PDA

View Full Version : Поликистоза



AtinaPalada123
10-19-2011, 20:50
Знам, че много момичета и възрастни жени го имат тоя проблем, затова си позволявам да пусна цяла тема...

Днес ми откриха...хм..как да кажа...неначален стадий на поликистозни яйчници и съм малко наплашена.

Моля, ако някой има такива проблеми нека сподели тук как тече лечението му, може ли цял живот да се живее с това нещо и ще имам ли странични ефекти от сорта на окосмяване, ще заприличам ли на мъж и т.н....

Red_Hair
10-20-2011, 10:00
Запознат съм горе - долу с това заболяване покрай приятелки, които също имат проблем като твоя.Тук мисля има и други подобни теми, трябва само да се поразровиш.Сигурно си видяла в интернет, а и са ти обяснили какво представлява това заболяване и какви са причините за появата му, за това няма да ти изнасям реч.Истината е, че е неприятно заболяване, което може да доведе до проблеми, като стерилитет.Друг неприятен проблем може да се окаже окосмяването в следствие на прекомерно продуциране на андрогени, които са мъжки полови хормони.И като чуе всеки окосмяване си мисли за Bigfoot.Спокойно, дори не е и задължително да има окосмяване, но дори и да има няма да е чак толкова изразено.Лечението се провежда с използване на медикаменти стимулиращи овулацията.Също така при жени с по-голяма телесна маса е нужно да се свалят килограми и да се "рестартира" и "регулира" метаболизмът, тъй като проблемът идва от неправилната въглехидратна обмява, в следствие на хиперпродукция на инсулин.Хубаво е да отидеш при добър гинеколог за да ти назначи правилно лечение, тъй като от правилно поставената диагноза и респ. лечение ще се справиш с това заболяване. take care

Gwendoline
10-20-2011, 12:09
Миличка, не се плаши излишно, не си набивай филми. В интернет само ще се наплашиш повече.

Това за окосмяването не знам от къде точно идва на дневен ред, но лекаря ми не ми е казвал подобно нещо, освен това една приятелка от 14 годишна има тоя проблем и е най-безкосместото същество, което съм виждала (в добрия смисъл) :D Ако до сега нямаш проблеми с окосмяването и занапред няма да имаш.

Аз имам кисти от 4 години и дори не се лекувам. Истината е, че кистите изчезват, когато пиеш лекарства, но отново се появяват, когато ги спреш. От своя страна противозачатъчните, които ще ти изпишат не се пият вечно и не са бонбонки, а си "играят" с хормоните ти, а те ужасно важни за здравия огранизъм и нормалното протичане на фунциите на тялото. Върви на лекар, но го попитай дали въобще има смисъл да ти назначава лечение (но върви на частно, защото тези към НЗОК имат изгода да пишат наляво и надясно болести, за да вземат пари от здравната каса). А и ти самата, ако не си почувствала някакво неразположение няма смисъл, наистина. Не знам дали се води статистика, но спрямо моето обкръжение да не кажа, че всяка трета жена има. Ако от роднините си нямаш някой, който е стерилен (леля, чичо) недей да се тревожиш за това. В миналото, когато медицината не е била толкова напреднала, кой е знаел, че има кисти - никой, но пак са си имали деца и всичко им е наред. :)

В началото почнах да пия противозачатъчни, но след като се поограмотих малко, разбрах, че е безсмислено, само се тъпча в хормони като животно и ги спрях. Кистите не ми правят проблеми и нямам оплаквания.

Ако искаш да поговорим ми пиши ЛС.

kiki1991
10-20-2011, 12:51
Gwendoline АДСКИ ПРАВА:)
И аз съм така преди 2 години при преглед на ехограф ми ги откриха,лекарката ми каза тогава че няма смисъл от хапчета защото аз все още не искам да забременявам,и когато някой ден реша да забременея и не успея..тогава чак ще ми се прави стимулиране на овулацията.Но преди няколко месеца ходих защото цикъла ми стана много оскъден и тя ми изписа Диане 35 пих 3 месеца и нищо..Изчистих се малко но после пак се появиха и се отказах.Сега имам някакво кафяво течение като ми идва и се притеснявам и ако другия месец го имам ще отида да видим какво е.Така че не се притеснявай...хапчетата действат само като се пият и после всичко се връща.Когато ги пих бях супер лицето ми беше изкрящо без една пъпка,не напълнях,но дали като ги спрях сега съм 58 кг,а преди да почна да ги пия бях 53..нзм,но както и да е решила съм да не се лекувам с нищо:)))

