PDA

View Full Version : Пазаруване в Ebay



kadishona
10-11-2011, 23:43
Привет на всички!

Имам няколко въпроса за пазаруването в eBay. Ето каква е ситуацията:

Имам регистрация в ebay свързана ми е към paypal, даже и кредитна карта си имам въпреки че съм на 17 и всичко наред. Купувал съм няколко дреболийки - артикули за по 3-4 долара от Китай, Англия и Сащ, и е нямало никакъв проблем.
Но ето, че ми порасна п****та и реших да си взема слушалки за $55. Ето линк:

http://www.ebay.com/itm/New-Boxed-Genuine-AKG-K450-K-450-Headphones-HiFi-sound-/170620812513?pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item27b9cafce1

Слушалките се намират в Китай, продавача е свестен, НО (винаги има ",но") каква е ситуацията с митата?

[/b]Тук е проблемът и ще помоля някой разбиращ да ми обясни откъде и за къде и какви мита се слагат.[b]

Знам, че за доставки от Европа не би трябвало да има мита. <- Това вярно ли е?
Знам, че за доставки извън Европа има мита ако стойността е над $ X. <- Това вярно ли е и какви са митата в зависимост от цената на артикула (какво е X)?

Колко (много) е голям шансът да ми блокират стоката на някоя митница в България и да трябва да давам още пари за рушвети? Т.е. Вероятно ли е да ми правят номера? Моля имайте предвид, че съм на 17 и ще трябва да се оправям сам, не искам да намесвам наще.

Между другото чета много шарени мнения за тези слушалки, може ли да ми препоръчате някой чифт за цена до 85лв ($60)?

Благодаря!

Wax
10-12-2011, 08:43
Като човек с 75+ покупки и няколко продажби мога да ти споделя, бе яко е страна от Европа - няма Мито (Само за някои електроники)
Извън Европа артикула трябва да е под 100 Евро (200 Лева) и няма да има мито, нито ДДС. Иначе митата са между 4-6 процента от стоката. Тревожи се за ДДС-то.
То е 20%, но за щастие се прилага само ако качиш над 200 лева покупка.
Забележи - покупКА. Ако са много, който надвишават 200лв. общо, пак няма да имаш ДДС нито мито.
Така, че шанса да ти я конфискуват е точно 0.00%.
И аз съм на 17, споко.
Плюс това по Европейска директива, хората над 16 могат да се разпореждат с вещите си. За България се говори, че това ще стане чак 2013.
Така че купуваи, не се притесняваи. Макар че бих ти препоръбал нещо на Pioneer (Bass Maniac съм ) :lol:

kadishona
10-12-2011, 09:32
Ок, братле, благодарско, но виж какво намерих тук:

http://mitnici.eu/?action=n&id=824

Според тази статия границата за мито (и ДДС) е 45 евро (говорим за страна извън ЕС) ако ти го праща физическо лице.
Ако обаче ти го прати някоя фирма лимита за безмитна пратка става на $100.

Тук се появява, въпроса как по дяволите, да разбера магазините дали се водят фирми? Изглежда ще трябва да ги питам на лично в ebay.

Wax
10-12-2011, 09:56
Погледни - пише "колети"
Колети - това са пратки надвишаващи 40х60х60 и 2кг.
Надали слушалките ги надвишават.
А ако се случиш на колет пиши да ти го пращат с доставка.
Препоръчително с USPS или Ground Mail.
Струват 10-12 $ ама ще си спестиш повече пари, защото няма да плащаш за мито и ДДС.

Wax
10-12-2011, 09:59
Знаех, си че тва е остаряла информация
24-02-2009 | АМ и пусната статия.
За тея правила търпяхме критики от ЕС и октомри 2009 ги отмениха и се върнаха на тея дето ги писах в първия пост.
Стресна ме с тая статия, викам си да не би тея от парламента пак да са ги върнали :lol:

K_O_L_E_V
10-12-2011, 13:31
И аз като копувач с 80+ покупки ще ви кажа, че съм купувал неща от щатите за по над 600$ и не съм плащал нищо.

