PDA

View Full Version : Два проблема засягащи лаптопа ми.



JustPerfection
09-08-2011, 19:57
Здравейте.Имам следните два проблема.
Единият е,че през най-различни интервали,или когато вдигам лаптопа докато работи,DVD трейа се отваря сам.Понякога го прави 1-2 пъти на ден,понякога изглежда все едно съм на пишеща машина 8-)
Нямам си на понятие от какво се причинява това..
Вторият проблем е че понякога,машината сама се изключва.Независимо от използваните или отворени в момент на работа програми,тя просто си прави моментален shutdown.Ей сега пак ми се случи преди 5 минути,за пръв път днес.Подозирам че причината е прегряване на процесора при което системата сама се спира за да го запази жив и да не изпържи ?
Модела е HP Pavillion dv5000 купен 2007ма година,доста добре запазен.

gadgetsbg
09-08-2011, 20:13
Здравей,
Погрижи се за проблема с изключването възможно най-скоро. Изтегли програма като Aida 64 и провери температурите на процесора и графичния адаптер.

Втория проблем може би се дължи на вирус. Ще потърся в гугъл специално за този модел лаптоп дали има някакъв дефект, но все пак си мисля, че е вирус.

Поздрави

JustPerfection
09-08-2011, 20:21
Температурите както и на процесора,така и на видео картата изглеждат стабилни (52C,46C).Може би не прегрява..А до колкото идеята ти за вирус,силно се съмнявам.Този компютър е тотално форматиран с Ubuntu 11.04 след 3 месеца му сложих сегашния Windows XP SP3,след разбира се,нов формат.Работи с него в момента.И дори да е вирус,би трябвало да влезне в BIOS-а за да си играе по този начин след толкова формати и OS инсталации ?

gadgetsbg
09-08-2011, 20:54
Обясни по-подробно за проблема с изключването - компютъра внезапно изгасва или нещо друго?

За оптичното устройство не беше споменал, че стои след инсталация на нова ОС. В такъв случай най-вероятно проблема е хардуерен. Все пак влез в BIOS и просто остави лаптопа и виж дали оптичното устройство ще се отвори. Ако се отвори, то ще трябва да го смениш с ново.

Поздрави

Snik4er
09-08-2011, 21:02
Пробва ли преинстал, на мен ми се е изключвал така, и след преинстал се оправи. За двд-то сигурен ли си, че не натискаш някакви клавишни комбинации?

Anonimen123456
09-08-2011, 23:15
Ако ти загряваше процесора , щеше да се рестартира , не да се изключва :)

badsector
09-09-2011, 06:51
Ако ти загряваше процесора , щеше да се рестартира , не да се изключва :)
Престани да даваш грешни коментари, не ти е за пръв път. Като не разбираш, не подвеждай другите, ами си трай.

Включи си Евереста и провери какви са температурите под натоварване. Пробвай да го държиш само на захранване, без батерия и обратното. Да не те отчайвам, но си страшно голям късметлия да изкараш толкова време с тази машина. Тя просто е пътник, още от излизането си от завода...

JustPerfection
09-09-2011, 07:48
Пробва ли преинстал, на мен ми се е изключвал така, и след преинстал се оправи. За двд-то сигурен ли си, че не натискаш някакви клавишни комбинации?
Преинсталирал сам лаптопа 2-3 пъти,с пълен формат.
Абсолютно сигурен съм че не натискам клавишни shortcut-и.
Подозирам проблем в пружинката на DVD-то,което го кара да изкача напред.Мерси за препоръката все пак.

JustPerfection
09-09-2011, 07:53
Обясни по-подробно за проблема с изключването - компютъра внезапно изгасва или нещо друго?

За оптичното устройство не беше споменал, че стои след инсталация на нова ОС. В такъв случай най-вероятно проблема е хардуерен. Все пак влез в BIOS и просто остави лаптопа и виж дали оптичното устройство ще се отвори. Ако се отвори, то ще трябва да го смениш с ново.

Поздрави
Както казваш.По време на работа той внезапно изгасва,няма Windows Shutdown Logo,няма никакво предупреждение.Както казах,подозирам пружинката която трябва попринцип да кара трейа на устройството да изкача.

gadgetsbg
09-09-2011, 09:08
Ако си по-сръчен можеш да отвориш оптичното устройство и да видиш кое точно прави проблема. Явно е, че проблема е механичен.

Както каза badsector, натовари процесора. Най-лесно ще е с Aida 64 - имаш тест за стабилност. Остави да работи 5-10 минути и виж до каква температура достига процесора.

Поздрави

JustPerfection
09-09-2011, 09:13
Теста го направих,дигнах 66 градуса максимум.
Днес ще го отворя да скивам вътре как е положението.
Мерси все пак за отговорите и предположенията,в краен случай ще се иде на сервиз,лаптопа не е първа младост вече.
:)

ZloboMiR
09-10-2011, 00:39
Аз си мисля че и двете неща се дължат на вирус... Стартирай го с някакво лайв СД и тествай ден-два дали ще угасне.

gadgetsbg
09-10-2011, 09:41
Аз си мисля че и двете неща се дължат на вирус... Стартирай го с някакво лайв СД и тествай ден-два дали ще угасне.
Ако оптичното устройство се отваря и докато е в BIOS, то не е вирус.
Все пак идеята е добра за тест на другия проблем.

Поздрави

JustPerfection
09-10-2011, 09:43
Вирус не е
С Live-Usb на Ubuntu NN 11.04 същия проблем.

BurnX86
09-10-2011, 09:45
Проблема с изключването е прегряване.Решението е да се отвори от специалист и да се почисти от прахта или да се сменят вентилатори.Друго полезно е да си купиш такава поставка за лаптоп с вентилатори отдолу, които да го охлаждат в горещините.

Успех!

JustPerfection
09-10-2011, 09:50
Проблема с изключването е прегряване.Решението е да се отвори от специалист и да се почисти от прахта или да се сменят вентилатори.Друго полезно е да си купиш такава поставка за лаптоп с вентилатори отдолу, които да го охлаждат в горещините.

Успех!

Не прегрява,пуснах му CPU/GPU стрес тестове,бачка и не спря.
играл сам игри на него,не спира,а дига стабилни 60+ градуси.
просто спира,когато то реши.както казах,ше го водим у сервизо,мерсаж се пак

ZloboMiR
09-10-2011, 23:45
Виж защитата по температура в БИОС, дали не е на 60+ С.

GregoryHouse
09-11-2011, 00:04
Не cе хабете. Потребителя е баннат 8-)