PDA

View Full Version : Toefl



mcj5
08-29-2011, 16:10
Здравейте! Тая година ми е последна...и съм решила да кандидатствам в Англия,(имам хубави оценки) НО проблема е,че езика не го знам...Поддържала съм връзка със чужденци чрез скайп, но само със писане..и си помагам със речника, и така научих доста неща, обаче някакси ако ми ГОВОРЯТ на английски няма да ги разбера, или поне не веднага. По принцип знам,че преди да заминеш да учиш там трябва да минеш някакъв изпит...Ам...въпроса ми е този курс Toefl, за такива като мен ли е, които не знаят езика и сега започват да го учат? Малко ме съмнява де, но тъй като тази година ми е последна, реших,че може би ще е добре да се запиша на уроци по английски вместо на курсове?

supereightepic
08-29-2011, 16:24
еми не искам да те обезнадеждавам,ама как реши точно 1 година преди да кандидатстваш ,че искаш там,дето не знаеш език и да държиш TOEFL ?! Хора,които знаят много добре английски и са учили в езикова ,пак ходят по уроци и т.н за да го вземат,а ти искаш без да знаеш езика да вземеш толквоа труден изпит.
..сега ще кажете,няма нищо невъзможно и бля бля бля , обаче изпита не е толкова лесен и няма как без да знаеш език изведнъж да цъфнеш в Англия.Според мен.

mcj5
08-29-2011, 16:38
Ще ходя на уроци тази година!Не съм толкова чак зле по английски :-o Но кога трябва да се явявам на такъв курс, това не ми е ясно...

slicky
08-29-2011, 18:21
1-во трябва да си знаеш нивото т.е. къде си -intermediate,upper intermediate или доста по-малко вероятно(считам по постовете ти) адванст.За да го земеш изпита ти трябва именно последното ниво покрито и както каза потребителят по-горе-английският да ти е на доста стабилно ниво.Дори да тръгнеш на курсове,няма гаранция,че ще успееш.На мен са ми казвали,че с ученето през годините(ако си в АГ) е възможно да се изкарат 80-85 точки.Обаче доста късно почваш, щом не го знаеш добре и шансовете драстично намаляват.А пък мисля,че няма смисъл да влезеш в някой забутан уни,при положение,че в България могат да те обучат по-добре.

freegirl17
08-29-2011, 18:47
Аз съм в английска паралелка,мисля да карам TOEFL в 12 клас и ходя на уроци от 9 клас(малко раничко,но не зависеше от мен).Ти прецени какви са шансовете ти при положение, че не знаеш добре езика,но все пак нищо не ти пречи да опиташ.Захвани се много сериозно с езика,пък дори и да не успееш един добре научен език винаги е +.Успех! :)

Vondrel
08-29-2011, 19:36
Като не знаеш език и искаш да караш изпит , карай FCE ...TOEFL няма да мине с половин година уроци особено от начинаещ.А и постепенно се стига до TOEFL-а , не веднага да скачаш на него.Съжалявам , ама прекалено късно си се сетила.

LoupGarrou
08-29-2011, 20:41
Ах, какви разбирачи се извъдихте всички ...

Към автора на темата: закъснял/а си и не защото не можеш да научиш езика, ами защото сроковете в Англия не са като нашите. Когато тук свършва първия срок нашите ученици знаят къде са приети ... Тоест повечето полагат изпита 9,10,11 месец...

DesireToFire
08-30-2011, 08:20
И аз мисля, че не можеш вече нищо да направиш. Освен да караш изпита този септември, но не знам до кога е записването. А и ти сама каза, че не си готова. Аз сега ще бъда 11 клас и ще почвам уроци и искам да го карам септември на 12. клас. Майка ми иска май на 11ти, защото ако не си харесам резултата да го карам пак септември, но всички учители са ми казвали, че май месец е възможно най-неподходящото време, защото е края на учебната година, натоварване, трябва да се боря за оценки за диплома и прочие. Вие ако сте го карали, кога е било?

