PDA

View Full Version : Учене в чужбина



Vodnokonche
10-04-2011, 12:28
Бихте ли учили в чужбина и ако да къде ви се иска? Коя страна и у-ще ви кефят като среда и като образование?

ivcheto0o
10-04-2011, 16:08
Да бих и дори точно сега сериозно го обмислям като вариант.А къде-в Германия :)

Vodnokonche
10-12-2011, 12:32
Питам, защото сестра ми иска да учи в чужбина и сега проучваме вариантите? Къде е най-евтино? забравих да спомена, че стаа въпрос за средно, не за висше, сестра ми е 10 клас, но иска последната година от средното да го изкара в чужбето, за да се подготви по-добре...

minavla
10-13-2011, 07:12
ученето в чужбина си е предимство голямо, имам две приятелки едната отиде в Германия там завърши средното си, продължи висшето си и сега работи момичето, реализира се много добре, другата е в Англия и сега завършва средното си там, замина преди една година с посредничеството на агенция, която й помогна в избора на конкретното училище и предмети,които иска да учи много е доволна и от начина на преподаване и условията в които живее, радвам се за нея, защото е много готина и амбициозна и като чели там си намери мястото. :)

Vodnokonche
10-14-2011, 14:37
ученето в чужбина си е предимство голямо, имам две приятелки едната отиде в Германия там завърши средното си, продължи висшето си и сега работи момичето, реализира се много добре, другата е в Англия и сега завършва средното си там, замина преди една година с посредничеството на агенция, която й помогна в избора на конкретното училище и предмети,които иска да учи много е доволна и от начина на преподаване и условията в които живее, радвам се за нея, защото е много готина и амбициозна и като чели там си намери мястото. :)


Minavla, дай малко повече подробности, в кои училища учат, как е средата там, лесно ли се приспособяват, каква е системата на учене, програмата, коя е агенцията, която ги е уредила и какви са условията за да ти помогне агенцията?

Rapunzel
10-16-2011, 18:43
Незнам как мислят другите.. 12 клас съм и мисля да продължа в чужбина.. По-точно в Шотландия.. За да намериш конкретен отговор просто трябва да намериш някви информации от интернет и трябва на място да отидеш, за да разбереш как стоят там нещата, защото ако питаш всеки един ще ти каже супер, а другия остани в България.. Но общо взето обучението в чужбина никак не е за подминаване.. просто имай си едно на наум живеем в България, хубава държава, хубави хора, но в чужбина е още по-яко, може да си далеч от семейството си или от познати приятели и т.н, но когато отиаш на училище или просто се разкарваш по улицата разбираш асъл какво е да си отговорен или какво означава да живееш сам и да се справяш.. Абе, иди и виж обстановката няма да съжаляваш сигурна съм ! :)

minavla
10-17-2011, 09:16
агенцията с която едната ми приятелка( тази от Англия) замина се казва Скай Лайнс, бръкни в интернет със сигурност ще намериш инфо за нея ,това което знам от моята приятелка докато работеше с агенцията, е че тя изцяло те подпомага в избора на училище, предметите на които искаш да акцентираш и страната в която искаш да отидеш, дори ти правят нещо като аналитично интервю, с което могат да разберат дали си си избрал подходящото място, агенцията посредничи между теб и училището, без да ти дърпа таксички..., относно приспособяването то си е въпрос, опиращ до човека, ако отиваш с нагласата, че искаш да учиш, че си готов да се развиваш в друга страна всичко е наред, за твоя сигурност, а и за тази на родителите се предлага и застраховка, ако се сетя друго ще допълня , ааа и сега се сещам гладах по тивито ,че започва изложение на образователна тема в НДК може и то да е полезно от гледна точка на информацията с училищата и университетите. :)

ThroughStruggle
10-17-2011, 18:15
Сестра ти е леко глупава (или може би по-скоро идеята й). Какъв е смисълът да изкарва тук 4 години средно образование тук и накрая, на последната, да отиде навън, изгубвайки дипломата си? Гениално. Запозната съм със средното образование в Англия - там тя няма как да отиде в държавен колеж, т.е. трябва да постъпи в частен, от което пък следва такса от около 20,000 лири за една година. За сравнение - това е повече от цената на тригодишната бакалавърска степен в университетите им. Ако е достатъчно интелигентна и разсъдлива, няма да има проблем да си бъде приета след 12 клас, както си му е редът.

Що се отнася до бъдещите студенти в Шотландия - "не знам" се пише отделно.

slicky
10-17-2011, 18:34
Що се отнася до бъдещите студенти в Шотландия - "не знам" се пише отделно. :razz: :razz: :razz: :razz:

krisinox
10-17-2011, 22:23
Аз уча в Англия вече 1 месец.. какво да кажа.. не учи в Англия, ако не е в Лондон.. Това е съвета.Ако не е в Лондон, ще попаднеш на много странни хора.

