PDA

View Full Version : Разлика между GPS и GPRS



sunnylady93
09-03-2011, 16:08
Кое от двете беше за проследяване на устройството. И ако няма вградена функция за проследяване телефона значи няма да може да се проследи?

sunnylady93
09-03-2011, 16:13
И телефона ако няма вградено проследяване и ми го откраднат, сложат друга карта по някакъв начин може ли да се проследи?

Nam3less3
09-03-2011, 16:16
gprs е с 2 думи за мобилен интернет през gsm мрежата(не безплатно като wi-fi) и струва пари, може и да имаш безплатен трафик, зависи от договорите с оператора ти.

Ако телефона има gps, може да се свърже със спътници и да ползваш навигация на телефона ти, а и може да се проследавя, примерно повечето смартфони имат програми и услуги които в някой ситуации могат да локализират телефона ти ако е откраднат.
Иначе ако няма gps, теоретично може да се локализира по ип адрес горе-долу(макар че това е относително) и по сим карта - чрез гсм клетките на радиус около 100 метра, но не знам колко успешно и практично може да е. Това по принцип се нарича a-gps и би трябвало да го имат само телефоните които имат и gps.

badsector
09-03-2011, 19:55
Само да поправя някои грешки - Не по ИП, ами по IMEI номер може да се проследи. Това е специфичен номер за даденото устройство и с него то се идентифицира пред оператора. Така че може да се проследи в коя точно клетка се намира устройството. Ако се намира в обсега на повече от една, може да се използва триангулация, за да се намери по-конкретно местоположението му. Извънградско не става. Кофти моментът е, че този номер се сменя. Обикновено струва 30-40 лева, но може да е доста повече. Според мен това трябва да е криминализирано (всъщност не знам дали не е). Ако си със смартфон, пробвай някоя от програмите за следене. Наскоро четох за някакъв върнат телефон с такава програма, като щом крадецът го включил, предната камера му направила снимка и я изпратила на посочен имейл. Но най-добре просто го пази и не го дръж на леснодостъпно място.

sunnylady93
09-09-2011, 13:53
Благодаря много. На мен телефона ми беше откраднат. А аз бях забравила кое от дете GPS или GPRS беше за проследяване. От полицията така и нищо не направиха.

xXxAngerfisTxXx
09-09-2011, 14:04
кода за проследяване е IMEI :) *#06#