DesireToFire
08-30-2011, 08:21
Като не знаеш език и искаш да караш изпит , карай FCE ...TOEFL няма да мине с половин година уроци особено от начинаещ.А и постепенно се стига до TOEFL-а , не веднага да скачаш на него.Съжалявам , ама прекалено късно си се сетила.
Е като изкара FCE, това как ще ѝ помогне? Тя и CAE да изкара е малко вероятно да я приемат дори и с A. Вече на все по-малко места ги гледат тези сертификати.

LoupGarrou
08-30-2011, 08:31
^ Май през 11-ти клас е много рано според мен, не познавам никой, който да го е карал толкова рано. За 12-ти клас съм, мои познати го караха към средата на юли месец това лято. Резултатите варираха м/у 75-80т. Умни момичета са, учат в хубави гимназии(МГ,Англ.ез.) и тн. Пак ще се явяват октомври-ноември. Моят изпит беше насрочен за 27-ми Август, ходих, появи се технически проблем и сега пак ще ходя на 9-ти Септември (пада се следващата дата след моя изпит).

Иначе не знам какъв курс ще караш, обаче мои познати, които са ходили/ходят ма ТОЕФЛ курс (запознаване с формата, разни тактики за повече точки и тн) споделят, че е добре да се ходи на курс точно преди изпита. Тоест, ако си решила да го караш началото на Септември, ходиш на курс до края на Август, защото нещата после се забравяли. Иначе познавам много хора, които в 11-ти клас са ходили на advanced курсове и после през лятото подготовка за тоефл и изпит ...

DesireToFire
08-30-2011, 08:37
Аз не мисля да ходя на курсове, не мисля, че ще науча нещо. Ще почвам уроци при учителката, която ми преподава в 8ми клас. За една година при нея научих повече от колкото за предните 7 и се научих да си го говоря свободно, много е добра. 75-80 точки мисля, че определено ще са ми малко, но лошото е, че не съм си избрала университет за да видя за колко се стремя.

Vondrel
08-30-2011, 09:25
Никак няма да и помогне.Закъсняла е.Затова се мисли от по-рано.

Vondrel
08-30-2011, 09:27
Аз не мисля да ходя на курсове, не мисля, че ще науча нещо. Ще почвам уроци при учителката, която ми преподава в 8ми клас. За една година при нея научих повече от колкото за предните 7 и се научих да си го говоря свободно, много е добра. 75-80 точки мисля, че определено ще са ми малко, но лошото е, че не съм си избрала университет за да видя за колко се стремя.

В чужбина или в България ще кандидатстваш?

DesireToFire
08-30-2011, 09:36
Аз не мисля да ходя на курсове, не мисля, че ще науча нещо. Ще почвам уроци при учителката, която ми преподава в 8ми клас. За една година при нея научих повече от колкото за предните 7 и се научих да си го говоря свободно, много е добра. 75-80 точки мисля, че определено ще са ми малко, но лошото е, че не съм си избрала университет за да видя за колко се стремя.

В чужбина или в България ще кандидатстваш?
Шотландия.

LoupGarrou
08-30-2011, 12:35
Desire, повечето хора се стремят за над 93т, така е в повечето университети, които си заслужават. Не, че знам какво смяташ да кандидатстваш, но вече съм проучил нещата за Шотландия и за повечето специалности тези точки ти стигат да разгледат молбата ти. Вече за медицина се искат повече точки ...

Естествено има и още сумати неща освен точките - диплома, писмо и тн ...

ПП: Като си прочетох поста звучи малко неестествено, не съм имал намерение да звучи надменно, да знаете ; ) !

YouAteMyHeart
08-30-2011, 14:36
Аз сега ще бъда 11 клас и ще почвам уроци и искам да го карам септември на 12. клас. Майка ми иска май на 11ти, защото ако не си харесам резултата да го карам пак септември, но всички учители са ми казвали, че май месец е възможно най-неподходящото време, защото е края на учебната година, натоварване, трябва да се боря за оценки за диплома и прочие. Вие ако сте го карали, кога е било?

