PDA

View Full Version : Английски език-въпроси,разяснения:



Transform
08-30-2011, 15:28
Здравейте някой може ли да обясни кога поставяме 'ing' 'ed' и кога оставяме думата както си е -в изречение.
Също.. кога поставяме'any' и 'some'.
Сигурно ще си помислите,че е непростимо да не се знаят тези неща,но ще се радвам да ми ги обясните

brutaLxxbunny
08-30-2011, 16:25
Преводът на "any" е „никакъв,никакви„ и т.н. Има две приложения.Първото е,когато казваш,че не е останало нищо :D Така,по-добре с пример „There arent any eggs left in the fridge.'' - Няма никакви яйца в хладилника. Второто приложение е когато задаваш въпрос,а тогава ''any'' се превежда като „някакъв,някаква,някакви„ , същото така „останало,останали„. Пример : ''Is there any eggs left in the fridge?'' - Има ли някакви останали яйца в хладилника ?

''Some'' се превежда буквално като „няколко,някакви,някаква„ и т.н. „There are some eggs left in the fridge.'' - Има някакви яйца в хладилника. Но some не се използва за въпроси!А и some се използва само за неопределен брой.Има някакви,но колко са - не знаеш.

Егаси обяснението дето дадох,пфф... :?

YouAteMyHeart
08-30-2011, 17:08
1.Сегашно продължително време се образува от глагола "be" - am/is/are и глагола + наставка.

пример: I am working = Аз работя /сега,в момента на говоренето/

2.Минало просто време се обр. чрез втората форма на глагола. /има правилни и неправилни глаголи/

пример с правилен глагол:

глагол + ed ->work+ed=worked

I worked here. = Работих тук /преди,в миналото и вече не работя там./

пример с неправилен глагол: dо e неправилен глагол и формите му са do-did-done
I did it. = Аз го направих

TheBeatles
08-30-2011, 17:29
Такааааа.... -ing поставяме на глагола в изречението, когато то е в Present Continuous Tense, което ще рече Сегашно Продължително Време. Образува се със verb+ing/глагол+ing форма. Въпросителните форми се образуват като към съответната форма на спомагателния глагол be се постави отрицателната частица not. Съкратената форма на is not е isn’t , на are not e aren’t. Съкратените положителни форми са I’m (you’re, he’s, she’s, it’s, we’re, they’re) playing .

Сегашно Продължително време се използва за:
1. Действия, извършващи се в момента на говорене - I am drinking juice/Аз пия сок.

2. Уговорки на срещи - I am meeting Jane tonight./ Ще се срещам със Джейн тази вечер.

-ed поставяме на глагола в изречението, когато то е в Past Simple Tense, което ще рече Минало Просто Време. Образува се със verb+ed ИЛИ ако глагола е неправилен, със съответната му форма. Въпросителните форми на глаголите се образуват с миналото време на спомагателен глагол do – did и инфинитива на самостоятелния глагол.
Отрицателните форми се образуват с did + отрицателната частица not + инфинитива на самостоятелния глагол. Съкратената форма на did not e didn’t. Минало Просто Време се използва за:

1. Действие, извършено в даден момент или определен период от време в миналото, което няма връзка с настоящето. - I played football./ Играх футбол.

2. Общоизвестни или научни факти, които се отнасят до миналото. - Tolstoy wrote "Resurrection"/ Толстой е написал "Възкресение".

3. Последователно извършващи се действия в миналото. - I got up early this morning. I washed, dressed and then I had breakfast./ Аз станах рано тази сутрин. Измих се, облякох се и после закусих.

DesireToFire
08-30-2011, 17:40
Мисля че въпросът за ing и ed беше в случай от сорта:
- This is exciting.
- Im excited.
Но ако тръгна да обяснявам, човекът ще се обърка още повече :Д

BrainlessROCKBABY
08-31-2011, 09:29
просто казано, ing е когато става въпрос за качество на даден предмет.. мда, exciting.. it is EXCITING. Когато аз съм развълнувана ОТ нещо, тогава I am EXCITED. :D

slicky
08-31-2011, 10:59
Просто казано- ing те прави -еd
Пример: Тhe film was exciting and I got excited.