Иначе аз уча в доста елитно училище.. тоест.. 50% от учениците отиват в унифирситет (като се има впредвид, че около 85-90% от елитна българска гимназия отиват в унивирситет) и това е доста висок процент. Образованието е безплатно, но живот под 700-800 паунда на месец не може.. (с много силни ограничения и с някаква съборена квартира).. С майка ми живеем за около 1200 паунда с кажи-речи доста приятен лукс.. (хубава къща, храна бол, дрехи, интернет, технологични джаджи.. всичко.. :) )

Аз бих предпочел Америка или Англия, пред коята и да е друга страна, по простата причина, че в другите страни не говоря езика им.. а кой в България, че е учил до някакво ниво английски :)[/u]

minavla
10-18-2011, 08:57
то си е въпрос на личен избор риска, който си склонен да предприемеш, да притеглиш плюсовете и минусите на това да учиш в чужбина, не всеки е за там, ако си решил, че ще продължиш там обучението си просто от гъзарщина значи си объркал страната, говоря конкретно за Англия, трябва да си страшно упорит, да имаш амбицията да успееш, защото страната ти предоставя големи възможности за развитие и най-важното равни шансове след това да успееш, колкото до това да се решат въпросите от рода на избор на училището, установяване и т.н. затова ти съдействат ... ти просто имай желание и хъс :)

daniela0108
10-19-2011, 10:11
http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=792862

Май не сме единствените които искаме да учим в чужбина а?
Аз лично искам да уча в Англия, мои приятели вече учат там и казват че е яко – общежитието, даскалите въобще всичко било готино. Само че на тях фирма им намери училището, оправи им документите, въобще всичко - то така е лесно.
:-o

Rapunzel
10-19-2011, 18:28
Сестра ти е леко глупава (или може би по-скоро идеята й). Какъв е смисълът да изкарва тук 4 години средно образование тук и накрая, на последната, да отиде навън, изгубвайки дипломата си? Гениално. Запозната съм със средното образование в Англия - там тя няма как да отиде в държавен колеж, т.е. трябва да постъпи в частен, от което пък следва такса от около 20,000 лири за една година. За сравнение - това е повече от цената на тригодишната бакалавърска степен в университетите им. Ако е достатъчно интелигентна и разсъдлива, няма да има проблем да си бъде приета след 12 клас, както си му е редът.

Що се отнася до бъдещите студенти в Шотландия - "не знам" се пише отделно.

Ех, че всички се праим на професори.. Каква непоправима грешка само.. Праиш се, че си безгрешен ама сигурнa съм (..Не се съмнявам... ;) ) не си такъв за какъвто се мислиш ! ;)

ThroughStruggle
10-19-2011, 18:47
Тихичко.

ThomasCook
10-21-2011, 18:13
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

bloodymirror
10-21-2011, 20:11
Аз искам в Щатите или Англия.

rome0
10-21-2011, 20:34
Ще пиша в тази тема за да не правя нова...
искам да питам за образованието в Холандия, досега винаги съм се интересувал за УК, но с тези нови такси.. пък и изискванията за топ университетите не са лесни за покриване и започнах да се преориентирам към Холандия.. как мислите на какво ниво е образованието там, диплома 5.30-540 + приличен toefl достатъчни ли са за университет, за който да си заслужава да отидеш толкова далече ??

ThroughStruggle
10-22-2011, 15:01
Ще пиша в тази тема за да не правя нова...
искам да питам за образованието в Холандия, досега винаги съм се интересувал за УК, но с тези нови такси.. пък и изискванията за топ университетите не са лесни за покриване и започнах да се преориентирам към Холандия.. как мислите на какво ниво е образованието там, диплома 5.30-540 + приличен toefl достатъчни ли са за университет, за който да си заслужава да отидеш толкова далече ??

Моето лично мнение е, че Холандия не може да ти даде много, но много зависи и от това къде искаш да работиш след завършването. Ако искаш да живееш в Холандия, всичко е окей, но техните дипломи не са особено ценени в Европа (и нормално, с тоя прием с 80 TOEFL).
Що се отнася до Кралството - прочети малко за Student Loans Company ( http://www.slc.co.uk/ ). Всичко е структурирано доста добре. :)

e_r_d
10-23-2011, 07:56
Умирам си за Францияяя.....там искам да уча и да живея :D

Dagichka
10-23-2011, 09:22
Мечтата ми е за САЩ! <33 Просто много силно се надявам да успея. Иначе и Европа не е лошо, но макар образованието да е безплатно, живота-квартира, храна и тн си е на собствени разноски, и става бая скъпо :(

ThroughStruggle
10-23-2011, 14:23
Мечтата ми е за САЩ! <33 Просто много силно се надявам да успея. Иначе и Европа не е лошо, но макар образованието да е безплатно, живота-квартира, храна и тн си е на собствени разноски, и става бая скъпо :(

Неориентираност ftw.

xoxi
10-23-2011, 14:41
ThroughStruggle, ти беше в Англия, нали?
Нещо против да убиеш малко нерви, обяснявайки ми с повече подробности всичко около заминаването ти, кандидатстване и т.н.
Може и на ЛС да пишеш, ако имаш време и желание.

iiordanova
10-23-2011, 15:42
Аз,ако ще уча в чужбина ще е в Европа. И по-конкретно-Англия.
Ама не искам попринцип в чужбина да уча. Една от малкото съм,но искам да си остана в България. Ама да уча в София.

slicky
10-23-2011, 15:45
ThroughStruggle, ти беше в Англия, нали?
Нещо против да убиеш малко нерви, обяснявайки ми с повече подробности всичко около заминаването ти, кандидатстване и т.н.
Може и на ЛС да пишеш, ако имаш време и желание. По-добре да драсне тука за не се пускат по 100 теми.

