PDA

View Full Version : Olympus SP-600 UZ



Spaskicha
09-07-2011, 17:43
Здравейте, наскоро си взех този фотоапарат и засега съм доста доволен от това, как се представя. Но имам няколко въпроса и ще съм много доволен, ако някой ми помогне. Видях, че фотоапаратът поддържа опция за нощни снимки, както и снимки на заря. Но всеки път, когато се опитам да направя такива снимки, излизат размазани. Казаха ми да си взема статив, но аз снимах, поставил апарата върху неподвижна повърхност, и затова не мисля, че стативът ще реши проблема. Можете ли да ми помогнете?

Освен това, ако някой има същия фотоапарат, ще съм му много благодарен, ако сподели снимки, които е правил, или пък сподели, ако използва по-специфични настройки. Благодаря предварително!

П.П. Бях пуснал темата в "Лично творчество", но ми казаха да я преместя тук.

Anonimen123456
09-07-2011, 19:09
Нормално е да ти се развалят снимките.Все пак на нощен режим снима с по-висок контраст , както е и при режима на заря.Какъв е модела на апарата ?

Spaskicha
09-07-2011, 20:02
Olympus SP-600 UZ - като името на темата :)

Anonimen123456
09-07-2011, 20:35
Olympus SP-600 UZ - като името на темата :)

Извинявай , не обърнах внимание :D

Еми ето едни примерни снимки от гугъл с тоя фотоапарат :
http://www.letsgodigital.org/printerfriendly.php?id=26190&lang=en
Има ли автофокус иначе ?

spas4ovoto
09-07-2011, 20:49
Olympus SP-600 UZ - като името на темата :)

Извинявай , не обърнах внимание :D

Еми ето едни примерни снимки от гугъл с тоя фотоапарат :
http://www.letsgodigital.org/printerfriendly.php?id=26190&lang=en
Има ли автофокус иначе ?
Има автофокус, но не е там работата. Явно аз не съм се изразил добре. По принцип съм доволен от фотоапарата и си щракам наляво-надясно. Но искам да направя една нощна снимка на курорт Албена, който изглежда прекрасно през лятото - морето с двата моста, които са осветени в различни светлини, плажът и хотелите. Гледката е страшна и просто искам да я уловя в снимка. Но, както казах, снимката винаги се размазва. Ако трябва ще публикувам тук снимка, за да се види резултатът.

gadgetsbg
09-07-2011, 22:19
Здравей,
За пейзажна нощна снимка бих ти препоръчал по-бавно затваряне на блендата. Точно това е и функцията на нощния режим - блендата се затваря в рамките на 2-3 секунди. В това време обектите и апарата трябва да са неподвижни. Ако искаш наистина поразителен ефект можеш да настроиш времето за затваряне на 16 секунди. Направи няколко снимки с абсолютно неподвижен апарат и ти гарантирам, че няма да се размазват. Може би леко поклащаш апарата докато натискаш копчето за снимка - гледай да няма никакво движение.

Поздрави

spas4ovoto
09-08-2011, 08:25
Благодаря ти, ще опитам по този начин и дано да стане. Явно в крайна сметка ще трябва да си взема статив, както ми бяха препоръчали.

spas4ovoto
09-08-2011, 21:51
Здравей,
За пейзажна нощна снимка бих ти препоръчал по-бавно затваряне на блендата. Точно това е и функцията на нощния режим - блендата се затваря в рамките на 2-3 секунди. В това време обектите и апарата трябва да са неподвижни. Ако искаш наистина поразителен ефект можеш да настроиш времето за затваряне на 16 секунди. Направи няколко снимки с абсолютно неподвижен апарат и ти гарантирам, че няма да се размазват. Може би леко поклащаш апарата докато натискаш копчето за снимка - гледай да няма никакво движение.

Поздрави
Сега видях, че скоростта на затвора не може да се променя и за нощните снимки тя е 4 сек. Ако променя ISO-то дали ще се получи по-добро качество? Снимам с най-високото по подразбиране, а най-ниското ми е 100.

gadgetsbg
09-08-2011, 22:06
При нощни снимки използвай средна стойност на ISO - 400 или 800, ако все пак снимките са тъмни опитай с по-висока. Това определено ще се отрази на снимката като шум. По-високо ISO - повече шум. При снимки в които има достатъчно светлина намаляй ISO на минимум.

Поздрави

spas4ovoto
09-09-2011, 07:22
Благодаря! :)