PDA

View Full Version : Клокване на процесор?



xJawz
10-06-2011, 11:46
Напоследък на доста места се пише за клокване на процесори, което увеличавало мощта им, и аз нещо се запалих. Ще ви помоля да ми обясните, или дадете линк, как се клоква и овърклоква процесор и какви изисквания има към процесора и дъното. Ще трябва ли да купувам по-мощно охлаждане?


Благодаря предварително.

danchobg
10-06-2011, 12:28
Клокване на процесора става по няколко начина, но за целта трябва да имаш стабилно охлаждане, защото тази процедура чество включва и повишаване на волтажа => много топлина. Ако имаш добро охлаждане не би трябвало да е проблем, но задължително заведи компа на сервиз да ти го почистят от прах!

Честота на процесор се пресмята така:
BUS Speed x Multiplier = Core speed
за да си го клокнеш трябва да повишиш множителя ( Multiplier) или
шината (BUS Speed). А повишаването на волтажа увеличава стабилноста(да ти работи добре) и дава още мегдан за клок, но и много топлина.

Най-лесно е да си вдигнеш множителя чрез биоса, но има процесори с заключен множител, остава да вдигнеш шината, а от там проблеми:
трябва да намалиш честотата на рамта
трябва да намалиш PCI честотата
....
защото когато вдигнеш честотата на шината се вдигат и честотите на всички други части в компа ти.


Съвет ми: пусни тема http://www.kaldata.com/forums/index.php?showforum=67 и хората от форума ще ти помогнат. Не забравяй да си напишеш ПОДРОБНО ВСИЧКИ ЧАСТИ на компа.

xJawz
10-06-2011, 12:32
Като поразгледах рисковете май няма да се опитвам да го правя.

danchobg
10-06-2011, 12:39
Рисковете са тези:
да ти прегрее процесора над 100 градуса и се ресва ставало ми е 5-6 пъти и си взех ново охлаждане
да не ти се включи компа, трябва да го изключиш от захранването и да извадиш батерията на биоса за 2 мин после всички настройки са рестартирани
и да го изгориш, незнам как ще стане :Д трябва да му пуснеш много ток. АМА МНОГО. В биоса би трябвало да има лимит.

Ако компа ти бачка добре, не ти секът игрите и тн. няма причина да го пипаш.
ето я моята кочина, една игра ми сечеше и го клокнах

http://prikachi.com/images/85/3898085t.png

autista88
10-06-2011, 14:02
Ако сам не можеш да си изчистиш компа, то по-добре не се захващай.

Трябва ти качествено захранване, евентуално охладител и дъно, което да има необходимите настройки. Я си кажи конфигурацията.

sunman
10-06-2011, 16:53
Бая ядове ще ядеш!

straus
10-06-2011, 21:43
И аз се мъчих да напъна мойто магаре, ама става нестабилна системата, предполагам от дъното. По - добре не се занимавай, рискуваш здравето на системата

K_O_L_E_V
10-07-2011, 13:07
Процесора е проектиран да работи на зададената от производителя честота, принуждаването му да работи на по-високи от стоковите честоти сам можеш да се досетиш до какво води.

autista88
10-07-2011, 13:15
Глупости. Процесорът се пуска на такава честота, на която да отговоря на изискванията за консумирана ел. енергия, ценови клас, производителност спрямо предните 2 и тн, а не на максималната възможна.

Това, дали ще береш ядове зависи от компонентите, които ти казах по-горе.

K_O_L_E_V
10-07-2011, 13:21
Вярно, че ти беше производител на процесори и знаеш как стоят нещата. ;)

Истинския овърклок е с по-добър процесор, за да нямаш ядове.

autista88
10-07-2011, 14:16
Вярно, че ти беше производител на процесори и знаеш как стоят нещата. ;)

Истинския овърклок е с по-добър процесор, за да нямаш ядове.

Сигурно хардуерБГ, като продават компютри с клокнати процесори, са глупаци? Ае бегай....

Cybershot
10-07-2011, 16:04
Мммм тук се сещам за един пример на АМД, с онези Феноми, къде им се "отключваше" кеш и ядра. От тук има 2 логики:
1) Маркетингов трик (много вероятен)
2) По-лесно е да се разработи 4 ядрен процесор с 6МБ КЕШ, а след това да се "осакати" и да се превърне в 2 и 3 ядрен със съответно по-малко КЕШ.

autista88
10-07-2011, 16:38
Абсолютно грешно (1). Когато се произведе даден процесор, той се тества. Понякога целият или някое/някои от ядрата не отговарят на определено изискване, например са с по-висока консумация, но иначе си работят добре или са напълно нестабилни. АМД ги заключват. Като си купиш процесор, може да се пробваш да го отключиш. Ако имаш късмет - попадаш на първият тип и си радостен, защото повечето от тези "недостатъци" не се забелязват от нормалният потребител. Ако нямаш късмет - попадаш на вторият, системата не е стабилна, например дори не boot-ва.

niksanbel
06-11-2013, 19:06
Здравейте, искам да си клокна процесора но не знам как... Нямам си и на представа какво е BIOS ( макар, че четох в интернет, но пак не ми стана ясно).
ПРОЦЕСОР - Intel penium e2200 - 2,20 ghz
Рам - памет - 3 gb (ddr2)
ДЪННА ПЛАТКА ( според EVEREST ) - FOXCONN G31MX - K
ОХЛАЖДАНЕ - мисля, че е 500 W
Интересува ме да не ми прегрее нещо и да стане беля.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ

MaGuSs
06-11-2013, 21:48
Риск винаги има, но печелиш най-много 10-15 процента по-бърз процесор. По-добре го продай и си вземи по-мощен, от колкото да клокваш. Все едно ако си със стар процесор няква стара лада да си мечтаеш да върви като бугати - е няма как да стане.