BrainlessROCKBABY
10-23-2011, 17:25
Що се отнася до бъдещите студенти в Шотландия - "не знам" се пише отделно. :razz: :razz: :razz: :razz:

minavla
10-24-2011, 08:50
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

просто тези дето се ровят са по-оправни, не че другите, които имат желание да учат в чужбина не са, но с агенция нещата стават по-бързо, изпипанко в детайли ,точно, ясно конкретно ,отиваш в агенцията казваш какво желаеш, към какво си се ориентирал и нещата се случват.

Dagichka
10-24-2011, 09:10
Мечтата ми е за САЩ! <33 Просто много силно се надявам да успея. Иначе и Европа не е лошо, но макар образованието да е безплатно, живота-квартира, храна и тн си е на собствени разноски, и става бая скъпо :(

Неориентираност ftw.
Хаха, би ли се обосновал/а защо мислиш така? Като съм проучила доста обстойно, сестра ми следва в Америка и знам доста добре процедурата :)

slicky
10-24-2011, 09:59
Мечтата ми е за САЩ! <33 Просто много силно се надявам да успея. Иначе и Европа не е лошо, но макар образованието да е безплатно, живота-квартира, храна и тн си е на собствени разноски, и става бая скъпо :(

Неориентираност ftw.
Хаха, би ли се обосновал/а защо мислиш така? Като съм проучила доста обстойно, сестра ми следва в Америка и знам доста добре процедурата :) В Европа кое му е безплатното- Дания,където разходите за живота ти излизат мега скъпо....Имаше май и още няколко държави,където или е малка таксата или беше безплатно.

ThroughStruggle
10-24-2011, 10:53
Да, както каза slicky - в Европа почти никъде не е безплатно, изключвайки Дания и Шотландия. А и, доколкото съм запозната (не претендирам за голяма осведоменост), в Америка личните ти разходи също лежат на твоите плещи. Съмнявам се държавата да ти купува сирене и портокалов сок? :-o

Какво искате да знаете за Англия, ако може по-конкретни въпроси, нямам нищо против да ви отговоря. :)

Dagichka
10-24-2011, 12:28
Дам, за това казах, че така сравнено в Щатите излиза по-евтино! За Еропа намерих няколко университета, който предлагат стипендии, но живота там е много скъп. А в Щатите, ако се понапънеш малко и изкараш високи резултати на сатовете и тн(както сестра ми) може да те приемат на 99%стипендия, включваща осигуровки, общежитие - обзаведено, 3 яденета на ден в столова.. :) А за мен това си е предостатъчно за живеене. Разходите са минимални - като за козметика, някоя нова дрешка или някоя прищевка :-D дори и в началото първи курс на сестра ми бяха дали лаптоп училищен и gsm, който можеше да ползва в срок от 1 година, преди да си купи собствени :)

xoxi
10-24-2011, 12:48
Какво искате да знаете за Англия, ако може по-конкретни въпроси, нямам нищо против да ви отговоря. :)

Ами колко време преди заминаването започна да се подготвяш? (документи и т.н.)
Не помня дали учеше там, но ако учиш.. Какви контакти имаше с училището/университета преди да заминеш?
Къде се настани първоначално?

После ще питам още. :)

NymphadoraTonks
10-24-2011, 13:44
Какво искате да знаете за Англия, ако може по-конкретни въпроси, нямам нищо против да ви отговоря. :)Най-важното с каква програма отиде? Много търся за такива програми,но почти нищо /всъшност нищо/ не съм открила което да става.Всмисъл тези които съм намерила са с някакви умопомрачаващи цени и ужс >.< Ти с такава ли беше или ..???
Нашият учител/всъшност той дори и като учител не се води/ по английски,който е от прехвалената ви Хамерика/той е при нас като на school exchange ;d Идва от Корпуса на мира за 2 год/ ни каза за YES PROGRAM, всъшност доста интересна програма,без пари е-направо чудна.Не че има някакъв шанс да успея да се вкарам/реалистка съм кво/. Иии сега учителя ще ни учи да пишем есета на АЕ ии да ги пращаме на тази програма ;д

Аз мноого искам да отида най-вече в UK <3 Който знае нещо по-подробно да казва/програми,програмиии:/

ThroughStruggle
10-24-2011, 15:34
Ами колко време преди заминаването започна да се подготвяш? (документи и т.н.)
Не помня дали учеше там, но ако учиш.. Какви контакти имаше с училището/университета преди да заминеш?
Къде се настани първоначално?