Gwendoline
10-20-2011, 13:24
И аз пих Диане 35, но като прочетох, че са хапчетата по най-стара технология и предизвикват т.н. "хормонална бомба" , т.е. след като ги спреш старите симптоми и проблеми се връщат с гръм и трясък. В бг-мама има огромна тема за тях. На това се дължи най-вероятно и напълняването ти.
За другите противозачатъчни нямам много информация, но всички са един дол дренки, тъй като ти разбъркват хормоните. Ако не е наложимо спешно лечение и няма усложнения, няма смисъл да си разваляте хормоните. Говорете с гинеколозите, питайте ги.
От моя съм много доволна, води се най-добрия на североизточна България и от всякъде ходят хора, чакала съм 4 месеца за час при него :lol: Бойчев от Тутракан, има френска диплома и баща му също е гинеколог, така че не е хванат от гората.

kiki1991
10-20-2011, 13:54
И аз пих Диане 35, но като прочетох, че са хапчетата по най-стара технология и предизвикват т.н. "хормонална бомба" , т.е. след като ги спреш старите симптоми и проблеми се връщат с гръм и трясък. В бг-мама има огромна тема за тях. На това се дължи най-вероятно и напълняването ти.
За другите противозачатъчни нямам много информация, но всички са един дол дренки, тъй като ти разбъркват хормоните. Ако не е наложимо спешно лечение и няма усложнения, няма смисъл да си разваляте хормоните. Говорете с гинеколозите, питайте ги.
От моя съм много доволна, води се най-добрия на североизточна България и от всякъде ходят хора, чакала съм 4 месеца за час при него :lol: Бойчев от Тутракан, има френска диплома и баща му също е гинеколог, така че не е хванат от гората.

а не те питах опитваш ли се да забременееш?Иначе и аз четох там и вече се спрях щот толкова различни неща пишат по един въпрос че се спрях:)

Gwendoline
10-20-2011, 13:59
нее, не ми е време още за забременяване :D
за форумите и аз затова казах на авторката, че само ще се наплаши още повече. по-добре без интернет в такива случаи. в опаковката на аналгина също пише, че се пие само под лекарско наблюдение, така че.. :)

kalpazanka
10-29-2011, 12:48
Такам, по-разумно е да се лекува това състояние, защото води след себе си напълняване и инсулинова резистентност. Целта е яйчникът да се постави в покой, за да изчезнат кистите.
Диане-то се изписва заради гестагена с антиандрогенни свойства, а не толкова за да ви разбърква хормоните. И не са ви виновни лекарите, които едва ли не имат изгода от това да ви поставят плашещи диагнози, а бащите ви! От тях идва дефектната Х-хромозома!
А като толкова път обичате да ровите по форуми, изискайте да ви се обясни и за хиперестрогенемията. ;)

AtinaPalada123
10-31-2011, 09:10
АКо ти се занимава обясни и за хиперестрогенимията, като сме почнали да ги разискваме тея теми....

Иначе засега генеколожката ми изписа Инофолик сашета(пия ги от вчера) , за които четох само добри отзиви (това е основно фолиева киселина, витамин Б8 и някакво вещество, което влиае на въглехидратния метаболизъм...т.е. нещо, което цели възпрепятстването на въпросната инсулинова резистентност...)

П.П.Това за свойствата на Диане-то също не го разбрах.... :?

kalpazanka
11-01-2011, 07:39
АКо ти се занимава обясни и за хиперестрогенимията, като сме почнали да ги разискваме тея теми....

Иначе засега генеколожката ми изписа Инофолик сашета(пия ги от вчера) , за които четох само добри отзиви (това е основно фолиева киселина, витамин Б8 и някакво вещество, което влиае на въглехидратния метаболизъм...т.е. нещо, което цели възпрепятстването на въпросната инсулинова резистентност...)

П.П.Това за свойствата на Диане-то също не го разбрах.... :?
Инозитолът е с благотворното влияние върху въглехидратната обмяна. Това е веществото, за което не се сещаш.


За следващото обяснение на хиперестрогенемията разчитам на познанията ви по биология от осми клас.
Повишените андрогени при това състояние се метаболизират в мастната тъкан до естрогени. Те пък карат хипоталамуса, а оттам хипофизата да отделя повече ЛХ и се променя ЛХ:ФСХ отношението. ЛХ кара един слой във фоликула, наречен theca interna, да се уголеми и да произвежда повече андрогени. ФСХ е нисък и не стимулира растежа на клетките, произвеждащи естрогени. Излишните андрогени се превръщат в естрадиол извън яйчника, който пък естрадиол кара хипоталамуса, респ. хипофизата, да завърти наново порочния кръг.

