PDA

View Full Version : Следване в САЩ



mishet0
10-04-2011, 03:55
Обмислям идеята да уча медицина или в краен случай нещо друго в САЩ.Има ли такива студенти във форума?Как стоят нещата?Колко излиза обучението?Какви са изискванията за кандидатстване и какво включват тестовете?Необходими документи...Моля да ми дадете информация.Също ако знаете някаква агенция за кандидатстване и / или подготовка да ме насочите.Така ако им друга такава тема извинявам се,но нямам време да търся,ако може тук да ми разясните всичко.Благодаря предварително!

slicky
10-04-2011, 11:30
Пусни тема и в Училище и приятели,там ще ти отговорят повече хора.

windowlicker
10-04-2011, 12:18
От сега ще ти кажа, почти невъзможно е. Първо в САЩ трябва да завършиш бакалавър (примерно биология) и чак тогава след като си изкарвал 4 години шестици и в твоя случай си плащала по около $40 000 на година можеш да кандидатстваш медицина и да учиш още не знам си колко години (мисля, че общо беше около 10 години след гимназията) можеш евентуално да се неречеш лекар. Първо е много труден приема, изключителен труден! Изпита се казва MCAT и както казах се взима едва след като си завършила бакалавър. Второ много е скъпо.

mishet0
10-05-2011, 10:46
От сега ще ти кажа, почти невъзможно е. Първо в САЩ трябва да завършиш бакалавър (примерно биология) и чак тогава след като си изкарвал 4 години шестици и в твоя случай си плащала по около $40 000 на година можеш да кандидатстваш медицина и да учиш още не знам си колко години (мисля, че общо беше около 10 години след гимназията) можеш евентуално да се неречеш лекар. Първо е много труден приема, изключителен труден! Изпита се казва MCAT и както казах се взима едва след като си завършила бакалавър. Второ много е скъпо.


ееее отчаяхте ме,по позитивни мнения няма ли :D

MarikBG
10-06-2011, 05:05
по-позитивно е МУ-София ;) Успех

shaunaa
10-25-2011, 20:11
Обучението в САЩ е много скъпо, те там едвам си го позволяват, а ти си и от Бг където едвам може да спестиш 20 000 за целия си живот, а пък и университетите там не са сред най-добрите, просто са в САЩ, мога да ти кажа, че в Европа има много по-добри колежи за това което мислиш да следваш и ти препоръчвам да учиш Европа, все пак и университети са по-добри и имаш по-големи шансове за работа след като си учил в Европа, отколкото в щатите, където само цената е висока !! Но все пак както си си решил ако отидеш в САЩ и теглиш заем после цял живот ще го изплащаш :-x

Karoliina
10-25-2011, 20:50
Тези неща ти ги казвам като студент по медицина в чужбина.

Медицина в САЩ е почти невъзможно да следваш. Приемът за специалността изобщо е страшно ограничен, а чуждестранни студенти с медицина да вземат най-много по 3-4 на университет.

Второ, изпитите са изключително тежки. САТ 1 изисква native ниво на английски за да имаш въобще някакъв конкурентоспособен резултат. Иначе можеш и да го вземеш с английския от 12-ти клас, нооо няма да изкараш повече от 2000, най-много 2100, което е МНОГО ДОБРЕ и е НАД СРЕДИЯ РЕЗУЛТАТ НА ПРИЕТИТЕ АМЕРИКАНЦИ, но за чуждестранни студенти искат 2350-2400! :-o

Трето, в Европа медицината е на същото и дори на по-високо ниво от американската. Франция например е с най-добрата ортопедична хирургия в света. Щатите още са на експериментално ниво в тази област. Каквото и да дават по "Доктор Хаус" и "Спешно отделение", не си заслужава труда, парите, и усилията да учиш медицина в САЩ. :o


Иначе ако твърдо си решен/а да учиш в САЩ, още от сега си купи учебници за SAT и/или се запиши на курс. Ще се наложи да учиш като побъркан/а. Но не е и само това.

Освен добрите оценки и резулати от изпити, университетите много ценят личния опит, особено по специалността. Всякакви extracurricular activities са важни - доброволческа и платена работа, състезания, проекти, публикации, разработки. Умения също. Лекарите трябва да са активни личности с добри комуникативни умения и да могат чудесно да се сработват в екип. И така нататък, сложничко е да ти го обясня накратко.

http://www.collegeboard.org/ - Това е сайтът за висше образование в САЩ. Оттук можеш да намериш информация по твоя профил, за университетите, какво изискват, и така нататък. Освен това оттук се регистрираш и за SAT.
Те ще ти предложат да закупиш учебниците им. Не го прави - ужасно са написани, освен това е много скъпа и бавна доставката. Ако си твърдо решен/а да положиш изпитите, предлагам ти учебниците на изд. Princeton Review.

http://www.commonapp.org/ - Оттук се кандидатства онлайн за повечето университети в САЩ. Някои искат и допълнителни форми/препоръки/есета, а други (като MIT и Princeton) си имат собствени формуляри. Прегледай документите, за да добиеш представа през какво горе-долу трябва да минеш за всеки университет.
Между другото има $60-75 долара такса за кандидатстване на университет. По принцип може да пуснеш молба за опрощение на таксата (на основата на семейни доходи и т.н.), но тогава може да не те вземат насериозно.

О, и това ми напомня... елитните университети имат такси от порядъка на $50 000 на година. Надявам се, че не е проблем за семейството ти, в случай че не ти предложат стипендия...