. тревен, трева, тревога, тревожа... още ги помня. Не става отведнъж... после станах на към 6, тогава например думата риба я казвах ррриба, винаги задържах на Р-то. И след толкова изпитания :lol: , сега имам перфектно РЪ:D Някой път ми се случва да го кажа малко по-различно, но тва е като се лигавя.

Иначе за мен хич не е сладко да не можеш да казваш Р. Най-мразя да ми сложат някой журналист, дето не може да казва тая буква. Дразнещо е. С мама като чуем такова, направо превключваме. Сигурно и тя не е могла да ме търпи и затова ме е водела по логопеди. :D Иди на логопед, научи се. Няма страшно, бих казала, че е забавно. Ние, че сме 11ти клас, вече 12ти, едно момиче не може да казва Р, същото е и с едно момче, и често ги имитират. По-добре си спести тия неща и се научи. Ако все пак си ти харесва как го казваш - ок, по-важно е в случая ти как се чувстваш.

DesireToFire
08-17-2011, 19:56
И аз не можех. И Р и Л. Ходих на логопед като малка и се пооправи положението, но все още не ги мога перфектно. Т.е. не мога да казвам "Рррр", но повечето хора не ме хващат, че не ги произнасям напълно правилно, освен ако не ме слушат мноого внимателно или не ме познават от дълго време.

Emma123
08-17-2011, 20:01
и аз не мога спок :-D

Alekssandyr
08-18-2011, 01:55
Това е прекалено сладко, когато момиче не може да каже Р :P

FuckingFreak
08-18-2011, 08:57
Да бе, още малко ще го изкарате сладко и човек да е глухоням и да ви обяснява със знаци. Айде моля ви се.

mayaaa
08-18-2011, 09:54
И аз като малка не можех и отидох на логопед и... вече мога 8-) . Не помня какво точно правеха, ама не е пило страшно щом не съм запомнила :D . Аз лично те съветвам да отидеш!!

mayaaa
08-18-2011, 09:55
Да бе, още малко ще го изкарате сладко и човек да е глухоням и да ви обяснява със знаци. Айде моля ви се.
+

Josefinne
08-18-2011, 09:57
Ами почети малко литература по логопедия, как точно се оправя този проблем, сигурно ще намериш в интернет.

MissShine
08-18-2011, 10:57
Аз не мисля, че е сладко, както някой беше написал в по- горните мнения. След време това може да създаде доста проблеми на въпросния човек. Колкото по- рано отидеш на логопед, толкова по- добре за теб. :)

wutthefuck
08-18-2011, 11:53
Научи фхренски :grin: .
Аз не мога да казвам, л и вместо лула, казвам уу-уа :lol:

darrie
08-18-2011, 12:40
Аз пък не мога да казвам С и производните и.
Ходих по логопеди обаче не можах да се науча.
И никак не е сладко човек да не може да изговори който и да е звук. Така че, авторке, потърси помощ. Може и да не е от логопед, помоли някой да ти покаже как да си наместиш езика, упражнявай се и ще свикнеш. Аз Р-то си не го оправих с логопед.

buzzzz
08-18-2011, 13:40
И аз като малка не можех да казвам Р, но се научих май от самосебе си :D . Ако искаш да се научиш да казваш Р, отиди на логопед или най-добре свиквай с това. Не виждам кой знае какъв пЛоблем 8-) Наистина е сладко. И аз не мога да казвам Л ама не ми пука :D
лук - уук
лула - ууа :razz:

Maaggiiee
08-18-2011, 13:44
Моя съученичка не може да изговаря ''Р'' правилно, но аз лично го намирам за сладко. :grin:

templesofgold
08-18-2011, 13:46
Аз чак до 2-3 клас някъде не можех, а не съм ходила на логопед никога. От тогава проблеми със звуци не съм имала, от въздуха ли ми мина - не знам. :grin:

eti725
08-18-2011, 19:33
Логопеда ще те оправи за нула време - една от нашия клас не може да казва Р и лично аз не го намирам нито за сладко, нито за готино, но може и да е, защото с тва момиче не се понасяме. Все едно, като малка и аз не съм можела да казвам Р, мама ме е водила на логопед и сега всичко е ОК :)

