PDA

View Full Version : ВЪпрос



ian4oto
10-10-2011, 04:33
Здравейте. Предстои ми един проект, за който е нужно да направя запитване между подрастващите и разбира се избрах това да стане тук Smile. Въпросите към всички тук са следните:

Темата ми е промяната в комуникациите и искам да ви попитам, как намирате така наречения "език на чата" в Skype, Facebook и прочие? Смятате ли, че чрез тези методи на общуване загубваме представа за реалните познания на родния ни език и допускаме все повече грешки.

Ще се радвам да отговорите, защото наистина ще ми помогнете


Благодаря!

marin4itu
10-10-2011, 08:19
В скайп вече не влизам, само във Фейсбука, но дори и там си пиша на кирилица, със запетаите. Така ми харесва, така съм свикнала. Не ми е приятно да гледам хората как пишат на шльокавица, но не мога да променя писането на останалите.

Colouring
10-10-2011, 11:26
Определено този език в чата сериозно обърква на някои граматиката и правописа,които и извън интернет пространството не са кой знае колко добри.Повечето ми приятели(да не кажа всичките) пишат на латиница,без никакви пуктуационни знаци.Аз предпочитам кирилицата,но все пак не мога и не мога да се науча,затова използвам фонетика.Запетайки,точки,т рета и т.н не използвам много-да,признавам си,нерви нямам винаги,но извън интернет пространството се старая да имам добър правопис.

Общо взето-да,определено мисля,че този 'скайп' и 'фейсбук език' нанасят сериозни вреди на правилното ни общуване.Извинявай,нищо добро няма да ти донесе това да пишеш четвортка,вместо 'ч',примерно.Но все пак не мисля,че един грамотен човек би се повлиял от този начин на писане.

Incineerate
10-10-2011, 12:27
нищо добро няма да ти донесе това да пишеш четворка,вместо 'ч'

или 6тица вместо "Ш". И аз мисля че това ни разваля граматиката , но какво да се прави. И аз пиша от време на време на латиница, но рядко.

Incineerate
10-10-2011, 12:29
Извинете за Double пост-а. Дал съм цитат вместо редактиране без да искам.

uleto37
10-10-2011, 14:06
Да и аз съм съгласна,че Фейсбук,Скайп и останалото развалят граматиката!Не разбирам какво е интересното да пишеш 4-ки,6-ци и куп други неща,вместо правилното...Аз иначе винаги си пиша на кирилица,спазвам запетаи и даже си следя правописа.Не мисля,че един грамотен и уважаващ себе си човек би тръгнал да пише на латиница или заменяйки букви...Но това как пишеш,дори по скайп показва и какъв човек си,донякъде.Не знам какво трябва да се направи,но да си неграмотен и то на собствения си,роден език е недопустимо!

anonymous708973
10-10-2011, 14:11
Определено влияе негативно.
Винаги съм пишела страшно правилно и доскоро си пишех на кирилица. Откакто почнах на латиница, забравям запетаи или слагам на неподходящите места.

monini4ka
10-10-2011, 16:07
И аз съм на мнение, че има отрицателно влияние върху правописа..
Въпреки това и аз предимно на латиница по чатовете, ноо поне се старая да не заменям буквите с цифри. Иначе по форумите се старая да пиша грамотно. :)

JuStIc3
10-10-2011, 18:17
То и без това сме си неграмотни сегашното поколение, а тази латиница доразваля нещата. До преди 1 година и аз пишех само на латиница, но се спрях заради една приятелка, с която си пишехме само на кирилица и от нея свикнах.Сега даже ми е неприятно да пиша на шльокавица.Много рядко се случва това и то само някъде където няма начин да пиша на кирилица.