Просто пишете на продавача да махне фактурата или да напише цена от сорта на 20-30$ и да го прати като подарък.

kadishona
10-17-2011, 22:02
Слушалките са поръчани и изпратили по този начин

Като фирма
Сложили са цената на $30
Изпратили са го като подарък.
Кутията е с размери не повече от 30 на 30 на 15


Извинявайте, че връщам темата, но вижте какво намерих

http://mitnici.eu/?action=n&id=10990
(статията е от Юли 2011)
и по специално:

" Пощенски и куриерски пратки, съдържащи стоки на обща стойност над 30 лева до левовата равностойност на 150 евро се освобождават от мито, но ДДС остава дължим. "


Постнах същата тема и в forum.mitnica.com Дано ми отговорят скоро..

Тези, които ми казахте, че не се плаща поръчвали ли сте скоро нещо?
Дали ще ме одерат с ДДЦ и мито.

Wax
10-17-2011, 22:37
Слушалките са поръчани и изпратили по този начин

Като фирма
Сложили са цената на $30
Изпратили са го като подарък.
Кутията е с размери не повече от 30 на 30 на 15


Извинявайте, че връщам темата, но вижте какво намерих

http://mitnici.eu/?action=n&id=10990
(статията е от Юли 2011)
и по специално:

" Пощенски и куриерски пратки, съдържащи стоки на обща стойност над 30 лева до левовата равностойност на 150 евро се освобождават от мито, но ДДС остава дължим. "


Постнах същата тема и в forum.mitnica.com Дано ми отговорят скоро..

Тези, които ми казахте, че не се плаща поръчвали ли сте скоро нещо?
Дали ще ме одерат с ДДЦ и мито.

Точно преди два дена си получих X-Bass Слушалките - 129$ и не ми взеха нито мито нито ДДС 8)
ПАК... Повечето под гореспоменатите размери се отнася към категорията "малък пакет"
Прочети пак и виж дали го има в статията :)

kadishona
10-18-2011, 08:25
От чисто любопитство питам ако това са слушалки за портативно ползване ползваш ли някакъв усилвател?

K_O_L_E_V
10-18-2011, 13:49
Ако евентуално ти вземат пари, на 30$ ддс-то и митото е малко. Така, че нямаш грижи.

xJawz
10-18-2011, 15:10
Само аз ли съм фен на пазаруването от магазин където продавача стои с-у тебе и тн.


Аз имах един подобен проблем. Баща ми бе на командировка в Берлин и от там ми взе И-под. Беше сметнал че там излиза близо на половина по-евтино. Само дето като ми го изпрати беше писал реалната цена. Тогава още не бяхме в Европа и ми го спряха на митницата. Тогава си спомням, че майка ми и чичо ми ходиха да го отблокира на митницата и казаха че са плащали нещо. Не помня колко щото беше преди доста години.

K_O_L_E_V
10-18-2011, 15:16
Как да си фен на пазаруване с продавача като слагат страшна надценка. Нямам думи просто.

Наскоро направиха магазин на Еверласт тука, еми за едно горнище тука ми искат 60 лева, на мен през SportsDirect с доставка и с всичко ми излиза 45 лева.

badsector
10-18-2011, 15:24
Специално за стоките, които се предлагат в sportsdirect и тукашните цени, разликата може да е в пъти :D

xJawz
10-18-2011, 15:50
Да им пикам на СпортДепото. Като разгледах sportsdirect там сичко е с минимум 1/4 по-евтино :x

K_O_L_E_V
10-18-2011, 16:01
Ами аз пуснал 3 поръчки миналата седмица.

Wax
10-18-2011, 17:37
От чисто любопитство питам ако това са слушалки за портативно ползване ползваш ли някакъв усилвател?
Имат си вграден - принципно са портативни, но аз си ги използвам в професията :)

kadishona
10-18-2011, 20:18
Само аз ли съм фен на пазаруването от магазин където продавача стои с-у тебе и тн.


Аз имах един подобен проблем. Баща ми бе на командировка в Берлин и от там ми взе И-под. Беше сметнал че там излиза близо на половина по-евтино. Само дето като ми го изпрати беше писал реалната цена. Тогава още не бяхме в Европа и ми го спряха на митницата. Тогава си спомням, че майка ми и чичо ми ходиха да го отблокира на митницата и казаха че са плащали нещо. Не помня колко щото беше преди доста години.Ако имаш пари защо да не си им фен? Имаш гаранция и човек на когото да мрънкаш ако нещо се прецака.

Проблема в България е, че не всеки има достатъчно пари, че 25-50% отгоре на цената да е без значение.
Когато пазаруваш от нета винаги има известна доза риск и нерви, но веднъж свикнеш ли, научищ ли хитринките започва да излиза много на далавера


Имат си вграден - принципно са портативни, но аз си ги използвам в професията ?????
Хмм може ли да ми дадеш линк за информация за тези слушалки?