Преди 12 клас или в началото е най-добре!По този начин когато подаваш документите,за да кандидатстваш вече имаш резултатите от TOEFL.Това е предимство и може да получиш директно unconditional offer/при добра диплима/,защото има хора,които до последно чакат да вземат изпита. :)

AngliskiqtKostumar
08-30-2011, 15:17
Закъсняла си , а и 1 год уроци не са достатъчни тук карат дори и своите деца да карат 2 год курс че да си вземат A-level испитите отлично и да ги приемат в хубави университети да не говорим за българка с лош английски и половин година курс ...... Щом трябва да се чудиш за думите докато ти говорят не се надявай за университет в Англия ..... И все пак извинявай , че трябваше да ти згазя мечтата 8-)

DesireToFire
08-30-2011, 17:37
LoupGarrou , YouAteMyHeart благодаря за отговорите :)
Иначе аз искам архиктектура, уж и за това трудно се влиза, трябва ми и изпит по рисуване и евентуално по математика май? Иначе къде си гледал колко точки ти трябват за тойфел, аз никъде нищо не намерих :Д

YouAteMyHeart
08-30-2011, 17:58
@DesireToFire в сайтовете на университетите си пише за чуждестранни студенти колко трябва да имат на изпита./English Language requirements/

Пример от Glasgow:
General English language requirements
IELTS 6.5 (with no subtest less than 6)
iBT TOEFL 92 (with no less than 21 in Listening & writing, 22 in reading, 23 in speaking)
Cambridge ESOL Certificate in Advanced English (CAE) - B minimum or Certificate of Proficiency in English (CPE) - C minimum
Pearson Test of English (Academic) - PTE minimum score of 60 with minimum 52 in writing
The University of Glasgow accepts evidence of satisfactory language level from the Language Centre Pre-sessional courses.



College of Arts*
IELTS 7.0 (with no subtest less than 7.0)
iBT TOEFL 100 (with no subtest lower than 24)
Cambridge ESOL Certificate in Advanced English (CAE) - A minimum or Certificate of Proficiency in English (CPE)
Pearson Test of English (Academic) - PTE minimum score of 68 with minimum 60 in writing

DesireToFire
08-30-2011, 19:53
Защоо всичко за Arts е с по-високи изисквания :Д Няма како да се направи, ще пада здраво учене..

yxoozo
08-31-2011, 04:09
Аз четох ужким тая тема, ма не намерих това, което търсих.
Та въпроса ми е - колко време горе-долу е нормално да се ходи на уроци за тойфел, като вземете в предвид, че искам да се пробвам два пъти. И без да се изхвърляте, защото макар и да нямам идея, съм почти сигурен, че 9 клас е твъъърде рано.

LoupGarrou
08-31-2011, 07:56
^ Еми, индивидуално е, не можем да ти кажем колко дълго трябва да ходиш на уроци, защото не знаем колко знаеш английския ... Иначе, при положение, че си наясно с английския, но не си запознат с формата на TOEFL обикновено е месец-два-три. Абе, общо взето е малко сравнение с другите курсове, зависи как ще са ти часовете.

YouAteMyHeart
08-31-2011, 10:30
Аз четох ужким тая тема, ма не намерих това, което търсих.
Та въпроса ми е - колко време горе-долу е нормално да се ходи на уроци за тойфел, като вземете в предвид, че искам да се пробвам два пъти. И без да се изхвърляте, защото макар и да нямам идея, съм почти сигурен, че 9 клас е твъъърде рано.