TheNewReligion
08-18-2011, 21:02
Аз ходех, ама бях на 6 години. Учителката беше много мила и сладка. Нямам идея за колко време успях да се науча да казвам "р" и "л", ама накрая като вече можех и нямаше повече да ходя, ми беше много мъчно.
8-) Чакай, че се отнесох...
Има една алуминиева пръчица, на чийто връх има пластмасово топче. С това чудо ти бърка в устата и го мърда, така че да почнеш да казваш "р". Аз даже си имам такова в нас. Много е яко. 8-)
Та, авторке, въобще не е страшно. Даже сега като си по-голяма, ще отнеме много по-малко време да се научиш. Виж в нета за няк'ви координати.

kriska18765
08-23-2011, 19:09
мечтата ми като малка беше да НЕ мога да казвам ''Р'' някой хора това го смятат за сладко .. (happy) ;d

katericArofl
08-24-2011, 21:02
Аз па като малка не можех да казвам половината азбука....
Ш С Ц Ч Ж З .....
пишех „шиСарка„
Ходих на логопед и сега нямам проблеми. Той ще ти обяснява начин да го кажеш, намя да ти прави операция...

08-24-2011, 21:33
аз-пък-говоря-бързо-и-не-изоварям-вси4ко-докрай-и-някои-трудно-ми-разбират-:D

kriska18765
08-25-2011, 03:48
Аз па като малка не можех да казвам половината азбука....
Ш С Ц Ч Ж З .....
пишех „шиСарка„
Ходих на логопед и сега нямам проблеми. Той ще ти обяснява начин да го кажеш, намя да ти прави операция...

- и аз така имам клипчета и сега се пукам от смях :razz:
но се оправих от само себе си

yeeee
08-25-2011, 06:23
И аз не мога споко :) според мен даже е готино

MoonPie
08-27-2011, 23:16
Аз също не мога да казвам "р" правилно. Така съм от много малка, но да ти кажа никога не съм се опитвала да го променя, а и хората около мен свикнаха с това и не е нещо, което да се набива на очи на познатите ми (a и не само - не ми се е случвало някой да ме изгледа странно и да каже "яяя, не можеш да казваш "р" - хахахах).
Иначе ако теб толкова те тревожи това, че не можеш - логопедът е най-доброто решение. Разбира се, можеш да потърсиш някои уроци в интернет ( то какво ли няма в интернет сега о.О ), но е друго да отидеш при специалист - той със сигурност ще знае как да ти помогне по възможно най-добрия начин.

Arthemis
08-28-2011, 06:00
аз-пък-говоря-бързо-и-не-изоварям-вси4ко-докрай-и-някои-трудно-ми-разбират-:D

Добре дошла в клуба. :D Моят проблем с Р-то е друг - изговарям го прекалено твърдо, говоря прекалено бързо, но същевременно с това ясно и всички ме питат дали единия ми родител не е чужденец... :o

Honest
08-29-2011, 16:16
И аз не мога да го казвам, но никой не ми се е подигравал или имитирал. Сякаш познатите ми свикват с това. На мен не ми е проблем и не са ме водили на логопед. По едно време даже като се заговорихме с приятелки за произношението и прочие, аз леко почнах да мрънкам, че не мога да казвам Р. Те ми казаха, че не се забелязвало. Някои казаха "Аз даже не усещам, че не можеш." :D
Едно момче от класа ми също не може. Лично мен ми направи впечатление особено в началото като се запознахме. Изглеждаше ми супер професорски и умно. 8-) Може би, защото самият той беше такъв. Но сега не го забелязвам. Сякаш си говори без да има този проблем. :P

lude7ina
03-14-2012, 18:59
Запищи се на компа или телефона как говориш и се изслушай след това. Така един мой приятел сам си коригира с-то.