Как може в слушалки да има вграден усилвател? Нима си ги зареждаш и самите тях със зареждачка?
За пръв път чувам Sony или каквато и да е друга марка да са направили слушалки, в които има вграден усилвател - та те трябва да са бая големи...


А сега по темата:
Когато пристигнат в България откъде ще трябва да ги взема? Какви са вариантите в зависимост от това дали ги блокират или там каквото им правят?

Wax
10-18-2011, 20:49
http://www.sony.bg/product/hps-extra-bass-and-dj/mdr-xb700

В България са към 300 кинта.
Ами не - някви части, дето увеличават ампеража има в него, ама за сметка на това батерията ми пада за 4 дена с тях в сравнение за 10 дена с нормалните.

Wax
10-18-2011, 20:51
От местния пощенски Клон. При всяко положение ще получиш известие.
Наай-лошия случай е да се усъмнят митницата в пакета ти и да те привикат. (Случвало ми се е 8-) )
Но дори и тогава ще трябва да заплатиш само 3,50 допълнително :)

kadishona
10-19-2011, 12:05
Ихаа, страхотни слушалки!

За нещо по-професионално ли са ти или просто да си слушаш музика..


Не разбрах само къде могат да ме привикат?

Нали няма възможност да се наложи да ходя до Русе примерно xD

play23
10-19-2011, 13:01
Пратки извън ЕС (http://pazaruvaionline.com/пратки-извън-ес//)
За момента това са условията.

kadishona
10-19-2011, 19:17
Play23, благодаря ти много, но ако това е така, защо всички ми казват, че не са им искали нито мито нито ДДС?

Ако ще плащам ДДС, от коя стойност ще се брои. Те са писали, че пакета е за $30. Има ли вероятност да гледат по някакви списъци и да изнамерят някаква българска цена на тези слушалки и към нея да плащам ДДС?

Wax
10-19-2011, 19:28
Ихаа, страхотни слушалки!

За нещо по-професионално ли са ти или просто да си слушаш музика..


Не разбрах само къде могат да ме привикат?

Нали няма възможност да се наложи да ходя до Русе примерно xD

Еми професионално се занимавам в аудио обработка - DJ

Иначе от 15 тоя месец вкараха отново тоя закон. Вече е мито за пратки над 100 лв. и ДДС за над 200лв.
Пратиха ми го като E-mail от агенция митници

@Play23 - Поста е от Януари :)

kadishona
10-19-2011, 21:39
Може ли да ми препратиш мейла на

StefanVidenov@gmail.com ?

Благодаря..

play23
10-19-2011, 21:59
Работата е малко относителна, наистина има хора, които минават метър, но аз не бих разчитал на това. Лошото е че процедура в митниците е още много бавна ако трябва се плаща ДДС. Ако се стигне до плащане на ДДС ще гледат сумата платена в PayPal.

Wax кой пост е от Януари ? Пратили са ти имейл интересно, ще се свържа с моя човек в митниците да видя дали наистина има такива промени, макар че леко ме съмнява. Те си имат една програма където излизат всички обновявания и лесно ще ми кажат.

Wax
10-19-2011, 22:31
Късно...
НО виж в Mitnici.info ли къде беше актуалната информация.
Само 5 пъти са ми ги задържали и то щото бяха над 300 лв покупките.

kadishona
10-19-2011, 22:32
Play за втори път пускаш неверна информация. Цената, която аз съм платил е известна само на мен и на купувача. Това е все едно да кажеш че Сулю и Пулю от митницата могат да ти гледат паричните преводи...

Друг е въпроса, че продавача е сложил цена $30.

play23
10-19-2011, 22:52
Гледай да не решат да се заядат, че повярвай могат да ти поискат транзакцията която си направил в PayPal. Както казах може да се мине метър, което става доста често, въпрос на късмет. Ако наистина си се разбрал да ти пишат по-ниска стойност, супер, защото ако се пазарува от голям онлайн магазин това трудно ще стане, че ги следят изкъсо.

Ако приемем че това за PayPal e невярно, кое беше първото не разбрах ? Информацията от линка е вярна за датата на която е написана, още утре ще проверя дали има нови промени.