Курса за TOEFL e г-д 2-3 месеца,но не си мисли,че само с този курс ще минеш изпита,а преди това няма да си разбирал нищо от езика.За да покриеш броя точки,които се иска от повечето университети трябва да си взел ниво C1 и тогава да минеш един курс за TOEFL.
Преди да си стигнал до C1 има още много A1 A2 B1 B2 C1 C2.Всяко ниво се минава г-д за 1 година в езикова школа.В училище учил ли си езика?Ходил ли си на курсове? Виж отзад на учебника за кое от тези нива е.

silver_moon
08-31-2011, 16:58
^^ не е вярно това, че едно ниво се минава за една година. Всяка езикова школа предлага курсове по 1.5 месец, 3 месеца и по една учебна година. Аз лично английски съм учила САМО на курсове за по 3 месеца и си взех IELTS с 7

JustMakeMeBelieveAgainN
09-01-2011, 12:39
добре де, ама за какво ти е IELTS след като имаш toefl .. даже си спомням,че имаше таблица ,която показваше 6.6-7.0 IELTS = 79 - 95 TOEFL IBT .. и в крайна сметка въпросът ми е задължително ли е да се покрива и toefl , и ielts , и cae?

LoupGarrou
09-01-2011, 14:04
^ TOEFL и IELTS са изпити служат за едно и също нещо, но са различни изпити с различни формати. Има разни разлики, когато ти дойде времето да полагаш някой от тях ще трябва да избереш кой да положиш.

CAE е сертификат за владеене на английски език, него булшинството го взима преди 12-ти клас. Може да ти свърши работа, ако е с "A" - носи ти бонус точки, а също така може и да те приемат с него вместо изпит от горе посочениете, но е доста субективно. Не всеки изкарва "A", а и един университет може да го приеме друг не, същото е с TOEFL и IELTS - гледаш кой изпит приемат (почти навсякъде се приемат и двата вече) и евентуално си избираш кой да караш.
Всеобщото мнение е, че TOEFL бил "по-лесен" за повечето хора, но пък от учителка съм чувал за хора държали и двата изпита след провал на TOEFL, при което на IELTS резултат им скача значително - просто е "техния" формат изпит.

На 27.08 бях на TOEFL, форматът беше доста по-различен от това, което е за сертификат (FCE,CAE...). Времето сякаш е малко сравнение с другите изпити, а най-голямата разлика е в speaking-а ...

JustMakeMeBelieveAgainN
09-01-2011, 14:48
аха .. нагоре четох за изисквания от Глазгоу (примерно) и въпросът ми беше дали ако имам покрит toefl , ще искат от мен и ielts? :)

silver_moon
09-01-2011, 15:34
аха .. нагоре четох за изисквания от Глазгоу (примерно) и въпросът ми беше дали ако имам покрит toefl , ще искат от мен и ielts? :)

Не, няма. Искат ти едното. Аз например карах IELTS, защото не е на компютър и на спийкинга не си говориш с машина, а с реален човек. А и формата по ми допадна. Но и за двата сертифика се иска стабилна подготовка и учене.

LoupGarrou
09-19-2011, 17:24
Някой още от темата щеше да се явява ? Моя мина и вчера ми излязоха резултатите. Малко разочарован съм, защото единият компонент ме е дръпнал доста назад, но все пак 100т. съм ги залепил, така че нямам грижа засега : ) !

swete
09-21-2011, 14:37
аз пък се интересувам кога е най-добре да се държи TOEFL... уча английски от много време, но имам само FCE .. сега съм 11 клас кога е по-добре да го държа сега януари или 12 клас ... попринцип TOEFL не ми е и от необходимите изпити за кандидатстване, но просто искам да видя с колко ще го взема.. какво бихте ме посъветвали?

Phonique
09-21-2011, 14:57
Toefl е за многоооо напреднали ...труден е,приятелка го държа и след 2 седмици отива в Англия в не помня кой университет...в Pathways има курсове скъпички са но ..... след това можеш да държиш Toefl :-o но и той е към 800 лв ...