Auriss
06-11-2013, 22:44
мда ... при мен от 9мин рендъртайм сцена падна на 5 след оц, успех 10-15% да са. >.>


niksanbel , беля няма как да стане, най-много да ти се наложи да ресваш биоса ако не успява да мине POST-a машината. Предполагам имаш батерия на дъното - вадиш я, чакаш няколко минути, връщаш я и включваш наново. Единствено с волтажа на ядрото не се ебавай много-много, че може да направиш беля - не минавай над 1.5v (аз и над 1.4 не бих отишъл, но как да е). Дръпни си CpuZ и Intel Burn test (google - мързи ме да ти вадя линкове).
Пусни един тест и виж какви температури прави. Ако отиваш над 45градуса без ОЦ направо зарежи идеята.

Въпросното процесорче преди години го държах на 2.7ghz - 8x333 , 1.4v. Пробвай така като за начало. Имай предвид, че и рамта може да се наложи ръчно да сложиш на 667 . Хората и до 3ghz го дигат на 1.5v ,ама трябва и прилично охлаждане на имаш.

Ай, успех

npp
06-13-2013, 14:06
Здравейте, искам да си клокна процесора но не знам как... Нямам си и на представа какво е BIOS ( макар, че четох в интернет, но пак не ми стана ясно).
ПРОЦЕСОР - Intel penium e2200 - 2,20 ghz
Рам - памет - 3 gb (ddr2)
ДЪННА ПЛАТКА ( според EVEREST ) - FOXCONN G31MX - K
ОХЛАЖДАНЕ - мисля, че е 500 W
Интересува ме да не ми прегрее нещо и да стане беля.
ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ


за целта трябва да влезеш в BIOS-а на дъното (с натискане на клавиш del при старт на системата) в меню fox central control unit, обаче дъното ти е малко слабо за клок, но пробвай да качиш честотата(cpu clock) от 200 до 250-260MHz, обаче може да се наложи да се намали честотата на паметта(dram configuration --> system memory frequency) защото се вдига с покачването на fsb-то и ако е 800 по default при 250 за процесора ще стане 1000, а ако при 260MHz нямаш проблеми, пробвай да качиш и още макар че с твоето дъно ще е трудно

niksanbel
10-31-2013, 14:14
А има ли някой който да разбира от КЛОК на ВИДЕО КАРТИ. Не че искам ами преди с някаква програма ( НЕ Я ПОМНЯ ) си клокнах Видеото ( НЕ ЗНАМ КОЛКО ) - резултата никакъв ( вентилатора бучеше като луд ) и махнах клока но ВИДЕОТО от тогава ми грее страшно много ( 96 градуса МАКС ). Един приятел ми каза че ЕВЕРЕСТ в този случай измерва температурата на радиатора на ВИДЕОТО ( има само РАДИАТОР БЕЗ ВЕНТИЛАТОР) . С свясно охлаждане съм не ми е правело проблеми преди ( НЕ Е ЛАПТОП ). МОЛЯ ВИ ПОМОГНЕТЕ.

fatcat
10-31-2013, 14:25
Връщаш всичко на дефолт?
- - - - -
www.iskampak.com

koko95
11-03-2013, 21:47
Кажете ми как най-добре да клокна pentium e2160 1,8 ghz dual core. Всички части са маркови и нищо няма да прегрее и т.н. Искам да го клокна 0,2-0,5ghz .Pc-то е Lenovo Thinkcentre.

MaGuSs
11-03-2013, 22:02
Кажете ми как най-добре да клокна pentium e2160 1,8 ghz dual core. Всички части са маркови и нищо няма да прегрее и т.н. Искам да го клокна 0,2-0,5ghz .Pc-то е Lenovo Thinkcentre.


Ми ръгаш шината на 2.5ghz с напрежение на ядрото по 4.00-5.00V и си готов.

koko95
11-04-2013, 07:00
Ми ръгаш шината на 2.5ghz с напрежение на ядрото по 4.00-5.00V и си готов.

А ако е заключено от дъното :D:D:D:D ? П.С. не съм проверявал дъното .

npp
11-04-2013, 07:15
на първо време не вдигай волтажа повече от 1.4

Баща Ти
11-04-2013, 07:27
"Волтаж" няма, има си технически термин - "напрежение".

koko95
11-04-2013, 07:37
Няма никакви опции в дъното за овърклок :D:D, дъното явно е някакво убито.Дайте идея как да клокна процесора ? Благодаря ви .

Баща Ти
11-04-2013, 08:23
Кое е дъното?

koko95
11-05-2013, 09:54
Кое е дъното?

IDK , В еверест пише само : Lenovo ThinkCentre M57