PDA

View Full Version : ЧУЖБИНА - това звучи гордо!



Blab
10-19-2011, 11:37
след този материал:
http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=792862
и множеството ежедневно, дори ежечасно изникващи теми за образование/живот в чужбина - пускам тази тук.
//в кофата сте видимо по-освободени и уж на шега/игра/тролене, всеки си казва какъв е какво му е и прочее.

Забележка: Това не е тема България с/у Чужбина!

Подточки:
1. Какви са подбудите на един млад човек до желанието му за емиграция? Е ли това следствие от родителска манипулация, модни тенденции, амбиции за успех? Или пък отново търсим мекото на хляба?

2. Колко зле е образованието у нас и колко добро е то в Чужбина? Чужбина заради Чужбина или свръхамбиция и конски аксесоари?

3. Кой заминава и кой остава? Какво е Там и какво е Тук - днес, утре, след 10 години?

Благодаря предварително за сериозните ви, искрени, орязани от всякаква заученост отговори. Хубав следобед!)

yakuza_
10-19-2011, 11:40
Честно казано, ако не си видял какво е там и какво е тук, трудно ще дадеш ясен отговор.

xxxbrokenhearthxxx
10-19-2011, 12:26
Трололо

lightcameraction
10-19-2011, 12:37
тая тема е такава,че сега 'сички псевдо 14 годишни патриоти ще се включат да кажат,колко е готина България и как ще останат САМО И ЕДИНСТВЕНО,защото обичат родината и не искат да бягат от проблемите,а всъщност ще останат,защото знаят,че умствения багаж не им стига за другаде.
HE SAID SHE SAID

whiteterror
10-19-2011, 12:56
^ Мишките първи напускат кораба...

KumchoValcho
10-19-2011, 12:58
България не е готова за моя тип мироглед и ниво на съзнание, за това тук няма какво да правя, само чакам да порасна и се потеглям, в името на това да променя света :3

lightcameraction
10-19-2011, 12:59
България не е готова за моя тип мироглед и ниво на съзнание, за това тук няма какво да правя, само чакам да порасна и се потеглям, в името на това да променя света :3

все едно аз съм го писал.уоал.

фиУм тайм.

KumchoValcho
10-19-2011, 16:39
България не е готова за моя тип мироглед и ниво на съзнание, за това тук няма какво да правя, само чакам да порасна и се потеглям, в името на това да променя света :3

все едно аз съм го писал.уоал.

фиУм тайм. :3

macromicro
10-19-2011, 16:46
В България се чувствам като гъсеница,в чужбина съм волна пеперудка :grin:

ledenakrasota
10-19-2011, 16:48
Колкото повече излизам, толкова повече искам да се върна. :-)

Като нашата природа, културно наследство и богатство няма. Само икономиката и паричките не са добре. :-D

HotLife
10-19-2011, 16:48
в чужбина ще просперирам :oops:

ledenakrasota
10-19-2011, 17:02
в чужбина ще просперирам :oops:


Само, ако си упорит и изтраеш всичко. :)

Concussion
10-19-2011, 17:35
България не е готова за моя тип мироглед и ниво на съзнание, за това тук няма какво да правя, само чакам да порасна и се потеглям, в името на това да променя света :3

;-)

Oldschool
10-19-2011, 18:45
Всички сме родени за велики дела!

А кумчовълчо май си призна, че е гей.

Blab
10-19-2011, 20:20
добре скроено мнение, ениуан?
//за идеята!:Д

Oldschool
10-19-2011, 20:21
В Кофата? RLY?

lightcameraction
10-19-2011, 20:22
Всички сме родени за велики дела!

А кумчовълчо май си призна, че е гей.

с разликата,че аз ще ги правя тези велики дела,а вие само си говорите :-)

machoka
10-19-2011, 20:25
И тук има знаещи и можещи преподаватели, и в 'чужбина' има некадърници. Ениуей, темата е зададено прекалено абстрактно за дискусионната си предразположеност.. какво точно значи 'чужбина'.. щатска система, оксфордска система, скандинавска система... конкретни специалности? Туу мъч диферЕнс.

Аз лично, никога няма да изляза да мизерувам някъде, само за да кажа 'бях в чужбината'.. който иска, може да грабне стръкче нар и тук, невъзможни неща няма. Тъй щото повечето хора излизат, за да живеят като скотове в миризливи квартири с още 20 азиатци, обаче видиш ли получават по-качествено образование. Трябва ти желание и упоритост. Ако си с всичкия си, в България има достатъчно предпоставки да станеш някой. А ставането някой тук, те прави някой навсякъде.

Blab
10-19-2011, 20:32
какво точно значи 'чужбина'..
да кажа 'бях в чужбината'..
точно тази чужбина:Д

//благодаря ти за включването, Мачо)

lightcameraction
10-19-2011, 20:38
И тук има знаещи и можещи преподаватели, и в 'чужбина' има некадърници. Ениуей, темата е зададено прекалено абстрактно за дискусионната си предразположеност.. какво точно значи 'чужбина'.. щатска система, оксфордска система, скандинавска система... конкретни специалности? Туу мъч диферЕнс.