kindergarden
09-21-2011, 14:59
Определено късно си се усетил/а. Аз съм 12ти клас и от 2ри клас някъде ходя на уроци минах FCE и CAE и двата изпита с C, ама защото тогава не осъзнавах, че ще ми трябват, и не полагах усилия. Вторият сертификат го взех миналата година тогава и започнах курс за TOEFL. Обикновено няколко месеца са курсовете, но само с тях няма да се постигнат добри резултати. Трябва също да си седнеш у вас и да правиш нон стоп тестове, ако направиш целия TOEFL mega pack от замунда, ще си готов/а. Аз се явих края на юли и го взех с 110, но не ми стигат точките от спийкинга за един от университетите, в които искам да кандидатствам, и в събота пак ще се явявам като ходех на уроци само за спийкинг 8-) дано сега да имам повече де :D а иначе вече си подготвям всички други документи, които трябват за кандидатстването.
До ноември някъде трябва да се предадат документите, а те включват
мотивационно писмо, 2 препоръки и академична справка...ако мислиш, че ще успееш да направиш всичко и заедно с това да си вземеш ТОЕФЛ пробвай се...така или иначе не губиш нищо :)

Phonique
09-21-2011, 15:05
[quote="kindergarden"]Определено късно си се усетил/а. Аз съм 12ти клас и от 2ри клас някъде ходя на уроци минах FCE и CAE и двата изпита с C, ама защото тогава не осъзнавах, че ще ми трябват, и не полагах усилия. Вторият сертификат го взех миналата година тогава и започнах курс за TOEFL. Обикновено няколко месеца са курсовете, но само с тях няма да се постигнат добри резултати.

+1 Наистина с FCE с CAE трябва да минеш ... и за SAT говореха нещо.... една от моето у-ще го взе със 1510 точки ...много работа се изисква...не е само да си научиш глаголите...

mcj5
09-21-2011, 16:01
Късно се усетих да, но мисля че със желание всичко се постига. Сега в 12 клас няма да се явявам на тойфл, реших другата година, защото подготовките започват през октомври а аз до никъде не съм стигнала със езика. Смятам, че за една година ще го науча, не е труден иска усвояване...

Zorin
09-21-2011, 17:50
аз пък се интересувам кога е най-добре да се държи TOEFL... уча английски от много време, но имам само FCE .. сега съм 11 клас кога е по-добре да го държа сега януари или 12 клас ... попринцип TOEFL не ми е и от необходимите изпити за кандидатстване, но просто искам да видя с колко ще го взема.. какво бихте ме посъветвали?

Най-добре 12ти клас, щото е само две години. ;) И то лятото преди 12ти клас.
Иначе, не знам защо сте решили, че ТОЙФЕЛ е труден изпит. :-P Всичко е до специализиране с формата, иначе като език не е нищо особено. САТ от друга страна иска малко и мислене.

mcj5
09-21-2011, 18:03
Хей :), Zorin, как така 2 години? Смисъл, аз сега съм 12ти клас но не смятам да се явявам сега(подготовката започва май през октомври) а когато завърша...

Zorin
09-21-2011, 18:13
Ами то това му е гадното на изпита TOEFL - две години след взимането се счита за невалиден, един вид 'изтича', и не можеш да го ползваш. SAT е същата работа, само че той поне е пет. За разлика от Кеймбридж сертификатите, които си ти важат доживот. ;)
Затова е добре тея изпити да се вземат непосредствено преди кандидатстването ти в чужда страна, ето например аз тази година съм на САТ, а догодина - за ТОЙФЕЛ, за да съм сигурна, че всичко ще си ми е валидно като дойде време за кандидатстване.

swete
09-21-2011, 19:51
а за колко време излизат самите резултати.. понеже подготовките са октомври до януари .. ако го държа 12 клас и случайно ми трябва за кандидатстване нали ще бъда получила самите резултати до май??

anonymous708973
09-22-2011, 08:26
Кви пари е самият изпит?

kindergarden
09-22-2011, 09:49
резултатите излизат до 10тина дни
а изпитът е около 200 долара

LoupGarrou
09-22-2011, 11:50
^ Как ти са компонентите ? Интересува ме, защото съм в подобно положение на твоето - взех TOEFL с над 100т., но с нисък резултат на спийкинг. За къде кандидатстваш, колко ти искат на различните компоненти и колко точки имаш : ) ?

amk933
09-22-2011, 13:34
Ами то това му е гадното на изпита TOEFL - две години след взимането се счита за невалиден, един вид 'изтича', и не можеш да го ползваш. SAT е същата работа, само че той поне е пет. За разлика от Кеймбридж сертификатите, които си ти важат доживот. ;)
Затова е добре тея изпити да се вземат непосредствено преди кандидатстването ти в чужда страна, ето например аз тази година съм на САТ, а догодина - за ТОЙФЕЛ, за да съм сигурна, че всичко ще си ми е валидно като дойде време за кандидатстване.