Даже искат снимка на транзакцията заверена при нотариус да не си пипнал нещо по стойността, разказваха ми скоро и за такъв случай. В България законите не еднакви за всички, зависи на кой служител ще попаднеш...

Wax
10-19-2011, 22:58
Play за втори път пускаш неверна информация. Цената, която аз съм платил е известна само на мен и на купувача. Това е все едно да кажеш че Сулю и Пулю от митницата могат да ти гледат паричните преводи...

Друг е въпроса, че продавача е сложил цена $30.
Ако ти го задържат ти искат разписание на фактурата от Ebay С PayPal Кода поне... :-o

kadishona
10-20-2011, 08:53
Ако приемем че това за PayPal e невярно, кое беше първото не разбрах ? Информацията от линка е вярна за датата на която е написана, още утре ще проверя дали има нови промени.. Извинявай, като го писах тва се бях изнервил много а и беше късно...


Wax, моля те препрати имейла, който са ти пратили от митницата на този, който написах по-горе.

ДДС-то 20% ли е? Къде трябва да отида и да го платя?

play23
10-20-2011, 09:38
Да, плаща се българското ДДС, което е 20%. Ако се стигне до задържане се плаща на митницата като процедурата е доста тегава разигряват те от гише на гише и се чудят за какво да
ти вземат такса. Поръчах да проверят в ТАРИК, което си е единната система на митниците за промени, макар че ако имаше щеше да се чуе и в новините.

Wax
10-20-2011, 09:46
Поръчах да проверят в ТАРИК, което си е единната система на митниците за промени, макар че ако имаше щеше да се чуе и в новините.
Надали...
Последната такава информация беше от март тая година за разширяване на диапазона на митото.
А от тогава сумати промени направиха :-o

play23
10-20-2011, 10:28
Промени няма, праговете са си същите. Прочети тази тема - http://forum.mitnica.com/viewtopic.php?t=1247 Ако дължиш само ДДС няма да те разкарват по митниците, а явно е можело на място в пощата, нещо което не знаех и смятам да проверя. А ако си се ползва куриер дори да е само ДДС пак трябва до митницата, но в твоя случай ще е с пощите така че няма проблеми.

kadishona
10-20-2011, 19:28
Извинявайте, но аз ще продължавам да си питам...

Къде се намират тези митници?
Къде са различните места, на които е възможно да се наложи да ходя?
пп. От София съм

Wax
10-20-2011, 19:38
За софия незнам точно.
направи справка с http://www.bgpost.bg/

play23
10-20-2011, 20:36
За София ще си ходиш в митницата в София(евентуално) Защото има градове където ще трябва да се разхождащ до някой по-голям за тази процедура.

kadishona
11-13-2011, 17:44
Е да, ама не

Видях си с тракинг номера какво е ставало с покупката след като е влязла в България - първо влиза в Б-я, после изпратена към митницата в София и това е. Вече на третия ден след като е получена на митницата, а аз не бях получил никакво известие за това тръгнах да звъня на Софийска митница и Български пощи, които нищо не ми казаха. По ирония на съдбата тъкмо затварях телефона и на вратата ми се звънна. Дойде една учтива пощальонка и ми връчи покана да се явя в Софийска митница. На поканата пишеше, че ще дължа САМО такса за услугите софийска митница - това беше маркирано с тикче, а МИТО и ДДС бяха задраскани с Х. Според същата покана трябва да нося:
1) Поканата
2) Транзакцията от eBay
3) Лична карта
4) Нещо, което не разбрах.
Занесох със себе си само 1,2 и 3, а ми беше нужно само 2.
Отидох на адреса с малко помощ от минаващите - оказа се една страхотна сграда строена преди повече от 50 години, но добре поддържана. Чистотата и обстановката бяха на високо ниво. В голям вътрешен двор са разположени около 15-20 гишета, а още около десетина са по някакви коридори.

Наложи да сменя общо 4 гишета, но всичко стана адски бързо, тъй като работата е разделена м/у много служители и кабинети. Общо не съм се бавил повече от 15 минути. На всяко гише получаваш някакви листчета и те ти казват на кое да ги предадеш.

На третото място една доста привлекателна мадама ми поиска разписката от Paypal. Предадох и я и начисли ДДС на цената там - 82лв ->16.40лв. След това добавиха и 3.40 такса за услугите на Софийска митница.
Излетя ми набързо една двайсетачка от джоба.
Дадоха ми някаква фактура и ме пратиха по едни коридори до гише със склад. Една мила служителка се забави 5 минути и ми донесе пакета със слушалките. Изглежда напълно бяха пренебрегнали, че е изпратен като подарък или пък, че на пакета пише цена $30.