Не уча там все още, но съм твърдо насочена. Сроковете са следните - http://ucas.faq-help.com/?question=What%20are%20the%20UCAS%20deadlines%20fo r%20applying? , считано от 1-ви октомври на годината, в която започваш 12 клас. Не е нужно да имаш каквито и да е било контакти с университета преди да заминеш, разбира се, ако искаш да попиташ нещо, няма проблее да ги попиташ - драсваш един имейл на техните Admissions Offices (координатитие на всеки са упоменати в сайтовете на самите университети). Кандидатства се през портала ucas.com - НЯМА друг начин. Там си подаваш апликейшъна, включващ личните ти данни, избираш 5 университета, в които искаш да кандидатстваш (4 за медицина и стоматология), пишеш си мотивационното писмо и пращаш. Дори не е задължително на този етап да си положил IELTS/TOEFL (IELTS е предпочитаният от повечето институции), но е добре да си.
След това чакаш. И оттук има 3 изхода. Всеки от петте университета ти изпраща:
1. Conditional оферта - университетът ти поставя условия, които могат да бъдат - 5.80 диплома, 5 на конкретни матури и т.н. Това какви резултати изискват и колко точно conditions поставят, зависи от това колко е конкурентен университета, а и конкретната специалност. Ако не си положил изпит по английски, тук задължително ще има condition, който изисква да го положиш с определен резултат.
2. Unconditional оферта - покрил си всички изисквания на институцията и си приет.
3. Unsuccessful оферта - не си приет.
Не съм много запозната с това какво се случва ако 5-те университета ти пратят Unsuccessful оферти (или ти откажеш всички положителни, което също е възможно), но мисля, че тогава имаш Extra, т.е. избираш шесто място или друга специалност в някой от петте и отново кандидатстваш. Но не съм сигурна, прочетете в ucas секцията Extra. :)
Прочетете в www.ucas.com , там всичко е обяснено на прост английски.

NymphadoraTonks, не знам нищо за подобни програми. Доколкото знам, гореописаният от мен начин е единственият способ да отидеш в английски университет. Относно таксите - всеки гражданин на ЕС има право да тегли студентски заем, който е в размер на таксите за тригодишно обучение (бакалавърска степен). Иначе казано - около 27,000 паунда. Ако някой се интересува от връщането на тези заеми, нека попита, че е дълго и не ми се обяснява.
Едит: Парите се превеждат директно на университетите, не мислете, че ще разхождате с една торба, пълна с 9,000 лири, всяка година. 8-)

ThomasCook
10-24-2011, 16:10
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

просто тези дето се ровят са по-оправни, не че другите, които имат желание да учат в чужбина не са, но с агенция нещата стават по-бързо, изпипанко в детайли ,точно, ясно конкретно ,отиваш в агенцията казваш какво желаеш, към какво си се ориентирал и нещата се случват.

Е, да, то поне трябва да си избрал държавата, да имаш горе-долу представа за възможностите си - т.е. да се оценяш правилно и разбира се тогава на интервюто агенцията може да ти бъде най-полезна и съответно след това училището ще отговаря най-пълно на очакванията ти.

ThroughStruggle
10-24-2011, 16:19
Абе, айде, айде, по-оправни. Те много искали да учат в чужбина, ама, видите ли, не знаят нищо за процедурата около кандидастването и не могат да попълнят един апликейшън форм в ucas, който, между другото, е структуриран така, че човек да кандидатства САМ.

Агенциите си имат партньори университети (повечето са на дъното на всички класации) и ще ви агитират да отидете там, вероятно получават някаква премия при всеки, набутан там човек. Ама като искате да ходите в Leeds Metropolitan, East London, London South Bank и т.н., ходете. После да не се чудите защо никой не ви наема.

То нещата може и да се "случват", ама за 600 лева и аз ще ви ги "случа". :-o

NymphadoraTonks
10-24-2011, 16:23
^Явно нещо съм се объркала. Аз говорех за school exchange, това което е по време на средното образование :Д

Бтв ако някой е ходил на school exchange това мнооого ще му помогне в мотивационното писмо.

ThroughStruggle
10-24-2011, 16:26
А, за такива неща в средното образование съм чувала, да. Дори няколко човека от нашата гимназия заминаха за Англия и Америка. Но процедурата беше доста сложна - имаше километрични тестове, интервюта, пътувания.

Хората, които заминаха за Щатите, отидоха за две години (това става в 11 клас), тоест ще завършат средното си образование там. Но тези, които отиват в Англия, са само за една година, и ги чакат приравнителни изпити като си приберат, изтърван материал за матурите и други, недотам приятни, изживявания.

amk933
10-24-2011, 16:34
Ъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъъ ъъъъъ.
Чакането в UCAS ме убива, човек.

Пуснах си документите на 14 октомври и искам да видя поне една оферта бе, мамка му! :-x Малко да мирясам.

И като прочетох в studentroom, че всички унита, в които кандидатствам, започват с офертите след 6-7 януари (за моята специалност), ми идеше да се самоубия.

Добре, че не искам да ходя в Англия. :D

ThroughStruggle
10-24-2011, 16:38
E, като не искаш, защо така драпаш за офертите? 8-)
В bghelp четох за хора, които чакали за оферти до май?! Дано нещо не съм доразбрала или да не помня както трябва...да чакаш от октомври до май си е убийствено.

slicky
10-24-2011, 16:38
А, за такива неща в средното образование съм чувала, да. Дори няколко човека от нашата гимназия заминаха за Англия и Америка. Но процедурата беше доста сложна - имаше километрични тестове, интервюта, пътувания.