Досто по-добре щеше да ти е първо на ТОЙФЕЛ, после на САТ. :)

kindergarden
09-22-2011, 14:24
^ Как ти са компонентите ? Интересува ме, защото съм в подобно положение на твоето - взех TOEFL с над 100т., но с нисък резултат на спийкинг. За къде кандидатстваш, колко ти искат на различните компоненти и колко точки имаш : ) ?
30 на рийдинг и лисънинг 28 на райтинг и 22 на спийкинг :)
ами първо исках лондон скуул ъф икономикс но според това което чух от интеграл дефакто не ни приемат дипломата а за там ми трябват минимум 25 на всеки компонент
а другото за което не ми стига спийкинга е кингс колидж искат 23...доста кофти се получава ама... :D иначе ще пробвам и в сити юнивърсити лондон и общо взето са тези :)

DesireToFire
09-22-2011, 16:56
^ Как ти са компонентите ? Интересува ме, защото съм в подобно положение на твоето - взех TOEFL с над 100т., но с нисък резултат на спийкинг. За къде кандидатстваш, колко ти искат на различните компоненти и колко точки имаш : ) ?
30 на рийдинг и лисънинг 28 на райтинг и 22 на спийкинг :)
ами първо исках лондон скуул ъф икономикс но според това което чух от интеграл дефакто не ни приемат дипломата а за там ми трябват минимум 25 на всеки компонент
а другото за което не ми стига спийкинга е кингс колидж искат 23...доста кофти се получава ама... :D иначе ще пробвам и в сити юнивърсити лондон и общо взето са тези :)
Ще обясниш ли какво имаш предвид под това :Д

kindergarden
09-22-2011, 17:39
в сайта им пише, че приемат български дипломи
но хайде да не казвам изобщо ама почти няма българи които са приети там
а при запитване от страна на интеграл защо
просто отбягват да отговорят на въпроса
или казват че не са достатъчно добри
а е кандидатствал човек с 120 на тойфел и диплома 6.00
явно не гледат с добро око на нашите дипломи

поне това е което ми казаха от интеграл...

DesireToFire
09-22-2011, 17:48
в сайта им пише, че приемат български дипломи
но хайде да не казвам изобщо ама почти няма българи които са приети там
а при запитване от страна на интеграл защо
просто отбягват да отговорят на въпроса
или казват че не са достатъчно добри
а е кандидатствал човек с 120 на тойфел и диплома 6.00
явно не гледат с добро око на нашите дипломи

поне това е което ми казаха от интеграл...
Не знам какво са ти казали, но точно в сряда идваха бивши ученици от моята гимназия и показваха презентации и обясняваха за специалностите, които учат и единият беше точно в London School of Iconomics 3та година. Имаме и ученик, който е в Кеймбридж. Така че всичко е постижимо. Обаче казаха, че не гледали толкова оценките, колкото извънкласните дейности, така че и перфектната диплома не ти гарантира нищо.

kindergarden
09-22-2011, 17:56
е за кеймбридж ми казаха че са започнали да приемат да...
е щом е така извинявам се :)
ако вторият ми тоефл е със спийкинг над 25 ще се пробвам значи :D

bloodymirror
09-22-2011, 18:07
в сайта им пише, че приемат български дипломи
но хайде да не казвам изобщо ама почти няма българи които са приети там
а при запитване от страна на интеграл защо
просто отбягват да отговорят на въпроса
или казват че не са достатъчно добри
а е кандидатствал човек с 120 на тойфел и диплома 6.00
явно не гледат с добро око на нашите дипломи

поне това е което ми казаха от интеграл...
Не знам какво са ти казали, но точно в сряда идваха бивши ученици от моята гимназия и показваха презентации и обясняваха за специалностите, които учат и единият беше точно в London School of Iconomics 3та година. Имаме и ученик, който е в Кеймбридж. Така че всичко е постижимо. Обаче казаха, че не гледали толкова оценките, колкото извънкласните дейности, така че и перфектната диплома не ти гарантира нищо.

