PDA

View Full Version : Процесор и паста.



Sapunji
09-07-2011, 20:10
Понеже скоро съм решил да си зимам нов процесор, искам да попитам по компетентните от мен следните неща:

Разбрах че трябва паста. Каква? Аз мога ли да я сложа в къщи?
Самият процесор мога ли да сложа сам?
Сокета на дъното ми е ЛГА775 и за около 160 лева намерих дву-ядрен процесор 3.3 ГХз, това достатъчно ли ще е да подкарвам по новите игри?
EDIT: Охлаждането ще трябва ли да сменям?


Поздрави :)

badsector
09-07-2011, 20:25
Кажи си точния модел на дъното и точния модел на процесора, който мислиш да взимаш, за да разберем дали ще си паснат. 160 лева за двуядрен процесор сокет 775 е много, а 3,3ГХз по първи спомени е невъзможно. Щом питаш дали ще можеш да го сложиш сам, значи няма да можеш. А охлаждането трябва да кажеш какво е, за да ти кажем дали трябва да го сменяш.

ZloboMiR
09-07-2011, 20:27
Проверяваш си модела на дъното, ВНИМАТЕЛНО ъпдейтваш БИОС ако е нужно, купуваш максималният поддържан от дъното процесор, който можеш да си позволиш. Или този в ценовата листа, след който стъпката в цената те кара да хлъцнеш. LGA775 е Интел, аз съм им фен, нямат проблеми с температурата. Мнения разни, но според мен не е нужно да се изхвърляш за паста, оригиналният вентилатор се справя дори при овърклок. Не си с лаптоп. Този сокет е вече доста дуракоустойчив, но процесорът влиза само по един начин (триъгълен знак). Процесорът и радиаторът зачистваш с памуче и спирт, естествено без наводнения. Пастата се нанася с дебелина на косъм - точка в центъра и с пластинка разнасяш към краищата. Просто да е покрита цялата площ с минимум паста. Радиаторът се сваля с завъртане на четирите крачета, лекинго нагоре и настрани, за да отлени пастата. НЕ НАСИЛВАЙ! Поставя се само с натискане на тях, когато са завъртяни, има стрелки. Забележи в какво положение е. Ако си с нестандартно охлаждане, може да е с 4 болта просто.

Sapunji
09-07-2011, 20:30
http://www.pazaruvaj.com/procesori-c3139/intel/pentium-dual-core-e6800-3-33ghz-lga775-p43809208/

Това е процесора.

http://www.gigabyte.bg/products/page/mb/ga-945plm-s2_10

Дъното.


За охлаждането, представа си нямам какво е, но на него пише CoolerMaster.

ZloboMiR
09-07-2011, 20:38
Охлаждането звучи добре. Предполагам са четири болта, просто щото си тежи. Процесорът си има термо защита, аз прегрял и повреден не съм срещал. Може и да го следиш със Speedfan поне в началото.
Дали ще става за игрите, виж препоръчителните на някоя от новите игри и се презапаси. А, и нали знаем, че се вади кабела от контакта?

gadgetsbg
09-07-2011, 20:49
Здравей,
Най-често процесорите си вървят с охлаждане, което елиминира нуждата от закупуване на такова. Освен това има нанесен слой паста в/у долната част на радиатора, така че и за това няма нужда да му мислиш. В по-редки случаи ще закупиш само процесор (с 5 до 20лв по-евтино излиза), като това ще те задължи да намериш подходящо охлаждане (старото ще ти свърши работа) и ще трябва да нанесеш слой термо паста, която можеш да закупиш от повечето компютърни и радио магазини.

Поздрави

ZloboMiR
09-07-2011, 20:52
Малко допълнение, според мен пастата-лепенка не е така топлопроводима. А във сайт за втора употреба не се знае дали ще попадне на бокс и читава ли ще е перката. Затова не сме поставяли въпроса за смяна на вентилатора, освен ако не се наложи. Тогава трябва да се купи подходящ и разчетен.

FantaMen
09-07-2011, 22:12
Процесора както казаха горе щом питаш не можеш да си го сложиш...Пастата е нещо като по-добър контакт между вентилатора и процесора...Добре е да се сменя на 1-2 месеца!Купува се от нормални специализирани магазини за компютри...Но не ти предлагам и това да правиш сам...освен ако не знаеш точно какво правиш...1 забравен болт на вентилатора и процесора ти заминал от прегряване...Един познат така чисти си PC-то сменя му пастата пуска и хоп след 1 мин Блокаж!Накрая се оказа че още при пускането процесора му прегрял защото объркал свързването на вентилатора

DarkAngelOfHope
09-08-2011, 05:55
Да, направо всяка седмица се сменя термопастата, айде малко по сериозно ...

sunman
09-08-2011, 08:30
За да подкараш новите игри не ти трябва само процесор! :-o :)

K_O_L_E_V
09-08-2011, 08:49
Не виждам смисъл в този ти ъпгрейд, много са парите за този процесор, а нови игри няма да играеш с него.

badsector
09-08-2011, 10:13
...много са парите за този процесор...
Не много, ами супер много. За същите пари се взима 1155 процесор. Отделно древното дъно не го поддържа. Продавай каквото имаш и взимай нова кошница.