Хората, които заминаха за Щатите, отидоха за две години (това става в 11 клас), тоест ще завършат средното си образование там. Но тези, които отиват в Англия, са само за една година, и ги чакат приравнителни изпити като си приберат, изтърван материал за матурите и други, недотам приятни, изживявания. Това според мен си е нож с две остриета-уж научаваш английския,обаче като се прибереш(освен,ако не завършиш там) те чака чисто самоубийство. 1 ученик от гимназията е ходил така в Америка и като не успя да се справи на приравнителните,защото в Америка се учело съвсем друго, стана частен ученик.Така че мислете,ако случайно минете.По-горе питаха за таксите за Америка-там не е безплатно и университети само определят таксите си(за тва не съм 100 процента сигурен). И всъщност там има много унита и винаги можеш да влезеш в някой,обаче струва ли си да учиш специалност,която тук е по-добра, и да пръскаш много повече пари.

amk933
10-24-2011, 16:45
E, като не искаш, защо така драпаш за офертите? 8-)
В bghelp четох за хора, които чакали за оферти до май?! Дано нещо не съм доразбрала или да не помня както трябва...да чакаш от октомври до май си е убийствено.

Защото Англия ми е сейфти...искам да се успокоя, че няма да уча във университета в Бобов Дол и да си чакам спокойно отговорите от Америка. А както се очертава, няма да има отговори от Англия преди Америка... :-x

А така се надявах UCL да пуснат по-раничко инфо особено като се има предвид, че съм overqualified за специалността според изискванията им...но днес получих мейл, в който адски ме зарадваха, след като ми съобщиха, че чакат да си съберат всички апликации и след това щели дават оферти...някъде до mid-February разбираш ли... :x

Кеймбридж май ще са първи...по ирония на съдбата и моите очаквания за реда...

ThroughStruggle
10-24-2011, 16:50
Бреее, ти доста високи топки си избрал, аз ще съм по-скромна в моите избори май. Още нямам IELTS-a и дипломата ми се очертава около 5.60-5.70 може би.

Защо не кандидатства за новата пълна стипендия на ICL за български студенти?

amk933
10-24-2011, 17:00
Защото в Imperial политика няма. :)

Аз не кандидатствам с българска диплома, а с американска, английска и IB и за това са ми толкова високи изборите. Имам предиктнати адски много точки на IB - с 3 повече от максималното изискване на Кеймбридж, с 10 повече от изискването на UCL и оттам идват 5те ми избора, които общо не падат много по-ниско от UCL и Cambridge - LSE, King's и St. Andrew's са другите...

В LSE и UCL бг диплома не приемат, така че конкуренция от нашия регион много няма...и искат малко точки - 34-38 на IB с максимум 766, а аз съм със 44/7776...но ще видим де, има време както разбрах. :x

Успех и, ако искаш, пиши и за другите ти избори...да споделим мъката от чакането дружно... :D

ThroughStruggle
10-24-2011, 17:03
Аз съм догодина. 8-) Но специалността ми е доста близка до твоята. :)
Ти сам ли кандидатства?

amk933
10-24-2011, 17:13
Относително...
Сам в смисъл, че не ползвах агенция - да.
Несам, защото в моето училище си имаме college counselor, който се занимава само и единствено с апликации.
Но всичко си попълних съвсем сам, а той просто добави препоръката и предиктнатите оценки. :)

После SAQ на Кеймбридж (допълнителната апликация) пак сам. :)
Не обичам аз агенции никакви - искам да си контролирам нещата, а не някоя патка да ми обърка апликацията с нечия друга (защото и това се е случвало на приятели) срещу скромната сума от 500-600 лв.

Да не говорим, че Е елементарно. Не знам какъв трябва да си, за да не се оправиш. :)

ThroughStruggle
10-24-2011, 17:21
Да, съгласна съм, че е малоумно да наливаш пари на агенции, които искат да те пробутат в пропадналите си унита. Но ме притеснява самостоятелното кандидатстване за student loan и accommodation, които за неизбежни. Като ми дойде времето, след по-малко от година, може и да се консултирам с теб. 8-)

amk933
10-24-2011, 17:25
Много малко вероятно е да отида в Англия...

На мен целта ми е САЩ, след това Саудитска Арабия, ОАЕ, Катар и след това Англия...
Сигурно ще мога да ти помогна де, но най-вероятно няма да съм там.

Иначе имам мноооооого фр-та (включително в Оксбридж, Кингс, ЛСЕ, ЮЦЛ), които са минали по тоя път с accommodation/student loans САМИ и не са се объркали. Не сме толкова тъпи де... 8-)

shaunaa
10-24-2011, 18:05
ДА бих искала да отида в САЩ, аз не просто искам ами и мечтая за това !!]

Dagichka
10-24-2011, 19:22
Относително...
Сам в смисъл, че не ползвах агенция - да.
Несам, защото в моето училище си имаме college counselor, който се занимава само и единствено с апликации.
Но всичко си попълних съвсем сам, а той просто добави препоръката и предиктнатите оценки. :)

После SAQ на Кеймбридж (допълнителната апликация) пак сам. :)
Не обичам аз агенции никакви - искам да си контролирам нещата, а не някоя патка да ми обърка апликацията с нечия друга (защото и това се е случвало на приятели) срещу скромната сума от 500-600 лв.

