PDA

View Full Version : Как си учите думите по чужди езици ?



FreshJuice
09-25-2011, 08:48
Въпросът е ясен :D

С писане, със слушане, с хартийки (пишеш си думата на български от едната страна и превода на дадения език от другата) .. т.н.

Аз сега имам да уча 500 думи на английски и ги пиша и си ги изговарям, но след 10 мин. вече съм ги забравила :D :D :D

Интересно ми е да видя вие как си учите думите 8-)

сори, ако има такава тема вече

Colouring
09-25-2011, 08:52
Пиша си ги на няколко реда.Казвам си например-научавам двадесет думи,след това от речника си закривам думата на английски и се самоизпитвам. 8-) След това още 20 и така.Повтарям ги след това няколко пъти и се научават.
И все пак-ако думата не се използва,аз почти винаги я забравям.Постоянно трябва да си поддържаш нивото и да ползваш богат речник.

gummybear
09-25-2011, 08:52
Въпросът е ясен :D

С писане, със слушане, с хартийки (пишеш си думата на български от едната страна и превода на дадения език от другата) .. т.н.

Аз сега имам да уча 500 думи на английски и ги пиша и си ги изговарям, но след 10 мин. вече съм ги забравила :D :D :D

Интересно ми е да видя вие как си учите думите 8-)

сори, ако има такава тема вече

500 думи..за колко време? :lol:

FreshJuice
09-25-2011, 08:55
^^^ За малко... Цяла ваканция ги вадих думите от една книга и сега ги уча :lol: :lol: :lol:
Ама то така става като те мързи :D

SmilezZz
09-25-2011, 11:54
Пиша ги по 3 - 4 реда + превода. И после , например на 10 думи проверявам дали съм ги научила , ако не - пак. А после всички изведнъж - тогава някой друг ме изпитва.

cvetomir90
09-25-2011, 11:57
Натъкнах се на един блог за съвети как да учим по лесно английски. http://lesenangliiski.blogspot.com За сега има само 2 статии, но гледам блогът е от скоро, така че може да да излезе нещо полезно. Иначе английският се учи с желание и много практикуване. Просто друг начин няма!

leimmortalle
09-25-2011, 13:09
Да вадиш думи и да ги учиш не е нещо особено според мен. Трябваше когато четеш книгата от контекста да ги разбираш, пък ако има такива дето напълно не подсказват какво означават трябва да ги вадиш.

kitty02
09-25-2011, 14:23
Ползвам тетрадка-речник.. Пиша от едната страна английското наименование,от другата страна българското..Закривам българското и се изпитвам сама :razz: Добре,че и даскалката изпитва на английското.. Малее как го обясних самоо.. дано си ме разбрала.. 8-)

cigarettekisses
09-25-2011, 15:02
Когато бях в 8ми клас ги писах по доста пъти,понеже ми беше трудно да ги запомня.
Друг начин не знам.
С преводи е най-лесно да научиш нови думи.

ZloboMiR
09-25-2011, 15:16
Аз учех също по колонния метод с тетрадка. Но се старайте да обяснявате новата дума пак на английски, със синоним или описателно. Така ефектът е много по-голям.

FreshJuice
09-25-2011, 15:18
Естествено, че разбирам някои думи от контекста, но ги извадих :D

Иначе аз нямам проблеми с ученето на думи. Интересно ми е да разбера вие как ги учите...
Имаше един странен случай с лепкави листчета... и думите навсякъде и апартамента :lol: (но това не съм го правила все още)

therichbitch
09-25-2011, 18:14
Чета ги няколко пъти и ги запомням :) Винаги мн съм мразила да пиша думите по 3-4-5 или колкото там реда.

Extremescream
09-25-2011, 18:26
Какъвто и да е бил езикът - английски, руски, испански, а сега и китайски, винаги съм писала думите по няколко реда. За да научиш един език на наистина добро ниво си трябва дисциплина и отдаденост. А това изгражда дисциплина и навици.

MoonPie
09-25-2011, 21:49
Честно казано, мисля че е до човека. Аз никога не съм сядала да пиша думи като откачена по 100 пъти, но въпреки това ги помня. При мен помага фотографската памет. В момента, в който ми трябва нещо, просто изниква в главата ми като цялостен израз. Странно е, не мога да го обясня, но за жалост не винаги действа.
Някои казват, че е много по-добре след като напишеш думата няколко пъти да започнеш да пишеш изречения с нея, за да можеш да запомниш къде да я прилагаш. Понеже както вече предполагам си забелязала, има думи с много сходен превод, които обаче не са приложими навсякъде.
Друг начин, по който ми е по-лесно да уча е като пиша (това го правя главно заради граматичната част) - от една страна започвам да преписвам книги на английски, от другата - пиша превода. И колкото повече пишеш, толкова повече ти се автоматизира мисълта.
Не знам до колко ще ти помогне това, но това са моите начини.

amk933
09-25-2011, 23:40
Не, не и не!!!
Аз не приемам метода с безмозъчното писане на думи. Не.

Уча думи по всички езици (знам 4 много добре и 2 горе-долу) с...гледане. Написвам в една колонка думите, в съседна колонка значението на английски/български (зависи на каква вълна съм и как мисля тоя ден) и зяпам листа продължително време. След това всичко ми остава в главата. Не съм писал думи в последните 6-7 години.

А думи най-добре се учат, като се четат книги и се търси смисъл от контекста.

FreshJuice
09-25-2011, 23:58
така като гледам зависи от човека... ама аз все още си уча тези 500 думи... оставам ми към 150 още :D :D :D

По различни начини уча... някои ги пиша заради правописа а други ги изговарям... като ми се насъберат се самоизпитвам със закриване 8)

iiordanova
09-26-2011, 13:07
Или пиша докато я запомня.
Или си я повтарям.
Зависи от това колко съм съсредоточена.

tomboy
09-26-2011, 15:22
аз просто каро ги видя ги запомням ...като ги пиша ги забравям , не знам защо , ама просто при мен това е начинат!.... :D :D .....повтарям си думата няколко пъти на ум и я запомням !...пробвай - не е трудно!...:):):)

summerxtime
09-26-2011, 15:24
Не, не и не!!!
Аз не приемам метода с безмозъчното писане на думи. Не.

Уча думи по всички езици (знам 4 много добре и 2 горе-долу) с...гледане. Написвам в една колонка думите, в съседна колонка значението на английски/български (зависи на каква вълна съм и как мисля тоя ден) и зяпам листа продължително време. След това всичко ми остава в главата. Не съм писал думи в последните 6-7 години.

А думи най-добре се учат, като се четат книги и се търси смисъл от контекста.
Абсолютно съгласна ! :}

mimiinka
09-26-2011, 17:16
Никога съм нямала трудности да уча какъвто и да е език.Просто ми се отдава запомням всичко в часовете и в къщи понякога преговарям :)

galet0
09-26-2011, 18:12
Mисля,че е тъпо да пишеш една дума по 100 пъти ако не използваш главата си.Примерно пишеш и мислиш за нещо друго.
Ако пишеш и мислиш става.

Иначe ги пиша,чета,зубря ги общо взето.
Ма по английски никога не съм сядала ей така да уча и винаги съм хващала поне 5тица.
Сега по френски обачее ;/

slicky
09-26-2011, 18:37
Аз лично правя така и ми остават за не малко време в главата ми-пиша ги макс по 2 реда,научавам ги,после преди лягане пак ги преговарям.На другия ден ги пиша в речника т.е. 3 пъти ми минават през ума и очите.Но най-добре ги запомням като ги видя в изречения от книгите.

ledenakrasota
09-26-2011, 18:41
С фотографска памет! Закривам превода на едната страница и запомням думите на английски като ги отгатвам и на български. После обратното. Така запомнях по 14 страници думи на урок. :D :D :)

m0nky
09-28-2011, 19:46
Ем първо ги прочитам както са в речника, после преписвам само на български, написвам тези на английски, които съм запомнила.
Тези, които не съм ги преписвам пак, препрочитам ги няколко пъти и после тях ги пиша само на български.. И така, някои ги изключвам, тези, които останат ги уча, докато не ги науча всичките. Обикновено това ми отнема по половин час.