PDA

View Full Version : Oбщуването



go6i95
10-17-2011, 18:09
Аз съм момче на 16 години от София,имам говорен дефект-заеквам, и поради тази причина почти нямам приятели,защото почти не говоря в училище.Общувам само с 2 момчета който са много по отворени от мен,и постоянно се закачат с мен-бутат ме мокрят ме с вода и какви ли не други неща.Казват,че искат да ми помогнат,но постоянно ме излагат пред останалите от класа.Не мога да се защитя,дори на думи,а да не говорим ако се стигне до бой.Изолиран съм от останалите.Знам,че трябва да говоря повече,но е много трудно,и съм доста притеснителен.Всички говорят с мен само ако ми се подиграват,или искат нещо.Моля помогнете.

BlackSugar
10-17-2011, 18:12
Ооо наистина много съжалявам за теб :( Знам колко е трудно да си различен. Бих те посъветвала да идеш на логопед, мисля, че наистина ще ти помогне :)

NarutoShippuuden
10-17-2011, 18:14
Ооо наистина много съжалявам за теб :( Знам колко е трудно да си различен. Бих те посъветвала да идеш на логопед, мисля, че наистина ще ти помогне :)
На психолог ще е добре, за да му обясни някои работи и да се поотпусне :)

SmilezZz
10-17-2011, 19:08
Бъди себе си ! Ти не си нещо по - малко от тях ! Бъди самоуверен ! Именно затова , че избягваш да говориш с хората , сега се чувстваш самотен и изолиран. От една страна това си е твоя вина. Това , че заекваш не трябва да те притеснява. Наистина няма да е лошо да посетиш психолог.

badsector
10-17-2011, 19:30
Целият ти проблем идва от там, че ти си мислиш, че имаш проблем. Това, че заекваш, не те прави по-малко човек от останалите. Сългасен съм, че имаш различие от масата, но това не е задължително да е недостатък. Имам един познат, който заекваше сериозно. В главата е като картина на Пикасо, в тялото е безформен като миш-маш, носи смешни очила с голям диоптър. И същия тоя така омайваше мацките, че сите курвентии му се лепяха. Дори един друг общо познат започна и той да заеква и веднага се появи ефект и си хвана готино гадже. А другият вече почти не заеква и в момента е вокал на група. Смятай :) Всичко е въпрос как ти ще го възприемеш. Ако мислиш, че е недостатък, то и другите така ще мислят. Затова не мисли глупости, ами отивай да спортуваш :)

ThroughStruggle
10-17-2011, 20:57
Престани да си мислиш, че нещо не ти е наред. Всичко ти е чудесно и заекването не те прави различен от останалите. Ако много искаш да коригираш проблема - редовни посещения при логопед, поемане на няколко глътки въздух преди да започнеш да говориш и ясно формулиране на мисълта ти преди да я изречеш на глас.
Що се отнася до онези двамата - ако наистина много те тормозят, прекрати т.нар "приятелство" с тях. Ако не те приемат какъвто си, значи не са доброжелатели, още по-малко приятели. Намери хора, които ще те ценят, защото си интелигентен, добър човек и т.н. - заради всички хубави качества, които притежаваш.
Запиши се на спорт, някакво изкуство, танци, дори може би някакъв хор, ако можеш да пееш - там би трябвало да се срещнеш с нови хора, с които, така да се каже, да започнеш на чисто. Още повече, че общите интереси ще създадат десетки теми за разговор и ще имаш възможност да изразяваш мисълта си и да упражняваш речта си, което е много важно за заекващите хора.

Накратко - чудесен си, какъвто си. Ако останалите те пренебрегват заради някакъв дребен недостатък, помни, че и те имат множество такива. Иначе казано, са злобни олигофренчета, с които не си заслужава да общуваш. :)

xxKiFlAxx
10-17-2011, 23:01
МОМЧЕ СИ- НЕ ПОМАГАМ!

zlatit0o
10-18-2011, 05:36
Спокойно, ако знаеш аз какви хора познавам които са отворени, дори прекалено отворени. А другото.. каквото ти казаха повечето горе :)
Успех!

awerw
10-18-2011, 14:17
И на мен ми се е случвало да заеквам, много е гадно и напълно те разбирам, опитай се да си спокоен, и да не го приемаш разговора като нещо важно, тук голяма роля играе самочувствието, и ако е с покритие е идеално, но не знам дали си умен или пък тренираш нещо, защото факторите са 2, или си умен или си физически силен, ако си нито едно от тези двете е много зле и започни да действаш, трябва да си с мисълта, че те може да се подиграват, но са на по-ниско ниво от теб, а това не става, ако нямаш самочувствие, а то обича да стои на стабилна основа която може и да нямаш.

fenasf
10-18-2011, 17:36
МОМЧЕ СИ- НЕ ПОМАГАМ!

ИМА ЛИ ПО-ТЪПА К УРВА ОТ ТЕБЕ - НЯМА :-x