muhtesemfan
03-15-2012, 03:49
И аз като малка не можех да изговарям "р",нашите ме водиха на логопед и то насила,а аз виках"искам да гледам рейнджърите" :D ,но логопеда ми помогна сега мога да изговарям "р". :)

marilyn
03-16-2012, 08:29
Съжелявам може би темата ми не е за този форум.
Проблемът ми е, че не мога да изговарям буквата "Р", но не искам да ходя на логопед, защото не обичам доктори, зъболекари и т.н. Ако някой от вас е имал проблем с изговора и е ходил на логопед и се е оправил може ли да ми каже какво е направил логопеда, за да се опитам и аз. Благодаря предварително :)
Логопедът и зъболекарят нямат нищо общо, логопеда изобщо не е страшен. Като бях малка ходех няколко месеца на логопед, защото не изховарях съвсем добре буквата Р. Имах упражнения някакви по говорене, примерно някви стихчета, в които има много пъти буквата Р ии така. (била съм на 5-6 години някъде като ходех)
Много ми помогна логопеда, сега нямам проблеми с изговарянето на Р и се радвам, че майка ми ме е завела тогава.
Иначе има нещо такова, че някои проблеми с говора, не могат да се оправят след определена възраст... имам предвид, че вече може и да ти е късно. Посъветвай се все пак с логопед, не яде хора, повярвай ми!

JoLLiE92
03-21-2012, 16:01
И аз не мога : ) Ходила съм на логопед, но нищо не направи за Р-то, затова превръщаш дефекта в ефект - фРенското Р може да бъде мноооооого секси : ))))))))))))))))

lude7ina
03-21-2012, 22:03
И аз не мога : ) Ходила съм на логопед, но нищо не направи за Р-то, затова превръщаш дефекта в ефект - фРенското Р може да бъде мноооооого секси : ))))))))))))))))
На първата страница уточнихме, че говорните дефекти не са сладки или секси.

JoLLiE92
03-22-2012, 18:18
На първата страница уточнихме, че говорните дефекти не са сладки или секси.
Да бе, ти ще кажеш :) Всеки дефект може да бъде превърнат в ефект, познавам дори момче с много секси френско Р, а и какво предлагате ? Логопед? На логопед се ходи в ранна детска възраст, сега вече няма шанс да се промени :)

albena.karanizamova
01-19-2013, 13:11
Не знам защо сравняваш логопед и зъболекар? Ако мислиш, че логопеда ще ти бърка в устата жестоко се лъжеш. Като малка и аз не можех да казвам Р. Майка ми ми показа как да си наместя езика и се научих.

i kak trqbva da si namestq ezika ako znaesh nqkakuv sait kadeto moga da vidq a ne da pro4eta molq te kaji mi

Kalu
01-19-2013, 13:20
Много обичам когато някой не може да казва "р", толкова е сладичко. Ама иначе ако искаш да си го оправиш отиди на логопед не е толкова страшно!!!

albena.karanizamova
01-19-2013, 13:21
ami az sushto ne moga da kazvam R i chestno kazano mn se draznq ot tova i iskam da se naucha. Ako nqkoii moje da preporucha nqkoii saiit kadeto ne da cheta kak se pravi a da moga da go vidq. molq vi pomognete mi. pls

JoLLiE92
01-19-2013, 18:17
Ako nqkoii moje da preporucha nqkoii saiit kadeto ne da cheta kak se pravi a da moga da go vidq.
МОЛЯ?! :?

EternalDream
01-19-2013, 18:23
Повечето ми приятели не могат да казват "р". Намирам го за много сладко и приятно за слушане. Но пък има професии, които изискват правилен говор. Поради тази причина помощта на логопед не е излишна.