Аз сега съм 10 клас и много искам да се явя на тези изпти,но не знам кога,къде и как да започна да се подготвям :( ще ми помогне ли някой,например езоков център или нещо подобно?
P.S- какви по-точно извънкласни дейности гледат?

kindergarden
09-22-2011, 18:13
олимпиади
състезания
курсове
школи
социална ангажираност и т.н. :)

DesireToFire
09-22-2011, 18:32
Аз даже се чудя още дали да не се запиша на някакъв спорт, колкото да се счита за активност, защото наистина е голям плюс. Принципно ходя на китара, но се опасявам, че тъй като са частни уроци няма да за запише като някаква дейност (да поясня, че не ходя за активност, само за спорта мисля да го направя така, защото иначе нямам голямо желание.)

kindergarden
09-22-2011, 18:54
напротив
в мотивационното писмо ще е много хубаво да споменеш странични интереси и частни уроци така че добра идея е да запишеш и спорт :)
и в БЧК може да се запишеш
аз ги говоря тея неща ама не съм се записала на нищо такова...само съм скаут от 2 години... :D

amk933
09-22-2011, 19:22
Има 2 университета в Англия, които отявлено или не, не приемат БГ дипломи:

London School of Economics
University College London

Т'ва к'во им пише на сайта е друга тема...(на ЮСиЕл пише, че не приемат, но на ЕлЕсИ не пише)...

Иначе познавам хора и в едното, и в другото, и в Оксбридж. И да, по-трудно е да влезнеш политика в ЕлЕсИ отколкото к'вото и да е в Оксбридж, например.

Zorin
09-22-2011, 19:46
Ами то това му е гадното на изпита TOEFL - две години след взимането се счита за невалиден, един вид 'изтича', и не можеш да го ползваш. SAT е същата работа, само че той поне е пет. За разлика от Кеймбридж сертификатите, които си ти важат доживот. ;)
Затова е добре тея изпити да се вземат непосредствено преди кандидатстването ти в чужда страна, ето например аз тази година съм на САТ, а догодина - за ТОЙФЕЛ, за да съм сигурна, че всичко ще си ми е валидно като дойде време за кандидатстване.

Досто по-добре щеше да ти е първо на ТОЙФЕЛ, после на САТ. :)

Защо мислиш така? Интересно ми е просто. :)
Иначе, аз бих ви посъветвала, ако не знаете дали ви приемат дипломата или не, пишете по един мейл на университетите, от които се интересувате, ще ви обяснят всичко до последната цифричка. А и мисля, че дойде ли време за кандидатстване чрез UCAS, оттам също става ясно колко закъде и тъй нататък.
Изобщо не претендирам да разбирам от тези работи, защото аз чак догодина ще кандидатствам, но доста съм и изчела по въпроса и доколкото мога, помагам. :)
Абсолютно съгласна съм и че в ЕлЕсИ е най-голямата резачка.

amk933
09-22-2011, 20:15
Принципно САТ е доста по-труден от ТОЙФЕЛ и то точно, защото НЕ е езиков изпит, а изпит, който ти следи мисленето. САТ държат всички - американци, българи, афганистанци, етц. - които искат да учат в САЩ (или поне в хубав университет там). Сиреч, той не е пригоден да ти мери лингвистичните способности, а логиката. Той е ориентиран към нейтив спийкъри (и то американски, защото начинът на мислене в САЩ и Европа е леко различен и това си личи много ясно, когато един американец и един англичанин изкарат изпита). В този ред на мисли, по-добре е да си развиеш английския на макс, учейки за ТОЙФЕЛ и след това да се явиш на нещо, което ще ти премери логиката и то за капак на английски. Накратко, ТОЙФЕЛ ще ти помогне с английския, който ще ти трябва, но не е основен обект на оценяване в САТ. Освен това, колкото повече ти стават годинките (особено в тази възраст) толкова повече ти се задълбочава мисленето. Аз в 10 клас имах 570 на CR, в 11 - 750. Английски знаех горе-долу еднакво. Така че и от чисто физиологическа гледна точка, оптималното време за САТ ти е краят на 11 клас. Началото на 12 е малко късно според мен, но и тогава пак е ок. Времето на ТОЙФЕЛ - точно преди САТ, т.е. началото на 11. ;)