Да не говорим, че Е елементарно. Не знам какъв трябва да си, за да не се оправиш. :)
хих, сори за директния въпрос, но ти да не учиш в Американския колеж в Младост? :-D Иначе успех ви желая и следя темата редовно, вече съм 10ти клас, време ми е да се настройвам на вълна кандидатстване, ох..

amk933
10-24-2011, 20:00
Не. :)

ПС: Мерси за пожеланието. :)

mrawko1
10-24-2011, 20:42
Моите ..... за сега надежди са да уча поне в Германия, пък колкото по-хубава специалност, толкова по-добре.Уча английски и немски и мисля, че мога да кажа - на по-високо ниво.Бях във Франкфурт, хареса ми и се надявам там да уча и живея.Мечтана ми специалност (говорим за университет) е Право, но дали ще се стигне чак до там не знам.Давайте вие съвети или мнения, ако някой учи вече там и т.н.

П.П. не съм чел предишните постове.

amzyying
10-24-2011, 22:31
раничко ми е за сега.още 2 години ми остават докато завърша,но определено ме влече идеята за висше в чужбина и правя разни проучвания за университети,специалности и т.н. като за начало съм се насочила към Шотландия,Ирландия и Дания. главно заради безплатното обучение,но искам ежедневиеето ми да е разнообразно и да не съм 24/7 заобиколена от.. как да го кажа с една дума... простаци!!

Rapunzel
10-25-2011, 07:18
и аз мисля да уча в Шотландия.. там бях за няколко месеца и мога да ти кажа, че няма да съжаляваш.. ако имаш въпроси по темата просто ми пиши.. :)

amk933
10-25-2011, 07:21
и аз мисля да уча в Шотландия.. там бях за няколко месеца и мога да ти кажа, че няма да съжаляваш.. ако имаш въпроси по темата просто ми пиши.. :)

Разбрахме го това - не е нужно да го повтаряш по 100 пъти. В началото на темата си го написала достатъчно ясно.

rome0
10-25-2011, 08:30
Аз искам да попитам amk в кои държави освен Англия и Америка си кандидатствал и какво в тях те привлече. Защото всичко което знам за образованието в чужбина се отнася за Англия и Америка и бих искал да знам нещо повече и за другите страни.. (говоря за тези, в които може да се кандидатства с бг диплома) :)

ThroughStruggle
10-25-2011, 08:30
и аз мисля да уча в Шотландия.. там бях за няколко месеца и мога да ти кажа, че няма да съжаляваш.. ако имаш въпроси по темата просто ми пиши.. :)

Защо не напишеш информацията тук, сигурна съм, че има доста хора, които се интересуват? :)

amk933
10-25-2011, 09:24
Аз искам да попитам amk в кои държави освен Англия и Америка си кандидатствал и какво в тях те привлече. Защото всичко което знам за образованието в чужбина се отнася за Англия и Америка и бих искал да знам нещо повече и за другите страни.. (говоря за тези, в които може да се кандидатства с бг диплома) :)

Освен Англия и Америка - Саудитска Арабия, ОАЕ и Катар...

Обожавам Близкия Изток. Освен това има супер много хляб там. Не знам дали приемат с БГ дипломи - не съм кандидатствал с такава. Но след Америка, Близкият Изток ми е на второ място по предпочитаемост. По-готино е от Англия, образованието е жестоко.

Знам, че има хора, които кандидатстват в Холандия/Дания/етц, но аз съм супер скептично настроен...Ако искаш да бачкаш в Холандия - ок. Но не разчитай на добър английски и разпознаваемост в световен мащаб.

ПС: Още се чудя за Ливан и Египет. :)

Vodnokonche
10-25-2011, 12:51
Сестра ти е леко глупава (или може би по-скоро идеята й). Какъв е смисълът да изкарва тук 4 години средно образование тук и накрая, на последната, да отиде навън, изгубвайки дипломата си? Гениално. Запозната съм със средното образование в Англия - там тя няма как да отиде в държавен колеж, т.е. трябва да постъпи в частен, от което пък следва такса от около 20,000 лири за една година. За сравнение - това е повече от цената на тригодишната бакалавърска степен в университетите им. Ако е достатъчно интелигентна и разсъдлива, няма да има проблем да си бъде приета след 12 клас, както си му е редът.

Що се отнася до бъдещите студенти в Шотландия - "не знам" се пише отделно.

Ами ако се замислиш, ти сама си си отговорила на въпроса защо за 1 година, а не за 4 :))) Именно заради таксите... Наясно сме с таксите в Англия и точно затова систъра се е ориентирала към Германия, Испания и Холандия... Даже вече се свързахме с тази агенция, която Minavla ни препоръча Скай Лайнс. Minavla, мерси много

rome0
10-25-2011, 18:00
Да, и аз съм съгласен, че Холандия и Дания не са най-добрата опция, но се чудя дали да ги предпочета пред България, ако не стане Англия.. ? В България само за американския може да се каже, че съм чувал добри неща, но и там има SATове и става сложно..

Също така ми е интересно какво мислите дали си заслужава човек да отиде в Англия за университет, който не е много напред в класациите примерно е 20-30то място...

