PDA

View Full Version : C++ първи стъпки



Red_Devil
08-23-2011, 15:11
От известно време чета тази книжка за програмиране на C++ http://www.izkustva.net/it/images/Manev_1.png , но за съжаление задачите след края на уроците нямат решения, а за някои не съм сигурен. Бих бил доволен, ако някой ми прати линк, където да намеря отговори и решения на задачи от тази книга, но в случай, че такъв няма ще напиша тази задача, която ме затруднява:
Да се състави програма PLOCHKA.CPP, която прочита от клавиатурата дължината a и ширината b на правоъгълен под и ширината c и дължината d на фаянсова плочка и извежда минималния брой плочки, необходими за покриване на пода. Приемаме, че ако някъде трябва да се постави част от плочка, е необходимо да се закупи цяла плочка за това място. Плочките могат да се поставят само така, че страните им да са успоредни на стените на пода.
Примерен вход: 110 140 20 30 Примерен изход: 28
Също така искам да попитам каква е разликата между средите за програмиране BORLAND C и Dev-C++, освен, че едната е по-стара :D

Red_Devil
08-25-2011, 18:45
Никой ли не разбира от C++ в този форум :(

YoungBloodZ
08-25-2011, 18:53
явно да :lol:

MrCreeper
08-25-2011, 19:33
Охх то че има разбиращи има :Д но ни мързи.
За средите за програмиране не знам, аз използвам Code::Blocks
Ако до утре не са пуснали решението на задачата, ще се напъна да си включа Коуд Блокса :D и да ти напиша програмата.

lmao
08-26-2011, 20:32
Какво има да и решаваш на тази задача?
Делиш дължината на пода на дължината на плочката и взимаш винаги закръглено отгоре.
Делиш ширината на пода на ширината на плочката и пак взимаш закръглено отгоре( т,е 110:30 = 3,... ->4)
Има такава функция в C++ за закръгляването
Умножаваш двата резултата и си готов

MrCreeper
08-26-2011, 20:41
Няма ли да е по-лесно да разделиш площта на пода в/у пощта на плочките и ако дава остатък да закръглиш към по-горното?!?

JustJK
08-27-2011, 04:42
Примерен вход: 110 140 20 30 Примерен изход: 28

Няма ли да е по-лесно да разделиш площта на пода в/у пощта на плочките и ако дава остатък да закръглиш към по-горното?!?
@MrCreeper, т'ва и аз го мислех, но се получава 26 :? или @Red_Devil е объркал при писането на условието, или автора на книгата незнае какво иска. :)

edit: @Red_Devil, мисля че ТОЗИ (http://cplusplus.com/doc/tutorial/) сайт ще ти е много полезен. Това е официалният сайт на C++, който разполага с документация за езика т.е. библиотеки, tutorials, функции, типове данни.. абе всичко което ти хрумне !
Cheers, JustJK.

Red_Devil
08-27-2011, 15:48
Първо благодаря за сайта, мисля, че ще ми е полезен :) Относно задачата-и аз се сетих да разделя лицето на пода на лицето на плочката и да закръгля към по-голямото число, но после пак прочетох условието. Там изрично се казва, че ако някъде трябва да се постави част от плочка трябва да се закупи цяла плочка за това място и след като направих чертеж на правоъгълник със страни 11 и 14 и започнах да нареждам правоъгълници със страни 2 и 3 действително стават 28 правоъгълници. Значи според мен трябва да разделим a на c и b на d и да ги закръглим към по-голямото, след което да ги умножим. После делим a/d, b/c като ги закръглим към по-голямото и пак ги умножим. Сравняваме двете получени числа и по-малкото е решение.
Чакам мнения

MrCreeper
08-27-2011, 16:01
Това вече е друго нещо ;)

Red_Devil
08-28-2011, 08:43
За да не отварям нова тема ще питам тук. 10 минути търсих и не можах да намеря откъде се отваря прозореца на самата готова програма, където ти се извеждат съобщенията и резултатите от програмата. Досега съм работил на BorlandC и там това става с клавишната комбинация Alt+F5 или Windows/User screen, но такова нещо при Dev-C++ не можах да намеря. Моля за бърз отговор на въпроса как да си виждам резултатите от програмите на Dev-C++ :-o

lmao
08-28-2011, 09:01
CTRL+F9

Red_Devil
08-31-2011, 09:45
С Ctrl+F9 се компилира самата програма, а аз искам да видя прозореца с резултата от изпълнение на програмата и все още не мога да го намеря къде е :(

Red_Devil
08-31-2011, 10:24
като написах system("PAUSE") се оправиха нещата :)

Foreverbg
08-31-2011, 15:48
Виждам, че си от Шумен. А на школа ходиш ли?