Аз лично, никога няма да изляза да мизерувам някъде, само за да кажа 'бях в чужбината'.. който иска, може да грабне стръкче нар и тук, невъзможни неща няма. Тъй щото повечето хора излизат, за да живеят като скотове в миризливи квартири с още 20 азиатци, обаче видиш ли получават по-качествено образование. Трябва ти желание и упоритост. Ако си с всичкия си, в България има достатъчно предпоставки да станеш някой. А ставането някой тук, те прави някой навсякъде.

аз ще стана някой в Холивуд и това автоматично ме прави някой и в България.

NomNomNom
10-19-2011, 20:41
1. Щях да кандидатствам в Кеймбридж , краен вариант беше Единбург , имам и дипломата , и стажа , и успешност , и сертификат ( 7.5 при искани 7 ) . Главно майка ми беше много развълнувана и го искаше .
Но. Средна класа сме . Не искам да се закопавам в 2 заема . Не искам родителите ми да се мъчат у нас , да се притесняват , не са на 20-30г. , не са първа младост , не са здрави .
Парите за издръжката са много . За таксите на някои места - да не говорим .
И , няма смисъл да работя като сервитьорка почасово , като така си губя времето , което трябва да ми е за учене.
На всичкото отгоре единствено в България има бакалавърската програма , която искам да запиша ( смешно, но факт ) . Тук работя като нещо далеч по-хубаво от сервитьорка и продавачка , за тукашните стандарти ми се плаща добре , на мен ми е приятно и ми е в извън учебните часове.
Планирам до края на 4ти курс да съм взела едни сертификати , техничарски такива, които още повече да ми подсилят св-то , а и като знания са незаменими и т.н.

Не искам и да се меря с генийчетата -китайчета , които ще ме избутват от всякъде. В България в сферата ми почти нямам конкуренция , работните места са хубави а и имам идея за собствено развитие , рандом проект.

За какво ми е да ходя в чужбината ..
Тук мога да си спестя от сега пари за кола, след 1г. се виждам с такова нещо , което много ще ми върши работа , защото не съм от София, а уча там .
Тук мога да се издържам сама.
Тук мога да наблюдавам семейството си от по-близо , да им помагам, и взаимно да се гледаме , защото те са малко като малките деца.
Тук мога да си уча на български по-лесно, пък и точно нещата , които са ми интересни .
Тук имам много време винаги , защото ми е лесно и мога да продължавам да си уча моите неща и да си взема дипломата и за тях.

И какво , накрая като дойдат след 4г. (ако дойдат ) , ще съм на същото дередже като тях , само дето няма да съм метнала толкова пари на вятъра , които не искам да взимам от родителите ми , защото така или иначе ги нямат.

Стои ми се в България. Хванала съм си цаката на системата . Планирам след като си изпълня другите проекти да преподавам , та евентуално магистратура, докторат -сигурно навън ще карам/защитавам.
Не ми трябва престижа чужбина, друг престиж си гоня - доцент или професор, не съм за парите , тях винаги мога да си ги изкарвам .
Искам да си чета това което ми е приятно в една хубава, спокойна обстановка, което в чужбина , когато съм далеч от всички и на квартира - няма да го имам.
Искам след това да науча още хора, за да се развиваме заедно.
Имам и по-глобални идеи, но до тук.
Искам знанието ми да остане в малкото ни българско общество .

2. Идва момента , че работодателите могат да ти предложат повече пари навсякъде само , защото дипломата ти е от Манчестър /примерно/.
На запад имат по-хубави и нови лаборатории , професорите са в час, факт.
Ама на мен не ми дреме, това с което се занимавам не се взима подробно при бакалаврите , а сега си го развивам индивидуално , предавайки го и на други хора.
Няма да говоря за стандарт и начин на живот на запад, както и за хората там.
Все ми е едно , една доза повече лицемерие и дисциплина - ху кеърс .
Свикнала съм с простаци , циници , арогантни , престъпници .
Не ми пречат, не им се връзвам .

Това е от мен.

lightcameraction
10-19-2011, 20:43
колкото повече конкуренция,толкова по-добре..толкова повече глави да разбиваш и хора да разберат,че те бива и не могат да се мерят с теб 8)

NomNomNom
10-19-2011, 20:45
колкото повече конкуренция,толкова по-добре..толкова повече глави да разбиваш и хора да разберат,че те бива и не могат да се мерят с теб 8)
Мен ме бива така или иначе . Не искам да разбивам глави и да се състезавам, това е идеята.

lightcameraction
10-19-2011, 20:48
колкото повече конкуренция,толкова по-добре..толкова повече глави да разбиваш и хора да разберат,че те бива и не могат да се мерят с теб 8)
Мен ме бива така или иначе . Не искам да разбивам глави и да се състезавам, това е идеята.

да,бива те,за това се отказваш с няк'ви жалки оправдания,че китайчетата не знам си к'во,т'ва онова..оправдания.

NomNomNom
10-19-2011, 20:49
колкото повече конкуренция,толкова по-добре..толкова повече глави да разбиваш и хора да разберат,че те бива и не могат да се мерят с теб 8)
Мен ме бива така или иначе . Не искам да разбивам глави и да се състезавам, това е идеята.

да,бива те,за това се отказваш с няк'ви жалки оправдания,че китайчетата не знам си к'во,т'ва онова..оправдания.
Заповядай в неделя , Факултет по математика и информатика на СУ , в кабинет 020 .