пп: Според мен трябва да се направи една важна тема за това кандидатстване в чужбина, защото почти на седмица някой пуска нова, пък и винаги има какво да се коментира

Vodnokonche
10-26-2011, 13:36
Да, и аз съм съгласен, че Холандия и Дания не са най-добрата опция, но се чудя дали да ги предпочета пред България, ако не стане Англия.. ? В България само за американския може да се каже, че съм чувал добри неща, но и там има SATове и става сложно..

Също така ми е интересно какво мислите дали си заслужава човек да отиде в Англия за университет, който не е много напред в класациите примерно е 20-30то място...

пп: Според мен трябва да се направи една важна тема за това кандидатстване в чужбина, защото почти на седмица някой пуска нова, пък и винаги има какво да се коментира

Romeo, заслужава си и ще ти кажа защо. Живот и здраве като завършиш университета и там да речем не можеш да си намериш работа или те хване носталгията и се върнеш тук в БГ, първо, че ще си намериш работа бързо, второ самият факт, че си завършил в чужбина пък било то и в треторазреден у-т пак те изстрелва в топ 3 кандидати за работа и ти вдига шансовете за висока заплата и самочуствие да искаш по-висока заплата. Един елементарен пример: ако има примерно 5 кандидата за работата: единият от НБУ, другият от УНСС, третият от СУ Климент Охридски, 4-я от Американския и ти от Английски у-т /20-ти по престиженост там/. Познай кой ще бъде избран веднага? Ти, и тук никой няма да гледа дали университета ти е на 1-во или 20-то място по престиж, а самият факт, че си учил там и по тяхната система ти трупа точки... Тъй че да не се отплесвам, да, има смисъл, защото нашите тапии можеш да ги хвърлиш в първата кофа за боклук. А чуждите тапии важат в цял свят и ти дават шанс да се реализираш не само тук, но и навсякъде по света, това последното вече си зависи и от теб и твоите амбиции...

daniela0108
10-26-2011, 14:39
Абсолютно си права Vodnokonche.
Аз вече съм си го избрала моето училище и съм влюбена в него
http://www.kinghamhill.org.uk/
ше направя всичко по силите си да ида да уча там :smt003
вече ходихме с наще във фирмата, питаха ме какво уча в момента, какво точно искам и сякви други неща. Защо да се мъча сама с бумащините, като те така или иначе не взимат такса от нас ами от училището и най-добре те да го свършат. Сега трябва да се подготвям за изпитите, което е най-трудото :(

Rapunzel
10-26-2011, 15:40
Много добър избор.. БРАВО daniela... !

daniela0108
11-03-2011, 13:22
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

А ти с коя агенция мислиш да заминаваш?(ако искаш пиши на ЛС с повече инфо) :::

brutaLxxbunny
11-03-2011, 14:11
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

А ти с коя агенция мислиш да заминаваш?(ако искаш пиши на ЛС с повече инфо) :::

По-добре тука,всички да знаем,ако не е тайна :D

ThroughStruggle
11-03-2011, 15:12
Е, дилемата не е толкова голяма.
В България има 4 такива агенции - Интеграл, Едланта, Дарби и Скай Лайнс. Последните две (май) действат само на територията на столицата.

JustMakeMeBelieveAgainN
11-03-2011, 18:48
и сега ако някой ми обясни нещата за медицината във Великобритания и специално за така наречения UKCAT тест, ще му бъда много благодарна! :)

lisi4ety
11-03-2011, 18:58
Живот и здраве, след няколко години отивам на Острова. :)

ThroughStruggle
11-03-2011, 19:03
и сега ако някой ми обясни нещата за медицината във Великобритания и специално за така наречения UKCAT тест, ще му бъда много благодарна! :)

UKCAT е стандартен тест, който се изисква при прием в медицински специалности. Изключение правят Oxbridge и UCL, които изискват BMAT.
Какво да ти обясня, изпитът реално не е по биология, нито по химия. По-скоро е по логика, тества способността ти да свързваш причини и следствия, изисква бързи реакции - все качества, необходими на един млад лекар.

http://www.ukcat.ac.uk/ - това е официалният сайт на изпита, тук можеш да прочетеш всичко за компонентите, да си изтеглиш примерни тестове и т.н. Дано си добре с английския. :)

daniela0108
11-04-2011, 11:03
Е, дилемата не е толкова голяма.
В България има 4 такива агенции - Интеграл, Едланта, Дарби и Скай Лайнс. Последните две (май) действат само на територията на столицата.

Ами да и според моите проучвания общо взето са това.Аз се спрях на Скай Лайнс, мои приятели заминаха с нея и са доволни, а и от други места ми я препоръчаха. Ходихме с наште до агенцията, готини са пичовете, питаха ме на какво точно искам да наблегна, интересни ала бала. Всъщност те ми препоръчаха училището и въобще ни помогнаха с избора. Аз продължавам да си правя проучване, затова разпитвам, ако някой друг има мнение да го сподели..... :-o

swete
11-05-2011, 13:27
daniela0108 а можеш ли да ми кажеш дали пак чрез тази агенция мога да кандидатствам не в университет, който те са ми препоръчали. Например да отида да кажа, че искам в този така и така, и просто да ми помогнат с документите. Мерси предварително :)

daniela0108
11-07-2011, 13:54
daniela0108 а можеш ли да ми кажеш дали пак чрез тази агенция мога да кандидатствам не в университет, който те са ми препоръчали. Например да отида да кажа, че искам в този така и така, и просто да ми помогнат с документите. Мерси предварително :)