На излизане ме осени следната идея:
Хммм, добре де, не можех ли да сканирам принтираната от мен разписка от Paypal, и после внимателно с Photoshop да направя 'леки' корекции в цената. Ако го бях сложил 40лв щях вместо 20 да платя 10лв.

Вие какво мислите дали ще проработи ако следващата ми покупка пак я задържат на митницата? Все пак ако е нещо по-скъпо 20% от цената не са малко..

Wax
11-13-2011, 17:53
Е да, ама не

Видях си с тракинг номера какво е ставало с покупката след като е влязла в България - първо влиза в Б-я, после изпратена към митницата в София и това е. Вече на третия ден след като е получена на митницата, а аз не бях получил никакво известие за това тръгнах да звъня на Софийска митница и Български пощи, които нищо не ми казаха. По ирония на съдбата тъкмо затварях телефона и на вратата ми се звънна. Дойде една учтива пощальонка и ми връчи покана да се явя в Софийска митница. На поканата пишеше, че ще дължа САМО такса за услугите софийска митница - това беше маркирано с тикче, а МИТО и ДДС бяха задраскани с Х. Според същата покана трябва да нося:
1) Поканата
2) Транзакцията от eBay
3) Лична карта
4) Нещо, което не разбрах.
Занесох със себе си само 1,2 и 3, а ми беше нужно само 2.
Отидох на адреса с малко помощ от минаващите - оказа се една страхотна сграда строена преди повече от 50 години, но добре поддържана. Чистотата и обстановката бяха на високо ниво. В голям вътрешен двор са разположени около 15-20 гишета, а още около десетина са по някакви коридори.

Наложи да сменя общо 4 гишета, но всичко стана адски бързо, тъй като работата е разделена м/у много служители и кабинети. Общо не съм се бавил повече от 15 минути. На всяко гише получаваш някакви листчета и те ти казват на кое да ги предадеш.

На третото място една доста привлекателна мадама ми поиска разписката от Paypal. Предадох и я и начисли ДДС на цената там - 82лв ->16.40лв. След това добавиха и 3.40 такса за услугите на Софийска митница.
Излетя ми набързо една двайсетачка от джоба.
Дадоха ми някаква фактура и ме пратиха по едни коридори до гише със склад. Една мила служителка се забави 5 минути и ми донесе пакета със слушалките. Изглежда напълно бяха пренебрегнали, че е изпратен като подарък или пък, че на пакета пише цена $30.

На излизане ме осени следната идея:
Хммм, добре де, не можех ли да сканирам принтираната от мен разписка от Paypal, и после внимателно с Photoshop да направя 'леки' корекции в цената. Ако го бях сложил 40лв щях вместо 20 да платя 10лв.

Вие какво мислите дали ще проработи ако следващата ми покупка пак я задържат на митницата? Все пак ако е нещо по-скъпо 20% от цената не са малко..

Ако беше избързал с 1 месец нямаше да те хванат новите закони.
И аз си понесох последиците от това.
Това дето си го помислил не става, защото чрез някакъв код от расписката проверяват он-лайн информацията.
Единственият шанс е продавача да ти пренапише покупката като "gift"
Та да се оттървеш от ДДС-то.
Само 5% Мито и пощенските услуги ти остава да платиш.
Смятай - Взехме колони за 980 лв. от щатите. 200 лева трябваше да давам отгоре иначе...

kadishona
11-13-2011, 22:51
Е те слушалките бяха изпратени като gift.. Това въобще прави ли някаква разлика?

play23
11-14-2011, 13:35
Можеше да си ползваш я пейнт, я фотошоп да си едитнеш цената, ама да не става супер очевидно, четох по форумите че са правили така доста пъти, това за кода че можели да провелили не съм срещал такива мнения. Явно инфото от модератора на форума на митниците, че ддс може да се плати на самите пощи по-точно Софииската е невярно според твоята история.

ivailo.angelov.12
07-09-2013, 14:40
Моля за малко помощ. Поръчал съм една пратка от ebay която още не е пристигнала но не е изтекъл срока и за пристигане. На статуса и обаче пише Not Posted. това означава ли че още не е изпратена от продавача или просто не е пристигнала, тъй като минаха доста дни откакто я платих?