Хиперестрогенемията от своя страна е свързана с повишен риск от доброкачествени и, уви, злокачествени заболявания на гърдата и ендометриума.

За Диане-то... По начало ОК имат две съставки- естроген и гестаген /роднина на прогестерона/. Гестагенът с антиандрогенен ефект /т. е. да прекъсне описания по-горе кръг/ в състава на Диане е ципротерон ацетат. Именно заради това Диане-35 е предпочитан и масово изписван за СПКЯ.

AtinaPalada123
11-01-2011, 21:27
Така всъщност има логика - след като се получава порочен кръг най-добре е да бъде прекъснат, но ако имаше някакъв малко по-естествен начин...

Само 1 не разбирам - след като инсулиновата резистентност означава невъзможност за усвояване на въглехидрати => липса за организма - как може това състояние да води до напълняване?

batkodoki
11-02-2011, 21:17
Знам, че много момичета и възрастни жени го имат тоя проблем, затова си позволявам да пусна цяла тема...

Днес ми откриха...хм..как да кажа...неначален стадий на поликистозни яйчници и съм малко наплашена.

Моля, ако някой има такива проблеми нека сподели тук как тече лечението му, може ли цял живот да се живее с това нещо и ще имам ли странични ефекти от сорта на окосмяване, ще заприличам ли на мъж и т.н....

дружески съвет: поискай консулт от kalpazanka на ЛС!
ако има желание, време и възможност - при един много добре структуриран въпрос като детайлна фактология + стиликсика§лексика - ти гарантирам най-компетентно ангажиращото мнение!

batkodoki
11-02-2011, 21:40
АКо ти се занимава обясни и за хиперестрогенимията, като сме почнали да ги разискваме тея теми....

Иначе засега генеколожката ми изписа Инофолик сашета(пия ги от вчера) , за които четох само добри отзиви (това е основно фолиева киселина, витамин Б8 и някакво вещество, което влиае на въглехидратния метаболизъм...т.е. нещо, което цели възпрепятстването на въпросната инсулинова резистентност...)

П.П.Това за свойствата на Диане-то също не го разбрах.... :?
Инозитолът е с благотворното влияние върху въглехидратната обмяна. Това е веществото, за което не се сещаш.


За следващото обяснение на хиперестрогенемията разчитам на познанията ви по биология от осми клас.
Повишените андрогени при това състояние се метаболизират в мастната тъкан до естрогени. Те пък карат хипоталамуса, а оттам хипофизата да отделя повече ЛХ и се променя ЛХ:ФСХ отношението. ЛХ кара един слой във фоликула, наречен theca interna, да се уголеми и да произвежда повече андрогени. ФСХ е нисък и не стимулира растежа на клетките, произвеждащи естрогени. Излишните андрогени се превръщат в естрадиол извън яйчника, който пък естрадиол кара хипоталамуса, респ. хипофизата, да завърти наново порочния кръг.

Хиперестрогенемията от своя страна е свързана с повишен риск от доброкачествени и, уви, злокачествени заболявания на гърдата и ендометриума.

За Диане-то... По начало ОК имат две съставки- естроген и гестаген /роднина на прогестерона/. Гестагенът с антиандрогенен ефект /т. е. да прекъсне описания по-горе кръг/ в състава на Диане е ципротерон ацетат. Именно заради това Диане-35 е предпочитан и масово изписван за СПКЯ.

определено, направо не мога да те позная! :)

а не можем ли примерно да посочим направо гнусният и толкова оплюван "холестерол" или изобщо "стеролите" за база и оставим истински търсещите сами да си направят КАСКАДИТЕ , зависимостите и физиологичните ефекти спрямо това, което изведат като релации?
ако 1 на 1000 успее да реализира теоретичните зависимости с 1% успеваемост - от Университети нужда няма да имаме, камо ли пък от Медицински , но по-важното е, че може и да не те "слушат", но поне ще "разбират" за що иде реч.

AtinaPalada123
11-03-2011, 21:38
Аз и писах на ЛС, но наистина не разбирам какво общо има холестерола с темата :?

kalpazanka
11-05-2011, 11:25
Аз и писах на ЛС, но наистина не разбирам какво общо има холестерола с темата :?
Това е изходната суровина за прогестерона. ;) И не само за него. Ако се интересуваш, си изтегли някоя биохимия на на английски.



определено, направо не мога да те позная! :)

:oops:
Толкова ли са ми побелели косите?