Да, могат да ти съдействат и за университет по твой избор :) Можеш да им звъннеш предварително и да разпиташ подробно http://www.skylines-bg.com/?id=25

shaunaa
11-10-2011, 16:41
Незнам как мислят другите.. 12 клас съм и мисля да продължа в чужбина.. По-точно в Шотландия.. За да намериш конкретен отговор просто трябва да намериш някви информации от интернет и трябва на място да отидеш, за да разбереш как стоят там нещата, защото ако питаш всеки един ще ти каже супер, а другия остани в България.. Но общо взето обучението в чужбина никак не е за подминаване.. просто имай си едно на наум живеем в България, хубава държава, хубави хора, но в чужбина е още по-яко, може да си далеч от семейството си или от познати приятели и т.н, но когато отиаш на училище или просто се разкарваш по улицата разбираш асъл какво е да си отговорен или какво означава да живееш сам и да се справяш.. Абе, иди и виж обстановката няма да съжаляваш сигурна съм ! :)
A кандидаства, като завършиш 12-ти клас, дават ти лситче на което да популва както в края на 7-ми клас или ??

Rapunzel
11-11-2011, 19:11
Някак не ти разбирам въпроса приятелю... Точно какво те интересува от това, което съм писала като коментар ?

SpAcE_LaDy
11-13-2011, 11:01
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

Милички, хич не се лъжете, че ви го правят безплатно.. безплатен обяд няма.. разбира се, че има такса, просто понеже мама или тати го уреждат, вие си мислите, че няма такава.. тези агеции от какво мислите, че си изкарват хляба? Пада им от небето?
Не говорете глупости :)

Daisy11
11-13-2011, 22:26
Трябва да знае езика много добре за да може да държи матурите на него... по това си ориентирайте

anonymous708973
11-14-2011, 07:56
И аз съм сега на тази вълна. Говоря свободно английски и испански. Обаче мисля да мине интервюто с агенцията и да ги поразпитам кое как защо и тогава да реша. В крайна сметка няма да съм им първия студент, който иска да замине. Не мога да се начудя на ентусиазма на хората, които се ровят и се опитват да се оправят сами, при положение, че има агенции, които консултират безплатно, документи всичко е без комисионна, а дори и да си харесаш училище, което не е в списъка им няма проблем те да си уредят документите и пак да те изпратят където искаш. И както казах напълно безплатно :grin:

Милички, хич не се лъжете, че ви го правят безплатно.. безплатен обяд няма.. разбира се, че има такса, просто понеже мама или тати го уреждат, вие си мислите, че няма такава.. тези агеции от какво мислите, че си изкарват хляба? Пада им от небето?
Не говорете глупости :)

Миличка, нали се сещаш, че няма как мама и тати да платят, без да разбера? ИМА агенция, която го прави безплатно и взима някаква символична сума от училището. Не говори без да знаеш.

daniela0108
11-17-2011, 08:38
Аз пък доколкото знам, те си взимат пари от самото училище или университет. То е ясно, че безплатен обяд няма, ама в случая не го плащаме ние, а училището. Поне така е в Скай Лайнс, там присъствах, когато хората го казаха на наште, т.е едва ли плащат нещо скрито покрито от мен. :-D

slicky
11-17-2011, 12:16
Аз пък доколкото знам, те си взимат пари от самото училище или университет. То е ясно, че безплатен обяд няма, ама в случая не го плащаме ние, а училището. Поне така е в Скай Лайнс, там присъствах, когато хората го казаха на наште, т.е едва ли плащат нещо скрито покрито от мен. :-D Ти хубаво ще кандидатстваш в чужбина, ама първо си виж подписа...

Kanooo
11-17-2011, 13:25
Аз пък доколкото знам, те си взимат пари от самото училище или университет. То е ясно, че безплатен обяд няма, ама в случая не го плащаме ние, а училището. Поне така е в Скай Лайнс, там присъствах, когато хората го казаха на наште, т.е едва ли плащат нещо скрито покрито от мен. :-D Ти хубаво ще кандидатстваш в чужбина, ама първо си виж подписа...

И на мен ми направи впечатление :D И то в Англия , където детайлите говорят за човека . В случая грешката е непростима .

daniela0108
11-23-2011, 13:36
Нищо не е случайно любими мои :) Знам как се пише много добре, но така пише на тениската, която ми подари гаджето за рождения ден :D Веднага го забелязах и го ебавах цяла вечер, от тогава е много скъпо лафче за мен..........Ти знаеш нали мило?!? :-)

bubbety
09-19-2012, 18:51
Здравейте и от мен ! Тази година ми предстои да кандидатствам във ВУЗ и имам нужда от помощ и много ще се радваме ако ми помогнете.Насочила съм се да продължа образованието си в Обединеното кралство със специалност "Маркетинг" .Бихте ли ми препоръчали университети,където в това направление,което съм избрала да получа добра подготовка.

Набелязала съм си някои университети като:
University of Portsmouth
Coventry university
University of Bradford
University of Liverpool
Robert Gorden university
Northumbria university
Какви са мненията ви за тези университети ?