POLLINA
01-19-2013, 18:24
:lol:
aз не мога да казвам С и Ш добре, ама не ми дреме :cool:

tori
01-19-2013, 18:45
Никога не съм можела да казвам "р". До скоро се дразнех ама вече хич и не забелязвам. Хората като се запознаят с мен, не разбират, че не мога. :д Смисъл някво такова много задълбочено трябва да се заслушаш, за да разбереш. :д

tonssy
01-19-2013, 18:46
Това някой да не може да казва "р", независимо момче или момиче, ми бърка в мозъка. Дори бих казала, че ме дразни толкова много колкото някой да ми говори на мйеко.
Като малка не можех да казвам "с", ама някак сама си го оправих. Просто много хора почнаха да го забелязват и започнах да се опитвам да си слагам езика, където трябва :D

JoLLiE92
01-19-2013, 18:57
Как си казвала "с" ? :Д
Аз когато се запознавам с някой нов, го забелязват, но свикват доста бързо. Повечето, които го коментират, казват, че е сладко. Тея, които ги дразни, явно не смеят да ми го кажат :D

tonssy
01-19-2013, 19:02
Еми някво такова.. фъфлещо звучеше :D Но се бях усетила от къде идва проблемът де- когато трябваше да изговарям буквата, си измествах езика почти пред зъбите :Д

JoLLiE92
01-19-2013, 19:05
Премести се в Англия ;д не знам точно къде имаха такъв акцент

tonssy
01-19-2013, 19:08
Ама аз си го оправих. И добре че беше навреме, докато бях 6-7 клас :D
Иначе като по- малка всъщност исках да не мога да казвам "р", харесваше ми. А сега е точно обратното ;д

JoLLiE92
01-19-2013, 19:15
Аз пък искам френско Р, но моето е по-скоро английско. Нейсе :Д

BamBamBo
01-19-2013, 22:54
И аз не мога да казвам "Р" и , ако на теб самата не ти пречи не виждам нищо лошо да не можеш да го изговаряш.Освен,ако наистина не си се насочила към журналистика или нещо от този тип.
Като малка ходех на логопед,но щеше да ме научи да го казвам едно "ръкащо" дето супер много ме дразни и се отказах.Сега не ми пречи,който му пречи да не ме слуша.
Не е страшно,подпира ти езика с едни клечици с някакво топченце отдолу и те кара да говориш.Един вид при нас "не можещите" го има проблема на мързеливият език,не си го слагаме на небцето,когато казваме "Р",а мястото му е там. :D

RevолюциЯ Z
07-08-2013, 10:43
Аз също не мога да казвам р...Някои ми се подиграват и е ужасно...МНОГО ИСКАМ ДА КАЗВАМ Р...Лошото е, че другата година ще уча френски!!!

POLINUTE
07-08-2013, 23:45
Аз също не можех да казвам "Р".Помня че в първи клас имахме логопед в училище, но не ми помогна.Един ден просто докато си пеех една песен го казах правилно и аз незнам как стана и от тогава мога да казвам "Р".

BrightSun
07-09-2013, 06:15
Да ходиш на логопед няма нищо страшно! Ако си харесваш как говориш ок, но ако се притесняваш или пък ти се подиграват (супер тъпо според мене, ама явно се случва) - няма защо да не го оправиш. Не боли :)

heartshapedbox
07-10-2013, 15:51
И аз не мога да казвам Р, но не ме вълнува особено много. Повечето хора го намират за сладко, а и не мисля, че би ми създало проблеми за в бъдеще.

Louder
09-08-2013, 12:54
Хора вие сте мега зле. Момичето ви пита за упражнения как да си оправи р-то и получи сиг 100 мнения, в които писахте за всичко др само не и за упражнения за това "р". Само един човек се изказа по темата..

AmericanAssholes
09-08-2013, 13:03
на мен пък ми е супер чаровно да слушам някой който не може да казва 'р' :3

aleksandra74
09-08-2013, 22:50
Обожавам хора, които не могат да казват ''р'' супер сладкото е :D ^^