PDA

View Full Version : Висше в Испания?



fama
10-06-2011, 16:48
Здравейте. Сега съм 10 клас и започнах (може би доста късно) да се интересувам за образованието ми след 12 клас. Напоследък вниманието ми се насочва към Испания , защото изучавам испански език и ще разчитам на него.. отделно и на английски, но той не ми е толкова добър за разлика от испанският . Та въпросът ми е, има ли хора които учат в Испания? Какви специалности? Общо взето обща информация. Ще бъда адски благодарна на всички които се включат, вече не знам къде да търся информация ..: (

ledenakrasota
10-06-2011, 16:52
Много е скъпо. Братовчедка ми учи там и не знам как е с цените. :)

Дрехите и храната са много по изгодни и качествени отколкото у нас. Не е толкова скъпо това. Безплатно е здравеопазването, но осигуровката ти е 300 нещо си на месец. И си ходиш безплатно на избелване на зъбите, примерно. :)

Karoliina
10-19-2011, 03:06
Здравей!

В момента следвам медицина в Universidad de Valencia, първа година. Това е държавен университет и таксите за обучение не са извънземно високи... ?800 на семестър се плаща, наемите са от порядъка на ?100-?300 месечно, в зависимост къде живееш и с колко души. По принцип не е никакъв проблем да делите 120 квадрата апартамент за триста евро с още две-три момичета. Колкото до останалите разходи, пак зависи къде и какво пазаруваш, дали ползваш метро, дали сама ще си готвиш... :) Няма да е повече от 300 евро на месец, може би към 150-200 ако живееш икономично, но без да се лишаваш.

Не знам обаче как стоят нещата с приема на чуждестранни студенти. Аз завърших bachillerato в Испания и кандидатствах с оценките от selectividad-а. При всички случаи има приравняване с български дипломи, но ще ти искат и сертификат DELE за ниво на езика. Дори и всичко да ти е окей, пак има вероятност да те сложат в профил на catal