PDA

View Full Version : пак кандидатстване



marinkaa
09-21-2011, 18:03
Здравейте,драги съфорумци!Проблемът е свързан с кандидатстване..Тази година съм 11 клас и съм много объркана по въпроса какво искам да уча,в коя сфера искам да се реализирам и кое ще ми бъде интересно.Почвам направо-силните ми предмети са литература,английски и математика донякъде.Езиците не ми се отдават много,но с учене мисля,че всичко се постига,така че английският е доста добър вариант.Идва и въпросът за специалността-ами какво с анлийски?Лично аз не виждам реализация,ако уча английска фиология и търся,но така и не мога да намеря специалност,с която мога да си намеря работа и да ми е интересно.Запитването ми към вас е следното-Какво и къде може да се кандидатства с анлийски?
Както споменах-математиката също ми е силен предмет,но и тук не виждам към къде мога да се насоча.Икономисти бол,пък друго с математика... ???
Объркано ми е,не знам какво и къде-моля за помощ.

Chacho
09-21-2011, 18:16
Математика - Компютри, техника, строителство, архитектура (тук трябва и рисуване).

Английската филология може да ти предложи добра реализация, стига да си сцепиш задника от учене. Дори даскалската професия може да е много доходоносна, просто трябва да работиш на частно или към частна школа. Може и в медиите да се набуташ, особено с печат.


Влез в сайтовете на университетите, провери специалностите с английски, тези с математика и им разгледай предметите през годините, както и квалификационните характеристики.

Ако си харесаш нещо, можеш да дръпнеш от някъде лекции, да провериш самият материал какъв е и дали ти се учи такова.


www.uni-sofia.bg - Софийски университет
www.tu-sofia.bg - Технически университет София
www.uacg.bg - Университет по Строителство, Архитектура и Геодезия

Zorin
09-21-2011, 18:20
Здравей!
Аз също съм 11 клас и това лято бях изправена пред същата дилема, тъй като добрите ми предмети са същите като твоите. След хиляди безсънни нощи, рев, кафета, сайтове, имейли и консултации стигнах до извода, че трябва да се ходи извън България. Разбира се, не ти натрапвам виждането си, но точно за тези неща, аз реализация тук не виждам. Правилно си го каза - икономисти и филолози под път и над път, просто няма смисъл, а и английска филология примерно като завършиш, какво ще правиш после? Или преводач или учител, като хич, ама хич не ти препоръчвам второто.
Виж сега на мен какви са ми идеите - медия, журналистика и комуникации, реклама, пиар, някакви такива работи, в някоя англоговоряща (или съответно на теб който ти е най-силния език). Това е млада и развиваща се с екстремни скорости индустрия, в която липса на работа няма. Вярно, математиката се губи малко в тая сметка :D но ти винаги можеш да си ги комбинираш по някакъв начин.
Накратко, проучвай университети не само тук, а и в чужбина (това разбира се ако имаш възможност - персонална и финансова - да учиш там, ясно ми е, че не е по силите на всеки), чети буква по буква описанията на специалностите, пиши на университетите ако имаш някакви въпроси, те в повечето случаи дори ще ти дадат повече информация отколкото ти трябва. Успех!

marinkaa
09-21-2011, 18:21
Аз съм се ровила по доста сайтове и наистина има доста интересни специалности,но така и не мога да се спра на една.Особено в последните години навлезнаха толкова много нови и доста вече избираеми от кандидат-студентите,че просто не знам кое е по-добро,от кое ще остана доволно и от кое разочарована.
Ако някой се е насочил с английски-би ли казал към коя специалност и защо?

marinkaa
09-21-2011, 18:23
А за ученето в чужбина-знам,че образованието тук не е на ниво и че в чужбина ще съм много по-доволна,но просто нямам финансовата възможност да го направя.Знам,че има много стипендии,които могат да се спечелят с доста труд и знания,но пък ако не се получи,просто няма да мога да си го позволя.
За това и съм решила да си остана тук.

Chacho
09-21-2011, 18:25
Имам приятел в английска филология, втори курс ще е сега. Казва, че е най-правилният избор в живота му. Иска да преподава, вече биха го взели без проблем в някое частно или държавно училище, но иска да е университетски преподавател. Науката му е страшно интересна и честно казано, слушайки го, мен също ме интригува филологията.

Moderatorius
09-21-2011, 18:35
Защо не пробваш с финанси? Страхотна специалност, а финанси + език е просто перфектно.

marinkaa
09-22-2011, 10:38
^Нещо повече да кажеш за специалността?Къде,как и защо мислиш,че е добър избор?

Moderatorius
09-22-2011, 19:21
Mи не мога да ти отговоря точно, виж в сайтовете какво точно представлява. Знам, че дава огроооооомна възможност за доста професии. Мисля, че спада към икономически специалности, следователно предполагам е най-добре в УНСС. Ако математиката ти върви, ако те интересуват разни неща, свързани с банково дело и бизнес, тва е. Мен супер ме кефи, но пустата математика, хич ме няма там.