ПС: Казвам ти го от позицията на човек с доста над 2100 на САТ, но и съвсем честно си признаван, че ТОЙФЕЛ не съм карал, защото имам английска, американска и IB диплома с нейтив английски в нея, т.е. не ми го искат никъде.

Дано съм ти помогнал.

Lorein
09-23-2011, 09:06
Доста полезни работи изчетох. И естествено все пак имам няколко въпроса. Значи при мен нещата стоят така - първи курс съм в РУ, но специалността ми е изцяло на английски. Юни месец се явих на FCE (късно, но не съм се захващала от по-рано, защото нямах намерение от сега да кандидатствам в чужбина). За жалост резултата ми е 79т. (B) Не искам да звучи като оправдание или нещо такова, но самата ми учителка от курсовете каза, че на цялата група ни е орязан драстично спийкинга, един вид само и само да не вземем изпита с А. Както и да е, сега след 1-2 седмици почвам и курсове за CAE. Знам, че е рано, но съм се ориентирала към магистратура в чужбина, най-вероятно Холандия, може и Англия. Въпросът ми е трябва ли да карам TOEFL, при положение, че дотогава ще имам изкаран CAE (надявам се с A, имайки предвид якото учене, което ме очаква по езика)? Направих консултация с Интеграл, но като разбраха колко от рано мисля за магистратура, не ми обясниха много-много. Казаха ми само, че дори и да имам CAE, който уж е доживотен сертификат, изисквали да бъде взет и той най-много 2 години преди кандидатстването...

И още един въпрос. Приятелят ми също планира да кара магистратура в чужбина, дай Боже да сме заедно. Но няма карани сертификати, а е 1 година по-голям от мен. Английският му е на що-годе добро ниво, само малко граматиката му куца. Въпросът ми е към тези, които вече са карали TOEFL - трудно ли ще му е направо да го кара изпита, естествено с определено време уроци или курсове преди това?

Извинявам се за дългия пост и многото въпроси, но ще съм много благодарна, ако някой ми отговори. :)

Zorin
09-23-2011, 10:29
amk933 хиляди благодарности за полезната информация. :) Мога ли да те питам, ако имам три кеймбридж сертификате (fce, cae, cpe) с добри оценки, това означава ли достатъчно ниво на английски за сат? Иначе, това за логиката го знам, чувала съм още че освен сат 1 има и сат 2, което са subject tests по някакъв избран предмет, те ще ми трябват ли при евентуално (!) кандидатстване в САЩ? А и съм чувала, че ако имаш сат във Великобритания ти е също голям плюс (: А просто нямам финансовата възможност да се явявам на два толкова скъпи изпита с толкова малко време между тях.
Lorein, и за теб, и за приятеля ти - не се доверявай на Интеграл. Не знам за другите, но аз съм чувала много лоши неща за тях, много мои приятели, които кандидастваха с тяхна помощ в чужбина бяха недоволни и в крайна сметка се отказаха от услугите им. Започнете сами да проучвате: университети, които предлагат postgraduate courses във специалностите, които ви интересуват. Там ще пише и какви са им изискванията за английски, евентуални резултати които ще ви искат от дипломи, изпити и така нататък.
И да те успокоя - и аз взех тази година Proficiency със В точно със 79 точки (: като и на мен ми беше орязан speaking-a. Колкото до TOEFL - предполагам, че ако приятелят ти походи малко на курсове колкото да си постегне граматиката и да научи цялостния формат на изпита, няма да му е проблем да го издържи. (: