PDA

View Full Version : Магистратура в чужбина



Lorein
09-26-2011, 19:18
Някои могат да кажат, че ми е рано, но предпочитам по-отрано да си изясня и реша всичко за магистратура. Значи сега съм първи курс в РУ със специалност Европеистика и глобалистика. Обучението ми изцяло ще е на английски език като тази година уча само езика, а от догодина - всички останали предмети на английски + китайки + немски ииии евентуално френски, но за него не е сигурно. Тъй като имам желанието и амбициите да уча магистратура в чужбина, отсега съм се хванала да разучавам нещата.
Обмислям Холандия или Англия. Конкретно към специалност още не съм се ориентирала, за жалост... но мисля нещо в сферата на бизнеса, мениджмънта, международните отношение и т.н. Общо взето специалности, близки до моята в момента.
Имам FCE с оценка B (78т. за жалост). След 1-2 седмици почвам и курсове за CAE, като съм мотивирана с много учене да изкарам А. Ще ми трябва ли TOEFL, при положение, че ще имам изкаран CAE? Защото въпреки че сертификатите са доживотни, след консултация в Интеграл ми бяха казали, че сертификата трябва да е изкаран най-много 2 години преди кандидатстването...
Другото, което ме интересува, са 2 изпита, които виждам като изискване за прием за магистратура - GMAT и GRE. Някъде искат само единия, на няколко места видях, че искат и двата. Направих бърза справка в интернет за тях, но все пак не мога да добия добра представа. Може ли някой запознат да ми обясни малко повече - какво представляват, трудни ли са, в България ли се правят и т.н.
Много ще съм благодарна, ако някой може да ми изясни нещата. :)

Lorein
09-30-2011, 19:02
Up :-o

amk933
09-30-2011, 19:22
Това с ТОЙФЕЛ зависи от университета. Никой тук не знае с точност университети, в който ще кандидатстваш. А и не е нужно - отваряш сайта и гледаш. За целта, обаче, трябва да си решиш кой ще са въпросните места, да им прегледаш изискванията и след това да решиш тряба или не ТОЙФЕЛ/ИЕЛТС.

Lorein
09-30-2011, 19:43
Общо взето знам, че трябва по отделно да се гледат университети и специалности и оттам вече да видя и изискванията, но ми се искаше, ако някой е направил такава комбинация бакалавър в България и магистратура в чужбина, да сподели. :) Понеже по-често срещаният вариант е направо след 12 клас в чужбина, пък за магистратура нещата стоят по-различно.
Благодаря все пак за отговора. :)

sandero
10-06-2011, 13:26
обърни се към Интеграл или друга подобна компания

Crazytu
10-06-2011, 15:30
Сестра ми избра точно този вариант. Завърши бакалавър в България и си изкара магистратурата в Холандия.
Повечето университети в Европа приемат повече с TOEFL или IELTS. Със CAE приемат повече в Англия и то само определени специалности и не във всички университети. Така че, аз бих те посъветвала по-скоро да се насочиш към TOEFL/IELTS.
Относно GRE, той се изисква при кандидатстване за хуманитарните и инженерни специалности, така че на теб ще ти трябва GMAT(щом си се насочила към бизнес и мениджмънт). Предполагам знаеш от какви части се състои(езикова секция, математическа секция и аналитична секция). Като цяло от сестра ми знам, че теста си е доста гаден, но с повече practising и може би някой друг курс ще се справиш.
Дано съм ти помогнала поне малко. :]

anonymous708973
10-06-2011, 16:57
Английски, китайски, немски и френски?! ОМГ, сериозно ли?

Lorein
10-07-2011, 08:55
Crazytu, мерси много за информацията! :) Значи може би ще се наложи наистина да карам TOEFL... Ако нямаш нищо против, бих се зарадвала и на малко по-подробна информация за кандидатстването на сестра ти. Ако не искаш да пишеш тук, може и на лично. :)


Английски, китайски, немски и френски?! ОМГ, сериозно ли?

Ами оказа се, че френският няма да го има. 8-) Аз бях почти сигурна, че той точно няма да ни влезе в програмата, но другите 3 влизат. :) Уча всичко на английски, немският май само 1 семестър ще го уча просто като език, иначе ще имам възможност да уча и предмети на немски, ако искам. А китайският яко учене 5 семестъра от догодина... :-o

anonymous708973
10-07-2011, 17:00
Ти ли си го избра?

Lorein
10-09-2011, 10:37
Ами не, задължителен е в програмата ни. Честно казано никога не съм мислела, че ще уча китайски и може би ако имах право на избор, нямаше да избера точно него, но ще видя, може пък да ми помогне за в бъдеще. :)